REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  kadr z Polskiej Kroniki Filmowej nr 43/1992

  kadr z Polskiej Kroniki Filmowej nr 43/1992 (PKF/ninateka.pl)

  Stacja Natolin cała w betonie, a pierwsze regularne kursy metra ruszyły dopiero trzy lata później. Była mieszkanka Ursynowa Małgorzata Fiałek znalazła w swoim domowym archiwum film nakręcony 28 lat temu przez jej ojca. Na nagraniu można zobaczyć jak wyglądało metro od środka, jeszcze przed otwarciem!

  To była niedziela, 3 października 1992 roku. Od 10 lat trwała mozolna budowa tuneli i stacji metra, dwa lata wcześnej do Warszawy z ZSRR dotarły pierwsze pociągi Serii 81 produkowane w zakładach Metrowagonmasz. Władze postanowiły pokazać obywatelom podziemną kolejkę - na Ursynowie niemalże gotową.

  Wśród zwiedzających - mnóstwo rodzin z dziećmi, w tym mała Małgorzata Fiałek ze swoim tatą Krzysztofem, który całe zdarzenia nagrywał kamerą Sony na taśmie 8 mm.

  - Jestem na filmie, miałam wtedy 9 lat. Pamiętam ten dzień, ale nie robiło to na mnie wrażenia - mówi pani Małgorzata, która odnalazła filmik nagrany przez ojca i upubliczniła go w sieci.

  VIDEO: Filmik z dnia otwartego Metra Warszawskiego odnaleziony ponad ćwierć wieku

  Dziś pani Małgorzata nie mieszka już na Ursynowie, uciekła z Warszawy. Archiwalny film odnalazła w domu po śmierci ojca.

  Wielu ursynowian doskonale pamięta październikowy "Dzień Otwarty" metra. 

  - Poszliśmy z wypiekami na twarzach, całą rodziną przejechaliśmy się pociągiem od Kabat do stacji Ursynów. Tłok był niesamowity! - wspomina pani Agnieszka, wówczas 15-latka. 

  Po latach głębokich wykopów w środku Ursynowa, wycieczka po metrze była drobną nagrodą za uciążliwości związane ze ślimaczącą się - raz wznawianą, innym razem stopowaną - budową. Choć wielu ówczesnych nastolatków mówi dziś, że wykopy metra eksplorowali także dużo wcześniej, bo dziur w ogrodzeniach było wiele, a jak wiadomo ciekawość dziecka zawsze zwycięża...

  "Dzień Otwarty" metra sprzed 28 lat doskonale dokumentuje również Polska Kronika Filmowa - wydanie 43/1992. Lektor złośliwie kończy:

  - W 10. rocznicę rozpoczęcia budowy i na 70-lecie projektu mamy żywe muzeum stołecznego metra! Dojazd z Warszawy autobusem pospiesznym "U", chociaż bardziej pasowałoby coś na "G"...

  A Wy jakie macie wspomnienia z czasów budowy metra w naszej dzielnicy?

  VIDEO: Polska Kronika Filmowa z 1992 roku - fragment - Dzień Otwarty w Metrze Warszawskim - źródło: ninateka.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 98

  • 55
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~fjk 5 4 miesiące temuocena: 100% 

   0:52 z drugiego filmu, nieprawdopodobne......Dziś do szkoły nie dają rady same dojśc...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Max 4 4 miesiące temuocena: 23% 

   Kiedy wreszcie metro przestanie trąbić na Stacji Techniczno - Postojowej na Kabatach? Od początku roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury kategorycznie zakazujące pociagom w calej Polsce trąbienia na powierzchni, aby ulżyć mieszkancom, ale metro tego nie przestrzega. Jest stan zagrożenia epidemicznego, tysiace okolicznych mieszkanców calymi dniami siedza zamknieci w sasiadujacych blokach, pracują, a ich dzieci uczą się, upał, okna szeroko otwarte, a tu nagle WRRRRR aż uszy bolą i ciarki przechodzą po plecach! Gdzie jest organ załozycielski - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, gdzie gospodarz Dzielnicy i burmistrz Ursynowa Robert Kempa, ursynowscy radni, Policja z ul. Janowskiego i Straż Miejska z ul. Klimczaka? Czy na Kabatach prawo nie obowiązuje?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 3 4 miesiące temuocena: 78% 

   a komary z lasu nie przeszkadzają? Człowieku, nie widziałeś że jest tu baza metra zanim się wprowadziłeś? Aaaa, pewnie deweloper obiecywał cuda, to teraz pretensje do niego. Może w ogóle zamknąć te cholerne metro? Ja jako mieszkaniec starego Ursynowa wnioskuję o zamknięcie tranzytu na kabaty, tylko smród zostawiacie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 2 4 miesiące temuocena: 89% 

   @ bobek - zostaw Kabaty w spokoju. Max nie mieszkana na Kabatach, tylko na Moczydle, ale z pewnością nie ma o tym bladego pojęcia. Oczywiście, że jak się wprowadzał, to stacja była. Tylko nie przypuszczał, że pociągi mogą trąbić i stukać. No i tamtych domów nie sprzedawali deweloperzy. W większości to bieda bloki z nędznych materiałów o beznadziejnej architekturze wzniesione na początku polskiego kapitalizmu z tego co było dostępne. Ale fakt mieszkania można było kupić na rynku, bez zapisywania się do spółdzielni.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasiu Jasiu 1 4 miesiące temuocena: 0% 

   Napiszcie w końcu kiedy otwarcie Ursynowskie Centrum Kultury!?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3163 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020