REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Galaktyka NGC 4394 i M85 i on sam

  Galaktyka NGC 4394 i M85 i on sam (Shiv Kokkro)

  Niebo i gwiazdy są fascynujące. Przyglądamy się im i zastanawiamy, jakie kryją tajemnice. Mieszkaniec Indii zamieszkał specjalnie tu, na Ursynowie, aby robić im zdjęcia. Pewne miejsca w naszej dzielnicy są sprzyjają obserwowaniu kosmosu.

  Shiv robi zdjęcia gwiazdom - ale nie tym na czerwonym dywanie, tylko tym na niebie. W stolicy Indii miał problem z ich obserwowaniem. Mieszkając od urodzenia w New Delhi, nie miał okazji oglądać mieniących się białych punkcików - wszystkie były zasłonięte przez zanieczyszczone powietrze i światła miasta.

  Z wykształcenia jest informatykiem i prowadzi firmę zajmującą się oprogramowaniem. Badanie nieba to jego hobby, ale traktuje je bardzo poważnie. Jako licealista odkrył trzy planetoidy i już jako nastolatek zaczął zarażać znajomych pasją do gwiazd. 

  Do Polski i na Ursynów trafił przypadkiem. Wcześniej o naszych rodakach słyszał głównie na lekcjach historii. W 2018 roku zaczął poszukiwać najlepszych miejsc do astrofotografii. Dowiedział się wtedy, że nasz kraj będzie strzałem w dziesiątkę.

  - Po rozmowie z wieloma ludźmi zdecydowałem, że Polska jest najlepszą lokalizacją, ponieważ jest ekonomiczna, przyjazna i ma doskonałe do robienia zdjęć "ciemne miejsca" w pobliżu miasta. Na Ursynów zaprosiła mnie Ania, która podobnie jak ja, jest entuzjastką kosmosu - mówi Shiv.

  Na czas pandemii astro fotograf musiał wrócić do Indii. W grudniu 2021 roku znów przyjechał do Polski, aby współpracować z doktorantem Sachu Sanjayanem i prof. Andrzejem Baranem z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Polską Agencją Kosmiczną. Wraz z naukowcami współtworzy nowe, darmowe oprogramowanie, które pomoże w tworzeniu wyraźnych obrazów nocnego nieba przy użyciu sztucznej inteligencji.

  Fotografie Shiva są wykonywane głównie z ursynowskiego szczytu Górki Kazurki - to tam co wieczór można spotkać astro fotografa podczas jego pracy.

  ZOBACZ: Zdjęcia, które Shiva zrobił na Ursynowie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 121

  • 51
   BARDZO PRZYDATNY
  • 37
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~benis 7 4 miesiące temu

   Zdjecia gwiazd z Gorki Kazurki? Z bardzo jasna, wielka, bliska łuną Okęcia? Na Ursynowie w nocy jest tak jasno, ze mozna chodzic nawet ciemnymi zaułkami. Ciekawe warunki do robienia zdjec gwiazdom.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~231 6 4 miesiące temuocena: 38% 

   to niech pojedzie w okolicy puszczy kamienieckiej tam nie ma takiego zasyfienia światłem

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 5 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Shiv, Ursynów nie jest zły, ale najlepsze zdjęcia gwiazd to jednak można zrobić na Żoliborzu. Tam podobno czasami widać nawet czerwonego karła!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 4 miesiące temuocena: 70% 

   Zza niebieskich obłoków. A w Śródmieściu ma od razu schody do nieba :-)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 16 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 3 4 miesiące temuocena: 92% 

   Ty się Boom śmiejesz, a z takich niebieskich obłoków mogą spaść kule... gradowe. Jeszcze tak się nie stało, ale podobno klimat się zaostrza, staje się coraz bardziej gwałtowny, nie wiadomo do czego nas to doprowadzi. Czasami do wybuchu potrzebna jest tylko iskra... Rozmowy o gwiazdach i obłokach są takie fascynujące... Zwłaszcza, że jak mówi Wikipedia, czerwone karły to gwiazdy upadłe, żyjące długo, a tuż przed śmiercią gwałtownie wybuchają niszcząc wszystko w galaktyce. Czy to właśnie taką gwiazdę można obserwować z Żoliborza? Czy ta gwiazda pociągnie za sobą inne upadłe karły? Astronomia jest taka fascynująca.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 4 miesiące temu

   Ostatnio tych obłoków było coś ok. 80 sztuk. Psychiatrzy milczą.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jak 1 5 miesięcy temuocena: 53% 

   Super!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4843 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022