Zamknij

Przewóz zwierząt w taxi - co warto wiedzieć

20:33, 15.11.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:35, 15.11.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nie zawsze i nie każdy ma do dyspozycji własny środek lokomocji. Oczywiście to żaden problem, mamy przecież komunikację miejską oraz szeroką ofertę firm zajmujących przewozem osób. No właśnie osób… a co jeśli musimy przemieścić się wraz z pupilem? Warto wiedzieć, że przewóz zwierząt domowych taksówką jest jak najbardziej możliwy, ale są pewne zasady, które należy znać i ich przestrzegać.

W przypadku transportu zwierząt takich jak chomik czy świnka morska z reguły nie ma problemów – są maleńkie i ich podróż nie wiąże się ze specjalnymi wymaganiami ze strony firm taksówkarskich. Można powiedzieć, że schody zaczynają się, kiedy trzeba przewieźć pupila o większych gabarytach, aktywnego, energicznego. Tak naprawdę nie ma ogólnych ustaleń i przepisów, jeśli chodzi przewóz zwierząt domowych. Dlatego punktem wyjścia powinno być zawsze poinformowanie, zapytanie o taką możliwość w momencie zamawiania taksówki.

Czy mogę zabrać psa lub kota do każdej taksówki?

Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Korporacje taksówkarskie zapewniają dziś taką usługę, niemniej jednak kierowca musi być poinformowany i przygotowany na takie zlecenie. Chociażby dlatego, że nie wszyscy taksówkarze zgodzą się na czworonożnego pasażera i absolutnie mają prawo odmówić przejazdu. Aby uniknąć przykrych niespodzianek (odmowy ze strony kierowcy) zgłaszamy obecność pupila zamawiając pojazd. Dlaczego właściwie informować o tym, że kurs będzie obejmował transport zwierząt (nawet jeśli będzie to filigranowy york)?

Wiele korporacji współpracuje z kierowcami, którzy jeżdżą własnymi samochodami i mają możliwość decydowania o tym czy przewożą psy, koty i inne „futrzaki”. Istotną kwestią są również alergie – uczulony może być  kierowca, ktoś z jego rodziny albo potencjalni pasażerowie. Zamawiając taksówkę możemy zapytać czy przewiezie psiaka, ale też czy bezpieczna będzie w niej osoba z alergią. Tak naprawdę nie ma dziś większych problemów z przewiezieniem czworonoga, niemniej jednak w dobrym tonie, rozsądnie i pewniej jest zgłosić to w procesie zamawiania taksówki

Czy taksówki są specjalnie przystosowane do przewozu zwierząt

Warto wiedzieć, że w wielu miastach dostępne są taksówki specjalnie przystosowane do transportu żywych zwierząt. Mogą mieć na wyposażeniu transportery, specjalne klatki i część wydzieloną tylko dla czworonogów. Takie taxi dla zwierząt jest szczególnie przydatne, kiedy trzeba przewieźć więcej psiaków czy kotów albo gabaryty pupila są bardzo imponujące. Olbrzymi bernardyn, nowofunland czy dog nie czułby się komfortowo w niewielkim aucie osobowym. Kierowca również mógłby mieć pewne obawy…

W przypadku zwierzaków o „standardowych” rozmiarach nie ma specjalnych wymagań w stosunku do pojazdów. Praktyczne podejście podpowiada, aby taki samochód miał „niebrudzącą” tapicerkę, gumowe wycieraczki pod nogami oraz… kierowcę, który jest przyjacielem czworonogów.

Ile kosztuje taxi dla zwierząt?

Jeśli chodzi transport zwierząt domowych cena może kształtować się różnie. Są firmy, które nie doliczają dodatkowych opłat albo uzależniają je od gabarytów i gatunku pupila. Mały ratlerek na kolanach czy chomik w klatce może nie generować dodatkowych kosztów. Ale już owczarek niemiecki w transporterze albo na podłodze to inna kwestia. Chociażby dlatego, że właściciel auta musi potem posprzątać, wyczyścić auto. Jakby nie patrzeć usługa obejmuje przewóz zwierząt, które mogą gubić sierść, a kolejny pasażer niekonieczne chce ją „wynieść” z auta na ubraniu. Z reguły nie są to jakieś wysokie opłaty i na pewno warto dopytać o to przy zamawianiu taksówki.

Zalecenia i zasady podczas przewozu zwierząt w taksówce

Pamiętajmy o tym, że zgoda na przewóz zwierząt domowych nie oznacza, że wszystko jest dozwolone. Zasady dobrego wychowania wymagają, aby do taksówki wsiąść z psem czystym, odpowiednio przygotowanym do jazdy. Jeśli pupil nie jest filigranowym, „nakolankowym” zwierzaczkiem, lepiej wieźć go w specjalnym transporterze. To bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich – dla zwierzaka, dla pasażerów i dla kierowcy. Zabezpieczenie smyczą, koc, na którym ułożymy psa czy kota, aby nie pobrudził foteli – to podstawa kulturalnej i rozsądnej podróży. Najlepiej usiąść wraz z pupilem na tylnych siedzeniach. Zamawiając taksówkę dla dużego zwierzaka warto zdecydować się na większe auto, będzie wygodniej i bezpieczniej.

Czy możliwy jest przewóz zwierząt w taxi bez właściciela?

Przewóz zwierząt bez właścicieli to odrębna kwestia. W takiej sytuacji zaleca się wybór firmy, które specjalizuje się w transporcie żywych zwierząt, nawet na dłuższych trasach. Tak naprawdę nigdy nie wiemy na pewno jak zachowa się kot czy pies w samochodzie. Podroż, nawet na krótkim dystansie, bywa stresem dla pupila, a reakcje mogą być różne – od zachowań lękowych, przez agresję po załatwienie potrzeb fizjologicznych czy chorobę lokomocyjną. Dla dobra przewożonego zwierzaka lepiej podróżować z nim albo wybrać auta i firmy, które oferują transport zwierząt.  

Przewóz zwierząt w Warszawie może zatem oznaczać zarówno usługi skierowane do wszystkich, obejmujące także przejazd z psem w dowolne miejsce, np. do weterynarza. Może być to również wyspecjalizowany transport, taksówka dla zwierząt w Warszawie, czyli przejazd pojazdami przygotowanymi do takich specyficznych kursów. Wraz z pupilem można podróżować np. taksówkami ATU TAXI z Warszawy, wystarczy wcześniej poinformować, że zlecenie będzie dotyczyć także przewozu zwierząt domowych

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%