REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2017, 12:12 komentarzy 1
  W hołdzie poległym powstańcom

  W hołdzie poległym powstańcom (KT)

  REKLAMA

  O poranku uczczono żołnierzy, którzy zginęli 73 lata temu już na początku Powstania Warszawskiego. O godz. 09:00 złożono kwiaty i zapalono znicze przed pamiątkowym głazem przy ul. Puławskiej 266. Chwilę później kombatanci, harcerze i mieszkańcy przeszli pod Tablicę Memoratywną na murze Toru Wyścigów Konnych.

  Powstanie Warszawskie wybuchło 73 lata temu. Tereny obecnego Ursynowa stały się areną działań militarnych już na samym początku zrywu. Wyścigi - dziś część dzielnicy - były strategicznie istotnym punktem dla powstańców. Planowano, że dzięki tej lokalizacji uda się zapewnić walczącym pomoc powietrzną.

  Podczas wojny na służewieckim torze znajdowało się lotnisko i silnie obsadzony garnizon - ok. 750 żołnierzy SS. Ze strony polskiej atak miały przeprowadzić kompanie K-1, K-2 i K-3 z pułku "Baszta" batalion "Karpaty". Początkowo heroizm i odwaga powstańców pozwalają im osiągnąć przewagę. Trwa to jednak chwilę, bo lepiej wyposażeni naziści szybko przejmują inicjatywę. 

  Podczas dramatycznego odwrotu zginęło 120 żołnierzy batalionu "Karpaty". Ci co przeżyli musieli wycofać się na teren Lasu Kabackiego.

  Dziś o godz. 09:00 uczczono poległych żołnierzy. Zebrani przy pamiątkowym głazie przy ul. Puławskiej 266 złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość odbyła się w ciszy i atmosferze refleksji. Hołd powstańcom złożyła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, włodarze Ursynowa, reprezentanci środowiska pułku "Baszta", kombatanci, harcerze i mieszkańcy.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UCZCZENIA PAMIĘCI POLEGŁYCH POWSTAŃCÓW:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Pola 1 7 miesięcy temu

   To była rzeź. Dowódcy, którzy wysłali słabo uzbrojonych i kiepsko wyszkolonych dzieciaków przeciwko regularnemu wojsku, przygotowanemu do obrony, powinni byli ponieść odpowiedzialność, a ich nazwiska trzeba wpisać do księgi hańby.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1298 sekundy
  REKLAMA