REKLAMAA1-PRONUMERICA-01-09----30-09-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Radna Sylwia Krajewska chce progów dla rowerzystów

  Radna Sylwia Krajewska chce progów dla rowerzystów (SK)

  REKLAMA

  - Na kabackim odcinku ścieżki rowerowej wzdłuż alei KEN rowerzyści jeżdżą bardzo szybko i stanowią zagrożenie dla przechodniów - mówi radna Sylwia Krajewska i domaga się... progów zwalniających. Drogowcy odpowiadają, że to niemożliwe.

  Aleja Komisji Edukacji Narodowej - między Jeżewskiego a Zoltana Baló. To fragment jednej z najpopularniejszych ścieżek rowerowych na południu stolicy. To tu kilka tygodni temu doszło do czołowego zderzenia dwóch rowerzystów. Jeden z nich stracił przytomność i trafił do szpitala.

  - Rowerzyści wjeżdżają tu pędem, nawet po 30 km na godzinę. Przez cały Ursynów wzdłuż alei KEN można "przycisnąć". Dlatego potrzebne jest fizyczne spowolnienie ruchu - mówi ursynowska radna Sylwia Krajewska i składa interpelację w sprawie progów zwalniających.

  Między Jeżewskiego a Baló droga rowerowa nie jest oddzielona od chodnika, a przy przejściu na Jeżewskiego piesi przekraczają ścieżkę. Dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, co potwierdzają matki, które chodzą z wózkami dziecięcymi do pobliskiego Parku Przy Bażantarni.

  - Nie jest tu fajnie. Rowerzyści nie zachowują ostrożności, nie patrzą, czy idzie dziecko. Dużo maluchów jeździ tu na hulajnodze. Nie jest tu komfortowo. Trzeba się bardzo pilnować - mówi Aneta, mieszkanka Kabat.

  O pomysł na progi zwalniające pytamy rowerzystów przejeżdżających ścieżką. - Sam widzę, że się tutaj daje gazu. Ale czy progi to załatwią? Z tego co wiem, na ścieżkach nie wolno ich stawiać, a nawet gdyby, to nie są to takie progi jak dla samochodów, więc i tak będą ignorowane - mówi nam rowerzysta Damian.

  Kodeks drogowy rzeczywiście nie przewiduje czegoś takiego jak progi zwalniające dla rowerów. - Nie ma takiej możliwości. Ta dyskusja to jakiś nonsens. Jedynym rozwiązaniem dostępnym w granicach prawa jest poszerzenie drogi rowerowej, albo wybudowanie jej po drugiej stronie al. KEN. Reszta to jakiś przedwyborczy bełkot - komentuje Krzysztof "Kris" Nawrocki, miejski aktywista rowerowy.

  Zarząd Dróg Miejskich potwierdza. - Przepisy jasno wskazują gdzie można zamontować progi zwalniające, na pewno, nie ma zgodnie z prawem możliwości montażu takich progów na ścieżkach rowerowych, czyli w pasie drogi - mówi Karolina Gałecka z ZDM.

  Progi dla rowerzystów są w Warszawie np. na Polu Mokotowskim czy na ul. Międzyparkowej, ale są to miejsca poza pasem drogi. - Odpowiadając jednoznacznie: nie planujemy montować progów zwalniających na ścieżkach rowerowych, ponieważ nie zezwalają na to przepisy - dodaje Gałecka.

  ZDM nie przewiduje też przebudowy i poszerzenia ścieżki rowerowej przy KEN, ani budowy jej po wschodniej stronie alei. Po pierwsze nie ma na to pieniędzy, a po drugie - miejsca.

  Do rowerzystów pozostaje więc tylko apel, by jeździli ostrożniej i wolniej. Wypadki to najczęściej wcale nie wina lepszej lub gorszej infrastruktury, ale brawury i braku wyobraźni uczestników ruchu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 897

  • 145
   BARDZO PRZYDATNY
  • 45
   ZASKOCZONY
  • 28
   PRZYDATNY
  • 40
   OBOJĘTNY
  • 42
   NIEPRZYDATNY
  • 123
   WKURZONY
  • 474
   BRAK SŁÓW

  390Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Zenon T. 390 miesiąc temu

   3) Natomiast w przypadku pieszych nie słyszałem jeszcze aby rowerzysta zabił a już okaleczył na całe życie jakiegoś pieszego. Dlatego rowerzysta ma bezwzględne prawo jechać po chodniku z zachowaniem bezpieczeństwa i pierwszeństwa dla pieszych jeżeli nie ma ścieżki rowerowej a nie zmuszanie go do narażania życia jazdą po zatłoczonych drogach.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 389 miesiąc temu

   2) Jadąc tą drogą Ja rowerzysta spowodowałem ogromny korek sięgający co najmniej na 300m do tyłu. Każdy samochód a tym bardziej TIR aby mnie wyprzedzić musiał wyjechać na przeciwny pas. Najgorsze było wyprzedzanie przez potężne TIR-y który jeden o „mały włos” nie wciągnął mnie po tylne koła naczepy które by mnie zmiażdżyły. Ratowałem się zjazdem do rowu i wywrotką roweru. Oczywiście kierowca TIR pojechał sobie dalej. Po ty incydencie wolałem już prowadzić rower po trawie obok i to po przeciwnym pasie aż do pierwszej poprzecznej drogi gdzie dojechałem do Legionowa polnymi drogami przez las. Jak widać jazda rowerem razem z samochodami jest balansowaniem na krawędzi utraty życia czy ciężkiego kalectwa a zatem niech kierowcy samochodów jak również piesi uświadomią sobie, że w starciu z pojazdem mechanicznym na straconej pozycji jest zawsze rowerzysta (o czym świadczą coroczne statystyki).

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 388 miesiąc temu

   Ja jestem tolerancyjny w stosunku do pieszych. Jeżeli taki idzie po ścieżce dla rowerów ale trzyma się skrajnej jej strony to on mi całkowicie nie przeszkadza bo po prostu go wyprzedzam (bez dzwonienia) i jeszcze zwalniam aby się nie przestraszył. Jak jadę po chodniku, to jadę z prędkością około 10 km/h i zawsze ustępuję pieszemu pierwszeństwa. Jeżdżę po chodniku wtedy gdy nie ma ścieżki rowerowej lub droga obok jest z jednym pasem. Nikt mnie nie zmusi wtedy żeby jechać na takiej drodze gdzie na pięciu Cię wyprzedzających kierowców tylko dwóch Cię wyprzedzi w przepisowej odległości a resztę wyprzedza Cię na styk a ponadto są potężne opary rakotwórczych spalin samochodowych. W tym roku 2018 pierwszy raz jechałem rowerem szosą spod tamy w Dębach do Legionowa trasą 621 i przeżyłem po prostu szok. Droga po jednym pasie w obu kierunkach o szerokości równej pojazdowi, brak pobocza (od razu rów) i ogromny ruch samochodów w tym potężnych TIR-ów w obu kierunkach. Jadąc tą drogą Ja rowerzysta sp

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kreuzfeld 387 3 miesiące temuocena: 100% 

   dajcie tom radnom do sejmu z takim pieknym umyslem to sie marnuje na urynowie

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mama 386 3 miesiące temuocena: 50% 

   rowerzyści-wyczynowcy koniecznie na jezdnię. Tam, gdzie ścieżka rowerowa to powinien być zakaz jazdy po chodniku np. ul. Cynamonowa. Tylko małe dzieci do lat 10 z rodzicami, na rowerach, moga po chodniku, bo sie nie wygłupiają, reszta rowerzystów to koniecznie Karta Rowerowa lub prawo jazdy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~green_is_bad 385 3 miesiące temuocena: 50% 

   Rowerzyści won z ulic na chodniki! Tam sobie z nimi pieszacy niech radzą ale najważniejsze by nie blokowali ruchu samochodowego

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bynek 384 3 miesiące temuocena: 60% 

   Podobnych miejsc jest więcej, np Starzyńskiego tuż za Namysłowską. Rowerzyści pędzą bo długa prosta, rozpędzają pieszych skracając sobie drogę bo ścieżka "nadkłada" drogi. Doszło już do kilku potrąceń i nawet bójek... rozwiązania problemu nie widać. Interweniuje straż miejska i policja, ale to nie pomaga.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaaaaaa to mi lotttttttto 383 3 miesiące temu

   No iii ??? Rozwiązaniem problemu nie jest budowa ścieżek rowerowych razem z pieszymi. To jest maskowanie problemu za Unijną kasę i tylko częściowo za naszą. Czasem rzygać mi się chce jak tego słucham.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mała 382 3 miesiące temuocena: 50% 

   Bardzo dobrze, rowerzyści myślą że są pępkiem świata na chodnikach, ulicach i ścieżkach rowerowych także

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wyprostowany przez gówniany świat 381 3 miesiące temuocena: 50% 

   Minimalnej wiedzy żądam. Pieszy święta krowa, która najpierw zrobi później pomyśli. Czasem wyjdzie źle, rzadko dobrze. Ale co do jednego jestem pewien. To Wy zawsze jesteście na pozycji spalonej i lotto mi czy zapłacę mandat 100, 500 czy 1000 zł za waszą nieuwagę, niewiedzę, bezmyślność. Dlaczego ? A dlatego bo niewiele pieszych zdaje sobie sprawę, że godzina rehabilitacji kosztuje 80zł/h. Zdrowia bez mózgi życzę, zdrowia.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~i kto jest na pozycji spalonej? 380 3 miesiące temuocena: 0% 

   gówniany świat ma rację - ja też nie będę uważał na przejeżdżających przez skrzyżowanie cymbałów. Jak taki mocny, to niech wali w maskę, a mnie to lotto czy zapłacę mandat, ale jednego durnia na rowerze będzie mniej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 379 3 miesiące temuocena: 80% 

   @Anna, Stary Zgred, Synuś - zamiast snuć teorie nad zmianą prawa w stylu jazda po ddr i jezdni „dla szybkich” to się ogarnijcie! Wasza dyskusja to jakby posłuchać ludzi z masy krytycznej albo zielonego mazowsza... zastanówcie się lepiej jak edukować rowerzystów którzy nie znają przepisów i są bezkarni wobec prawa które ich obowiązuje. Kierowcy oprócz egzaminów na prawo jazdy maja jeszcze ubezpieczenie OC w razie wypadku. A rowerzysta? Co do pieszych - ludzie którzy maja prawo jazdy potrafią się poruszać sprawnie i bez konfliktów pozostali niestety w mojej ocenie będą w większości ignorowali lub dostosowywali przepisy na własne potrzeby wiec jest to grupa nieedukowalna. Zajmijmy się wiec rowerzystami i kierowcami jako grupą nad która można pracować.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 378 3 miesiące temu

   Zgadzam się z Panem. Większa część mojej konwersacji ze Starym Zgredem, poświęcona była edukacji i kulturze, której wyraźnie bark na drogach i DDR-ach. Edukacja nie daje rezultatów od ręki. Od zaraz, każdy indywidualnie może zmienić swoje zachowanie na drodze i DDR. Do tego właśnie zmierzały moje argumenty. Wg mnie, zachowanie rowerzystów w dużej mierze jest roszczeniowe, nacechowane złymi nawykami, a piesi stali się głównymi wrogami. Starałam się więc uzmysłowić, to co Pan w dużym uproszczeniu napisał, czyli załóżmy, że "... jest to grupa nieedukowalna. Zajmijmy się wiec rowerzystami i kierowcami jako grupą nad która można pracować."

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 377 3 miesiące temu

   Miałem już skończyć temat ale zajrzałem raz jeszcze i .... W każdej grupie pieszych, rowerzystów czy kierowców samochodów znajduje się grupa kompletnych ignorantów prawa. Pieszym i rowerzystom tak naprawdę to całe prawo lotto wiesz gdzie. Dlaczego ano dlatego bo używa się go już po zaistniałym zdarzeniu. Piesi i rowerzyści wiedzą jak chodzić jeździć tak aby sobie i innym nie zrobić krzywdy. Ale zawsze przy okazji kolizji z samochodem pojawia się tekst "nie widziałem, nie zauważyłem itd. Więc po co producenci świadomie i z premedytacją ograniczają widoczność kierowcom tego nie potrafię zrozumieć( o tym pisałem niżej) .

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 376 3 miesiące temu

   1/2 Dodam jeszcze jeden fakt tzw tuktuki (pojazd wyprodukowany przez uznanego producenta na czterech kołach waga 1000-1100 kg , silnik poj. 1000-1200 cm3, moc 75 i mniej KM). Miałem nieprzyjemność ostatnio jechać sam czymś takim i wierzcie lub nie, ale jadąc sam nie mogłem pod górkę bezpiecznie wyprzedzić rowerzysty. W końcu gdy mi się ten manewr, trwający wieki, udał zauważyłem że o mało nie doprowadziłem do czołowego zdarzenia bo drugi samochód który jak ja też chciał wyprzedzić tego rowerzystę i wyskoczył za mną nie przewidział, że jadę takim trepem. Tak jak widzicie temat bezpieczeństwa na drodze jest szerszy niż ja do niedawna byłem sobie wstanie wyobrazić. Szerokości min 1 metra od pojazdu życzę i nie dajcie się zabić kierowcą samochodów którzy nawet Was nie zauważą bo nie będą mieli na to szans.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 375 3 miesiące temu

   @Stary Zgred jeśli zaś chodzi o pieszych na DDR-ach. Dopuszczając błędy w interpretacji komentarzy oraz kontekst, precyzuję "nie zdarzyło mi się, aby piesi uniemożliwili mi przejazd DDR, jeśli użyję dzwonka!" Czym innym jest sytuacja, w której (moim zdaniem) zastosowanie ma art. 3 pkt 1 PRD "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie." Zaniechuję:-) czyli zsiadam z roweru! Jaśniej?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 374 3 miesiące temuocena: 100% 

   Do ~Anna Zgodnie z przepisami jak Pani napisała ..."to rowerzyści, jako "prowadzący pojazd" powinni zachowywać stale szczególną ostrożność w stosunku do wszystkich pieszych, zawsze(!) Zgodnie z art. 4 PRD"... I teraz pomijając ten wyświechtany prawniczy żargon którego i tak nie rozumie z 90% społeczeństwa po co pytam się, po co pakujecie ruch rowerowy razem z pieszym. Macie jakieś plany megadotacje i musicie byle gdzie i byle jak wszędzie je wciskać a jeżeli już to wykombinujcie przepis, który zezwoli rowerzyście wjazd na drogę publiczną z pełnym oświetleniem pojazdu i mrugającym światłem przednim np. Abym ja i wielu takich jak ja nie musiało naginać przepisów. Czemu tylko kierowcom samochodów robicie dobrze. Przecież mamy być ekologiczni. Wam się coś pomyliło to kierowców samochodów maci zmusić do przesiadnięcia się na komunikację miejską nie nas rowerzystów. A tymczasem coraz częściej nie mam ochoty wyciągać roweru bo trasę którą pokonywałem w 30min jadę 43min . Pozdrawiam .

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 373 3 miesiące temu

   @Synuś dziękuję, za Pański komentarz i samozaparcie w przebrnięciu przez cytowany przepis. Jeśli o mnie chodzi, to jestem bardzo zadowolona, że DDR-y powstają. To po 1 i najważniejsze. Korzystam ze "ścieżek rowerowych" (tych wyznaczonych przy chodnikach) oraz pasów dla rowerów np. na Dereniowej czy Cynamonowej. Wolę "ścieżki." Rozumiem również argumenty tych, którzy czują się bezpieczniej na takich "ścieżkach." Być może rozwiązaniem, dla rowerzystów transportowych, czyli "szybkich," byłaby zmiana przepisu, obecnie zakazującego jazdę ulicą w sytuacji, kiedy istnieje specjalna DDR:-) Co Pan sądzi?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 372 3 miesiące temu

   Pani Aniu - znów Pani przenosi dyskusję, by utrudnić czytanie tego co napisał Pani wcześniej? I znów Pani usiłuje wykręcać kota ogonem! Mam znowu wklejać Pełną Pani wypowiedź, by wykazać, iż wyrwała ją Pani z kontekstu, by nieudolnie ukrywać kłamstwo? DOŚĆ!!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 371 3 miesiące temu

   ~Synuś - Tobie to się wszystko pokiełbasiło! Co ma Pani Ania (nawet gdy kłamie) do takiego a nie innego budowania DDR? A budowane są tak a nie inaczej, bo miało być "tanie państwo" - tego oczekuje większość wyborców. Gdyby jakiś urzędnik wybudował prawdziwy DDR (czyli odseparowany i od jezdni i od chodnika) to natychmiast został by oskarżony o niegospodarność, bo gdyby zamiast budować DDR, wymalować linię na jezdni, lub chodniku, to by było ileś razy taniej, wiec na pewno ten DDR budował jego szwagier, do więzienia, zakuć w kajdany itd... To jest przyczyna.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 370 3 miesiące temu

   @Stary Zgred, delikatnie pragnę zaznaczyć, że to jest mój wątek:-) Synuś odniósł się do mnie po imieniu, więc odpiszę co mi się podoba:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 369 3 miesiące temu

   @Stary Zgred tanie to miały być malowanki na asfalcie. Budowa DDR, jako wyodrębnionych dla rowerów przestrzeni, tania nie jest. Dodatkowo w naszej ulubionej lekturze PRD wyraźnie jest napisane "DDR – drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; DDR jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego" art. 2 pkt 5. Z naciskiem na "DDR jest oddzielona (...) konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego." Jak dla mnie kolorek czerwony i szary nie spełniają funkcji "oddzielenia konstrukcyjnego" Kolorki nie kojarzą mi się również z "urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego." Ups! Kolejny problem! Ale wg mnie Synusiowi nie chodziło o drogie czy tanie, tylko dlaczego z pieszymi, a nie przy jezdni

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 368 3 miesiące temu

   To jest otwarty portal i ja również będę pisał to co uważam za słuszne i do kogo będę chciał.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 367 3 miesiące temu

   Pani Aniu, Nie, nie ma kolejnego problemu, poza problemem Pani braków w wiedzy ... Polecam lekturę art 33 PRD.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 366 3 miesiące temu

   @Stary Zgred, ależ ja Panu niczego nie zabraniam! Nawet się niepokoiłam, że Pan nie odpowiada i spędził dużo czasu, na poszukiwaniu podstaw prawnych dla "obowiązkowej znajomości przepisów PRD przez pieszych"

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 365 3 miesiące temu

   @Stary Zgred lubię art. 33, szczególnie pkt 6 "Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym." Z naciskiem na "ustępować miejsca pieszym." Niestety nie znalazłam uszczegółowienia określenia "droga dla pieszych" w art. 2. Ciekawa jestem co autorzy mogli mieć na myśli...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 364 3 miesiące temu

   Pani Aniu, jak się Pani podszkoli z elementarnych podstaw prawa, to Pani ciekawość zostanie zaspokojona, sorry, ale mogę tu dyskutować, a po naukę, to na wykłady zapraszam...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 363 3 miesiące temuocena: 100% 

   Do ~Anna Osobiście jestem zwolennikiem pasów dla rowerów jake macie na ul.Cynamonowej. Ścieżki rowerowe na chodnikach, pomijając konsekwencje prawne dla rowerzysty jeżeli spowoduje kolizję z pieszym, a skupiając się tylko na zdrowiu obu uczestników ruchu, są dla mnie skrajnie niebezpieczne. Wolę przemieszczać się wśród świadomych kierowców samochodów niż jeździć wśród zupełnie nieświadomych zagrożenia, beztroskich często bezmyślnych pieszych. Co do zmiany przepisów powiem krótko bez szans dlaczego? Bo jest to skarbonka dla pilnujących porządku (choć ja osobiście trafiam na normalnych policjantów którzy jak ja są ludźmi i widzą durnotę niektórych przepisów). Bo samochody coraz częściej budowane są tak, aby ograniczyć nam do min. widoczność w każdym kierunku tu przykład proszę wsiąść do autka z rocznika powiedzmy 2001-2005 a potem do jego nowego odpowiednika i spróbować manewru cofania a następnie w czasie jazdy bez pochylania się do przodu i na boki zmienić dość szybko pas ruchu

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 362 3 miesiące temuocena: 100% 

   Więc dlatego jestem pewien że wcześniej ja za jakiś czas już nie będę wstanie jeździć szybko rowerem bo się po prostu zestarzeje niż coś się zmieni. A jeszcze jedno kierowcy często nie widzą rowerzysty bo im to producent autka skutecznie utrudnia. Kończę pozdrawiam i zdrowia życzę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 361 3 miesiące temu

   @ Stary Zgred Moim zdaniem Pan utrudnia życie sobie i innym, ale to jest mój wniosek, wysnuty na podstawie naszej konwersacji prawno-rowerowej i Pan nie musi się, ze mną zgadzać. Szerokości!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 360 3 miesiące temu

   W braku merytorycznych argumentów pozostają negatywne niczym nie uzasadnione oceny - oczywiście, może Pani uważać, iż np. ziemia jest płaska...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 359 3 miesiące temu

   @Stary Zgred, merytoryczną dyskusję mamy już za sobą:-) Obecnie, zgodnie z podstawami dobrego wychowania, prawdopodobnie najbardziej wskazanym byłoby, wymienić się uprzejmościami i zamknąć konwersację.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 358 3 miesiące temu

   2/2 @Stary Zgred jeśli pozostaniemy, przy założeniu, że wśród pieszych wiedza i zastosowanie PRD są niezadowalające, to moim zdaniem warto wrócić, do mojej początkowej rady dla Pana Piotra9998 i przyjąć, że to rowerzyści, jako "prowadzący pojazd" powinni zachowywać stale szczególną ostrożność w stosunku do wszystkich pieszych, zawsze(!) Zgodnie z art. 4 PRD, czyli "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania." Z naciskiem na "chyba, że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego zachowania"!!! Ot i kolejne uproszczenie!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 357 3 miesiące temu

   Pani Aniu, delikatnie rzecz ujmując nie umie Pani interpretować prawa, ani trochę! Skoro ustawodawca w przepisach szczegółowych wskazuje gdzie należy zachować szczególną ostrożność, to z przepisu ogólnego nie można wyciągać wniosków rozszerzalnych podany przez ustawodawcę wykaz! Przepis ogólny ma zastosowanie jedynie w sytuacjach których przepisy szczególne nie określają. Po raz kolejny zabiera Pani głos w sprawach o których nie ma Pani pojęcia!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 356 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred czy Pan się dobrze czuje? Rowerzyści nagminnie skarżą się na pieszych. Piesi, to piesi tamto. PRD przewiduje sytuację, w której możemy mieć wątpliwość co do zachowania uczestnika ruchu, w tym przypadku konkretnej grupy uczestników ruchu, czyli pieszych. Skoro jeździsz rowerzysto i często obserwujesz, że piesi to albo tamto, to być może powinieneś odstąpić od założenia, że ta grupa uczestników przestrzega PRD! Ot cała trudność! Bezpieczeństwo, kultura zachowania na drodze i komfort poruszania się nas wszystkich, bardzo by na tym zyskały:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 355 3 miesiące temu

   Pani Aniu, ja czuję się dobrze, tylko ręce opadają gdy czytam te Pani nieudolne próby interpretacji PRD. Pani wykładnia zasady ograniczonego zaufania, zmienia ją w zasadę braku zaufania - a fachowo nazywa się to wykładnia rozszerzająca - wyraźnie zabroniona w doktrynie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 354 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred, Pan o doktrynie(!), a ja o bezpieczeństwie, codziennej uprzejmości, kulturze, oszczędności nerwów i ciągłego narzekania.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 353 3 miesiące temu

   Nie Pani Aniu, Pani to głownie o wykręcaniu kota ogonem i próbach wyczytania w ustawie tego czego tam autorzy nie napisali

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 352 3 miesiące temu

   @Stary Zgred niezbadanego, nieosiągalnego dla mężczyzn zagadnienia "kobiecej logiki," to my tu nie przeskoczymy! lol

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 351 3 miesiące temu

   Pani Aniu, logika ma to do siebie że jest tylko jedna, podobnie jak prawda, ale jak widać dla Pani istnieją różne rodzaje logiki... Problem w tym, że logika ma przełożenie na realia, a te "inne logiki" już nie...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 350 3 miesiące temu

   @Stary Zgred w jednym z pierwszych wpisów napisałam "świat jest pełen kontrastów," teraz ponownie pozwolę sobie przytoczyć, ten frazes...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 349 3 miesiące temu

   1/2 @Stary Zgred Wrócił Pan! I nawet powołał się na Konstytucję RP! Niestety nie mogę napisać "brawo," ponieważ nadal albo Pan nie łączy w logiczną całość problemu i przyczyny, albo Pan udaje, że nie jest w stanie połączyć. Co prawda precyzyjnie zapytałam, o "nałożenie na pieszych obowiązku posiadania wiedzy z PRD", a w Konstytucji RP nie zostało wyraźnie wymienione PRD, ani nie znajdziemy tam słowa "piesi". Natomiast faktem jest, że wymaganie od pieszych wiedzy zakresu PRD, można (o ile mi wiadomo) przypisać jedynie temu aktowi. I na tym polegało moje uproszczenie (o którym pisałam dużo, dużo wcześniej). W sytuacji, kiedy sam Pan odnalazł jedyne, bardzo ogólne zobowiązanie społeczeństwa do szerokiej znajomości przepisów w Konstytucji RP, to albo założymy (na potrzeby naszego dyskursu rowerowego), że jesteśmy głupim społeczeństwem, albo że jednak dla wielu pieszych, wiedza i zastosowanie przepisów PRD w stosunku, do mimo wszystko nowych rozwiązań ruchu rowerowego, jest problemem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 348 3 miesiące temu

   To że Pani nie ma zielonego pojęcia o prawie, obowiązujących przy jego wykładni zasadach i logice na którą się powołuje, nie zmienia faktu, iż w każdym sądzie, każdy pieszy tłumaczeniem się nieznajomością prawa nic nie uzyska. Proponuję we własnym interesie dokształcić się na elementarnym poziomie wiedzy prawnej - uniknie Pani wielu kłopotów!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 347 3 miesiące temu

   @Stary Zgred tu nie chodzi o sądy, rację i winę, tylko o codzienne proste zachowania, dzięki którym będziemy się czuli bezpieczniej, wytworzymy dobre wzorce poprawnego zachowania i nauczymy się podstaw kultury, przynajmniej w podróży. Tyle możemy robić od razu i za darmo, zanim infrastruktura i przepisy nadążą za rzeczywistością.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 346 3 miesiące temu

   Pani Aniu, przez ileś wpisów PANI pisze o prawie obowiązku znajomości, stosowaniu, a teraz Pani pisze że chodzi o co innego? - jak zwykle, gdy przypieram Panią do muru argumentami, na które nie umie Pani odpowiedzieć, Pani wykręca kota ogonem! Pani chyba "dała by się porąbać" byle tylko nie przyznać się do błędu!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 345 3 miesiące temu

   @ Stary Zgred piszę cały czas to samo!:-) Wyraźnie! Przyparta do muru się nie czuję!:-) Wręcz przeciwnie! Błędu nie popełniłam! Cały czas sugeruję rowerzystom, że to na nich jako "prowadzących pojazd" spoczywają obowiązki zapisane w PRD, o ostrożności i szczególnej ostrożności na drodze. Nie chcę bronić pieszych, ale ta grupa (użytkownik ruchu) jest bardzo szerokim pojęciem. Pisałam już piesi, to chorzy, seniorzy, dzieci powyżej 7 roku życia i te całkiem maleńkie, osoby pod wpływem czegoś(?) legalnego, nielegalnego, leków, zdenerwowani, furiaci, idioci. Praktycznie każdy, bez żadnej wiedzy i umiejętności może wyjść na ulicę. Wg mnie w PRD jest to przewidziane, tylko a) trzeba to sobie uświadomić, b) zasadą prowadzących pojazd powinny być odpowiedzialność, rozsądek i logika c) edukacja, z tym że ja stawiam nacisk na prowadzących pojazdy, bo łatwiej ich objąć kampanią informacyjną i szkolić, przy okazji zdobywania uprawnień. A na teraz uprzejmość i kultura:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 344 3 miesiące temu

   Pani Aniu, przedstawiałem już tu Pani wpisy sprzeczne ze sobą, a Pani uparcie zaprzecza - sorry, ale PANI KŁAMIE, wbrew temu co jest napisane, co sama Pani napisała. Myślę, że wystarczająco wiele razy wykazałem Pani niekonsekwencje i błędy, może Pani sobie zaprzeczać dalej dowolną ilość razy, ale mnie się już znudziło - dalsze kłamstwa pozostaną bez odpowiedzi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 343 3 miesiące temu

   @Stary Zgred nie oczekuję odpowiedzi. Jeśli ktokolwiek (poza nami), miał siłę przeczytać nasze komentarze, to na szczęście(!) ma prawo do samodzielnej oceny. A Pańskie "jedynie słuszne" poglądy, mogą ulec indywidualnej, jednostkowej weryfikacji:-) Dla mnie to wystarczająca pociecha.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 342 3 miesiące temuocena: 50% 

   Prędkość pieszego 5km/h. Prędkość szybkiego rowerzysty ok 25-35 km/h. Średnia prędkość samochodu w trybie miejskim ok. 38km/h. Rachunek jest prosty więc pytam po co, po co wydzielać ścieżki rowerowe z i tak wąskich chodników. Lepiej zadbać o zachowanie bezpiecznej odległości samochód - rower i wydzielić część z drogi dla samochodów rowerzystom . Bezpieczniej. Pieszy nigdy nie zrozumie kierowcy samochodu czy roweru . Natomiast wielu rowerzystów jest też kierowcami samochodów tu jest bliżej do kompromisu bo jadą prawie na jednym wózku

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 341 3 miesiące temuocena: 50% 

   Ty chyba żyjesz w jakimś innym świecie! Roweroekooszołomi traktują samochody jak wroga - gdy tylko mogą z małpią złośliwością blokują ruch. Z kolei porównywanie średniej prędkości samochodu, z maksymalną prędkością roweru to doprawdy genialny pomysł! Średnia prędkość samochodu jest wynikiem stania w korku, pod światłami itd, natomiast tam gdzie się spotyka samochód i rower ten pierwszy ma 50-60 km/h jak nie wiecej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 340 3 miesiące temuocena: 100% 

   Do ~Stary Zgred No może trochę przekombinowałem ale mam w swoim otoczeniu tylko normalnych rowerzystów. Szlag mnie tylko trafia bo tam gdzie wybudują mi ścieżke rowerową jestem zobowiązany, w świetle przepisów do jazdy po niej. W wyniku tej chwalonej przez wszystkich inwestycji odcinek drogi który pokonywałem w 30min pokonuję w 43 i jazda z taką prędkośćą już nie należy do przyjemności.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 339 3 miesiące temuocena: 0% 

   A co ja mam napisać, gdy w skutek "dbania o bezpieczeństwo pieszych" zamknięto pas do skrętu i stoję w korku? W końcu wyniosę się pod Warszawę i będzie super ekologiczny efekt - zamiast 8km dziennie będę przejeżdżał 100km...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oł jea 338 3 miesiące temuocena: 20% 

   Kobieto. Rozwiązałaś jeden z moich dylematów. Na PO na pewno nie zagłosuję.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fhh 337 3 miesiące temuocena: 100% 

   no to zamontować stopnie jak to zwał tak zwał i po ptokach

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xxl 336 3 miesiące temuocena: 0% 

   więcej tu niż w innych nacjach chamstwa i buractwa. To jest w genach

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adrian 335 3 miesiące temuocena: 67% 

   Niech "maluchy na hulajnodze" się dowiedzą, że to droga dla rowerów. Matki takie mądre, ale nie nauczą.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jakub 334 3 miesiące temuocena: 82% 

   ZLIKWIDOWAĆ trzeba na ścieżkach pierwszeństwo dla rowerzystów - to zwolnią. To samo na przejściach dla pieszych przez ścieżki rowerowe, dać pełne pierwszeństwo pieszym!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 333 3 miesiące temuocena: 20% 

   Palnij się w łeb! Po to budujemy DDR, by służył rowerom! Wymusić waloną jazdę przed przejściami, skrzyżowaniami - jak najbardziej, ale dalej - gnaj ile możesz!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SM 332 3 miesiące temuocena: 78% 

   A ja proponuję więcej patroli policji. Zamiast pilnować Sejmu, niech lepiej DDR pilnują

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 331 3 miesiące temuocena: 100% 

   To musiał byś im jeszcze rowery, albo szybkie skutery kupić, bo inaczej 90% rowerorekooszołomów zwyczajnie im ucieknie...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~squrviel 330 3 miesiące temuocena: 50% 

   moze jeszcze jakiesz przeszkody dla pieszych np płotki albo rowy

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzejz 329 3 miesiące temuocena: 70% 

   sens istnienia tzw scieżek rowerowych jest już dyskusujny

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~znosia 328 3 miesiące temuocena: 67% 

   Wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, jak szybko jadą. Ja każę jeździć sowim dzieciom chodnikiem, bo na ścieżce jest dla nich niebezpiecznie. Podejrzewam, że progi będą jednak jeszcze okazją do ćwiczenia skoków na rowerach. Dlaczego ruch rowerowy nie jest regulowany jak samochodowy? Dlaczego policja w ogółe nie interweniuje? Dlaczego nie ma ograniczeń prędkości? Dlaczego rowerzyści mogą wjeżdżać na skrzyżowania bez zachowania szczególnej ostrożności?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 327 3 miesiące temuocena: 69% 

   i słusznie, ze każesz swoim dzieciom jeździc po chodniku albowiem ścieżki sa dla "dzieci" powyzej 10 rż, które raczej poruszaja się na rowerach same a nie pod opieka mamusi znosi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 326 3 miesiące temuocena: 47% 

   Najtaniej byłoby rozsypywanie pinesek. Spowolnienie pędzącego rowerzysty absolutnie pewne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mała 325 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jestem za :-) zachowuja sie jak święte krowy

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PioTruś 324 3 miesiące temuocena: 86% 

   Obecne prawo jasno precyzuje kto może może poruszać się po DDR a kto nie. Dzieci do lat 10 i osoby nie jadące na rowerach nie są rowerzystami i nie powinny znajdować się na Drodze Dla Rowerów. Największej na Ursynowie zbyt słabo edukuje się mieszkańców skoro są tam problemy których nie ma na przykład na Bemowie gdzie mieszkam (i co dzień jeżdżę na rowerze). Po kilku latach nawet seniorzy nauczyli się by nie wchodzić na DDR.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 323 3 miesiące temuocena: 47% 

   ulatwię ci - najslabiej wyeduowana jest pani radna i ona ma najwieksze problemy, prawdopodobnie ze sobą a nie z rowerzystami.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SM 322 3 miesiące temuocena: 100% 

   Mnie też zadziwia, że dzieci w przedszkolach i szkołach nie są edukowane, ze do 10 roku życia, NIE WOLNO im poruszać się po DDR W poniedziałek po raz pierwszy od niepamiętnych czasów widziałam patrol SM na rowerach

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ola34 321 3 miesiące temuocena: 25% 

   wywalić to bydło na rowerach na ulice, niech się tam ścigają z samochodami

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 320 3 miesiące temuocena: 67% 

   ola, och ola...bydełko to ty jestes wiec wracaj do swojej sloikowej obory, obrazac swoje osobiste krowy. jak nie umiesz sie zachowac/wysłowic w miescie to won z miasta.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~elha 319 3 miesiące temuocena: 50% 

   Proponuję, idąc tropem tej radnej, ze względów oszczędnościowych, zamiast progów, co jakiś czas instalować w poprzeg ścieżki rowerowej drut kolczasty. W ten sposób "totalni" udowodnią, że podejrzewanie ich o imbecylizm i głupie pomysły, było w pełni uzasadnione.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Swój Nick 318 3 miesiące temuocena: 35% 

   Tak to sie kończy, kiedy koniecznie chcesz zabłysnąć xD

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyn11 317 3 miesiące temuocena: 88% 

   Zachodnie standardy a ludzie nadal 50 lat wstecz. 1) Rowerzyści jeżdżą za szybko. Nie zachowują zasady ograniczonego zachowania. Egzekwują na siłę przepisy. np przy nie schodzeniu na ścieżce rowerowej. Sam na rowerze jeżdżę i to chyba normalne że samochód skręcający w prawo może mnie nie widzieć. 2) Ludzie non stop chodzą po ścieżkach rowerowych. Nie wiedzą co to jest DDR i jakie przepisy na niej obowiązują. 3) hulajnogi, rolki, bieganie, dzieci poniżej 10 lat, nie mogą wchodzić na DDR bo są pieszymi. Wszyscy jakby zaczęli po prostu myśleć to by takie pomysły jak progi dla rowerów czy może niedługo kolczatki nie wpadałyby do głowy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~basia 316 3 miesiące temuocena: 56% 

   ale rowery to już mogą wszedzie co? po chodniku po ulicy a ściezka rowerowa to już świetość! nie wolno stopy postawić! - typowe januszowe myślenie...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SM 315 3 miesiące temuocena: 100% 

   basiu. Tak, jeżeli jedziesz z dzieckiem poniżej 10 roku życia to masz prawo a nawet musisz jechać wyłącznie po chodniku

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 314 3 miesiące temu

   Dla mnie rowerzysty jeżeli pieszy porusza się po DDR nie stanowi jakiegoś zagrożenia jeżeli idzie skrajem i można go wyprzedzić. Jeżeli biegnąca droga jest jednopasmowa (oprócz osiedlowej) to nie wiem co nigdy po niej nie jadę lecz chodnikiem, względy mojego bezpieczeństwa i to jest podstawowa zasada bezpiecznego rowerzysty. Ponadto raczej unikam jazdy po ulicy ze względu na nieustanne wdychanie trucizn wydobywających sie z rur spalinowych samochodów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mariuszmieszkaniec 313 3 miesiące temuocena: 69% 

   niedowiary, co dalej ograniczenia prędkości ? płatne parkingi dla rowerów ? a może pomiary prędkości rowerów ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gienia 312 3 miesiące temuocena: 82% 

   A wez tu człowieku czasami przejedz po szerokim ,,chodniku dla pieszych" bardzo wolno(ustępując pierwszeństwa pieszym). Chodzby kawałek :D Wszystkie stare baby i ,,madki" z dzieciami już czym prędzej wrzeszczą i piszczą ,,wara na ulice"!. (skąd tyle zawiści...) A jak Oni włażą na ścieżkę to oczywiście wszystko w porządku.. bo co? mają po nierównym chodniku iść?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POLDEK 311 3 miesiące temuocena: 75% 

   WYSTARCZA BARIERKI POPRZECZNE ZMUSZAJĄCE DO ZEJŚCIA Z ROWERU ,NIC NOWEGO MOŻNA JE ZNALEŹĆ W NIEMCZECH CZY HOLANDII .......

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 310 3 miesiące temu

   Czysta głupota która utrudnia poruszanie się rowerem. Ze względów bezpieczeństwa takie same bariery powinny być zamontowane na każdym skrzyżowaniu a kierowcy powinni przez nie przepychać ręcznie samochody. Wtedy wypadkowość spadnie do zera.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawel 70 309 3 miesiące temuocena: 53% 

   A może pani radna w ramach zbliżającej się kampanii wyborczej zaproponuje montaż kilku fotoradarów. Przy okazji miasto zarobi z mandatów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Riv 308 3 miesiące temuocena: 46% 

   Obym doczekał czasów, w których kierowca samochodu będzie musiał przed każdym przejazdem rowerowym i przejściem dla pieszych zatrzymać pojazd, wysiąść i przepchnąć go przez przejazd / przejście.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xxx 307 3 miesiące temuocena: 48% 

   Nie zapominaj pedalowcu że to kierowcy płacą za te wasze ścieżki a jezdnia jest przede wszystkim dla samochodów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kot 306 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jeśli rowerzyści nie zmienią stylu jazdy, to tak będzie. Dla własnego bezpieczeństwa karnego. Zbyt wielu debili porusza się w ruchu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 305 3 miesiące temu

   Bardzo słuszny postulat aby towarzystwo "śmierdzących złomiarzy na 4 kółkach" dowiedziało się co to jest wysiłek. Dobrze to podziałałoby to na ich kondycję fizyczną.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~homar 304 3 miesiące temuocena: 58% 

   Wystarczy, żeby zlikwidować na ścieżkach pierszeństwo dla rowerzystów (co powoduje mnóstwo wypadków, także śmiertelnych) i ich predkość zwolni się sama.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 303 3 miesiące temuocena: 58% 

   Chyba żyjesz w równoległym świecie. Na drogach rowerowych wypadki powodują głównie piesi, których tam być nie powinno. Zerknij na statystyki policyjne i sprawdź ilu to pieszych zabili rowerzyści w ostatnich latach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TK 302 3 miesiące temuocena: 79% 

   A ja chcę wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów. Co Pani na to Pani radna???

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Duck 301 3 miesiące temuocena: 70% 

   No to w wielu miejscowościach radzą sobie z tym nie progami zwalniającymi a kładąc chu*ową kostkę, robiąc zjazd do podjazdu do każdej posesji co 10 metrów i wstawiając krawężniki na kilka centymetrów. Z takimi udogodnieniami korzystanie ze ścieżki to czysta przyjemność.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenon T. 300 3 miesiące temu

   To jest bandyckie projektowanie które przyczynia się do tego, że rowerzysta musi jechać po drodze najczęściej jednopasmowej. Przyczynia się to do zwolnienia ruchu dla samochodów oraz wzrostu niebezpieczeństwa zarówno dla rowerzystów jak i kierowców. Takiemu działaniu należy się bezwzględnie przeciwstawiać.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gdynianin 299 3 miesiące temuocena: 75% 

   W Gdyni jest takie miejsce z progami na ścieżce. Powiem tak - pomimo kilku lat są nowe i nieużywane.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dosyć! 298 3 miesiące temuocena: 79% 

   Piesi też często biegną na oślep i potrącają innych. Ile to razy cię taki cham szturchnął aż trzeba było wegańskie latte łapać. Mówimy dosyć wszystkim psycholom! Samochody do 10km/godz., rowerzyści do 5km/godz., piesi do 0,1km/godz. Progi na drogach i chodnikach co 2m. Wysokość progu minimum 1,5m. Grubośc progu 1,5m.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 297 3 miesiące temuocena: 57% 

   A aktywni seniorzy?! Ci z kijkami! Chodzą, kręcą się zamiast w domu siedzieć i skarpety dziergać! Kto to w ogóle widział?! Co to ma być Warszawska Rewolucja Senioralna?! Matki z bachorami w wózkach, też energia rozpiera! Wszędzie te wózki ciągną: bank, poczta, sklep, sklep, przychodnia, wegańskie latte! Zamiast od razu do galerii handlowej na parking podziemny zajechać, to się kręcą! Rowerzystom ścieżki zajmują! Ruch rowerowy spowalniają! Blokują! Niech taka matka ma jeszcze inne brzdące mobilne czy z akcesoriami i klops! Małe dzieciaki, niby małe kroczki, ale jak się taki malec puści... Nic dziwnego, że nawet doświadczeni rowerzyści głupieją. Krzywo na pieszych paczą! Skarzą się! Taka masowa niesubordynacja pieszych! Jak żyć?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazurek 296 3 miesiące temuocena: 60% 

   Wysyatczy zrozumieć, że Rowerzyści to,,Święte Krowy,,. Ratuj się kto może!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ramen 295 3 miesiące temuocena: 20% 

   Teraz ktoś zauważa jak głupim pomysłem było mieszanie ruchu pojazdów i pieszych. Całe te DDR i CPR są jedną wielką pomyłką. Rowery na drogi!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 294 3 miesiące temuocena: 80% 

   a rowerzyści do swoich domow to chyba teleportowac sie będa. podobnie samochody, w imie niemieszania ruchu pieszych i rowerow oraz samochodow. No i piesi tez maja zabroniony wstep na jezdnie, oczywiscie w ramach "niemieszania" ruchow. A tobie, w ramach niemieszania zdrowych z chorymi, proponuje natychmiastowa wizyte w szpitalu, najlepiej tym w Tworkach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cezar 293 3 miesiące temuocena: 58% 

   Konsekwentnie należy na całej długości KEN i (nie tylko) wprowadzić muldy dla samochodów, bo też jeżdżą z szybko. To, że nie brakuje idiotów to fakt powszechnie znany, ale dlaczego z tego powodu wszystkich pozostałych wrzucać do jednego worka. Wielokrotne najechanie na taką muldę, nawet przy małej prędkości, skończy się centrowaniem kół (30-40 zł ) od sztuki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 292 3 miesiące temuocena: 43% 

   Z czego jest Twój rower, że po kilku muldach trzeba centrować koła? A może nie umiesz balansować ciałem i na każdej muldzie przeciążasz Twoje delikatne koła? Na prowincji za mojej młodości nie było asfaltów, jeździło się po drogach gruntowych, polnych i leśnych ścieżkach - tam naturalnych muld było od groma - nikt nie centrował kół...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aga1000 291 3 miesiące temuocena: 75% 

   może nadszedł czas na wymianę radnych?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 290 3 miesiące temuocena: 10% 

   @Stary Zgred Znudziło mi się odpisywanie, pod postem Pana Piotrka9998, więc napiszę na wierchu. Pan nie musi mnie rozumieć, ani się ze mną zgadzać. Świat jest pełen kontrastów. Zachęcam do większego luzu i otwartości na inne:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 289 3 miesiące temuocena: 90% 

   Pani Aniu, litości, Pani wciąż usiłuje odwracać kota ogonem? Piesze Pani tutaj, by trudniej było odnaleźć to Co Pani wcześniej nawpisywała? O jaką otwartość Pani idzie? Prawo jest prawem tam nie ma miejsca na otwartość, tylko na znajomość prawa i orzecznictwa! Przypomnę, iż z uporem kilkakrotnie twierdziła Pani, jakoby piesi nie byli zobowiązani do znajomości prawa i jego stosowania. Gdy wykazałem Pani błąd, zamiast się do niego przyznać zaczęła Pani "wykręcanie kota ogonem" , niby że to "uproszczenie", "urealnienie oczekiwań" itd.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 288 3 miesiące temuocena: 20% 

   Powtarzam. Potwierdzam wszystko co napisałam:-) Trzeci dzień! Ciekawe na jakiej podstawie nadał Pan sobie uprawnienia do "wykazywania moich błędów"?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 287 3 miesiące temuocena: 83% 

   Pani Aniu, potwierdza Pani że piesi nie mają obowiązku znania i stosowania przepisów drogowych? To niech jeszcze Pani potwierdzi, że 2 x 2 = 5 i pyta wszystkich którzy ośmielą się nazwać to błędem, na jakiej podstawie nadali sobie uprawnienia...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 286 3 miesiące temuocena: 20% 

   Ew. uprawnienia do oceny, czy 2x2=5 jest błędnym wynikiem, daje nam wiedza powszechna, czyli podstawowa matematyka. Sprawa raczej jednoznaczna. Ponawiam pytanie: na jakiej podstawie Pan uzurpuje sobie uprawnienia do "wykazywania moich błędów"?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 285 3 miesiące temuocena: 75% 

   Właśnie Pani odpowiedziała na swoje pytanie: uprawnienia do oceny że twierdzenie "piesi nie mają obowiązku znać i stosować się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym" jest błędne daje mi elementarna wiedza z zakresu podstaw prawa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 284 3 miesiące temuocena: 33% 

   Czekałam kiedy się Pan powoła na wiedzę elementarną!:-) Wreszcie jasno i konkretnie zestawił Pan 2 równoległe narracje. Pańską, teoretyczną oraz realną, gdzie piesi wymykają się Pańskiemu prawnemu wymogowi i zarazem "jedynie słusznemu" założeniu wyjściowemu! O ile powszechnie nie mamy wątpliwości ile jest 2x2, to ZE ZNAJOMOŚCIĄ PRZEPISÓW, SZCZEGÓLNIE WŚRÓD PIESZYCH(!) sprawdzian praktyczny nie wypada już tak korzystnie. Dotarło?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 283 3 miesiące temuocena: 100% 

   Nie! Wciąż wykręca Pani kota ogonem i wciąż udaje, ze nie napisała tego co napisała ! Wytykam Pani błąd, Pani czyni uniki, przypominam co Pani napisała, to pyta się Pani jakim prawem wskazuję pani błędy, - odpowiadam i co? Kolejne wykręcanie kota ogonem! Ostatni raz przypominam, iż twierdziła Pani nie, że "piesi słabo znają przepisy" (jak usiłuje to Pani teraz przedstawiać) twierdziła Pani, iż piesi "nie mają obowiązku znania i stosowania przepisów" - Pani Aniu, to jest napisane! Każdy może to przeczytać! Kolejne wykręcanie kota ogonem pozostanie bez odpowiedzi

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 282 3 miesiące temuocena: 100% 

   A Pan swoje! Nie odkręcam kota ogonem, ponownie(!) i szczegółowo deklaruję: nic mi nie jest wiadome, o obowiązkowym posiadaniu wiedzy z zakresu KRD przez pieszych, czyli praktycznie przez wszystkich. To samo dotyczy pełnoletnich rowerzystów, którzy zgodnie z prawem nie muszą nic! Prawo zakłada, że wiedzą.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 281 3 miesiące temu

   Pani Aniu, no to kompromituje się Pani ostatecznie - kilka prostych pytań (już były Pani zadawane, ale chyba Pani "zapomniała") skoro pieszy nie ma obowiązku znania przepisów prawa o ruchu drogowym, to na jakie podstawie jest karany za wykroczenia polegające na: Przejściu przez jezdnię nie po pasach w dolegliwości mniejszej niż 100m od najbliższych pasów? Poruszaniu się po zmroku po jezdni poza terenem zabudowanym bez kamizelki odblaskowej? Poruszaniu się pod przeznaczonej dla rowerów części ciągu pieszo-rowerowego?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 280 3 miesiące temuocena: 100% 

   Piesi są karani przez funkcjonariuszy, którzy (w domniemaniu) znają przepisy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to funkcjonariusz recytuje przepis na podstawie, którego wystawia mandat i tyle. Funkcjonariusza, który z założenia za KRD, nie interesuje, czy pieszy widział, czy nie wiedział. Jest przepis i funkcjonariusz egzekwuje jego stosowanie. Natomiast pieszemu (jako osobie nieposiadającej prawa jazdy) trudno w takiej sytuacji, kwestionować istnienie takiego przepisu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w ogóle nie czytał KRD (obecnie PRD). Niby dlaczego miałby czytać? Nie ma prawa jazdy. Tutaj właśnie ma zastosowanie, zacytowana wcześniej formułka o "nieznajomości przepisów, która nie zwalnia od ich stosowania"

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 279 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred ponieważ Pan nie widzi, albo nie chce widzieć rozbieżności między tym, co posiadacze prawa jazdy (również pod postacią roszczeniowych rowerzystów) biorą za pewnik, czyli "pieszy powinien wiedzieć," a tym, jak sytuacja wygląda w praktyce, to zadam konkretne pytania i poproszę o konkretne odpowiedzi. 1) Gdzie, w jakim precyzyjnie miejscu, istnieje wyraźny zapis o obowiązku posiadania wiedzy z zakresu KRD, przez pieszych? 2) Kto go nałożył? 3) Dlaczego piesi mają takie problemy ze stosowaniem KRD?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazurek 278 3 miesiące temuocena: 75% 

   No... tak...zachęcam do kultury i empatii. Piesi korzystają z chodnika raczej intuicyjnie. To chodzenie po chodniku było bezpieczne do momentu utworzenia ścieżek rowerowych. To pieszy na chodniku jest atakowany przez rowerzystów. To rowerzysta z daleka widzi że maluch wtargnął na jego ścieszkę rowerową, to dziecko, a obok mama lub opiekunka skupiona na tym żeby maluch się nie przewrócił. I co rowerzysto? Przejchać, potrącić, wykrzyczeć przykre słowa bo jest się na ścieżce rowerowej? Nie tylko znajomość przepisów obowiązuje. Pani Aniu ma Pani rację .

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 277 3 miesiące temu

   Pani Aniu, ręce opadają jak czyta się to pani kluczenie, udawanie, że nie napisała, Pani tego co napisała, że nie rozumie Pani tego co napisano. Napisano, że piesi są karani za łamanie przepisów PRD, z tego wynika, że mają obowiązek je znać, bo gdyby takowego obowiązku nie mieli, nie było by podstaw do ich karania - proste logiczne wydawało by się oczywiste. Ale najwyraźniej nie dla Pani - Pani wypisuje tu jakieś wywody, że funkcjonariusz to zna prawo, a pieszy nie zna więc pieszy płaci - cztery razy wykręci Pani kota ogonem, byle tylko nie przyznać się do błędu! Po czym sama pani cytuje Zasadę "nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania" - poprawnie brzy ona nieco inaczej "nikt nie może tłumaczyć się nieznajomością prawa, bowiem obowiązkiem obywatela jest znać prawo" - obie znaczą tak naprawdę to samo, a wywodzą się z Art 2 Konstytucji R.P. i to jest odpowiedź na Pani pytania, kto wprowadził Konstytucję, to już chyba wyjaśniać nie muszę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 276 3 miesiące temu

   ~kazurek - aha, czyli opiekun dziecka, może go nie dopilnować, i to jest w porządku, dziecko wbiega na DDR, to niech rowerzysta uważa? Ciekawe, czy jak wbiegnie na ulicę też winny będzie kierowca? Rowerzysta widzi z daleka? Chyba nigdy nie jechałeś DDR! Nawet gdy jest widoczność, to niewłaściwie pilnowany maluch potrafi wbiec pod koła w ostatniej chwili!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Syn a może córa 275 3 miesiące temuocena: 77% 

   A ja przelatuje przez miasto po ulicach niczym wiatr i nie mam czasu szukać tych waszych prawie dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych. I mi to lotto

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 274 3 miesiące temuocena: 86% 

   ROWERY NA JEZDNIE , SAMOCHODY NA ŚCIEŻKI ROWEROWE

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~znudzony 273 3 miesiące temuocena: 88% 

   Tory na tiry!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~k 272 3 miesiące temuocena: 91% 

   :) jak jest ścieżka rowerowa powinno się poruszać ścieżką rowerową nie ulicą- tak mówi prawo. Prawo mówi też że dzieci bodajże do 10 roku życia nie powinny się poruszać rowerami po ścieżce rowerowej. Jak widzę dziecko to zwalniam maksymalnie, ale żal mi tych rodziców, bo inni czasem nie zwalniają, a dziecko wystraszone nie wie co robić. Jeszcze się traumy nabawi i do psychologa trzeba będzie chodzić. A to, że dzieci przy ścieżkach rowerowych trzeba pilnować- dzieci ogólnie trzeba pilnować , na drodze zwłaszcza.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 271 3 miesiące temuocena: 78% 

   U mnie w osiedlu problem rozwiązano inaczej. Między ścieżkę rowerową a ścieżkę dla pieszych jakiś debil wpakował krawężnik. Na pierwszy rzut, wszystko jest ok - fachową robota. Ale z czasem ścieżka osiadła i krawężnik sterczy ponad ścieżkę od 1 do 2.5 cm więc o glebę nie trudno. Nikt już tam z małymi dziećmi nie jeździ co zdrowsi na umyśle przenieśli się na drogę publiczną a z drogi rowerowej aby nie stała niewykorzystana korzystają biegacze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 270 3 miesiące temuocena: 67% 

   Aaa zapomniałem dodać, że na drugim końcu miasta też budują ścieżkę rowerową z krawężników po środku. Dokładnie taką samą. Cha cha cha Super

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 269 3 miesiące temuocena: 75% 

   Co za palant wydał na to zgodę

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 268 3 miesiące temuocena: 56% 

   2,5 cm jest problemem? Jak ja chodziłem do podstawówki, to 2,5 cm nie stanowiło problemu dla najgorszego fajtłapy w szkole! No, nie 2,5 cm to powód do wywrotek? Ręce opadają....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 267 3 miesiące temuocena: 50% 

   Do ~Stary Zgred To spróbuj z dzieckiem pojechać Albo rowerem miejskim Albo po deszczu Bo góralem przejedziesz oczywiście

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 266 3 miesiące temuocena: 56% 

   Do~Stary Zgred Krawężnik jest położony równolegle do toru jazdy nie prostopadle Dopisałem bo może nie skumałeś TO JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE sam na czymś takim w Szczawnicy zaliczyłem glebę

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sunuś 265 3 miesiące temuocena: 75% 

   Jak mnie ktoś zapyta: czy macie ścieżkę rowerową? Odpowiem: tak mamy. Czy da się nią jeździć? Odpowiem: tak. Czy jest bezpieczna? Odpowiem: nie, nie jest bezpieczna jest zagrożeniem dla zdrowia i życia użytkowników. Pozdrawiam włodarzy..

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 264 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jeżdżę zwykłym rowerem, nie góralem i nie widzę problemu, tylko wiesz, ja jestem ze starej szkoły jazdy na rowerze: nie było DDR, asfaltów itd, a towarzystwo śmigało - jeździć trzeba umieć...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Synuś 263 3 miesiące temu

   Do ~Stary Zgred Też jestem ze starej szkoły jazdy. Mówię tylko o tym że pomysł montowania krawężników po środku chodnika jest głupi. Wcześnie napisałem że ów krawężnik wystaje na 1-2.5 cm za tydz pewnie to będzie 3 cm za rok 5 cm. Pytam po co to komu. A może ktoś z urzędu ma udziały w prywatnej przychodni ortopedycznej. A MOGŁO BYĆ TAK PIĘKNIE.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 262 3 miesiące temu

   A ja nie jestem przekonany, czy takie rozdzielenie ruchu rowerów i pieszych nie jest sensowne - rowerzyści maja w zwyczaju np. wyprzedzać chodnikiem, nie przejmując się bezpieczeństwem pieszych

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 261 3 miesiące temuocena: 82% 

   Prawda jest taka że pieszy często nie widzi samochodu gabarytowo większego od roweru. Do tego samochód emituje dźwięk a rower nie. Więc zasada jest taka że nikt nikomu krzywdy zrobić nie chce ale jak widzicie jest to nieuniknione. Rozsądny rowerzysta nigdy do konfrontacji nie dąży bo wie jak to boli. Pani, Pan w blaszanym pudełku różnie to bywa. I tak najbardzie przerąbane mają pieszy i rowerzysta pod względem fizycznym a karnym i finansowym kierowca samochodu. Wszystkim życzę wzmożonej uwagi na drodze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 260 3 miesiące temuocena: 83% 

   I ścieżkach rowerowych

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mel. 259 3 miesiące temuocena: 70% 

   Debilny pomysł. Rowerzyści będą omijać spowalniacze albo wjeżdżać na nie z impetem i wyskakiwać w górę. Będzie bezpieczniej...? Wątpię.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 258 3 miesiące temuocena: 33% 

   Pierwszy raz, może i jeden z drugim wyskoczy (niektórzy kierowcy też pourywali zawieszenia na progach), ale następnym razem będzie pamiętał i zwolni. Żeby ominąć, też będzie musiał zwolnić ...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ucik 257 3 miesiące temuocena: 60% 

   Zgred: Nie, przeskoczenie rowerem nad progiem nie jest trudne, ba przy prędkości około 30 km/h nad większością progów wcale nie trzeba przeskakiwać. Można po prostu przejechać, a większe progi zaczną być problemem dla tych gorzej jeżdżących. I kolejne podwójne standardy... 30 km/h to wcale nie jest jakoś szybko. Dla wielu, pędzić zaczyna się od 40 km/h, a uważna i ostrożna jazda to gdzieś w okolicach 25 km/h. Wszystko zależy od umiejętności... Progi będą przeszkadzać tym o małych umiejętnościach, czyli zazwyczaj tym co jeżdżą też wolniej...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 256 3 miesiące temuocena: 75% 

   Sądzę, iż większość takich co umieją przejechać przez próg, widząc pieszego czy samochód da radę się zatrzymać, czy wykręcić, próg spowolni takich, co pędzą, a jeździć nie umieją.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolarz 255 3 miesiące temuocena: 50% 

   Rowerzyści OLEJĄ ścieżkę i pojadą jezdnią.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 254 3 miesiące temuocena: 100% 

   ~kolarz - cały czas olewają, nic nowego, tylko nie rowerzyści, tylko roweroekooszołomy, dla których przepisy nie istnieją. To szerszy problem który narasta, narasta nienawiść i pieszych i kierowców. Wiem, że olewacie wszystkich i wszystko, ale perspektywy macie kiepskie - albo Policja i SM wreszcie się za was wezmą, albo zaczną się samosądy: wyprzedzanie "na gazetę" i gazem po pysku, kij w szprychy itd.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazurek 253 3 miesiące temuocena: 50% 

   Było o kulturze i empatii na ścieżkach rowerowych, bo przepisami wszystkiego się nie załatwii. Dodam wyobrażnie. Dodam też, że na Ursynowie nie doceniamy tego co mamy. Zawsze może być lepiej. Ale doceńmy to co mamy. Rowerzysta ma respekt przed samochodem, samochód osobowy przed Tirem. A pieszy?? pozostaje balon.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 252 3 miesiące temuocena: 0% 

   Rowerzysta, to może i respekt przed samochodem ma, ale dziś większość to roweroekooszołomy - codziennie któryś "wjeżdża mi pod maskę" i jeszcze drze ryja jak się na niego zatrąbi!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wątpiący 251 3 miesiące temuocena: 100% 

   Polecam prosty eksperyment: Widząc na ścieżce rowerowej zbliżającego się pieszego należy się zatrzymać i czekać. 90% przypadków kończy się kolizją - pieszy wejdzie na stojący rower. Z rolkarzami radzę nie ryzykować, to zbyt niebezpieczne. Biegacze, rolkarze i itp. są ponadto obowiązkowo wyposażeni w słuchawki skutecznie zapobiegające usłyszeniu dzwonka. Z kolei właściciele psów, nie chcąc przeszkadzać pozostałym pieszym też prawie zawsze wybierają DDR, wpatrzeni w ekran smatfona. Może najbezpieczniej więc zakazać poruszania się rowerami po ścieżkach rowerowych?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abs 250 3 miesiące temuocena: 94% 

   najlepsi są tacy, którzy idą jedną stroną ścieżki, a pies drugą, a pomiędzy nimi ledwie widoczna (szczególnie wieczorem) smycz

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 249 3 miesiące temuocena: 25% 

   Jak byłem trzydzieści parę lat młodszy, to zakładałem skórę motocyklową i takich amatorów DDR traktowałem "barczkiem" - była to nawet skuteczna metoda... No i kto dziś używa dzwonka? Solidna trąbka o przeraźliwym dźwięku...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 248 3 miesiące temuocena: 0% 

   @Stary Zgred Ja używam dzwonka i to jak najrzadziej:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 247 3 miesiące temuocena: 86% 

   Czyli widząc bandę debili na DDR grzecznie się zatrzymujesz i przeprowadzasz rower? - Ja wolę jednak egzekwować (w dopuszczalny prawem sposób) prawo rowerzysty do przejazdu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 246 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred Rozumiem, że chodzi o pieszych na ścieżce rowerowej, w miejscu gdzie nie powinni przebywać, tak? Zwalniam, dzwonię bez natarczywości, zazwyczaj wystarcza 1x i zadziwiająco ustępują mi drogi. Nie zdarzyło się jeszcze, aby piesi mi uniemożliwili przejazd DDR. Zdziwiony? Wystarczy zwolnić:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 245 3 miesiące temuocena: 67% 

   Nie, nie zdziwiony, Pani już niczym mnie nie zaskoczy, jest Pani gotowa napisać każdą bzdurę, byle by tylko Pani było na wierzchu. Dzwonić i zwalniać to sobie można nie powiem do jakiej śmierci przykład: ulica Sobieskiego DDR przy każdym przystanku okupuje tłum pasażerów, dzwonka tam zwyczajnie nie słychać...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 244 3 miesiące temuocena: 20% 

   @Stary Zgred Przykład ulicy Sobieskiego, dość radykalnie określa Pan mianem "bandy debili" tłumy pasażerów oczekujących na przystankach. Rozumiem, że przestrzeń określana jako "przystanek" jest pusta, a "tłumy pasażerów" uparcie i uporczywie blokują DDR?:-) Proponuję zsiąść z roweru i zadzwonić do SM, celem niezwłocznego omandatowania "band debili," najlepiej na podstawie uzasadnień orzecznictwa SN!:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 243 3 miesiące temuocena: 75% 

   Pani Aniu, jak przedstawi Pani jakieś merytoryczne argumenty to pogadamy, w Pani "gierki słowne" dale grać nie zamierzam

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 242 3 miesiące temuocena: 33% 

   @Stary Zgred, Pan wybaczy ale moja wypowiedź jest bardzo merytoryczna. Sygnalizuje Pan sytuację, która najwyraźniej jest dla Pana problematyczna. Zaproponowałam pomysł, zgodny z prawem, którego przestrzegania Pan wymaga i oczekuje. Czysta merytoryka:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 241 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jeśli pytanie czy ludzie stoją wyłącznie na DDR, nazywa Pani merytorycznym argumentem to gratuluję. Jeśli na poważnie miałbym przyjąć Pani propozycję wzywania SM do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, to musiał bym przyjąć, iż jest Pani całkowicie oderwana od rzeczywistości i albo nie wie iż SM przyjedzie za godzinę, albo dwie, lub sądzi, iż nie mam nic lepszego do roboty, tylko czekać dwie godziny na SM, która przyjedzie, już po "szczycie przewozowym" , gdy na DDR nikogo nie będzie....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 240 3 miesiące temuocena: 0% 

   @Stary Zgred Ponownie, pozwolę sobie się z Panem nie zgodzić. Jeżdżę rowerem Sobieskiego. Wiem o czym Pan pisze. Wiem, że pasażerowie komunikacji miejskiej (w pobliżu przystanków), nie stoją wyłącznie na DDR. Rozumiem również skąd ich obecność na DDR. To było pytanie ratunkowe:-) ale się Pan nie zorientował:-) Wracając zaś do wątku zasadniczego, to Pan powołuje się na przepisy, uzasadnienia orzecznictwa SN i tym podobne wyniosłe ideały. I dlatego poradziłam Panu wykorzystanie przepisów z zakresu "bandy debili" blokujących DDR. A o ile dobrze interpretuję Pański komentarz, to właśnie sam Pan doszedł do wniosku, że to dość niedorzeczne rozwiązanie;-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 239 3 miesiące temuocena: 50% 

   Pani Aniu, niech Pani nie "odkrywa ameryki w konserwach" - gdyby nie było problemów z egzekucją prawa, nie było by naszej dyskusji! Cały artykuł jest o tym, jak wyegzekwować do rowerzystów przestrzegania prawa. Natomiast nasza tu dyskusja/dygresja dotyczyła Pani twierdzenia, iż "wystarczy zadzwonić i poczekać" - na i jak zwykle w dyskusji z Panią, gdy podałem przykład miejsca gdzie to nie zdziała, Pani zamiast przyznać, że nie ma racji zaczyna "wykręcanie kota ogonem"

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 238 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred Pan raczy nie rozumieć, że ja cały czas próbuję delikatnie dać Panu do zrozumienia, że kurczowe trzymanie się przepisów i rozwiązań przedstawionych w przepisach, na potrzeby roztrząsanych przez nas zagadnień, nie ma sensu. To Pan się skarży, że "DDR na Sobieskiego, przy każdym przystanku okupuje tłum pasażerów, dzwonka tam zwyczajnie nie słychać..." Dlatego zgodnie z Pana prawnymi założeniami zasugerowałam rozwiązanie. Jeśli chodzi o mnie:-) to, w sytuacji kiedy na DDR w okolicach przystanku jest dużo pieszych, sytuacja jest dynamiczna i oceniam, że mój przejazd mógłby stworzyć zagrożenie, to zsiadam i przeprowadzam rower. I tak mam przewagę czasową:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 237 3 miesiące temuocena: 0% 

   Pani Aniu, swoim zwyczajem twierdzi Pani, że nie napisała tego co napisała. Przypominam napisała Pani: "Zwalniam, dzwonię bez natarczywości, zazwyczaj wystarcza 1x i zadziwiająco ustępują mi drogi. Nie zdarzyło się jeszcze, aby piesi mi uniemożliwili przejazd DDR. " a teraz pisze Pani: "w sytuacji kiedy na DDR w okolicach przystanku jest dużo pieszych, sytuacja jest dynamiczna i oceniam, że mój przejazd mógłby stworzyć zagrożenie, to zsiadam i przeprowadzam rower." - to jak to w końcu jest? Najpierw pisze Pani że nie zdarzyło się by piesi uniemożliwili Pani przejazd, a teraz że zsiada i przeprowadza rower - napisze wprost jedno z tych zdań musi być KŁAMSTWEM i to kończy dyskusję

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 236 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred uprzejmie służę:-) Pan napisał: "widząc bandę debili na DDR..." Tak rowerzyści "pieszczotliwie" nazywają niezdyscyplinowanych pieszych na "swoich" ukochanych DDR-ach! Nie mogłam przypuszczać, że Pan na ma myśli pasażerów oczekujących na komunikację miejską w okolicach przystanków. Dlatego napisałam, że w przypadku niezdyscyplinowanych pieszych pojawiających się na DDR dzwonię 1x, oni ustępują i nie mam problemu z przejazdem, czyli wszystko się zgadza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesji, wycieczek, w pobliżu skrzyżowań, czy opisanych przez Pana przystaniach (nie tylko tych na Sobieskiego). W sytuacjach w których zdarza się, że jednocześnie dużo ludzi przebywa na DDR (i nie przyszłoby mi do głowy nazywać ich "bandą debili.") W takich przypadkach nie nie dzwonię, tylko zsiadam z siodełka i przeprowadzam rower. To bardzo proste!:-) W żadnym miejscu KRD nie jest napisane, że prowadzący pojazd ma prawo wjechać w ludzi, przebywających w miejscu w którym nie powinni.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazurek 235 3 miesiące temu

   Dla tych co chcą bić rekordy rowerowe proponuję utworzenie specjalnego toru w ślicznym parku pani Łowickiej nad POW.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 234 3 miesiące temu

   Pani Aniu, kłamstwo ma krótkie nogi! Napisała Pani "Nie zdarzyło się jeszcze, aby piesi mi uniemożliwili przejazd DDR" Na Sobieskiego koło przystanków to jest co? Tor saneczkowy? Trasa gokartów? Czy DDR? "Napisałam, że nigdy piesi mi uniemożliwili przejazd DDR, ale nie myślałam, że chodzi o DDR na Sobieskiego koło przystanku?" - kłamie Pani i tyle

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 233 3 miesiące temuocena: 50% 

   ~kazurek - zgodnie z obowiązującym prawem rowerzysta w terenie zabudowanym, może poruszać się po DDR z prędkością do 50 km/h. Osobom, które chcą tworzyć własne przepisy, proponuję wyprowadzkę na pustkowie... To oczywiście nie oznacza, iż pochwalam pędzenie na maksa w miejscach gdzie piesi włażą pod koła.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~marekZ 232 3 miesiące temuocena: 86% 

   Można zmienić profil drogi i już zwolnią Proste i skuteczne rozwiązanie tak zwana szykana

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sala 231 3 miesiące temuocena: 37% 

   Brawo! Świetny pomysł z powodzeniem realizowany w Trójmieście i nikt życia nie traci. Wręcz przeciwnie ruch jest spowolniony i ustabilizowany. Obecnie rowerzyści stają się dziką masą, której piesi na ścieżkach mają ustępować pierwszeństwa. Jeśli żądamy od kierowców przepuszczania pieszych, którzy mają zamiar przejść przez jezdnię, to wobec rowerzystów powinny być stosowane te same zasady. Rowerzysto ustąp pieszemu!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~afk 230 3 miesiące temuocena: 82% 

   Ktoś tu myli zupełnie pojęcia. Tak, powinny być stosowane te same zasady. (1) Pieszy przechodząc przez jednię ustępuje pierwszeństwa kierującym – za wyjątkiem przechodzenia po przejściu dla pieszych. (2) Pieszy przechodząc przez drogę dla rowerów ustępuje pierwszeństwa rowerzystom – za wyjątkiem przechodzenia po przejściu dla pieszych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielinianka 229 3 miesiące temuocena: 86% 

   @afk: Jeszcze dwie zasady: (3) pieszy nie porusza się wzdłuż ścieżki rowerowej, (4) pieszy przechodząc przez przejście dla pieszych w poprzek jezdni lub ścieżki rowerowej/DDR zwraca szczególną uwagę na to, czy swoim zachowaniem nie spowoduje zagrożenia dla siebie ani innych użytkowników. Sama jestem pieszą i mierzi mnie, kiedy inni piesi mają w dupie wszystko i wszystkich, idą zapatrzeni w telefon środkiem ścieżki rowerowej i jeszcze obrzucają wyzwiskami rowerzystów za zwrócenie im uwagi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 228 3 miesiące temuocena: 17% 

   Zgadzam się z Sala. afk i Imielinianka rowerzyści zapracowali na złą opinię. Piesi są najliczniejszą grupą uczestników ruchu drogowego. Pieszymi są dzieciaczki, osoby pod wpływem alkoholu, chorzy, nieco mniej sprawni, pochłonięta własnymi sprawami młodzież, a przede wszystkim piesi (zazwyczaj) nie są sami dla siebie zagrożeniem. To obecność rowerzysty komplikuje sytuację pieszego i moim zdaniem warto o tym wszystkim pamiętać.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~markooo 227 3 miesiące temuocena: 87% 

   a ja jak jeżdżę po trójmieście to widzę jak idą barany ścieżką row., oczy w smartfonach i zauważy dopiero, że wali na rower jak we mnie uderzy !!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~8 226 3 miesiące temuocena: 79% 

   W Trójmieście są progi zwalniające na ścieżce wzdłuż wybrzeża więc chyba można, jak się chce

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oguga 225 3 miesiące temuocena: 68% 

   Kilka razy jechałam tamtędy.Moim zdaniem największe zagrożenie stwarzają piesi,którym należy się chodzić i po chodniku i po ścieżce.Małe dzieci na rowerkach tez rodziców nie interesują

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ddd 224 3 miesiące temuocena: 68% 

   Rozwiązanie jest bardzo proste. Trzeba po prostu pilnować dzieci i NIE WCHODZIĆ ANI NIE WJEŻDŻAĆ NA ŚCIEŻKĘ ROWEROWĄ HULAJNOGĄ.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JA 223 3 miesiące temuocena: 63% 

   Pani radna, proszę nie wpadać w paranoję, sama jestem pieszą i mi rowerzyści nie przeszkadzają, zanim przejdę ścieżkę rowerową na Kabatach czy gdziekolwiek to się rozglądam jak przy przejściu na ulicy! A ścieżki nie powinny być oblegane dziećmi na hulajnogach, czy w wózkach, bo i takie przypadki się widzi, to raczej trasa szybkiego ruchu, dla rowerzystów, proszę nie zmieniać ich przeznaczenia!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qazq 222 3 miesiące temuocena: 65% 

   A dlaczego piesi łażą po drodze dla rowerów? Won na chodnik

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 221 3 miesiące temuocena: 33% 

   A dlaczego rowerzyści jeżdżą po chodnikach? Także mając często obok DDR?!?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~normalny rowerzysta 220 3 miesiące temuocena: 43% 

   Potwierdzam ścieżki rowerowe powinny być poza ulicami bo nie chce blokować ruchu większości ludzi która jeździ samochodami. Sam jak odłoże kase to kupie samochód i będe chciał szybko dojeżdżać do pracy a nie tkwić w korkach. Ale przy ścieżkach chodzą piesi i musimy na nich uważać i nie jeździć za szybko. Progi zwalniające zwłaszcza przed przejazdami przez ulice i ograniczenie prędkości do 10 to jest jakieś rozwiązanie jestem za!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abs 219 3 miesiące temuocena: 58% 

   Ruch blokują przede wszystkim inne samochody (w sensie jest ich więcej niż ulica może przepuścić), a nie rowerzyści. Przecież, im więcej rowerzystów na ścieżce, tym mniej samochodów na ulicy, a tym samym krótszy korek.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~markooo 218 3 miesiące temuocena: 0% 

   niestety projekty zatwierdzają odpowiednie wydziały i nasi Radni. Co tu mówić , płacimy również tz dyżurnym rowerowym w niejednej gminie za pilnowanie projektów. ...Jak to wychodzi w praktyce to widać. Liczne kolizje, słabe projekty i najtańszy wykonawca! Tani, tani, tani !! To dewiza w Polsce. A teraz to wina rowerzystów ! Może baczniej sprawdzać co się zamawia w Urzędzie pani kochana. Tak naprawdę to liczy się ilość km w statystyce gminy na koniec roku , a nie jakość. Sorry -Batory !

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miś 217 3 miesiące temuocena: 76% 

   Ścieżka rowerowa to ciąg komunikacyjny, którym ludzie przemieszczają się rano i wieczorem m. in, do pracy a nie miejsce gdzie ma być komfortowo i fajnie. Zwłaszcza nie jest to miejsce, gdzie dzieci bez odpowiedniej opieki rodziców powinny jeździć na hulajnogach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Flash 216 3 miesiące temuocena: 65% 

   Na każdym kroku utrudnienia dla rowerzystów, przeklinają nas kierowcy przeklinają piesi jak się jedzie po drodze blokuje y ruch aut jak wyjedziemy na chodnik piesi już sapią i do tego policja na chodnikowych poluje tylko szkoda że nikt nic nie robi z pieszym którzy chodzą jak ślepe kury po ścieżkach rowerowych albo z kierowcami którzy parkują na pasach dla rowerów

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 215 3 miesiące temuocena: 38% 

   Oj, jaki biedny ten rowerzysta, oj jaki biedny... - przestańcie lamentować i nauczcie się jeździć! Jeżdżę rowerem od 40-dziestu lat i nie mam problemów - dlaczego? ano dlatego że staram się być uprzejmy dla innych uczestników ruchu, przestrzegam przepisów. Wystarczy

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 18 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smok Wawelski 214 3 miesiące temuocena: 83% 

   Pójdźmy dalej, z postępem. Proponuję projekt wdrażający progi zwalniające dla pieszych, wózków z dziećmi, jeżdżących na wrotkach, deskorolkach, bo "zawrotna prędkość" jest względna dla każdego. Jeśli zwolnimy wszystkich do tej samej prędkości żaden piesek, kotek, dziecko nie ucierpi już NIGDY.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adam Adamowicz 213 3 miesiące temuocena: 78% 

   No, niech jeszcze postawią radar a zamiast progów zwalniających krawężniki. Są lepsze bo wyższe :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nika 212 3 miesiące temuocena: 55% 

   Wprowadzić progi zwalniające dla rowerów!!! Oni za nic mają pieszych, jadą bardzo szybko, np. przy KEN.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pieszy 211 3 miesiące temuocena: 67% 

   I dla pieszych też - by nie chodzili za szybko!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~~~ 210 3 miesiące temuocena: 60% 

   Każdy rowerzysta jest także pieszym, ale odwrotnie niekoniecznie, więc nika gada bzdury bez zastanowienia.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 209 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pieszym postawić na chodnikach zasieki z drutu kolczastego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Somsiad 208 3 miesiące temuocena: 73% 

   A może po prostu policja i SM wzięła by się za "aktywistów" rowerowych dla którzy z faktu posiadania roweru wywodzą nadprzyrodzone prawa pozwalające lekceważyć prawo i innych uczestników ruchu. Pan aktywista bredzi o przedwyborczym bełkocie skrzętnie zapominając dodać że sam w tych wyborach bierze udział i generuje bełkot. A dzięki takim "miejskim aktywistom rowerowym" mamy na Ursynowie zdegradowane ulice Dereniową i Cynamonową. Na obu na ścieżkach rowerowych próżno szukać rowerzysty ale "aktywiście" wniebowzięci bo utrudnili życie innym. A "aktywiści" w podobny sposób chcą zdegradować kolejne ulice - np. Stryjeńskich.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 207 3 miesiące temuocena: 54% 

   A co przykro Ci że jesteśmy przeciętnie 30min szybciej w domku (w trybie miejskim oczywiście).

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielinianka 206 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Daro: Przy Dereniowej ostatnio częściej widuję rowerzystów jadących chodnikiem niż DDR, więc śmiem twierdzić, że kolega Somsiad ma trochę racji.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cyr4x 205 3 miesiące temuocena: 52% 

   Zwalniających z czego? 20 km/h? Bo gdzieś tyle przeciętnie jeżdżą typowi rowerzyści.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jaceq 204 3 miesiące temuocena: 35% 

   Na ulicy to blokuje ruch więc won na chodniki a że dla pieszych to za szybko to jestem za tym co sami pedalarze wymyślają czyli zwężenia progi zygzaki posmakujcie tego rajtuziarze!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cyr4x 203 3 miesiące temuocena: 83% 

   Blokowanie ruchu jest wykroczeniem i na to są paragrafy. Jak się jedzie ulicą, trzeba się poruszać trochę szybciej. Co to ma jednak do progów zwalniających na ścieżkach? Progi, szykany, czy zwężenia tylko zakłócą ruch, a nie pomogą w niczym. Trzeba budować cywilizowaną infrastrukturę rowerową. Pieszym przeszkadza? Przecież chodnik to osobny pas i rower tam nie jedzie. Wyjątek jest wzdłuż drogi o prędkości powyżej 50 km/h i braku ścieżki rowerowej. Swoją drogą jak piesi tacy mądrzy, to czemu się nagminnie pchają na rolkach, czy hulajnogach na ścieżki rowerowe? Już nie mówiąc o seniorach, traktujących ścieżki, czy przejazdy przez ulicę jako chodnik VIP.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 202 3 miesiące temuocena: 75% 

   @Cyr4x Piesi zakałą społeczeństwa!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 201 3 miesiące temuocena: 50% 

   A może zezwolić rowerzystom wykręcającym średnią na poziomie 25-35 km/h na jazdę po ulicy. Korzyści : zmniejszenie prędkości samochodów czyli będzie bezpieczniej dla pieszych. Wady: zwiększy się śmiertelność rowerzystów bo jakoś niewyobrażam sobie informacji " rowerzysta z całym impetem wpadł na skrzyżowanie i czołowo zderzył się z prawidłowo jadącym samochodem . Bilans kolizji: czterech zabitych. Jeżdżących szybko na rowerze jest może 5-10 osób na 100 chętnie oddamy wam całą ścieżkę rowerową.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xxx 200 3 miesiące temuocena: 30% 

   Nalezalo by dodać w tym pieszych, to też uczestnicy ruchu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PanKracy 199 3 miesiące temuocena: 33% 

   Bardzo dobry pomysl! Obok sciezek zrobi sie jeszcze fose i koniecznie czarcie zapadki. A na zakretach postawi sie stanowiska strzelnicze - to na wypadek, gdyby sciezkami odbywal sie desant najezdzcow wrogich rowerowym pomyslom.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Malara 198 3 miesiące temuocena: 42% 

   "Rowerzyści wjeżdżają tu pędem, nawet po 30 km na godzinę." Ciekawe w takim razie z jaką prędkością pani radna jeździ samochodem skoro 30 km/h to zawrotna prędkość, którą należy czym prędzej ograniczać. Mam nadzieję, że nie ma prawa jazdy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 197 3 miesiące temuocena: 67% 

   @malara - jeżeli porównujesz prędkość auta do prędkości roweru to powodzenia. Rowerzystę może chronić kask a w samochodzie masz jeszcze kawał blachy. Dodaj jeszcze do tego sposób hamowania i wtedy możesz zabierać się za porównania.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 29 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • bospapieros 196 3 miesiące temuocena: 92% 

   Pani Sylwia obiecywała pomoc w walce o sygnalizację na ul.Kłobuckiej- skończyło się na obietnicach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 195 3 miesiące temuocena: 72% 

   Progów nie można ale można „esować” ddry albo co lepsze pozwężać! Gdzie ci mesjasze z BP od Dereniowej i cynamonowej? Panowie projekt do BP o zwężenie ddr na KENie! Hehehe

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wba 194 3 miesiące temuocena: 100% 

   Wypadki powodują ludzie, ale większości z nich mozna uniknąć budując odpowiednią infrastrukturę. Ale to jest problem całej Warszawy, gdzie wciąż pokutuje myślenie o rekreacyjnej jeździe na rowerze, a nie transporcie. Budowa ciągów pieszorowerowych lub drog rowerowych razem z chodnikami musi powodować niebezpieczne sytuacje. Z pieszymi, ale i z kierowcami. Tylko przeniesienie dróg na poziom jezdni z wyraznym oddzieleniem ruchu rowerowgo separatorami zwiekszyr bezpieczeństwo.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kyzak 193 3 miesiące temuocena: 68% 

   Najlepiej się wypowiedział Kris Bełkot. Na podniesioną sprawę bezpieczeństwa pieszych przekraczających drogę dla rowerów, stwierdził, że trzeba ją poszerzyć. I że reszta to bełkot. Sam się nie słyszy. Obchodzą go tylko korby, które wyjechały ostatnio tam na siebie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Martusia 192 3 miesiące temuocena: 28% 

   ~Stary Zgred 119 12 minut temuocena: 25% A co, jaśnie Pan musi mieć gładziutko? Pośladki takie delikatne, to na miękkie poduszeczki do limuzyny! Proszę sobie wyobrazić, że np koła i opony szosowe niszczą się od jazdy po takiej kostce. Ale widać, pan niewiele ma wspólnego z jazdą rowerem. Ale cóż, nick mówi sam za siebie... Pozdrawiam

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 191 3 miesiące temuocena: 63% 

   Dziecino, gdy ja jeździłem rowerem po Warszawie Ciebie jeszcze w projekcie nie było! I nie było wtedy DDR, a podrzucać koło na krawężnik nauczyłem się w przedszkolu, bo w podstawówce ktoś kto tego nie umiał uchodził za fajtłapę! Dlatego jak czytam, że komuś trudno jeździć po kostce, to pisze to co piszę! I nie opowiadaj mi tu o szosówkach - po prostu nie nadają się do jazdy po mieście! Równie dobrze ktoś mieszkający przy drodze gruntowej, mógłby sobie kupić nisko zawieszony samochód i żądać od gminy pilnego ułożenia asfaltu!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MlodyZgred 190 3 miesiące temuocena: 33% 

   @StaryZgred - chwalisz się tym wiekiem jakby było czym, a jest wręcz przeciwnie. Nie dość, że stary, to jeszcze głupi i w dodatku impotent, bo frustracje przelewa publicznie. Kup pan działkę i autobusem na nią mykaj, a nie próbujesz wcisnąć swoje antyczne teorie dotyczące ruchu w mieście (równie stare i "sprawne" jak ptaszek) normalnym ludziom.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 189 3 miesiące temuocena: 43% 

   ~MlodyZgred - stać Cie tylko na chamskie i wulgarne odzywki, cóż w braku merytorycznych argumentów zostaje tylko tyle - żal mi Cię...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 188 3 miesiące temuocena: 80% 

   Stary Zgred Ty tu pierwszy zacząłeś ludzi wyzywać od roweroekooszołomów i używać argumentów ad personam. Pozwolę sobie zacytować "Dziecino, gdy ja jeździłem rowerem po Warszawie Ciebie jeszcze w projekcie nie było!", "A co, jaśnie Pan musi mieć gładziutko? Pośladki takie delikatne, to na miękkie poduszeczki do limuzyny!".

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 187 3 miesiące temuocena: 50% 

   ~Piotrek9998 - owszem nazywam rzeczy po imieniu, np. odróżniam rowerzystów używających roweru do jazdy, od roweroekooszołomów czyli osobników którzy z jazdy na rowerze uczynili ideologię, a kierowców mają za wrogów. Niemniej zawsze przedstawiam merytoryczne uzasadnienie moich poglądów czy epitetów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tomek 186 3 miesiące temuocena: 49% 

   Zapisać nazwisko tej pani w jakimś pliku na pulpicie pt. "Na kogo nie głosować". Otworzyć w dniu wyborów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 185 3 miesiące temuocena: 44% 

   Chciałeś powiedzieć - ktoś w końcu głośno powiedział co myśli 99,99% Warszawiaków.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pełnynocnik_rowerowy 184 3 miesiące temuocena: 57% 

   jestem za ! Rozwydrzeni rowerowcy są coraz bardziej niebezpieczni i bezkarni, bo w razie wypadku szybko zmykają tchórze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 183 3 miesiące temuocena: 57% 

   bo to są tchórze i życiowe niemoty.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 24 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~marcin 182 3 miesiące temuocena: 63% 

   Może zlikwidujcie ten badziew z kostki, zróbcie chodniki a pas ruchu dla rowerów wymalujcie na jezdni?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 181 3 miesiące temuocena: 33% 

   A co, jaśnie Pan musi mieć gładziutko? Pośladki takie delikatne, to na miękkie poduszeczki do limuzyny!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 180 3 miesiące temuocena: 64% 

   @Stary Zgred, ja tylko na słówko. Jeżdżę rowerem po DDR przy KEN. Temat chodnika z kostki jest o tyle istotny, że być może młodzież ucząca się jeździć na rolkach czy hulajnogach zasuwa po nowej, równiutkiej DDR, a nie po "kanciastym" chodniku, właśnie ze względu na wygodę:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 179 3 miesiące temuocena: 73% 

   @Anna - dziewczyno ogarnij się - rolki jak duże mają kółka i w jakim rozstawie? Jadąc rowerem praktycznie nie czujesz nierówności.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielinianka 178 3 miesiące temuocena: 67% 

   @AZX: Jeśli tak jest, czemu zatem kolarze poruszają się szosówkami po jezdniach, gdy w swoim kierunku jazdy mają ścieżkę rowerową (nawet asfaltową, jak wzdłuż Przyczółkowej i Drewny)?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rowerzysta 177 3 miesiące temuocena: 67% 

   @Imielinianka, Bo na żadnej ścieżce rowerowej nie da rady bezpiecznie jechać z prędkością 50-60 km/h a tyle osiągają zawodowcy na kolarzówkach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 176 3 miesiące temuocena: 100% 

   @AZX W takim razie dlaczego dzieci i młodzież na hulajnogach, rolkach i wrotkach często wybierają DDR?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 175 3 miesiące temu

   @imielinka, rowerzysta - a co mówi prawo? Jest ddr to won z jezdni. Komuś tu się chyba coś pomyliło - prawo obowiązuje wszystkich a jak widać rowerzyści traktują je wybiórczo. Zamiast narzekać na innych to sami zacznijcie je przestrzegać - szosiarze 50-60km/h pfff a co mnie to interesuje? Masz ddr to jedz tym ddr. @anna - bo jak nauczysz dziecko źle robić to mu tak zostanie. Zamiast narzekać zacznij edukować - zacznij od rowerzystów którzy maja w d... przepisy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 174 3 miesiące temuocena: 100% 

   @AZX jest tu dużo moich wpisów, wg mnie wyraźnie z nich wynika, że nie narzekam. Dzieciaki na DDR nie są moje. Widzę, obserwuję i zastanawiam się co jest przyczyną. I zgadzam się, że najbardziej roszczeniową i jednocześnie niezdyscyplinowaną grupą są rowerzyści. I to ich zachowania wymagają zdyscyplinowania, korekt i edukacji.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jakinick 173 3 miesiące temuocena: 82% 

   A może da się postawić płotek między ścieżką a chodnikiem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~znudzony 172 3 miesiące temuocena: 63% 

   Na początek może czas zacząć wlepiać mandaty pieszym za włażenie na drogę rowerową tam, gdzie nie ma pasów? O tym, że po drodze nie wolno jeździć hulajnogą czy na rolkach nie wspominam, bo najwyraźniej nie ma po co - rodzice wiedzą swoje. 6-latek na rowerku też nie ma prawa jeździć drogą rowerową, i to także rodzicom nie przeszkadza w wycieczkach rowerkowych - najlepiej jeszcze z psem na smyczy z drugiej strony.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 171 3 miesiące temuocena: 30% 

   Co do pieszych na DDR to pełna zgoda, ale wskaż przepis który zabrania sześciolatkowi (pod opieką rodziców) jazdy po DDR?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 170 3 miesiące temuocena: 68% 

   masz rację, czas wlepiać mandaty za jazdę rowerem po chodniku i jezdni gdzie obok jest wyznaczona droga rowerowa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~znudzony 169 3 miesiące temuocena: 91% 

   Panie Zgredzie, art 2 kodeksu drogowego, pkt 18 - definicja pieszego. Dziecko na rowerze do 10 roku życia jest w świetle przepisów pieszym - więc teoretycznie na DDR nie powinno się znaleźć. Dodatkowo art 33 pkt 5 mówi, że opiekun takiego dziecka ma prawo jechać na rowerze po chodniku razem z dzieckiem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 168 3 miesiące temuocena: 36% 

   ~znudzony - masz rację w świetle definicji pieszego sześciolatek na rowerze to pieszy, ale rodzi się postulat "de lege ferenda" o mniej pokrętne sformułowanie, o przepis mówiący wprost, iż po DDR, można jeździć po ukończeniu 10-sieciu lat.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~młody 167 3 miesiące temuocena: 52% 

   Aktywiści rowerowi już wiele złego zrobili. Progi zwalniające dla aut i rowerów są dobre. Jeżeli nie progi to znaki ograniczenia prędkości i też znaki stop dla rowerów np. przed przejściami dla pieszych na ścieżkach rowerowych w rejonie przystanków (np. na KEN przy Metrze Stokłosy - tam rowerzysta jest panem na przejściu dla pieszych). A swoją drogą cała ścieżka rowerowa na KEN to trasa dużych prędkości i biada pieszemu który na nią nieopatrznie wejdzie czy też się do niej zbliży.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 166 3 miesiące temuocena: 62% 

   Ograniczenia prędkości i znaki STOP będą warte tyle co zakaz jazdy po chodniku - żaden roweroekooszołom nie będzie ich przestrzegał

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 18 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 165 3 miesiące temuocena: 67% 

   Jako kierowca auta nie miałem tak wielu niebezpiecznych sytuacji z rowerzystami przy skręcaniu na strzałce, co z kierowcami aut gdy jechałem rowerem. Nie zliczę przypadków, gdy jechałem rowerem i kierowca skręcając nawet nie raczył spojrzeć w prawo na ścieżkę czy chodnik, nie wspominając już o obowiązkowym zatrzymaniu się przed strzałką. Na KEN chyba co trzeci kierowca nie patrzy w prawo jak skręca i przecina ścieżkę i chodnik. Co mają dać progi jak jest tylu beztroskich baranów na drogach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 164 3 miesiące temuocena: 46% 

   Progi uratują życie beztroskim rowerzystą, którzy pod takie samochody wjeżdżają

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 18 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 163 3 miesiące temuocena: 55% 

   Dajmy progi kierowcom, będą się zatrzymywać i rowerzyści będą bezpieczni. Auta są sprawcami największej ilości ofiar, więc je spowolnijmy. Ograniczajmy sprawców, a nie ofiary.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 22 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 162 3 miesiące temuocena: 39% 

   Jeśli zlikwidujemy ruch samochodowy, wkrótce nie będziesz miał co do gęby włożyć, likwidacja rowerów, nie spowoduje takich problemów, dlatego progi na DDR-y

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 161 3 miesiące temuocena: 75% 

   Stary Zgred nie rozumiem dlaczego szukasz sposobu, który ułatwi łamanie prawa motooszołomom. Znajdźmy rozwiązanie, które ograniczy liczbę ofiar w ramach obowiązujących przepisów drogowych. Skoro po skręcie to kierowcy wymuszając pierwszeństwo na rowerzystach doprowadzają do kolizji, to należy utrudnić i spowolnić im wjazd w drogę podporządkowaną. Może zatem próg zwalniający przed wjazdem w tę drogę? Piesi przechodzący przez przejście też na tym skorzystają jeśli jakiś idiota jadący na ślepo zostanie spowolniony.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 160 3 miesiące temuocena: 26% 

   ~Piotrek9998 - kompletnie nie kumasz! Kierowca dstawczaka, choćby się zatrzymał, przy skręcie w prawo NIE WIDZI DDR-a! Rozumiesz? N I E W I D Z I! I żaden próg tu nie pomoże! On niema możliwości ustąpienia pierwszeństwa, bo nie widzi pojazdu któremu miałby tego pierwszeństwa ustąpić! A jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie liczby ofiar jest właściwa infrastruktura i przepisy dostosowane do istniejącej! Najpierw trzeba przebudować skrzyżowania tak, by kierowca widział DDR, a dopiero potem dawać rowerzystom tam pierwszeństwo! Gdy wprowadzano przepis o pierwszeństwie dla rowerzystów pisałem, iż w efekcie "będą trupy" - niestety są...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 159 3 miesiące temuocena: 69% 

   Stary Zgred niestety, ale to Ty nic nie rozumiesz. O tym, że te skrzyżowania wymagają przebudowania pisałem parę godzin temu, ale widzę, że tego nie zrozumiałeś. Spowolnienie rowerzysty nie załatwi sprawy, bo skręcający samochód i tak będzie go mógł zaskoczyć. Odebranie pierwszeństwa rowerzystom też nie pomoże, bo już teraz niejednokrotnie ignorują czerwone światło. Spowolnienie kierowcy pomoże o tyle, że rowerzysta nawet jadący szybko, będzie w stanie zareagować. Problemem jest to, że samochód znajduje się w punkcie kolizyjnym w sposób nagły i niespodziewany dla rowerzysty. Ale i to będzie tylko częściowym rozwiązaniem. Nic oprócz przebudowania tych skrzyżowań nie jest w stanie rozwiązać problemu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 158 3 miesiące temuocena: 44% 

   ~Piotrek9998 - Nadal nie kumasz i z "uporem godnym lepszej sprawy" chcesz za wszelką cenę nakładać ograniczenia na kierowców, a na rowerzystów nie - z ideologią dyskutować nie sposób! Ciężarówka skręcająca w prawo musi zwolnić, bo inaczej się przewróci! Widać, że nigdy nie jeździłeś czymś dużym... Po co więc spowalniać ciężarówkę, skoro zwolni i tak? Tyle, że rozpędzony roweroekooszołom i tak nie zdąży wyhamować! "zaskoczenie" o którym piszesz jest jednakowo zależne od prędkości z jaką samochód skręca, jak i od prędkości rowerzysty, ale Ty chcesz spowalniać tylko kierowcę, który i tak musi zwolnić...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 157 3 miesiące temuocena: 100% 

   Stary Zgred niestety, ale jakąś pseudoideologię to Ty tu forsujesz wyzywając innych uczestników ruchu od roweroekooszołomów. Sęk w tym, że samochód musi tam zwolnić, a rower nie rozpędzi się do dużej prędkości. Sorry ale 30km/h nawet to nie jest prędkość nadświetla i pozwala bardzo komfortowo obserwować ścieżkę i jej otoczenie. Pod warunkiem oczywiście, że w otoczeniu ścieżki nie ma żywopłotów czy innego dziadostwa ograniczającego widoczność. Zamontowanie progu dla roweru jest tak samo bezsensowne jak zamontowanie progu dla samochodu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 156 3 miesiące temu

   ~Piotrek9998 jaka jest droga hamowania roweru przy 30km/h? , a jaka przy 5km/h? naprawdę nie widzisz różnicy, czy tylko rżniesz głupa?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 155 3 miesiące temu

   Stary Zgred można też rower po prostu prowadzić i wtedy już wszyscy będą bezpieczni. O ile nie spotkają zamyślonego kierowcy. Nie prędkość rowerzysty jest tu problemem tylko widoczność. Rowerzysta musi widzieć samochód w otoczeniu skrzyżowania, a samochód musi widzieć rowerzystę. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, żeby zmniejszyć liczbę wypadków.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 154 3 miesiące temu

   ~Piotrek9998 - widoczność jest ważna - zgoda, ale nie pomoże, na np. debila który zapieprza z pochyloną głową wpatrzony w przednie koło (niedawno dwóch takich zderzyło się na DDR głowami) - jak wyleci w powietrze na progu, to coś zauważy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~precz z krisem 153 3 miesiące temuocena: 82% 

   Znowu ten Nawrocki? Ursynowski ekspert od wszystkiego, idź w cholerę dziadu, już dość złego narobiłeś na Ursynowie razem z tym drugim Wałkuskim. Zajmij sie wreszcie czymś konstruktywnym.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 152 3 miesiące temuocena: 48% 

   Dajmy progi przed każdym wjazdem na skrzyżowanie aby rozpędzeni kierowcy nie powodowali zagrożenia. I barierki spowalniające przed pasami, żeby piesi nie wbiegali. Będzie bezpiecznie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 151 3 miesiące temuocena: 74% 

   Progi przy wyjeździe z podporządkowanej? - podpisuję się czterema łapami, pod warunkiem, że na drodze z pierwszeństwem zniknie ograniczenie prędkości. Barierki przed pasami? - też zgoda - głównie z uwagi na roweroekooszołomów - już nie wjadą "z marszu" na jezdnię.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 150 3 miesiące temuocena: 38% 

   Rower na zdjęciu ma pierwszeństwo, więc nie rozmieniajmy się na drobne i dawajmy progi również na ulicach z pierwszeństwem. Na wszystkich skrzyżowaniach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 149 3 miesiące temuocena: 50% 

   I zakorkujmy miasto i sparaliżujmy transport i .... - pomyśl zanim napiszesz kolejną bzdurę!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~blind 148 3 miesiące temuocena: 67% 

   hahah lubię jak kierowcy mówią/ piszą o korkowaniu miasta :) przecież, w większości korki, to właśnie wasza sprawka :) miasto się korkuję, bo ilość aut jaka tu jest i jaka większa, przewyższa przepustowość ulic - po prostu. Jest za dużo aut i tyle. Albo dbamy o bezpieczeństwo albo o wygodę kierowców. Ważne, żeby zdefiniować cele :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 147 3 miesiące temuocena: 37% 

   Kolejny który nie rozumie, że jak zakorkujemy miasto to nie tylko kierowcy będą mieli problem, Ty też nie kupisz bułeczek i mleczka w sklepie, bo przez zakorkowane miasto nie dojadą, do Ciebie nie dojedzie karetka, pogotowie techniczne itd... Bez sprawnego transportu ulicami miasto nie przetrwa...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 146 3 miesiące temuocena: 56% 

   @Stary Zgred "Kolejny który nie rozumie, że jak zakorkujemy miasto to nie tylko kierowcy będą mieli problem, Ty też nie kupisz bułeczek i mleczka w sklepie, bo przez zakorkowane miasto nie dojadą, do Ciebie nie dojedzie karetka, pogotowie techniczne itd... " Bzdura. Kupię bułeczki i mleczko. Bo samochody dostawcze dojadą nawet kosztem dłuższego czasu dostarczenia towaru. Co najwyżej Pan będzie się musiał przesiąć na autobus/metro/tramwaj, bo przestanie się Panu opłacać dojeżdżać samochodem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 145 3 miesiące temuocena: 50% 

   Ja nie dojadę, ale dostawczak dojedzie? nie pisz głupot! Jak maisto się zakorkuje, to autobusy też utkną, więc nie będzie do czego się przesiadać! Tramwaje może jakoś przejadą, ale sieć linii tramwajowych jest uboga i natychmiast by się zapełniły tłumem chętnych! Ja oczywiście rozumiem, iż jako wyznawca religii eko-rowerowej nie przyjmiesz do wiadomości ww. faktów i będziesz dalej im zaprzeczał, cóż z wiarą dyskutować się nie da...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 144 3 miesiące temuocena: 80% 

   @Stary Zgred: "Ja nie dojadę, ale dostawczak dojedzie? nie pisz głupot!". Gdyby się Pan był zastanowił, to by Pan wiedział, że tak. Bo dostawczak musi dojechać. A Pan, kiedy czas dojazdu zwiększy się 2x ruszy swoje szanowne cztery litery i przesiądzie się w inny środek transportu. Ot i cała tajemnica drogi Panie. Wystarczy czasami pomyśleć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 143 3 miesiące temuocena: 20% 

   ~j. - tak "wystarczy pomyśleć" mój czas dojazdu się zwiększy, ale czas dojazdu autobusu pozostanie bez zmian? Jak mój się zwiększy x2, to autobusu co najmniej x1,5 i do tego będą przepełnione - nie skorzystam! I wyobraź sobie, że dla dostawczaka, też istnieje taka granica czasu dojazdu, po przekroczeniu której przestaje mu się ta robota opłacać. - tak myśleć! i jeszcze raz mysleć!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 142 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred: "Jak mój się zwiększy x2, to autobusu co najmniej x1,5". A teraz proszę pomyśleć jeszcze raz. A jak nadal tak się panu wydaje to proszę pomyśleć jeszcze raz.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 141 3 miesiące temuocena: 50% 

   ~j. - w braku merytorycznych argumentów pozostaje gra pozorów

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 140 3 miesiące temuocena: 62% 

   Aktwista rowery mówi o bełkocie. A cała ta polityka pro-rowerowa to bełkot!!! Dlaczego mamy tolerować nienormalne sytuacje które stwarzają rowerzyści? Na drodze wyprzedzanie w czasie jazdy z prawej (kodeks drogowy dopuscza wyprzedzanie tylko stojacych samochdoów i tylko jeśli jest na to miejsce) jazda miedzy pasami ruchu po lini, wpychanie roweru w godzinach szczytu do tramwaju albo metra.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 139 3 miesiące temuocena: 29% 

   To nie ja! :-) Peace&love! lol

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 138 3 miesiące temuocena: 42% 

   Dokładnie to samo można powiedzieć o kierowcach aut, tylko że ofiar jest znacznie więcej. Zbyt szybka jazda, wymuszanie pierwszeństwa, alkohol, jazda po chodniku, parkowanie na chodniku lub trawniku, wyprzedzanie z prawej, rzecinanie ciągłej linii itd. Dlaczego mamy tolerować nienormalne sytuacje które stwarzają kierowcy?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 11 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 137 3 miesiące temuocena: 63% 

   ~b0b - a możesz mi wskazać fora dla kierowców, gdzie poleca się jazdę niezgodną z przepisami (aktywiści rowerowi takie prowadzą). Ile jest ofiar, to nie wiadomo, bo istnieje spora "ciemna liczba" wypadków, które spowodował rowerzysta i zbiegł z miejsca zdarzenia, a Policja "nie dała wiary" wyjaśnieniom kierowcy i wpisała w statystykę "nadmierna prędkość" Jeżdżę codziennie po Warszawie kierowcę, który wjechał mi "pod maskę" spotkałem ostatnio jakieś sześć lat temu, a roweroekooszołomów którzy zmieniając pas nawet się nie obejrzą spotykam codziennie... mam wymieniać dalej?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 136 3 miesiące temuocena: 62% 

   Stary Zgred wygooglaj sobie "nielegalne wyścigi" to wyskoczy kilka artykułów na ten temat.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 135 3 miesiące temuocena: 46% 

   ~Piotrek9998 - czy 90% kierowców czerpie wiedzę o przepisach z forów "nielegalne wyścigi"? piszesz o marginesie niezauważalnym w codziennym ruchu drogowym, a ja codziennie widzę w praktyce nielegalne manewry "zalecane" na forach aktywistów rowerowych

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 134 3 miesiące temuocena: 58% 

   Stary Zgred myślisz, że 90% rowerzystów czyta jakieś fora dla aktywistów rowerowych? Ogranicz trochę tę demagogię. Na drogach też widzę codziennie manewry kierowców rodem z "Szybkich i wściekłych", ale nie wyciągam takich wniosków. Brawura i głupota rozkłada się wśród uczestników ruchu w podobny sposób niezależnie od środka transportu. No może trochę zależnie od marki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 133 3 miesiące temuocena: 50% 

   Prosty przykład: kierowcę który wjechał mi "pod maskę" ostatni raz widziałem jakieś pięć - sześc lat temu dokładnie już nie pamiętam, rowerzystów którzy swoje życie i zdrowie zawdzięczają jedynie moim umiejętnościom w sezonie letnim spotykam codziennie. Też codziennie wyjeżdżam z podporządkowanej i muszę przejechać na skrajny lewy pas - kierowcy w 90% ustawiają się robiąc mi "uliczkę" do przejazdu, 90% rowerzystów jedzie środkiem pasa z małpią złośliwością blokując samochody...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 132 3 miesiące temuocena: 100% 

   Stary Zgred, dowód anegdotyczny, na zasadzie kogo to nie widziałeś na drodze. Moją historię opowiedziałem przed chwilą w innym komentarzu. Ostatni raz miałem kolizję z bezmyślnym kierowcą nieco ponad pół roku temu i nigdy nie miałem kolizji z rowerzystą. Kierowcy robią Ci uliczkę, bo większość w Warszawie ogarnia jazdę w mieście. Ale zdarzają się i tacy, którzy otwierają drzwi albo zajeżdżają drogę byle tylko skuter ich nie wyprzedził w korku. O jeździe na suwak w momencie, gdy kończy się jeden pas to już nie wspomnę. Zamiast jechać do końca pasa to znajdzie się baran który wstrzyma ruch dużo wcześniej, a jak się pojedzie do końca pasa, to później ciężko się włączyć.. no bo przecież nie dadzą się wyprzedzić. Rowerzyści też zdarzają się myślący i mniej myślący, ale z racji tego, że zawsze zachowuję ostrożność w momencie gdy nasze drogi mogą się skrzyżować, to nie miałem jeszcze niebezpiecznej sytuacji z rowerzystą.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 131 3 miesiące temuocena: 100% 

   Samemu będąc rowerzystą nie miałem niebezpiecznych sytuacji tylko dlatego, że myślałem za kierowców. Nagminne jest, że przy skręcie wjeżdżają na ścieżkę i zatrzymują się przed przejściem dopiero. Niestety ścieżki rowerowe traktowane są po macoszemu zarówno przez pieszych jak i kierowców. A to nie dodatkowy deptak, tylko część drogi po której poruszają się dwukołowe pojazdy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 130 3 miesiące temu

   A ja nie miałem kolizji od, ponad dziesięciu lat... i mam na myśli otarcie się zderzakiem o błotnik debila który wymusił pierwszeństwo. Ludzie na jezdni popełniają błędy (stąd zasada ograniczonego zaufania), natomiast roweroekooszołomi celowo, z małpią złośliwością utrudniają ruch samochodom. Szeryfa drogowego w Warszawie nie spotkałem od lat. A panowie na skuterach, czy rowerach - jak nie ułatwiacie wyprzedzania kierowcom, w efekcie kierowca musi się namęczyć by was wyprzedzić, to nie bądźcie zdziwieni, że potem taki kierowca was blokuje - co miałby znowu wyprzedzać złośliwca?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 129 3 miesiące temu

   Gratuluję szczęścia do bezkolizyjnej jazdy. Oby jak najdłużej. Niestety ja go mam nieco mniej. Na 12 lat posiadania prawa jazdy już trzykrotnie ktoś mnie upolował w podobny do opisanego sposób. Zdarzało mi się też awaryjne hamowanie, gdy samochód z sąsiedniego pasa w ostatniej chwili przeskakiwał na mój pas. A sytuacji, które nie dotyczyły bezpośrednio mnie zaobserwowałem w tym czasie bez liku więcej. Kierowca skutera czy motocykla ma prawo ominąć stojące pokazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. I bardzo rzadko w ruchu miejskim udaje się ich później dogonić. Także blokowanie to zwykłe chamstwo i żółć, dokładnie taką jaką Pan nam tu kipisz.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 128 3 miesiące temu

   Rachunek prawdopodobieństwa mówi, że przy tak długim okresie (40-dziści lat rowerem, 25 lat samochodem) to nie może być kwestia szczęścia tylko umiejętności - nie policzę "podbramkowych" sytuacji - było ich od groma, tyle że suma przewidywania, ostrożności i umiejętności ostrej jazdy (wyćwiczonej na bocznych drogach i szutrówkach) zawsze pozwalała mi uniknąć kolizji. Gdybym był jak twierdzisz "pełen żółci" nie dałbym rady na chłodno w takich sytuacjach kombinować. Owszem rower, czy skuter ma prawo omijać stojące samochody, ale z reguły takiego za skrzyżowaniem doganiam (omijam miejsca gdzie tworzą się korki).

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jaceq 127 3 miesiące temuocena: 60% 

   Najważniejsze by sie pedalarze nie wpierdalali na jezdnie. Pomysł progów tak jak na zdjęciu przed wszystkimi przejazdami popieram. Z resztą w innych miejscach też i pozwężać im te ścieżki i porobić zygzaki tak jak oni chcą rozwalać ulice normalnym tak im trzeba zrobić!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolarz 126 3 miesiące temu

   Zawsze jeżdżę rowerem jezdnią i polecam wszystkim. Jeżdżę tak szybko z wiatrem, że ścieżek nawet nie zauważam ;) Progi spowodują zwiększenie procentu rowerzystów olewających ścieżki na rzecz jezdni ;)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 125 3 miesiące temu

   ~Kolarz - Twoja bezczelność woła o odpowiedź i ona już nadchodzi, bo takich jak Ty roweroekooszołomów nienawidzą już i piesi i kierowcy: alternatywa jest dwojaka, ponieważ żadna perswazja do waszej pychy nie dociera, to albo Policja i SM wreszcie się za was wezmą (mafiozom z Pruszkowa też się wydawało, że wiecznie będą bezkarni), albo zaczną się samosądy, bo ludzie "nie wytrzymają" : gaz, kij w szprychy itd...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 124 3 miesiące temuocena: 60% 

   Dobrym rozwiązaniem w miejscach gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej a jest duży ruch zarówno rowerowy jak i samochodowy byłoby wprowadzenie ograniczenia prędkości dla rowerzystów przed samym skrzyżowaniem do 5 km/h (prędkość pieszego). Oczywiście nie wszędzie, ale tam gdzie to konieczne. Tym samym rowerzysta nadal miałby pierwszeństwo przejazdu ale musiałby zwolnić i miałby czas na refleksję nad własnym bezpieczeństwem. Dodatkowo rozwiązanie miałoby walor edukacyjny dla nastoletnich uczestników ruchu :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 123 3 miesiące temuocena: 58% 

   Pomysł fajny, tylko nie do wyegzekwowania! Wprowadzisz przepis i co? Żaden nie zwolni! Tak samo jak z zakazem jazdy po chodnikach

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~saj 122 3 miesiące temuocena: 44% 

   Dobrym rozwiązaniem w miejscach gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej a jest duży ruch zarówno rowerowy jak i samochodowy byłoby wprowadzenie ograniczenia prędkości dla samochodów przed samym skrzyżowaniem do 5 km/h (prędkość pieszego). Oczywiście nie wszędzie, ale tam gdzie to konieczne. Tym samym rowerzysta nadal miałby pierwszeństwo przejazdu i jednocześnie nie musiałby co chwila ryzykować własnym bezpieczeństwem. Dodatkowo rozwiązanie miałoby walor edukacyjny dla niezrównoważonych kierowców samochodów :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 121 3 miesiące temuocena: 71% 

   Ale jak rowerzysta wjedzie w drzwi samochodu, to po uszkodzeniach będzie można bez problemu ocenić prędkość ;) Żeby było jasne, to sam jestem rowerzystą ale jak widzę natężenie ruchu na ścieżkach rowerowych i prędkości na nich, to uważam, że na tą chwilę rower stał się na Ursynowie niebezpiecznym środkiem komunikacji dla dzieci. Dlatego musimy coś zrobić dla poprawy bezpieczeństwa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 120 3 miesiące temuocena: 64% 

   -saj nie ironizuj, bo chodzi o bezpieczeństwo Twoje i być może Twoich dzieci (jeśli je masz)! Dla samochodów nie trzeba wprowadzać ograniczenia prędkości, bo one mają się obowiązek ZATRZYMAĆ (0 km/h !), tylko nie zawsze zdążą jak ścieżka jest zasłonięta krzakami a rowerzysta nie zwolni albo nagle zmienia kierunek jazdy

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 119 3 miesiące temuocena: 50% 

   ~saj Na papierze to wygląda fajnie, tylko jeszcze przy każdym przejeździe rowerowym trzeba by fotoradar ustawić, a już mamy ich najwięcej w Europie i nie przynoszą żadnego efektu. Do tego skutecznie zakorkował byś miasto!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • goostav234 118 3 miesiące temuocena: 72% 

   Pan Nawrocki aby "uspokoić" jadących z nadmierną predkością kierowców, chce zwężać jezdnie, ale wobec czyniących to samo pedalarzy - ścieżki - przypomnijmy-kompletnie puste 7 mies./rok, należy poszerzyć (najlepiej zrobić jedną wielką ścieżkę). Panie Kris - spało się na zajęciach z logiki, czy to tylko zwyczajna hipokryzja? A może - "przedwyborczy bełkot"?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolejny komentator 117 3 miesiące temuocena: 75% 

   Wszyscy komentatorzy mają rację. Tak sobie tylko piszę ponieważ nie korzystam ze ścieżek rowerowych. Pozdrawiam wszystkich uczestników ruchu drogowego i życzę bezwypadkowej jazdy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 116 3 miesiące temuocena: 71% 

   Musimy też pamiętać, że dając tak duże uprawnienia rowerzystom i nie wprowadzając np. ograniczeń prędkości w niebezpiecznych miejscach na ścieżkach rowerowych dajemy te uprawnienia także naszym nastoletnim dzieciom. Ciągle muszę tłumaczyć synom, że jeżeli będą chcieli egzekwować na rowerze przysługujące im pierwszeństwo, to mają gwarantowany pobyt w szpitalu. Ścieżki są w niektórych miejscach wąskie, jeśli jadący 30 km/h dorosły zderzy się czołowo z dzieckiem to zagrożenie jest ogromne. Przy niektórych skrzyżowaniach potrzebne są też znaki STOP dla rowerzystów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mmm 115 3 miesiące temuocena: 81% 

   W końcu jakiś głos rozsądku. I szczerze gratuluję, że tłumaczy Pan takie rzeczy dzieciom. Bo to co widać na ulicach i ścieżkach, to jeden wielki matriks

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 17 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomgaw 114 3 miesiące temuocena: 64% 

   Może na niektórych odcinkach pogorszyć nawierzchnię?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 113 3 miesiące temuocena: 73% 

   Pod wieloma względami podzielam obawy Sylwii Krajewskiej. To w jaki sposób rowerzyści korzystają dziś z przysługujących im uprawnień na drodze z pewnością stanowi na Ursynowie problem. Ostatnio miałem taką sytuację: Jechałem samochodem al. KEN w stronę TESCO, z naprzeciwka jechał z dużą prędkością rowerzysta ścieżką rowerową i nagle nie zwalniając i nie zwracając w ogóle uwagi na swoje bezpieczeństwo skręcił w prawo na wysokości ul. Jeżewskiego prosto od jadące KEN samochody. To jest chore, naprawdę trudno przewidzieć, że jadący z naprzeciwka rower skręci nagle z dużą prędkością i wjedzie na jezdnię (teoretycznie ma pierwszeństwo). Kolejnym problemem są ograniczenia widoczności - bezwzględnie powinny zniknąć wszystkie krzewy zasłaniające widoczność kierowcom przy przejazdach rowerowych (np. krzewy przy wyjeździe z parkingu Orlika na ul. Przy Bażantarni) Kolejna kwestia, to wymalowana - "znikająca" ścieżka rowerowa na Cynamonowej na wysokości KEN Center...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 112 3 miesiące temuocena: 42% 

   Tam jest ograniczenie do 50ciu proszę Pana. Nie sądzę, żeby jadąc z taką prędkością miał Pan problemy z rowerami. To co Pan pisze (zresztą wielu komentujących tu kierowców) to postulowanie, żeby rowerzyści jeździli wolniej i rzadziej, aby umozliwić kierowcom łamanie przepisów ograniczenia prędkości. Inna sprawa, że część rowerzystów zapomina o zasadzie ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 111 3 miesiące temuocena: 69% 

   Jak ktoś skręca nagle pod samą maskę jadącego samochodu, to prędkość nie ma znaczenia. Jadąc 50 i wolniej też się Pan w miejscu nie zatrzyma.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 110 3 miesiące temuocena: 75% 

   Mówi Pan kierowcy, że prędkość nie ma znaczenia i że jadąc wolniej człowiek nie jest w stanie zobaczyć więcej i zareagować szybciej?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielinianka 109 3 miesiące temu

   W pełni zgadzam się z postulatem poprawy widoczności kierowcom. Ogromny uzysk dla kierowców, pieszych i rowerzystów były w szczególności na skrzyżowaniu Rosoła i Gandhi. Jadąc Rosoła w kierunku Kabat, chcąc skręcić w prawo w Gandhi trzeba się nieźle nagimnastykować, aby upewnić się, że ścieżką rowerową w tym samym kierunku nikt nie jedzie. Wszystko zasłaniają krzewy barierowe.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaz 108 3 miesiące temuocena: 50% 

   Popieram!!! Także przed skrzyżowaniami, bo jako kierowca wiem, że nie mam szans uniknąć kolizji przy skręcie w prawo (na strzałce) przy ograniczonej widoczności z szybko jadącym rowerzystą, który ma zielone światło.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 107 3 miesiące temuocena: 62% 

   Jak ma zielone światło to ma pierszenstwo, a uważać musi kierowca ( jak trzeba to niech czeka na zielone światło )

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 26 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 106 3 miesiące temuocena: 51% 

   As - widać, że nigdy nie prowadziłeś samochodu, a już co do ciężarówki, to nawet w kabinie nie usiadłeś! Kiedy skręcasz w prawo na zielonym, to rowerzysta jadący na wprost też ma zielone! Może każda ciężarówka ma wjeżdżać na skrzyżowanie stawać w oczekiwaniu na zmianę świateł i dopiero skręcać w prawo? W ten sposób zakorkujesz każde miasto!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 18 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~blind 105 3 miesiące temuocena: 68% 

   buahaha kodeks drogowy się kłania drodzy doświadczeni kierowcy ;) Zielone światło - Jeżeli macie przejazd bezkolizyjny na zielonym to ok - macie pierwszeństwo Zielone światło - ale nie bezkolizyjne - macie możliwość skrętu - lecz pierwszeństwo ma pojazd który jedzie na zielonym prosto Zielona strzałka - warunkowy przejazd na czerwonym - stop przez pasami i pierwszeństwo tych co maja zielone na przejazd na wprost - czyli inne pojazdy, piesi, rowery i wszystko co jedzie na wprost. PRZEJAZD NA ZIELONEJ STRZAŁCE BEZ ZATRZYMANIA GROZI MANDATEM JAK ZA PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE. eh edukacja, wiedza i świadomość ludzka w tym kraju na niskim jest poziomie

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 19 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 104 3 miesiące temuocena: 48% 

   Zamiast cytować doskonale mi znane zasady ruchu drogowego, przeczytaj mój wpis jeszcze raz i jeszcze raz - może w końcu zrozumiesz, o czym napisałem, bo nigdzie nie namawiam, by nie zatrzymać się na zielonej strzałce, tylko co to da w przypadku kierowcy ciężarówki, gdy DDR znajduje się poza jego polem widzenia?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 103 3 miesiące temuocena: 56% 

   To ma wysiąść i się rozejrzeć albo poprosić kogoś o pomoc. To że się nie widzi drogi poprzecznej czy innych uczestników nie uprawnia do wymuszenia pierwszeństwa. Oczywiście praktyka będzie taka, że bardzo powoli powinien zmienić kierunek ruchu. Wiesz rowerzysta też zazwyczaj ślepy nie jest i nie przywali w ciężarówkę stojącą przed nim. Najważniejsze jest to, żeby tego rowerzysty nie zaskoczyć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 102 3 miesiące temuocena: 47% 

   Wysiąść? Przecież zanim z powrotem wsiądzie może nadjechać rowerzysta! Wjeżdżać powoli? Chcesz na amen zakorkować Warszawę? Problem polega właśnie na tym, iż twórcy przepisów, kompletnie nie pomyśleli o opisywanej sytuacji, w efekcie ciężarówką zgodnie z przepisami nie da się skręcić w prawo gdy jest tam DDR, po prostu się nie da!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 101 3 miesiące temuocena: 85% 

   Oczywiście wysiadanie było żartem, bo przy miejskim natężeniu ruchu, zanim wrócisz do samochodu, to sytuacja będzie zupełnie inna. A co byś zrobił włączając się do ruchu autem zaparkowanym prostopadle przodem na parkingu przylegającym do ulicy w momencie, gdy inne zaparkowane pojazdy ograniczają Ci widoczność? Powiedzmy, że po sąsiedzku stoi Ford Transit. Podręcznikowo powinieneś poprosić kogoś, kto pomoże Ci wyjechać. W praktyce wrzucasz wsteczny, wykonujesz minimalny ruch do tyłu i modlisz się, żeby ulicą nie jechała jakaś gapa lub złośliwiec, który chce sobie z ubezpieczenia zrobić przód auta. Nie rozumiem czemu uczestnik ruchu, który nie widzi dokładnie sytuacji na skrzyżowaniu ma nie poruszać się po nim powoli i ze szczególną ostrożnością? Ma jechać po trupach byle by korek nie powstał?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sss 100 3 miesiące temuocena: 100% 

   nie tylko na strzałce bo jak ja mam zielone to rowerzysta i pieszy też ma zielone

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ops 99 3 miesiące temuocena: 80% 

   Do ~Kaz: Tak jak pisałem w komentarzu na samym dole. Wystarczy budować ścieżki w ulicy (tak jak się to robi w zachodnich miastach). Wtedy widzisz rowerzystów w prawym lusterku zanim zaczniesz skręcać w prawo. ~Stary Zgred proponuje oddalanie przejazdów rowerowych od skrzyżowania - to nie rozwiązuje w pełni problemu, bo: 1 - nie zawsze jest tyle miejsca, 2 - długie ciężarówki i tak nie zdążą się na tyle "wyprostować", żeby kierowca zobaczył czy ma wolne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 98 3 miesiące temuocena: 71% 

   Przecież przepisy jasno mówią, że trzeba się autem zatrzymać przed strzałką oraz zachować szczególną ostrożność skręcając. Tyle lat jeżdżę i jakoś nie miałem z tym problemu. Nie żebym popierał wjeżdżanie rowerem na pełnej parze na skrzyżowanie, bo rowerzystę też obowiązuje ograniczone zaufanie i szczególna ostrożność ale równie dobrze możemy zainstalować progi przed każdym skrzyżowaniem ulic aby wymusić na kierowcach zwalnianie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 97 3 miesiące temuocena: 27% 

   ~Piotrek9998 - przykład z parkowaniem jest dobry - ja w takim miejscu zawsze parkuję tyłem, właśnie po to by uniknąć trudności przy wyjeżdżaniu - tu jest jakaś alternatywa, a przy skręcie w prawo? jazda powoli nie daje gwarancji, bo są roweroekooszołomi, którzy potrafią wjechać, przed tak skręcającą ciężarówkę by "nauczyć kierowcę przepisów", i to cały czas w martwym polu widzenia, owszem z reguły giną pod kołami, ale na ich miejsce przychodzą kolejni.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 96 3 miesiące temuocena: 33% 

   ~b0b - widać nigdy nie jechałeś dostawczakiem, czy ciężarówką - tam z kabiny po skręcie w prawo zwyczajnie nie widać DDR

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 95 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jeśli tyłem zaparkujesz to też może się zdarzyć, że stanie koło Ciebie ktoś kto Ci zasłoni wyjazd. I wtedy będziesz się czaił powoli i możesz trafić na motooszołoma, który ma już wgnieciony zderzak i wykorzysta to, żeby uderzyć jeszcze raz i naprawić sobie auto z Twojego OC. Dopiero używałeś argumentów, że progi są po to, żeby rowerzyści się nie pozabijali, ja uważam, że do tego wystarczy aby nikt nie wtargał niespodziewanie na ddr. Jeśli skręt zostanie wykonany gwałtownie (bo i tak nic nie widzę), to nawet rowerzystę jadącego powoli można ustrzelić. Argument, że "roweroekooszołom" specjalnie Ci uderzy w samochód nie usprawiedliwia progów, bo one temu nie zapobiegną. Prędzej monitoring.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 94 3 miesiące temuocena: 0% 

   ~Piotrek9998 - jak wyjeżdżam przodem, to o 90% wcześniej zobaczę czy ktoś nie nadjeżdża, jeśli przywali w mój przód wystający na 40cm, to przekonam sędziego, iż co najmniej jest współwinnym kolizji. Podobnie z roweroekooszołomem - jeśli na ddr będą progi, a on przywali mi w drzwi, to będzie znaczyło, iż nie próbował hamować - znów co najmniej współwina.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 93 3 miesiące temuocena: 100% 

   Tylko jeżeli autooszołom nie widząc ścieżki rowerowej jedzie sobie jakby nigdy nic, a rowerooszołom założy, że ma pierwszeństwo i pomimo mniejszej prędkości spowodowanej progiem wjedzie na skrzyżowanie, to i tak może dostać się pod koła, a nie uderzy w bok. Mniejsza prędkość w jednej sytuacji oznacza, że uderzy w bok, a w drugiej (gdy samochód odrobinę później wjedzie na skrzyżowanie), że nie zdąży uciec i dostanie się pod koła. Problemem bezpośrednim jest martwy punkt, którego nie widzi autooszołom. Może więc powinien sobie kamerkę zamontować, która pozwoli mu śledzić co się dzieje z jego prawej strony na ekranie? Jeżeli coś w moim samochodzie zasłanialoby mi sygnalizację świetlną, to nie znaczy, że mam wjeżdżać na czerwonym. Sensowniejsze od progów w tej sytuacji jest ograniczenie prędkości i gwałtowności wykonania manewru przez autooszołoma jadącego na ślepo. Pozwoli to zareagować rowerzyście.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 92 3 miesiące temuocena: 0% 

   ~Piotrek9998- o czym Ty piszesz? Spróbuj dostawczakiem, albo ciężarówką skręcić w prawo "jak gdyby nigdy nic" - wywrócił byś wóz jak nic! Przy takim manewrze trzeba zwolnić i żadne progi nie są tu konieczne. Za to roweroekooszołom jeśli nie zwolni, to nawet gdy zobaczy samochód nie zdąży zahamować, gdy zwolni - ma szansę. Co do kamer, to prawo ich nie wymaga. Owszem, wymóg montażu kamer byłby jakimś rozwiązaniem, tylko znowu, najpierw trzeba by wprowadzić obowiązek, dać w praktyce dwa lata na wyegzekwowanie dodatkowego wyposażenia i dopiero dać rowerzystom pierwszeństwo.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 91 3 miesiące temuocena: 100% 

   Ale jaki wymóg? Jeden z drugim motooszołomem poszliby siedzieć za wypadek w takiej sytuacji i reszta założyłaby sobie kamerki z własnej woli. Jak można poruszać się pojazdem nie widząc otoczenia drogi? Przepis jest jasny, kierowca nie może wymusić pierwszeństwa przy skręcie i przecięciu ścieżki rowerowej. Koniec i kropka. On ma zadbać o to żeby mieć odpowiednią widoczność, by móc zastosować się do tych przepisów. To że coś nie jest jasno określonym wymogiem nie oznacza, że kierowca jest uprawniony do łamania prawa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 90 3 miesiące temuocena: 25% 

   ~Piotrek9998 - teraz, toś już "walnął, jak łysy grzywą o kant stołu" - to w co ma być wyposażony samochód określają przepisy, homologacja itd, jest to sprawdzane w czasie przeglądów w stacji diagnostycznej. Jeśli przepis wymaga widzenia czegoś, czego w samochodzie wyposażonym zgodnie z przepisami nie widać, to mamy do czynienia z niespójnym prawem, a nie winą kierowcy. Orzecznictwo TK wyraźnie wskazuje, iż nakładając na obywatela jakikolwiek nowy obowiązek ustawodawca musi przewidzieć "wakacjo legis" pozwalający na przygotowanie do spełnienia tegoż obowiązku.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 89 3 miesiące temu

   Stary Zgred widzę, że Ty z tych za których to państwo musi myśleć. Więc jeśli państwo nie powiedziało mi, że mam widzieć drogę, to nie muszę jej widzieć? Co za bzdura! Przepisy jasno określają, kto w sytuacji skrętu i skrzyżowania z ddr ma pierwszeństwo. Brak widoczności nie usprawiedliwia kierowcy. W październiku miałem stłuczkę na Zaruby. Z uwagi na progi zwalniające i dojazd do skrzyżowania z Wąwozową jechałem maks 30km/h. Do wyjazdu z jednego z parkingów dojechał koleś, zatrzymał się, więc mogłem sądzić, że się rozejrzał. Było słonecznie, ja jechałem sporym czarnym sedanem. Gdy byłem niemalże na wysokości skrzyżowania, ten włączył się skręcając na mój pas i przypieprzył mi w bok. Tłumaczenie? Miał zaparowaną szybę, której nie przetarł, bo się spieszył i dlatego mnie nie widział. Bezmyślność taka sama jak skręt, gdy się nie widzi otoczenia drogi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 88 3 miesiące temu

   ~Piotrek9998 - odpuść sobie, bo tylko się kompromitujesz! Brak widoczności, w samochodzie wynikający z jego konstrukcji, a brak widoczności wynikający niedopełnienia przez kierowcę obowiązku przetarcia szyb - to są biegunowo odległe od siebie sytuacje! Zaś zasada iż "nie ma winy, jeśli nie było przekroczenia prawa" (- czytaj jest wymagane prawem wyposażenie - kierowcy nie można winić) pochodzi jeszcze z Prawa Rzymskiego!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 87 3 miesiące temu

   Stary Zgredzie bardziej to Ty już skompromitować się nie możesz. W myśl zasady, którą przytoczyłeś jest winny. Wymuszenie pierwszeństwa to przekroczenie prawa. Brak widoczności wynikający z konstrukcji samochodu, który można przewidzieć, nie jest tu okolicznością nadzwyczajnie łagodzącą. Taką okolicznością byłaby np. konieczność ucieczki z kolizyjnego toru jazdy często w sytuacji gdy kierowca chcący uniknąć kolizji odbija kierownicę i zjeżdża na sąsiedni pas ruchu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 86 3 miesiące temu

   ~Piotrek9998 ja się kompromituję? -nie to Ty nie znasz doktryny, ani orzecznictwa, nie wiesz jak interpretować prawo w przypadku kolizji przepisów, o zasadzie presumpcji niewinności pojęcia nie masz (tak, tak, też z Prawa Rzymskiego pochodzi) ale piszesz z poczuciem absolutnej wiedzy... A tu właśnie mamy kolizję przepisów, bo zwyczajnie nie da się zgodnie z przepisami wykonać skrętu w prawo dużym samochodem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 85 3 miesiące temuocena: 60% 

   Proponuję progi zwalniające dla pieszych przed przejściem przez ścieżkę rowerową. Rower to nie samochód z silnikiem diesla, porusza się dość cicho. Piesi potrafią wejść bezpośrednio pod przejeżdżający jednoślad, bo ignorują zupełnie fakt, że korzystają z przejścia przez ścieżkę, którą poruszają się pojazdy. Często też takie skrzyżowania są dość niebezpieczne (ścieżkę i chodnik oddziela gęsty żywopłot). Kolejną bezmyślną kategorią pieszych są spacerowicze chodzący po ścieżce rowerowej, często z wózkami dziecięcymi. Na początek zacząłbym od karania ich mandatami. Może miałoby to jakiś wymiar edukacyjny.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 84 3 miesiące temuocena: 74% 

   A ja bym zaczął pod karania rowerzystów gnających po chodnikach slalomem między pieszymi - strach wyjść na chodnik z dzieckiem! Wielokrotnie byłem potrącony przez takiego roweroekoosozłoma i oczywiście żaden się nie zatrzymał, z jednym wyjątkiem, ten się przewrócił i jeszcze darł japę, że mu wszedłem w drogę...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr9998 83 3 miesiące temuocena: 89% 

   Stary Zgred zgadzam się. Tych również karałbym z całą możliwą surowością. Jestem uczestnikiem ruchu zarówno jako pieszy, rowerzysta jak i kierowca i drażni mnie bezmyślność innych uczestników ruchu niezależnie od tego z jakiego środka transportu korzystają. Niemniej jednak progi zwalniające uważam za pomysł chybiony.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 82 3 miesiące temuocena: 42% 

   To zaproponuj inne skuteczne rozwiązanie - mamy ostatnio kolejne wypadki na przejazdach rowerowych, bo pewny swego pierwszeństwa roweroekooszołom wjechał nie patrząc np. pod skręcającą w prawo ciężarówkę. Codziennie widzę osoby starsze, które boją się przejść przez DDR itd.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 81 3 miesiące temuocena: 62% 

   @Piotr9998 Progi zwalniające dla pieszych! A to dobre! Może razem z syrenami oraz ostrzegawczymi światłami pulsacyjnymi! "Uwaga! Zbliżasz się do strefy zagrożenia rozjechaniem przez rowerzystę!" Na każdym przejściu dla pieszych, to właśnie ludzie poruszający się piechotą mają pierwszeństwo. Jeśli oceniasz zachowanie pieszych, przechodzących pasami przez DDR jako niebezpieczne, tzn. że jedziesz ZA SZYBKO. Zwolnij, to i piesi przestaną być zagrożeniem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 80 3 miesiące temuocena: 78% 

   (1/4) Stary Zgred zacząłbym od poprawienia widoczności w okolicach przejść przez ścieżkę, np. usunięcie żywopłotów oraz od poprawy oznakowania tychże przejść zarówno z punktu widzenia rowerzystów jak i pieszych. Nie może być takiej sytuacji, że zamyślony albo gadający przez telefon pieszy wejdzie na ścieżkę. Co ciekawe podobne sytuacje nie mają miejsca na jezdni. Rowerzysta widząc dobrze oznakowane przejście też zachowa większą ostrożność. Druga rzecz do egzekwowanie zakazu poruszania się pieszych po ścieżkach i rowerów po chodnikach. Wystarczyłby jeden funkcjonariusz patrolujący Ursynów na rowerze, by sytuacja się uspokoiła.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 79 3 miesiące temuocena: 75% 

   (2/4) Druga rzecz, o której tu nikt nie wspomniał, a która mnie stresuje za każdym razem jak tam jadę samochodem, to skrzyżowanie ścieżki rowerowej z jezdnią Alei KEN na wysokości Jeżewskiego. Moim zdaniem skrzyżowania ścieżki z tak ruchliwą ulicą powinny mieć miejsce tylko na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, rondach lub ewentualnie skrzyżowaniach równorzędnych. W obecnej sytuacji jadąc KENem i mając pierwszeństwo zawsze obawiam się, że jakiś rowerzysta wjedzie mi bezmyślnie na to skrzyżowanie. Nie wiem jaka tam jest statystyka kolizji, ale wg mnie brakuje tam świateł.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 78 3 miesiące temuocena: 80% 

   (3/4) Problem związany z potrąceniem rowerzystów podczas skrętu w prawo moim zdaniem nie wynika z nadmiernej prędkości. Pomimo tego co tu mówią ludzie problem nie dotyczy zazwyczaj strzałki warunkowej (wtedy rowerzysta ma czerwone światło) tylko sytuacji gdy obaj uczestnicy mają zielone światło. Mimo, że nie jest to warunek, to jeśli skręcając w prawo i przecinając pas ścieżki rowerowej kierowca doprowadza do kolizji, to jest to jego wina, bo wymusił pierwszeństwo zmieniając kierunek ruchu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 77 3 miesiące temuocena: 71% 

   (4/4) Rower to nie ścigacz, jeśli rozpędzi się do 30km/h to pewnie maks. Kierowca nie powinien mieć problemów by zauważyć rowerzystę poruszającego się z taką prędkością. Jeśli go nie zauważa, to albo przez swoją nieuwagę albo powodu geometrii skrzyżowania. Kiedyś dojeżdżając rowerem w KEN do jednego ze skrzyżowań widziałem, że kierujący dużym samochodem dostawczym nie złamał się na tyle, by mieć już ze mną kontakt wzrokowy. Tutaj moim zdaniem wynika to z tego, że niepotrzebnie ścieżki rowerowe są w bliskim sąsiedztwie jezdni. Moim zdaniem to chodnik powinien być bliżej jezdni niż ścieżka rowerowa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 76 3 miesiące temuocena: 75% 

   Pani Anno zalecam zapoznanie się z terminem sarkazm oraz z przepisami kodeksu ruchu drogowego. Kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu ZNAJDUJĄCEMU SIĘ NA przejściu dla pieszych. Kodeks nic nie mówi o ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu ZBLIZAJĄCEMU SIĘ DO przejścia czy OCZEKUJĄCEMU PRZED zebrą. Wymaga jedynie zachowania szczególnej ostrożności. Nic nie uprawnia pieszego do wtargnięcia tuż przed nadjeżdżający pojazd. Podobnie sprawa ma się z rowerami i przejściami przez ścieżkę dla rowerów. Gdy pieszy zbliża się do ścieżki dla rowerów, to wymagane jest od rowerzysty zachowanie szczególnej ostrożności, która wg kodeksu drogowego polega na „zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”. Znowu nic nie ma o ustępowaniu pierwszeństwa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 75 3 miesiące temuocena: 0% 

   Jeśli DDR przecina jezdnię, to sorry, ale rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo, chyba że są światła. Kierowca ciężarówki przy skręcie w prawo w 90% przypadków nie ma możliwości sprawdzenia czy nie nadjeżdża rower, dlatego ten przepis jest śmiercionośny. Poprawa widoczności niewiele tu pomoże, trzeba by kompletnie przebudować skrzyżowania. O pierwszeństwie na skrzyżowaniu DDR / jezdnia powinny każdorazowo decydować znaki drogowe, ale niewiele to pomoże, bo roweroekooszołomy będą je lekceważyć - pomogą tylko przeszkody (np. progi) wymuszające zmniejszenie prędkości.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 74 3 miesiące temuocena: 67% 

   @Piotrek9998 Uprościłam wpis, pisząc o pierwszeństwie pieszych. Skoro Pan tak świetnie zna przepisy, to zgodnie z zacytowaną formułką jadąc rowerem, powinien się Pan liczyć z "bezpośrednim wejściem przez pieszego pod nadjeżdżający jednoślad" (przynajmniej w przypadku wyznaczonych przejść). I ponownie (zgodnie z zacytowaną formułką) dostosować prędkość do takiej, która zapewni Panu i pieszym, komfort poruszania się:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr9998 73 3 miesiące temuocena: 100% 

   Mylisz się co do tego, że rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo, wcale nie ma. Podobnie jak pieszy, nie może bezmyślnie na to skrzyżowanie wtargnąć. Pierwszeństwo ma przed samochodem, który z równoległej do ścieżki jezdni skręca przecinając ścieżkę. Pierwszeństwo ma wtedy gdy korzysta ze skrzyżowania nie zmuszając innych uczestników ruchu do gwałtownego hamowania. Nie ma pierwszeństwa gdy jest przed skrzyżowaniem i dopiero planuje z niego skorzystać, a jezdnią poruszają się pojazdy na wprost. Zgadza się, jeśli kierujący ciężarówką nie ma możliwości zobaczenia ścieżki rowerowej i jej uczestników to skrzyżowanie jest źle zaprojektowane i powinno zostać przebudowane. Progi zwalniające tego nie załatwią.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 72 3 miesiące temuocena: 67% 

   @Piotrek9998 Co do sarkazmu... "Uwaga! Zbliżasz się do strefy zagrożenia rozjechaniem przez rowerzystę!" Nic to Panu nie mówi? ;-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 71 3 miesiące temuocena: 40% 

   Pani Aniu jest Pani w błędzie pieszy ma wyraźny zakaz wchodzenia również na przejściu "bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem" , zatem zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania, dopóki okoliczności nie wskazują inaczej (np. pieszy biegnie w kierunku przejścia) rowerzysta ma prawo oczekiwać, iż pieszy mu "pod koło" nie wejdzie,

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 70 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Anno i dokładnie tak postępuję. Miałem sytuację w Alei KEN, gdy matka z dzieckiem wtargnęła niemalże bezpośrednio pod koła mojego roweru. Miałem jednak palce na rączkach hamulców i zatrzymałem się awaryjnie tuż przed nimi. Szła z małym dzieckiem i nawet nie podniosła wzroku w kierunku ścieżki! Zderzenie z rowerem mogło się dla malucha skończyć fatalnie. Zastanawiam się czy podobnie postępuje wchodząc na jezdnię. Dziękuję za docenienie znajomości przepisów. Może dobrym rozwiązaniem by było doszkolenie pieszych? W końcu też są uczestnikami ruchu, a nie mają pojęcia, że po ścieżce rowerowej nie można spacerować z wózkami dziecięcymi (pomimo że te mają koła jak rower).

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 69 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred pozostanę przy "Drodzy rowerzyści zwolnijcie!" Pieszy nie jest obowiązany do posiadania wiedzy o przepisach KRD. Jest pieszym, nie ma przepisów zabraniających chodzenia w sytuacji, kiedy "nie wiesz jak chodzić." Brakuje nam kultury poruszania się. Wszystkim "nam" pieszym, rowerzystom oraz kierowcom. W związku z tym, najlepsze, najbardziej trafione wg mnie, będzie odwołanie się do najprostszej zasady, czyli "słabszy ma zawsze pierwszeństwo." Piesi zazwyczaj nie są dla siebie większym zagrożeniem. W sytuacji rower vs. pieszy, to rowerzysta powinien się dostosować do oznakowania "przejście dla pieszych" (nawet takich przez DDR) i zachować szczególną ostrożność, czyli m.in. dostosować prędkość do sytuacji, w której pieszy może się pojawić, nawet bez ostrzeżenia:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 68 3 miesiące temuocena: 0% 

   Piotrek9998 - mylisz się, dojeżdżając do przejazdu rowerowego jesteś w praktyce, w sytuacji analogicznej jak przy wyjeździe z drogi podporządkowanej, wprawdzie masz ustąpić pierwszeństwa rowerzyście "znajdującym się na przejeździe", ale przepis zabraniający wjazdu na przejazd "tuż przed nadjeżdżającym pojazdem" z kodeksu wykreślono, co w połączeniu z obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności powoduje iż w praktyce więc wystarczy by rower wstawił koło na przejazd, a już masz obowiązek się zatrzymać! Tak "nieprawidłowo zaprojektowane" to jest 90% skrzyżowań - sorry ale NAJPIERW należy przebudować skrzyżowania, a dopiero potem dawać rowerzystom pierwszeństwo

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 67 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu znów jest Pani w błędzie: pieszy ma obowiązek znać przepisy, to że nie musi zdawać egzaminu ze znajomości tych przepisów, nie zwalnia go z obowiązku ich znania i stosowania. Przykład: za przejście na czerwonym świetle pieszy płaci mandat i nie może tłumaczyć się nie znajomością przepisów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 66 3 miesiące temuocena: 20% 

   @Stary Zgred Pieszy nie ma obowiązku znać przepisów. Stąd ludki stojące na czerwonym oraz maszerujące na zielonym! lol Pismo obrazkowe:-) podpowiedzi. Jak się poprawnie zachować w sytuacji, kiedy chcesz bezpiecznie przejść na 2-gą stronę ulicy i przeżyć! Posiadacze prawa jazdy są tacy wszystkowiedzący i zakładają, że inni też. A z egzaminami na prawko, to tak różnie bywa, co? ;-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 65 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu symbole ludzi na sygnalizacji świetlnej mogą też służyć osobom mających problem z odróżnianiem kolorów. Ale mniejsza o to. Są inne przepisy takie jak przepisy precyzujące w jakiej odległości od najbliższego przejścia dla pieszych można przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem. Za ich nieznajomość również można otrzymać mandat. Piesi muszą znać przynajmniej kilka podstawowych przepisów, żeby móc bezpiecznie poruszać się po drodze. Zgadzam się co do zasady, że wszyscy powinniśmy być bardziej ostrożni na drodze. Natomiast ze smutkiem stwierdzam, że w sytuacji spornej to jednak silniejszy ma pierwszeństwo. Jadąc na rowerze nigdy nie będę próbował udowodnić kierowcy, że to ja mam pierwszeństwo. A to dlatego, że mógłbym tego nie przeżyć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 64 3 miesiące temu

   Stary Zgred faktycznie przepisy dotyczące skrzyżowania jezdni z ddr są dość niejasne jeśli nie jest to sytuacja, gdy pojazd poruszający się jezdnią zmienia swój kierunek jazdy. Przepisy te są analogiczne do przepisów o przejściu dla pieszych, więc kierujący pojazdem ma obowiązek jedynie zachować szczególną ostrożność. W praktyce jednak jeśli rowerzysta wtargnie z dużą prędkością to nie mając świadków i nawet jadąc 50km/h ciężko będzie udowodnić, że późne rozpoczęcie hamowania wynikało z wtargnięcia rowerzysty, a nie z gapiostwa kierowcy. Zdecydowanie przepisy te powinny zostać doprecyzowane (rowerzysta powinien być zmuszony do ustępowania pierwszeństwa na przejeździe). Sytuacja po skręcie w ulicę poprzeczną jest jednak klarowna i brak widoczności nikogo tu nie tłumaczy. Rowerzysta jadący 10km/h równie dobrze może się nie spodziewać, że kierujący ciężarówką go nie widzi i może wjechać pod włączającą się ciężarówkę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 63 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu - zasada, iż nie można tłumaczyć się nieznajomością prawa obowiązuje w całym systemie prawnym! Naprawdę! Pieszy dostanie mandat za: przejście przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, za brak kamizelki odblaskowej, za poruszanie się niewłaściwą stroną drogi, za wejście na DDR - i żadnych symboli tam nie ma i tłumaczenia się "nie wiedziałem" też nie będzie. Podobnie kierowca ma znać aktualnie obowiązujące przepisy i nie ma tłumaczenia, że na kursie 30-dzieści lat temu nie uczyli.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 62 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Piotrek9998 Zakładanie, że piesi coś muszą jest błędne. Nie istnieją zakazy wychodzenia z domu, dlatego, że nie mamy uprawnień do samodzielnego chodzenia (w naszym przypadku po mieście). Nie ma czegoś takiego! Rozpoczynanie rozważań od takiego założenia, mocno upraszcza domniemania, zaskoczenia komunikacyjne. Stąd te wszystkie mądre zasady w KRD, które Pan przytoczył. Dobrze pamiętać, że należy je odczytywać bardzo dosłownie. Piesi na DDR - bywa. Piesi na chodnikach z głową w chmurach, albo smartfonie - zakazu nie ma. Hulajnogi, rolki, wrotki i co tam jeszcze na DDR - są zakazy, kto je zna? Czy kupując hulajnogę, wrotki czy rolki dostajemy informację "Jak i gdzie używać, zgodnie z przepisami?" Nie ma. Nie ma też obowiązku posiadania żadnej wiedzy, "zanim wyjedziesz..." Masz i używasz. Tyle potrzeba. Rowerzyści bez prawa jazdy oraz karty rowerowej - istnieją? Co te osoby wiedzą? Jak duże jest ich skupienie, wiedza niezbędna do chodzenia, czy poruszania się?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek9998 61 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu, no właśnie takie obowiązki istnieją i mandaty wręczane pieszym i rowerzystom tylko to potwierdzają. Istnieją przepisy, które muszą oni znać i których muszą przestrzegać. To że nie ma egzaminu na pieszego nie oznacza, że można łamać prawo. Nie ma też egzaminu na "niemordercę" co nie znaczy, że mogę bezkarnie mordować. Tak jak napisał Stary Zgred nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 60 3 miesiące temuocena: 33% 

   @Stary Zgred Początkiem dyskusji było "ograniczenie prędkości rowerzystów przed przejściami dla pieszych." Sam Pan napisał: "Wymuszenie na rowerzystach wolnej jazdy na ciągu pieszo rowerowym stanowi wprost wyegzekwowanie opisanego w PRD obowiązku (jechać powoli, ustępować drogi pieszym)." Ja piszę to samo, tylko dodaję, że poruszając się czymkolwiek, nie należy zakładać, że 2-ga strona, ma wiedzę porównywalną z naszą. Wręcz przeciwnie. Wymagajmy od nas samych, tyle możemy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 59 3 miesiące temuocena: 33% 

   @Piotrek9998 KRD zasada "ograniczonego zaufania." Stosowanie jej wprost, przede wszystkim w stosunku do uczestników ruchu, od których nie są wymagane żadne kwalifikacje, bardzo upraszcza zrozumienie sytuacji, które nas spotykają "na drodze" i podnosi naszą osobistą:-) kulturę poruszania się.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 58 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu, proszę nie stosować uników! Twierdziła Pani, iż piesi nie mają obowiązku znania przepisów drogowych, tak Pani napisała, wystarczy poczytać trochę wyżej! I niestety wypada przyznać się do barku wiedzy, po argumentach, których nie ma jak obalić. Teraz próbuje Pani ( znów po swojemu, a nie zgodnie z prawem) interpretować zasadę ograniczonego zaufania. Warto, naprawdę warto, najpierw poczytać, orzecznictwo Sadu Najwyższego w tym zakresie - tam próby takiej wykładni jaką Pani prezentuje nazwano kiedyś "zasadą braku zaufania". A spraw jest prosta: jak długo okoliczności (nie rodzaj uczestnika ruchu, tylko okoliczności) nie wskazują inaczej mam prawo oczekiwać, iż inni uczestnicy ruchu zastosują się do PRD. Sam widok rowerzysty, to jeszcze nie "okoliczność wskazująca", natomiast rowerzysta pędzący w stronę przejścia dla pieszych, to już jest powód dla którego powinienem, spodziewać się iż na to przejście wjedzie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 57 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred, jaki Sąd Najwyższy?! Ja piszę o codzienności i realiach, które wyglądają tak, że wszyscy zwalają winę na wszystkich. W grę wchodzą: piesi-piesi, czyli młodzi, młodsi i w wózkach, piesi-mobilni(!), czyli ci na rolkach, wrotkach, hulajnogach. Rowerzyści wszystkich grup wiekowych oraz kierowcy, każdego typu. Moje komentarze są prościusieńkie i sprowadzają się do apelu: zwolnijcie w pobliżu przejść dla pieszych, szczególnie tych bez sygnalizacji świetlnej, czyli również rowerowo-pieszych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 56 3 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Aniu, proszę nie pisać, iż Pani komentarze są inne niż są - każdy może je przeczytać! Napisała Pani szereg błędnych wpisów i udaje że ich nie było... W codzienności droga Pani obowiązuje PRAWO i czy to się Pani podoba, czy nie, to jak ma być rozwiązany konflikt interesów, określa nie Pani pogląd na sprawę, tylko PRAWO! A Pani cały czas usiłuje tworzyć własne przepisy, zamiast przeczytać obowiązujące. Zwłaszcza lekturę uzasadnień do wyroków Sądu Najwyższego polecam - są najlepszym podręcznikiem do nauki prawa, pisane zrozumiałym nawet dla laika językiem, bardzo starannie i dokładnie analizują każde zagadnienie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 55 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Stary Zgred Zadziwiające, zgadzam się z Panem, co do niebezpiecznych sytuacji, jakie codziennie mają miejsce na na Ursynowie, w Warszawie. A Pan dziury w całym szuka. Nie tworzę "własnych przepisów," wręcz zwracam uwagę, że znajomość tych obowiązujących jest różna. A jeśli dojdzie do wypadku, to dla poszkodowanych in primis nie będzie miało znaczenia "czyja wina, na podstawie lektury uzasadnień orzecznictwa SN", ale życie i zdrowie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 54 3 miesiące temu

   Pani Aniu - zaprzecza Pani temu co pisze parę wersów wyżej! jeden przykład: "Pieszy nie jest obowiązany do posiadania wiedzy o przepisach KRD", "Pieszy nie ma obowiązku znać przepisów." - kto to napisał? Przecież Pani! A w świetle obowiązującego prawa jest to bzdura do kwadratu! i teraz "nie tworze własnych przepisów" - a to powyżej to co? W innym miejscu mnie wykazano, iż faktycznie definicji pieszego nie doczytałem - przyznałem rację "errare humanum est" A Pani za wszelka cenę próbuje tak wykręcać kotka ogonem, żeby do braku wiedzy się nie przyznać

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 53 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred wpisy na forach internetowych, mają pewne ograniczenia, np. zwięzłość i uogólnienia. W imię tych standardów potwierdzam i powtarzam, to co napisałam. Natomiast sensem moich wypowiedzi jest następujący: mamy tendencję do wymagania od innych, do tłumaczeń "bo ON/ONA powinien" "bo ON/ONA nie powinien" Pan Piotrek9998 napisał, że Piesi "potrafią wejść bezpośrednio pod przejeżdżający jednoślad" (potwierdzam potrafią). Wcześniej Pan Piotrek9998 napisał również: "Proponuję progi zwalniające dla pieszych przed przejściem przez ścieżkę rowerową." W kontekście tych 2 zdań, moje komentarze (w uproszczeniu) miały następujący sens. Piotrze9998 zwolnij! Jako osoba posiadająca wiedzę z zakresu KRD oraz niesubordynacji pieszych, zmniejsz swoją prędkość, wtedy nawet w przypadku pieszych oderwanych od rzeczywistości, problemu nie będzie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 52 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred Czyli ponownie upraszczając... Drodzy Rowerzyści współdzielimy przestrzeń z licznymi pieszymi, jeździjmy tak, aby nie prowokować zagrożeń spowodowanych nadmierną prędkością.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 51 3 miesiące temu

   @Stary Zgred aha! A także, kolejne uproszczenie, wymagajmy od siebie, zamiast patrzeć na innych. W wielu europejskich metropoliach, piesi pokojowo koegzystują z rowerzystami. A u nas jest to trudne. Zanim Warszawą zawładnął rowerowy trend, piesi mieli spokój na chodnikach (może poza zapakowanymi samochodami). To rowerzyści i ścieżki rowerowe są "nowością." A wielu pieszych postrzega rowery jako problemem. Ciekawe dlaczego? Może warto o tym pamiętać?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 50 3 miesiące temu

   Pani Aniu! Nadal wykręca Pani kota ogonem i usiłuje napisać, iż "wprawdzie napisałam, to co napisałam, ale miałam na myśli co innego itd" są jak widać ludzie którzy nigdy się nie przyznają do błędów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 49 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred, to nie jest błąd!:-) To urealnienie oczekiwań!:-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 48 3 miesiące temu

   Pani Aniu, proszę naprawdę kompromituje się Pani pisanie iż pieszy nie ma obowiązku znania i stosowania się do prawa o ruchu drogowym, to nie jest błąd tylko "urealnienie oczekiwań"? - jak nie potrafi się Pani przyznać do błędu, to warto chociaż zamilknąć...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 47 3 miesiące temuocena: 59% 

   Typowa urzędnicza odpowiedź "przepisy nie pozwalają" - to może trzeba zmienić przepisy? Czy musimy czekać, aż jakiś roweroekooszołom zabije tam dziecko? Bo wtedy zapewne okaże się, że można. To co wyprawiają roweroekooszołomi (nie mylić z rowerzystami) woła o pomstę do nieba! Obserwuję to od dłuższego czasu: nawołują do przestrzegania ich praw, a sami jeżdżą jak chcą, a gdy spowodują wypadek, to o ile sami nie ucierpieli odjeżdżają pewni swej anonimowości - jeśli Państwo, Policja, Straż Miejska, nie ukrócą tego procederu, zaczną się samosądy np. "kij w szprychy"....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ops 46 3 miesiące temuocena: 36% 

   Trzeba się zastanowić co się mówi/pisze. Trudno, żeby dzielnica zmieniała ogólnokrajowe przepisy dotyczące warunków budowy dróg rowerowych. A jeszcze gorzej będzie jeśli każda dzielnica będzie ustalała swoje przepisy dotyczące takich rzeczy, bo to doprowadzi do tego, że jadąc do innej dzielnicy czy miasta trzeba będzie zapoznać się z różnicami przepisów, żeby nie dostać mandatu za coś co jest legalne w innej części kraju.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 45 3 miesiące temuocena: 90% 

   ~ops - a gdzie napisałem, iż przepisy ma zmienić dzielnica? Przepisy mogą być zmienione jedynie centralnie, to oczywista oczywistość, nie tłumaczy ona urzędniczej odpowiedzi: odpowiedź winna brzmieć albo: przepis słusznie zabrania instalacji progów bo ..... Lub obecnie obowiązujący przepis nie zezwala, wystąpiliśmy z wnioskiem, o jego zmianę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 44 3 miesiące temuocena: 50% 

   Wychodząc z tego założenia to może zmienić też ptzepisy dla kierowców i może nakazać żeby żona szła przed samochodem i ostrzegał że jedzie mąż

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 43 3 miesiące temuocena: 100% 

   Wymuszenie na rowerzystach wolnej jazdy na ciągu pieszo rowerowym stanowi wprost wyegzekwowanie opisanego w PRD obowiązku (jechać powoli, ustępować drogi pieszym). Twój pomysł, nie ma wiele wspólnego z PRD, bo nawet w strefie zamieszkania dopuszcza się 20km/h.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 42 3 miesiące temuocena: 100% 

   To teraz sprawdźmy drogi Panie, ile dzieci zostało zabitych na Ursynowie przez rowerzystów, a ile przez kierowców. Proponuje Pan zmianę przepisów czy samosądy? Kurtyna.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 41 3 miesiące temuocena: 0% 

   Proponuję, trochę pokory dla nierozeznania rzeczywistości. Po pierwsze nie wiesz ile dzieci zginęło w wypadkach spowodowanych przez rowerzystę, który uciekł z miejsca zdarzenia, a w braku świadków policja "nie dała wiary" zeznaniom kierowcy. Po drugie nie bierzesz pod uwagę, iż miasto bez transportu samochodowego nie może funkcjonować, a bez rowerów poradzi sobie jak najbardziej

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 40 3 miesiące temuocena: 100% 

   @Stary Zgred Z całym szacunkiem, opowiada Pan bzdury. "nie wiesz ile dzieci zginęło w wypadkach spowodowanych przez rowerzystę [...]" plus biedny kierowca któremu nikt nie chce wierzyć. Dobre sobie. Tych dzieci nie zginęło znowu tak duż Proszę Pana, żeby pisać takie banialuki. Gdyby chciało się Panu ruszyć d. i sprawdzić, to by Pan wiedział, ile dzieci zginęło, zostało rannych i kto był przyczyną tych wypadków. Organizujemy lincze dla sprawców czy zmieniamy przepisy dla tych uczestników ruchu którzy powodują wypadki śmiertelne?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 39 3 miesiące temu

   ~j. "gdyby mi się chciało ruszyć" - niby gdzie miałbym się ruszyć? Opisałem, Ci jeden z mechanizmów powodujących zafałszowanie policyjnych statystyk. Gdyby Tobie się chciało przeczytać Raport NIK O Drogach, to wiedział byś troszkę więcej i nie powielał Policyjnych danych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 38 3 miesiące temu

   @Stary Zgred. Prosze Pana, Pan twierdzi, że potrącenia spowodowanego przez samochód nie da się odróżnić od tego spowodowanego przez rower. Śmiertelnego również (od tego w końcu zaczął się ten wątek. A naiwna (albo uczestnicząca w spisku) policja oskarża kierowców, mimo, że odpowiedzialni są rowerzyści. Pan tak na serio?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 37 3 miesiące temu

   ~j. odpowiem w Twoim stylu, przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, spróbuj znaleźć fragment gdzie piszę że "potrącenia przez samochód nie da się odróżnić od potracenie przez rower" - życzę powodzenia, bo nic takiego nie napisałem, cóż argumencików zabrakło, więc zaczynamy polemikę z poglądami których nie napisałem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b0b 36 3 miesiące temuocena: 60% 

   A nie lepiej zabronić rowerzystom jeździć po ścieżkach? Zostawmy ścieżki rowerowe dla pieszych i będzie bezpieczniej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lilalu 35 3 miesiące temuocena: 89% 

   Słusznie: ścieżki rowerowe dla pieszych, a chodniki dla rowerzystów. I wszyscy będą zadowoleni:)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cyklista 34 3 miesiące temuocena: 26% 

   Pani radna nie zna przepisów drogowych ?! Rowerzyści tez mają ograniczenia szybkości do 10 km na godz !! I jeżeli już to na ciągach ścieżek rowerowych powinne stać znaki z taki ograniczeniem , a Policja powinna wywiązywać się ze swoich obowiązków prawnych i kontrolować w mieście ruch rowerowy . Pani radna jak widać nie zielonego pojęcia o ruchu drogowym ..więc najłatwiej jest zabronić lub wszystkim utrudnić ....życie ...i wybudować progi zwalniające ..Ale na szczęście tym bezrozumnym radnym kadencja się kończy ...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ops 33 3 miesiące temuocena: 100% 

   Nigdzie nie ma takiego ograniczenia, a już na pewno nie w przepisach. Rower nie ma obowiązku posiadania prędkościomierza, więc rowerzysta nie ma jak ocenić czy już przekroczył prędkość czy nie. A tak poza tym 10 km/h to jest niewiele szybciej od prędkości szybkiego marszu. Wprowadzenie takiego ograniczenia oznaczałoby, że nie ma sensu wsiadać na rower, bo pieszo podróż zabierałaby niewiele dłużej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary Zgred 32 3 miesiące temuocena: 42% 

   Była precedensowa sprawa, rowerzysta złapany przez fotoradar też się burzył, ale mandat zapłacił. A 10km/h na ciągu pieszo-rowerowym (a takich jest większość w Warszawie) to jak najbardziej zgodna z przepisami prędkość.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bielany 31 3 miesiące temuocena: 88% 

   Czy tu się da w ogóle dodać komentarz? Chcę dodac linka do mapy googla, gdzie jest zdjęcia progów dla rowerzystów na ul. Książąt Mazowieckich ale nie mogę. :/

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 30 3 miesiące temuocena: 100% 

   No i takie progi to rozumiem. Skuteczne, aczkolwiek kiedyś dla mnie nie były by problemem :-). A tak serio to nie progi a wypiętrzenia były by jakimś rozwiązaniem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Słowik 29 3 miesiące temuocena: 68% 

   Jestem za. Jako kierowca często nie mam szansy zobaczyć szybko jadącego rowerzysty. Wtedy obydwaj stanowimy dla siebie zagrożenie. Jako osoba jeźdźca na rowerze przełknę chwilowe zwolnienie na rzecz bezpieczeństwa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~j. 28 3 miesiące temuocena: 100% 

   Zgadzam się. Ograniczmy prędkość na ścieżkach na ursynowie powiedzmy do 15 km/h. Ponadto postawmy radar na każdym skrzyżowaniu i egzekwujmy każde przekroczenie prędkości: - kierującego pojazdem (50 km/h) - rowerzysty (15 km/h) Jako efekt uboczny uzyskamy dodatkowo mniej przejechanych przez samochody dzieci.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sasa 27 3 miesiące temuocena: 59% 

   popieram, rowerzyści to wielkie zagrożenie i całkowita bezkarność. Rowerzyście skończyła się ścieżka ( znak drogowy Koniec) wpadł na mój samochód i chciał mnie bić, bo on ma ścieżkę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~StefekKabaty 26 3 miesiące temuocena: 42% 

   buhahahahahaha, make my day :D

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 25 3 miesiące temuocena: 86% 

   Progi nie zastąpią myślenia, a z tym gorzej. Jako rowerzysta i pieszy poruszam się wzdłuż KEN i Rosoła codziennie. Większość bikerów nie uwzględnia faktu, że ścieżka ma swoje ograniczenia (np. jest dość wąska), że jeżdżą nią wolniej dzieci i starsi. Nie używają sygnałów dźwiękowych, bo przecież dzwonek to wstyd. Niektórzy też, w pędzie przed siebie, głowy mają schylone, nie patrzą, nie antycypują. Dwóch takich na opisywanym odcinku zderzyło się łbami, cud że żaden nie zginął. Piesi to odrębny temat, ale tych co są nieostrożni progi nie nauczą niczego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ati 24 3 miesiące temuocena: 35% 

   Co za głupota, Pani Radna to niech sobie progi między pokojami powiększy, żeby nie za szybko do pokoi biegają. Następny durny pomysł, tylko żeby kasy się pozbyć ciekawe kto z rodziny prowadzi jakiś interes drogowy. Ludzie, dzieci nie mają gdzie się bawić, płace zabaw wybudowane za duże pieniądze się rozpadaja a wy o jakiś progach durny debatujecie. GŁUPOTA!!!!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 23 3 miesiące temuocena: 61% 

   Rowerzyści są zagrożeniem dla pieszych poruszających się ścieżka? Może ogrodzenie postawic żeby nie wchodzili na ściezke? Gdzie ta radna była jak rozum dawali?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 22 3 miesiące temuocena: 80% 

   Piesi przecinają DDR przed skrzyżowaniami. No zdarza się..., że piesi potrzebują przejść przez ulicę w innym, niż zgodny z torem jazdy rowerzysty, kierunku. Bywa...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~boguchwała 21 3 miesiące temuocena: 47% 

   ta radna za głupotę bierze pieniądze a radnych jest w tym kraju zbyt wielu,przynamniej o połowę,a rowe rzyści to nie kosmici tylko piesi,kierowcy ,którzy wsiedli na rower,takie po prostu mamy społeczeństwo

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xxz 20 3 miesiące temuocena: 56% 

   Trzeba spowolnic rowerzystow poniewarz piesi lamia przepisy i wchodza na sciezke?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gsga 19 3 miesiące temuocena: 78% 

   Jakoś w Gdańsku na ścieżkach rowerowych nad morzem od kilku lat sa progi zwalniające dla rowerzystów i nikt nie widzi problemu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RafałBike 18 3 miesiące temuocena: 81% 

   Jako rowerzysta stwierdzam, że spora część z nas jeździ za szybko, cwaniakuje, wyprzedza, omija - innych, czerwone światła itp. Część nie zna wcale zasad ruchu drogowego. Karta rowerowa powinna być obowiązkowa, później albo prawo jazdy albo egzamin na rower :-) I obowiązkowe OC dla rowerzysty

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~blind 17 3 miesiące temuocena: 50% 

   hmmm o kolejny co lubi zakazy i nakazy :) Ok Panie Mądry, to co idziemy dalej? Bo rozumiem, że jak rower łamie prawo to spalić dziada ale jak notorycznie prawo jest łamane przez święte krowy czyt. auta to jest ok I teraz skoro karta rowerowe to hmm.... karta biegacza? karta rollkowca? Karta deskorolkowca? Karta seegwayowca? karta elektro cos tam owca? Biegacze tez czasem biegaja ok 25 km /h rolki i deska podobnie - jechac 30 to nie problem pojazdy elektryczne to juz totalne rakiety - moment obrotowy na maxa od razu i 30 km h - to co z nim zabronisz wszystkiego ? buahaha :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maro 16 3 miesiące temuocena: 86% 

   Z tego co wiem po Drodze Dla Rowerów nie wolno jeździć dzieciom na hulajnodze tam nawet na rolkach nie wolno jeździć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RafalBike 15 3 miesiące temuocena: 71% 

   Mi rolkarze nie przeszkadzają o ile są rozsądni. Jak się zbliżam od tylu to zwykle daje znać dzwonkiem. Ale jeśli rolkarz ma założone słuchawki to niestety robi się niebezpiecznie, szczególnie jak nogami dość szeroko „zagarniają” na boki

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mimi 14 3 miesiące temuocena: 75% 

   Ja widziałam, że przed przejściem to się robi takie płotki by rowerzyście zeszli z rowerów i spokojnie przeszli ale pewnie będą je objeżdżać dookoła i to też nie pomoże...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rowerzysta 13 3 miesiące temuocena: 29% 

   Najlepiej to wygoleniem ścieżek nie róbmy to nikt nie będzie jeździł

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~5 - 10 - 15 ? 12 3 miesiące temuocena: 65% 

   Kiedy urzędasy postanowiły zrobić sygnalizację świetlną na wszystkich przejściach dla pieszych przez al. KEN? Oczywiście dopiero wtedy, gdy już kilkanaście osób zginęło na tych przejściach, bo wcześniej "nie dało się" pomimo wieloletnich apeli mieszkańców Ursynowa! Teraz pytanie: ile osób musi zginąć, aby powstały progi zwalniające na ursynowskich ścieżkach rowerowych?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~z boku 11 3 miesiące temuocena: 43% 

   Nie powstaną nigdy, ponieważ nie nie ma przepisu pozwalającego na to i nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności łamania prawa oraz skutków takiej decyzji! Zrób baranka, przeczytaj, zrób baranka, przeczytaj, jeszcze raz zrób baranka i na końcu pomyśl ( o ile to możliwe ... ) PS: można natomiast pomyśleć o innych rozwiązaniach, masz pole do popisu

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~z boku 10 3 miesiące temuocena: 43% 

   Nie powstaną nigdy, ponieważ nie nie ma przepisu pozwalającego na to i nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności łamania prawa oraz skutków takiej decyzji! Zrób baranka, przeczytaj, zrób baranka, przeczytaj, jeszcze raz zrób baranka i na końcu pomyśl ( o ile to możliwe ... ) PS: można natomiast pomyśleć o innych rozwiązaniach, masz pole do popisu

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 9 3 miesiące temuocena: 73% 

   @z boku A może po prostu należałoby zmienić przepisy?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 8 3 miesiące temuocena: 38% 

   Ja proponuję przejścia podziemne dla pieszych. Albo kładki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 7 3 miesiące temuocena: 100% 

   Do swojego genialnego pomysłu przejść podziemnych pod i kładek dla pieszych nad ścieżkami dla rowerzystów dokładam jeszcze specjalną sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach ścieżek dla rowerzystów i chodników dla pieszych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 6 3 miesiące temuocena: 83% 

   Może nadszedł czas na zmianę przepisów, w tym zakresie?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ops 5 3 miesiące temuocena: 71% 

   Jak zrobią progi na ścieżce, to rowerzyści będą je omijać chodnikiem, a to raczej nie poprawi bezpieczeństwa. Ścieżka powinna być wybudowana w ulicy (niekoniecznie kosztem istniejących pasów), a nie w chodniku. Wtedy nie byłoby problemów z prędkością i byłoby bezpieczniej przy skręcaniu z KEN w prawo (bo teraz w wielu przypadkach nie da się zauważyć rowerzystów nadjeżdżających "od tyłu"). Gdyby ścieżka była w ulicy kierowcy widzieliby rowerzystów w lusterku jeszcze przed rozpoczęciem skręcania w prawo. Niestety ścieżki u nas nadal buduje się się na niedzielne wycieczki w spacerowym tempie, a nie jako prawdziwa alternatywa dla samochodów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2325 sekundy
  REKLAMA