REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Nawet 2 mln złotych może kosztować urządzenie parku na tzw. Psiej Górce. Zakończyły sie konsultacje społeczne w sprawie przyszłości tego terenu. Ich wynik nie wszystkich zadawala.

  We wrześniu i październiku dzielnica przeprowadziła konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu pomiędzy ul. Rosoła, Grzegorzewskiej i Gandhi. Mieszkańcy, o czym pisaliśmy w naszych artykułach, opowiedzieli się za jak najmniejszą ingerencją w górkę - właściciele psów chcą, aby teren pozostał "psią górką". Przeciwstawne oczekiwania mają rodzice dzieci, którzy widzą tam alejki spacerowe i place zabaw. Sporo było głosów o utworzeniu jeziorka, zasadzeniu nowych drzew oraz pozostawieniu górki saneczkowej.

  W środę wieczorem ratusz z udziałem kilkunastu mieszkańców podsumował proces konsultacji. Burmistrz zdradził też plany wobec przyszłego parku.

  - Będziemy skłaniali się do zamówienia dwóch koncepcji parku, ponieważ trudno pogodzić oczekiwania "psiarzy" z rodzicami. Jedna na pewno będzie przewidywała wygrodzony teren dla psów. Obie z pewnością muszą zawierać place zabaw dla dzieci - mówił Robert Kempa. Już 26 lutego miasto ma przyznać dzielnicy pieniądze na stworzenie koncepcji parku a w połowie roku - najpewniej w maju - mieszkańcy zostaną zaproszeni na ich prezentacje i konsultacje. - To z nich powstanie przy udziale mieszkańców jedna wersja - zapowiada burmistrz.

  Nowy park może kosztować dzielnicę od kilkuset tysięcy do nawet 2 mln złotych. - To nie są środki, na które nie byłoby nas stać - mówił Kempa. Dzielnica będzie się też starać o dotacje z dawnego gminnego funduszu ochrony środowiska. W 2017 roku, a najpóźniej w połowie 2018, park mógłby zostać otwarty.

  Mieszkańców interesowało co z koncepcją Parku Polskich Wynalazców forsowaną od kilku lat przez radnego Pawła Lenarczyka z "Naszego Ursynowa". - Czy została ona porzucona? - pytała mieszkanka.

  Sam Lenarczyk przekonywał, że ratusz zamiast konsultacji powinien najpierw stworzyć koncepcje, które mogliby oceniać mieszkańcy. - Tym materiałem otworzyliśmy już otwarte drzwi. Dowiedzieliśmy się tego, co już wiedzieliśmy. Wolałbym pokazać mieszkańcom koncepcję parku naturalnego o delikatnym nachyleniu edukacyjnym - mówił radny.

  Burmistrz uznał jednak, że przygotowywanie koncepcji bez znajomości zdania okolicznych mieszkańców naraziłoby na całkowite ich odrzucenie i zmarnowanie poświęconych na nie środków.

  Uwagi do konsultacji przeprowadzonych przez ratusz miał również Jan Ławrynowicz, architekt krajobrazu, działacz stowarzyszenia "Miasto Ursynów".

  - Czy braliście pod uwagę ogłoszenie konkursu na koncepcje parku? Jeden zespół nie będzie w stanie przygotować dwóch przeciwstawnych koncepcji. Czy nie warto byłoby stworzyć analizę funkcjonalno-przestrzenną, skoro mieszkańcy mają aż tyle postulatów wobec tego parku?

  Konsultacji urzędowych broniła Magdalena Kazulo-Kleyff, architekt krajobrazu. - Zwrócenie się do lokalnej społeczności to bardzo cenna inicjatywa. To świetny materiał dla projektantów. Schemat funkcjonalno-przestrzenny (określenie gdzie co ma być umiejscowione w przyszłym parku - dop. redakcja) z pewnością powstanie, bo nierealne jest zrobienie wszystkiego - mówiła. Ławrynowicza te argumenty nie przekonały. 

  A burmistrz dodawał, że nie przewiduje organizacji konkursu na park. - Wprowadziliśmy przejrzyste zasady wyboru wykonawców. W ciagu kilku kilkunastu dni powstanie umowa.

  Jak się będzie nazywał park na Psiej Górce? Rada Dzielnicy Ursynów aż dwa razy podejmowała uchwały w sprawie Parku Polskich Wynalazców, zgodnie z propozycjami radnego Pawła Lenarczyka, a on sam zebrał 450 podpisów pod petycją popierającą tę nazwę. Obecne władze Ursynowa mają jednak problem z procedurą. 

  - Nie wiemy czy możemy nazwać park zanim nie znajdzie się on w budżecie, to sprawa do rozstrzygnięcia przez skarbnika miasta - tłumaczył burmistrz i zapewniał, że on sam jest za utrzymanie propozycji Park Polskich Wynalazców.

  CO MIESZKAŃCY MÓWILI W CZASIE KONSULTACJI?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~WAW 10 ponad rok temuocena: 100% 

   Zostawić górkę. Co najwyżej wykarczować teren od Ghandi i to nie za daleko.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ławrynowicz 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Teren od połowy wysokości północnego stoku górki aż do ulicy Ghandi jest własnością prywatną. To kolejne niedoprecyzowanie ze strony Urzędu, co dalej z tym terenem, przecież w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu tez ma być park (ten sam). Wytłumaczenie, ze to jest teren prywatny i dzielnica nic z tym zrobić nie może to odpowiedz wymijająca. Ja chciałbym wiedzieć co dalej akurat z tym fragmentem parku, bo bez niego ta pierwsze część (obecne konsultowana) to nieporozumienie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ławrynowicz 8 ponad rok temuocena: 100% 

   "Ławrynowicza te uwagi nie przekonały" :) mówiąc otwarcie jestem jeszcze bardziej przepełniony obawami niż przed spotkaniem. Oby nie skończyło się na tym, że górka zostanie pocięta przez utwardzone alejki, które w dodatku obstawione będą ławeczkami, na jej szczycie stanie ogródek jordanowski ( bo niby gdzie jak nie ma miejsca?) przez połowe stoku przebiegnie pewnie ogrodzenie "wybiegu" dla psów. Takie mam obawy znając praktykę w Warszawie. Cieszę się natomiast, że koleżanka po fachu potwierdziła zasadność moich uwag. Różnimy się co do oceny na którym etapie powinien być wykonany schemat fukcjonalno-przestrzenny, ale że taki schemat obrazujący wyniki z konsultacji powinien być to rzecz dla nas oczywista. Magda natomiast nie jest przekonana co formuły konkursowej.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sylwia 7 ponad rok temuocena: 11% 

   warto było przyjść żeby zobaczyć jak pani architekt Kleyyf wbiła Ławrynowicza w ziemię

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ławrynowicz 6 ponad rok temuocena: 100% 

   to chyba była pani na innym spotkaniu, gdyż Magda potwierdziła, że moje uwagi są zasadne :) co nawet jest zawarte w powyższym tekście. lol

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~anka 5 ponad rok temuocena: 86% 

   Droga Pani, architekt architekta nigdy "nie wbija w ziemię" (coż za prymitywne sformułowanie) natomiast zawsze są to merytoryczne rozmowy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grażyna 4 ponad rok temuocena: 100% 

   temat zastępczy. co ze szkołami na Ursynowie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Greg 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Stary chodnik z plyt betonowych trzeba wymienic wzdluz al.KEN i dopiero mozna myslec o ,,gorkach " (od metra Ursynow do metrach Imielin )

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek 2 ponad rok temuocena: 71% 

   A czy niw lepiej zaangażować studentów sggw w projekt?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ławrynowicz 1 ponad rok temuocena: 100% 

   taką też zgłaszałem sugestie zanim jeszcze Urząd przystąpił do konsultajcji

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4262 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020