Zamknij

Psią górkę czekają duże zmiany. Dzielnica ogłosiła przetarg

13:16, 04.06.2020 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 15:30, 04.06.2020
Skomentuj SK SK

Do grudnia przyszłego roku ma powstać park Polskich Wynalazców między ul. Rosoła a Szolca-Rogozińskiego. Dzielnica właśnie ogłosiła przetarg i zapowiada, że zmiany zostaną uzgodnione z mieszkańcami. Co czeka popularną psią górkę?

Zmian ma być niedużo, ale jednak psia górka w przyszłym roku bardzo się zmieni. Z terenu, który najchętniej odwiedzają dziś właściciele czworonogów, zmieni się w pełnoprawny, choć bardzo mały park. 14 maja Rada Warszawy formalnie powołała go do życia. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś dzielnica ogłosiła przetarg na jego projekt.

Co tam powstanie?

Górka ma zachować swoją naturalną dzikość. A więc alejki nie będą utwardzane, a jedynie wytyczone, i to najczęściej w miejscu istniejących przedeptów. Park zyska oświetlenie ledowe, ławki, hamaki i kosze na śmieci. W wytycznych dla projektanta znajduje się sporo zastrzeżeń - m.in. zachowanie zjazdu na sankach, a nawet zachowanie drzewka iglastego, które kiedyś posadzili mieszkańcy podczas przedświątecznego spotkania.

powyżej: na tym terenie, które jest własnością miasta, powstanie nowy park Polskich Wynalazców

Na szczycie góry, bliżej ul. Rosoła, dzielnica widzi naturalny plac zabaw zbudowany z drewna, wikliny i materiałów mineralnych. Będą na nim huśtawki, piaskownica, szałasy z wikliny oraz zjeżdżalnia wykorzystująca zbocze górki. Placyk ma zostać ogrodzony naturalnymi elementami, np. zielenią, tak, aby nie wbiegały na niego psy. Park Polskich Wynalazców ma się kojarzyć z wynalazczością, a więc elementy placu zabaw dla dzieci starszych oraz młodszych będą przypominały o osiągnięciach wynalazców. To projektant ma je wymyślić.

Konsultacje sprzed 4 lat do kosza?

Przed budową parku projektant ma sprawdzić w jakiej kondycji są drzewa, które rosną na górce. Dosadzonych ma być minimum 65 drzew, tysiące krzewów oraz łąka kwietna.

- Koncepcja bazować ma na wynikach konsultacji społecznych przeprowadzonych w latach 2015-2016, w których mieszkańcy postulowali zachowanie maksymalnie naturalnego, „dzikiego” charakteru parku - informuje ratusz.

Projektant ma organizować spotkania i konsultacje z mieszkańcami. Do 15 kwietnia ma zostać uzyskane pozwolenie na budowę, a samą budowę parku przewidziano do grudnia. Miasto dało dzielnicy na ten cel ponad 2 mln złotych.

[ZT]15001[/ZT]

[ZT]14830[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

NickNick

18 2

Ktoś musi zarobić więc "drodzy" mieszkańcy pożegnajcie się z plenerowym klimatem. 13:52, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Kabaty zieloneKabaty zielone

12 7

Ja to bym tam parę uli postawił...
Ale zapewne odezwa się zaraz malkontenci i ekologie/ekolozki, którzy będą bronić pszczółki przed gwałtem... 14:10, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OStry Cień MgłyOStry Cień Mgły

9 12

Park zyska oświetlenie LED! najnowszy wynalazek... ludzie przecież to koniec tego pięknego miejsca! :( 16:18, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alisterkabatalisterkabat

8 3

Kasa misiu, kasa... Ale to na pewno będzie park na miarę naszych możliwości...
16:58, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntAnt

0 2

A co z planowana kilka lat temu przebudowa parku przy Kopie Cwila? Jak zawsze inwestycje nie sięgają Ursynowa Północnego a pieniądze są marnowane na kabatach i imielinie!!! 23:26, 06.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%