REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 maja 2016, 07:32 komentarzy 3

  Karolina Kaczyńska-Piwko

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Duszności, wysokie ciśnienie i utrata świadomości. 58-letniej ursynowiance z takimi właśnie objawami lekarze rodzinni odmówili pomocy, kierując pacjentkę na pogotowie. Rzecznik Praw Pacjenta nie dopatrzyła się uchybień w postępowaniu przychodni.

  W ubiegłym tygodniu jedna z mieszkanek bloku przy Dereniowej poczuła się bardzo źle. Obok duszności pojawiło się zdecydowanie za wysokie ciśnienie i częściowa utrata świadomości. Kobieta jest pacjentką przychodni, która mieści się w tym samym budynku, co jej mieszkanie – wybór lekarza pierwszego kontaktu był podyktowany właśnie bliską odległością. Po telefonicznej prośbie o przybycie lekarza, skierowanej do przychodni, spotkała się z odmową i została odesłana na pogotowie. 

  Dzięki szybkiej reakcji sąsiadów kobieta trafiła pod opiekę lekarzy pogotowia ratunkowego. Karetka przyjechała w ciągu ok. 10 minut. Do dziś sąsiedzi zadają sobie pytanie dlaczego lekarz rodzinny odmówił pomocy? I czy miał do tego prawo?

  Przychodnia przy Dereniowej nie chce komentować sprawy - do dziś nie odpowiedziała na nasze pytania. O pomoc zwróciliśmy się do rzecznika praw pacjenta. Po opisaniu sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu rzeczniczka... przyznała rację przychodni. 

  - Wizyty domowe nie obejmują sytuacji, w których występuje stan bezpośredniego zagrożenia życia, zwłaszcza w przypadku utraty świadomości, upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w sytuacjach nagłych, nagłej duszności, porażenia prądem, porodu oraz dolegliwości związanych z ciążą. Wówczas pomoc powinna zostać udzielona przez system ratownictwa medycznego – mówi Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

  Lekarz miał zatem prawo odmówić interwencji. Wszelkie sytuacje nagłe należy zgłaszać do służb ratownictwa medycznego, ponieważ tylko takie jednostki dysponują środkami i sprzętem, który ratuje życie.

  Wg rzecznika praw pacjenta wizyta domowa na NFZ jest świadczeniem, które przysługuje w sytuacji, kiedy pacjent nie jest w stanie zgłosić się do gabinetu osobiście. Nie obejmuje jednak wszelkich stanów zagrożenia życia i zdrowia, które pojawiają się nagle. Wtedy o pomoc musimy prosić pogotowie ratunkowe.

  Wszelkie wątpliwości i skargi dotyczące służby zdrowia można zgłaszać do Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Najszybszą formą kontaktu jest telefon na bezpłatną infolinię: 800 190 590, która czynna jest w dni robocze w godzinach 9:00- 21:00.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Sebson91prw 3 ponad rok temu

   Jacy to lekarze pogotowia bo nie zabardzo rozumiem. Pismaki juz chyba nigdy się nie nauczą ze w karetce jeżdżą Ratownicy Medyczni.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bosh 2 ponad rok temu

   Jak mamy być drobiazgowi, to zawodów nie piszemy z dużej litery..

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~onomatopeie 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Ale jak lekarz rodzinny wystawia skierowanie do szpitala i zamiast transportu zamawia karetce systemu bo dopisze " ból w klatce piersiowej" to wtedy jest też spoko prawda?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5538 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022