REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 maja 2018, 10:30 komentarzy 35

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Ule na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu

  Ule na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu (M.Kuras/Urząd Marszałkowski woj. Kujawsko-Pomorskiego)

  REKLAMA

  Miały być ule, pszczoły i ursynowski miód. Ale o podniebnej pasiece można na razie tylko pomarzyć… Urząd powiedział pszczołom na dachu ratusza, stanowcze: nie. Pomysłodawca odgraża się, że nie odpuści i będzie odwoływał się od negatywnej weryfikacji swojego projektu.

  W ramach pomysłu zgłoszonego przez Bartosza Dominiaka, aktywistę Otwartego Ursynowa, do budżetu partycypacyjnego na 2019 roku, na dachu ursynowskiego ratusza miała powstać pasieka składająca się z sześciu uli. Miód wyprodukowany przez miejskie pszczoły miał być wyjątkowym gadżetem wykorzystywanym do promocji Ursynowa przy różnych okazjach.

  Realizacja projektu była uzasadniona rozwijającym się ogólnoświatowym trendem pszczelarstwa miejskiego, związanego ze zrównoważonym rozwojem współczesnych miast. Autor argumentował, że od 2015 roku przepisy umożliwiają legalne tworzenie hodowli pszczół na terenie Warszawy.

  Jak podaje Dominiak, w Warszawie jest obecnie kilkaset uli, usytuowanych m.in. w Służewieckim Domu Kultury, na Pałacu Kultury, na dachu centrum handlowego Arkadia, na biurowcu Eurocentrum, czy na dachu wydawnictwa Agora.

  Schody do... ula

  Już ponad miesiąc temu do autora projektu wpłynął e-mail z urzędu dzielnicy, który sugerował, że z pasieką mogą być kłopoty. Urzędniczka pisała, że dzielnica docenia szlachetny pomysł oraz dobre intencje pomysłodawcy, jednak później wymienia szereg problemów związanych z postawieniem pasieki.

  Po pierwsze proponowaną hodowlę pszczół uznano za działalność gospodarczą, która nie mieści się w zadaniach własnych gminy. Pisano także m.in. o dodatkowych kosztach związanych z ekspertyzą techniczną dachu, aby sprawdzić czy udźwignie dodatkowe 350 kg i obawach związanych z ewentualnym uszkodzeniem znajdujących się tam urządzeń.

  Ponad to, jak pisze urzędniczka:

  Ule z pszczołami na dachu budynku będą znajdować  się w bezpośrednim otoczeniu pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz interesantów. Bezpośrednie sąsiedztwo pszczół stwarza ryzyko ukąszeń pracowników i innych osób przebywających na terenie budynku oraz w jego otoczeniu (parking Urzędu Dzielnicy Ursynów).

  W przypadku osób uczulonych na ukąszenia przez owady, może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia i życia tych osób, co w konsekwencji może być podstawą do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
   

  Pomysłodawcy zasugerowano, żeby zainteresował swoim pomysłem ursynowskie instytucje, których dachy przewidują montaż uli oraz te nie posiadające na dachach tak dużej ilości wysoce specjalistycznych urządzeń, jakie znajdują się na budynku ratusza.

  Ostateczna weryfikacja

  Bartosz Dominiak w swojej polemice z urzędem, zwraca uwagę m.in. na to, że pasieka na dachu to żadna działalność gospodarcza – a pasieki w ramach budżetu partycypacyjnego były stawiane m.in. przez dzielnicę Wilanów oraz w Śródmieściu.

  Mówi, że na świecie pasieki znajdują się na tysiącach dachów. Dach ursynowskiego ratusza jest standardowy, a ilość urządzeń na nim nie przekracza średniej dla tego typu budynków.

  Największym absurdem w Pani mailu jest to, że przedstawia Pani ileś wydumanych powodów, aby tego projektu nie realizować, a jednocześnie pisze Pani, że "W chwili obecnej  Wydział Infrastruktury sprawdza jest możliwość umieszczenia pasieki na dachu budynku Domu Kultury przy ul. Kajakowej w Warszawie.".

  Przecież przytoczone przez Panią argumenty (działalność gospodarcza, urządzenia, uprawnienia osoby obsługującej ule, ukąszenia) muszą być chyba obecne również na ul. Kajakowej, tym bardziej, że obok jest plac zabaw (dzieci), dom kultury (dzieci i młodzież) oraz przychodnia (wszyscy). 

  - pisze Dominiak.

  Jako powód odrzucenia pomysłu, ostatecznie uznano: brak możliwości technicznych i technologicznych realizacji projektu. Firma, która zamontowała na dachu ratusza urządzenia chłodzące, poinformowała, że pasieka wpłynęłaby na zamianę warunków gwarancji na niekorzystne dla miasta.

  - Zamierzam złożyć odwołanie od negatywnej weryfikacji – zapowiada Bartosz Dominiak. - Uważam, że podany przez urząd powód jest wymówką wynikającą albo z niewiedzy, albo ze złej woli.

  Ekspert komentuje

  Zapytaliśmy ekspertów z „Pszczelarium”, zajmujących się miejskim pasiekami o to, czy rzeczywiście ule na dachu budynku narażają jego pracowników i petentów na ryzyko ukąszeń oraz o to: kto i jak może stwierdzić czy dach budynku nadaje się na dom dla pszczół.

  Kamil Baj to pszczelarz z zamiłowania, od kilkunastu lat prowadzi z rodzicami rodzinną pasiekę w małej miejscowości na Mazowszu. Mówi, że ryzyko użądlenia istnieje już teraz, bo przyciśnięta pszczoła użądli nawet 4 km od ula.

  - Podobne ryzyko dla pracowników stwarzają ule SGGW na Nowoursynowskiej, jak i takie które stałyby na dachu urzędu dzielnicy – tłumaczy Kamil Baj. - Pszczoła ma strefę bezpieczną do kilku metrów od ula i poza nią nie ma instynktu obronnego ula.

  Jednak dodaje, że jeśli jest obawa i opór przed użądleniami, a tłumaczenia nie pomagają – to szanuje i nie forsuje pomysłu postawienia pasieki. Jeśli zaś chodzi o warunki techniczne to można je ocenić jedynie po wizycie na miejscu.

  - Na zdjęciu satelitarnym widać, że dach jest potencjalnie trudny i na dodatek czarny – nagrzewa się – mówi Baj. – Choć są ciekawe miejsca, które pewnie można dostosować - dodaje.

  Być może opinia ekspertów uspokoiłaby urzędników i innych zainteresowanych. Ale czy będzie im dane się wypowiedzieć - zobaczymy. A o tym, jak potoczy się sprawa ursynowskich uli, będziemy jeszcze informować.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 116

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 12
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 8
   NIEPRZYDATNY
  • 20
   WKURZONY
  • 36
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~to ja 35 8 miesięcy temuocena: 100% 

   A pszczółka Maja kiedyś bywała z Guciem na Woronicza i nikt się nie bał o ukąszenia ?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KEMPAZLODZIEJ 34 8 miesięcy temuocena: 33% 

   Urzędnicy są bardziej niebezpieczny niż te pszoły. Zlikwidowanie ratusza było by bardzo mądre. Im wiecej te tłusciochy i tipsiary pracują tym gorzej dla ludzi. A koniec końców i tak na Nowogrodzkiej nam burmistrza wybiorą.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jajco 33 8 miesięcy temuocena: 56% 

   A jakieś konkrety poza inwektywami? Swoimi wpisami dominikowi hejterzy udowadniacie swe prostactwo lub kompleksy matołki. Skoro takie kokosy w Urzędzie się zarabia, to czemu nie przyjedziecie do pracy? Jest tyle wakatów, tylko chętnych brak do pracy (a raczej do picia herbaty i pierdzenia w stołek wg. was).

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~13 32 8 miesięcy temuocena: 100% 

   zlikwidować ratusz i na jego miejscu zrobić ogólnodostępny parking!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szewczyk Dratewka 31 8 miesięcy temuocena: 44% 

   A w Krakowie są pasieki 5-ulowe na dachach kilku budynków miejskich i nikomu nic się nie dzieje :) Nie da się tu niestety dać linku ale proszę sobie wpisać w youtube "zielona nowa huta pszczoły" I miasto się promuje w ten sposób + działania powiązane: skoro są pszczoły to trzeba dbać o środowisko, walczyć ze smogiem, sadzić rośliny miododajne itd. I ludzie to tutaj popierają :) Pani urzędniczka z Ursynowa zaprezentowała postawę obronną na zasadzie "nie da się", "boję się", "po co zmiany". I wykazała przy tym dużą inwencję - niestety urzędniczo-negatywną (m.in. naciągany argument o klimatyzacji i załatwiona opinia tej firmy, że "będzie drożej"). Pozdrowienia dla wszystkich, którzy lubią przyrodę :)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~smok 30 8 miesięcy temuocena: 67% 

   Postaw sobie ule w przedpokoju i kupuj miododajne kwiatki do wazonu. To , że ktoś dał się naciągnąć na bezsensowne działanie nie oznacza , że należy to powielać.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wał Kuski 29 8 miesięcy temuocena: 100% 

   A gdyby tak....zlikwidować cały ten ratusz, i zrobić tam jedną wielką pasiekę? A zamiast Multikina-pastwisko? albo zasiać jarmużem? Panie Dominiak?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 28 8 miesięcy temuocena: 45% 

   Na dachu Hotelu Regent, koło Łazienek Królewskich, też jest ul i są pszczoły. Nie dość że nikogo nie kąsają to są atrakcją dla gości, a miód jest podawany na śniadaniach.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mega 27 8 miesięcy temuocena: 100% 

   "W marcu 2014, po rozwiązaniu umowy przez międzynarodową sieć hotelarską Hyatt, hotel zmienił nazwę nazwę z Hyatt Regency Warsaw na Regent Warsaw Hotel." To jest ten hotel obok ambasady rosyjskiej. Ciekawe, czy tylko z powodu tych pszczół sieć HYatt cofnęła mu rekomendację ?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fffffffffffff 26 8 miesięcy temuocena: 47% 

   Stan świadomości mieszkańców odnośnie srodowiska w jakim żyja jest odbiciem oderwania od korzeni tego chłopstwa z którego się wywodzimy. Pszczoła jest nie bardziej niebezpieczna niż osa czy szerszeń, nie roznosi chorób jak kleszcze. Strach przed tymi pirzytecznymi owadami wynika z niewiedzy i złej woli.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lubie to 25 8 miesięcy temuocena: 65% 

   Postaw sobie ule w sypialni. Ty jesteś oderwany, ale od cewki moczowej.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GAGA 24 8 miesięcy temuocena: 73% 

   Ależ pomysły, czy naprawdę nie ma na co wydać pieniędzy z funduszu partycypacyjnego? Czemu ma to służyć? A może tak przeznaczyć je na zlikwidowanie smrodu na Dereniowej? to naprawdę przeszkadza mieszkańcom. Łatwo się wydaje cudze pieniądze. Żyjemy w mieście, a środowisko naturalne pszczół to pola, łąki....

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~olaf 23 8 miesięcy temuocena: 50% 

   a zgłosiłeś projekt "zlikwidowania smrodu na Dereniowej"? Czy tylko pierdzisz w klawiaturę?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olpran 22 8 miesięcy temuocena: 71% 

   Sam ton cytowanego tu listu świadczy o jego autorze. A pan Dominiak niby taki wykształcony...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~adam1988 21 8 miesięcy temuocena: 54% 

   a śnieg w zimę to ile waży 2kg?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bzyk 20 8 miesięcy temuocena: 40% 

   Urzędaska pisze fachowo "Bezpośrednie sąsiedztwo pszczół stwarza ryzyko ukąszeń pracowników". Bzdury! Nie ma ryzyka ukąszeń, bo pszczoły nie kąsają. Pszczoły żądlą.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nileimi 19 8 miesięcy temuocena: 60% 

   Bzyku, zryta rito, plumbumie czy inny cierpiący na schizofrenię trollu. Prawda jest taka, że wasz poroniony pomysł nadaje się do doupy, F.U arschloch-u 1 ;)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pszczółka 18 8 miesięcy temuocena: 44% 

   Zajrzyjcie na dach ratusza w Legionowie. Tam prezydent miasta nie bał się podjąć takiej decyzji. A jak nie będzie pszczół ... Nie będzie i nas.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nileimi 17 8 miesięcy temuocena: 73% 

   Właśnie. Proponuję porównać dachy Ratusza ursynowskiego i Legionowa. Ale do dominiaka nic nie dotrze. Wszak "un wi najlipiej"! I takie zakompleksione indywidua próbują wpływać na losy mieszkańców Ursynowa...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koko 16 8 miesięcy temuocena: 69% 

   Kolejny chory pomysł Otwartego Ursynowa :/

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lenar 15 8 miesięcy temuocena: 79% 

   Bardzo dobrze ktoś z urzędu pomyślał. Pszczoły powinny latać na łąkach, albo w lesie, a nie w mieście. Wtedy miodek jest wartościowy. Dominiak ma pomysł, żeby promować Ursynów skażonym spalinami miodem i zgrozo dawać go ludziom do spożycia. Kto zagwarantuje, że ten miód jest zdatny do spożycia? Niestety tylko debil mógł to wymyśleć.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nileimi 14 8 miesięcy temuocena: 71% 

   I bardzo dobrze. Szkoda , ze myśliciel dominiak nie pomyślał co z stniejącą infrastrukturą na dachu? Przecież to trzeba serwisować. Co wtedy z pszczólkami dominiakowymi- serwisanci będą chodzili w strojach pszczelarskich? Poza tym rozumiem, że pszczółki dominiakowe będą tresowane i nie będą wlatywaly przez okna do pokoi. Dominiak to zwykły pieniacz I tyle. Jeżeli tak chce tych uli to niech je stawia albo na kabackich łąkach, pod Kopą Cwila, na Kazurce albo u siebie na balkonie.... Chłopie, to że straciłeś fuchę w Urzędzie nie czyni twoich "pomysłów" super trafionymi. Ale pieniacz dominiak tego nie pojmie w swoim zacietrzewieniu. Poza tym, litrowy słoik dominiakowego miodku ważyłby pewno 2 kilo, tyle w nim cennego ołowiu. Smacznego!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~małgośka 13 8 miesięcy temuocena: 67% 

   "Pomysłodawca odgraża się" i to dobrze charakteryzuje autora pomysłu i jego chory umysł. To metoda wojny hybrydowej z polskim społeczeństwem. Na wysokości 3-ciego pietra roje pszczół żywiace się odpadami, na betonowym otoczeniu ratusza, w tym nowym betonowym obiekcie obok ratusza. Znakomite obrazki : Liczni interesanci, uczestnicy imprez, kina, restauracji, fitnesu plenerowego, kierowcy aut, na jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań ul.Gandhi z Al. KEN, oganiajacy sie od atakujacymi ich pszczołami, dla których sa jedynym słodkim kąskiem. Naprawdę ! leczyć tego pana z jego absurdalnych pomysłów, czy urzedników , traktujących poważnie każdy wygłup ?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dora 12 8 miesięcy temuocena: 32% 

   Nie znasz ,kobieto tematu i problemu a wypowiadasz się

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabatka 11 8 miesięcy temuocena: 47% 

   Małgośka, mówię Ci, pszczoła to nie osa... ani tym bardziej szerszeń ;)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~franek 10 8 miesięcy temuocena: 30% 

   Małgosiu, osa cię urządliła czy trollujesz z obowiązku partyjnego?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zryta Rita 9 8 miesięcy temuocena: 46% 

   "...roje pszczół żywiące się odpadami...". Co to za odpady, którymi pożywią się pszczoły? Puszki, butelki, czy może zużyte tonery od drukarek? Małgośka, mówią mi, oj głu... itd., jak śpiewała Maryla Rodowicz.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kier 8 8 miesięcy temuocena: 69% 

   A ile ołowiu ma taki miòd.????

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Plumbum 7 8 miesięcy temuocena: 47% 

   Skąd ten ołów? Pszczoły będą szamały akumulatory z samochodów stojących na przyratuszowym parkingu?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ursyn 6 8 miesięcy temuocena: 77% 

   A kto miałby się tymi pszczołami opiekować, kto kupować im pokarm? A gdzie odwirowywać miód? No i kto wreszcie byłby właścicielem miodu i co miałby z nich robić? A co ze zdrowotnością takiego miodu, który powstawałby przy największej ulicy dzielnicy? Wymyślić projekt to łatwo, postawić ul też łatwo, ale co dalej?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wał Kuski 5 8 miesięcy temuocena: 71% 

   Dominiak - może postaw sobie te pasieki u siebie w przedpokoju?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~orzeł 4 8 miesięcy temuocena: 25% 

   Za słabo hejtujesz Maciek, postaraj się bardziej to skapnąć ci jakieś okruchy ze stołu.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~elamela 3 8 miesięcy temuocena: 56% 

   Pan Kamil jest pszczelarzem ponieważ ma pszczoły.Logiczne.Do eksperta dużo mu jeszcze brakuje....ale działalnośc gospodarczą Pszczelarium prowadzi z powodzeniem dzięki niezłej reklamie..(nawet hahaha..szkoli innych jak hodować matki..hmmmmm)..No i druga strona medalu.....nie wszędzie można postawić ule Panie Kamilu.Niestety nie wszyscy chcą mieć te zwierzątka blisko.Przestrzeń publiczna...tyle samo za ile przeciw........

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maciek K-ski 2 8 miesięcy temuocena: 29% 

   Następne babsko z obsesją "bo ja się boję". Jak ktoś głupi to aż miło. Jak cię elamela pszczoła w dupę ukąsi to przynajmniej celulitu się pozbędziesz. Walcz Bartek o te pszczoły, sam mam pasiekę i wiem, że pszczoły nie są niebezpieczne. Szkoda, że w artykule nie podano stanowiska i nazwiska tej debilnej urzędnicy, która Ci odpowiadała na meila. Dawny znajomy

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olpran 1 8 miesięcy temuocena: 70% 

   Maciuś, z syndromem małej kusi, czy kolejny chory z nienawiści?Idźcie z dominiakiem na jakąś terapię, bo się jadem udusicie. A co do tego czy pszczoły są bezpieczne, lub nie to popytaj uczulonych na jad pszczół.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2027 sekundy
  REKLAMA