REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lutego 2019, 15:13

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Choć może się wydawać, że codzienność kilkulatka jest „usłana różami”, to tylko pozory. Przeciążenie szkolnymi obowiązkami, mnogość zajęć pozalekcyjnych oraz konieczność sprostania wymaganiom otoczenia mogą nieść za sobą trudne dla malucha konsekwencje. Dzieciństwo dzisiejszych 30. i 40. latków wyglądało zdecydowanie inaczej niż życie współczesnych kilkulatków. Większość czasu wolnego dzieci spędzały na świeżym powietrzu — okupując okoliczne podwórka, grając w piłkę i inne gry zespołowe czy wymyślając kreatywne zabawy (nie zawsze ku uciesze rodziców). Dodatkowe zajęcia nie były standardem, a wyjście na basen, do kina czy teatru było szczególnym wydarzeniem.

  Trudna codzienność współczesnych kilkulatków

  Codzienność współczesnych kilkulatków nie jest łatwa. Wymagający system edukacji, wielość zadań dodatkowych oraz konieczność spełnienia oczekiwań otoczenia są dla dziecka ogromnym obciążeniem. Jeśli dołożymy do tego niedostateczną ilość uwagi ze strony rodziców czy brak poczucia bezpieczeństwa — kłopoty murowane.

  Kiedy przyda się psycholog

  Dla kruchej psychiki dziecka nadmiar obowiązków może stanowić duże obciążenie. Jeśli organizm nie radzi sobie z przeciążeniem, zachowanie kilkulatka zaczyna się zmieniać. Jakie sygnały powinny skłonić rodzica do wizyty u psychologa?

  Wizyta u psychologa może okazać się bardzo przydatna, jeśli dziecko:

  • jest smutne, przygaszone i przygnębione, a ulubione aktywności przestały je cieszyć;
  • nie chce chodzić do szkoły;
  • popada w konflikty z rówieśnikami, separuje się od nich;
  • zaczęło się moczyć;
  • obgryza paznokcie, drapie się lub stosuje inne kompulsywne sposoby radzenia sobie z napięciem;
  • wciąż przeżywa trudne wydarzenia — rozwód rodziców, chorobę lub śmierć członka rodziny;
  • skarży się na lęki;
  • skarży się na dolegliwości fizyczne — bóle głowy, bóle brzucha, zmęczenie, a wyniki badań wykluczyły schorzenie fizyczne.

  Efekty spotkań z psychologiem

  To, jakich efektów możemy się spodziewać po psychoterapii dziecka, zależy przede wszystkim od celu terapii. Z powodzeniem można stwierdzić jednak, że dzięki spotkaniom z psychologiem, maluch odzyska pogodę ducha, dziecięcą radość i pewność siebie. Nauczy się również w konstruktywny sposób radzić sobie z codziennym napięciem. Warto pamiętać jednak, że skuteczna terapia dziecka nie obejdzie się bez wsparcia najbliższych — rodziców i rodzeństwa. Bez ich pomocy i pełnego zaangażowania powrót do negatywnych wzorców zachowań będzie nieunikniony.

  źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2561 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019