REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 listopada 2020, 17:13 komentarzy 2
  Karolina Zdrodowska podczas konferencji w ratuszu

  Karolina Zdrodowska podczas konferencji w ratuszu (UM)

  To już pewne. Karolina Zdrodowska, radna z Ursynowa, wchodzi do zarządu miasta. Będzie jedną z dwóch dyrektorek-koordynatorek. W praktyce to stanowisko jest równe rangą wiceprezydenta stolicy. Kim jest drugi, po prezydencie Trzaskowskim, mieszkaniec naszej dzielnicy, który będzie rządzić Warszawą?

  - Przyszedł czas na nową dynamikę działania zarządu m.st. Warszawy. Wyciągamy wnioski z doświadczeń, na nowo dzielimy kompetencje między wiceprezydentów i uzupełniamy skład zarządu - mówił dziś prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, przedstawiając zmiany w składzie swojego zarządu.

  Dotychczasowa dyrektorka-koordynatorka Aldona Machnowska-Góra obejmie stanowisko zastępcy prezydenta i będzie odpowiedzialna za sprawy społeczne. Stanowisko to zwolniło się po dymisji Pawła Rabieja z Nowoczesnej, który wyjechał na urlop zagraniczny bez zgody prezydenta. Machnowska-Góra będzie nadzorować Biuro Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biuro Polityki Lokalowej. Nadal będzie też kierować pracami Biura Marketingu Miasta i Biura Kultury.

  Trzaskowski: Osiągniemy symboliczny parytet

  Pozostawało pytanie, kto zastąpi przedstawiciela Nowoczesnej w nowym zarządzie stolicy. We wtorek pojawiały się nieoficjalne informacje, że stanowisko dyrektora-koordynatora, czyli de facto szóstego wiceprezydenta, dostanie Karolina Zdrodowska, przewodnicząca Nowoczesnej na Ursynowie i dzielnicowa radna z tego ugrupowania. 

  Dziś na konferencji Rafał Trzaskowski ogłosił, że ursynowianka dołącza do zarządu miasta. 

  - Zależało mi osobiście, aby w obecnych czasach była to kobieta. Nowa, ale też doświadczona osoba, znająca samorząd - mówił prezydent Trzaskowski. - Cieszę się, że - dzięki wejściu pani Karoliny w skład zarządu - osiągniemy symboliczny parytet: Warszawa będzie miała prezydenta, dwie wiceprezydentki, dwóch wiceprezydentów i dwie dyrektorki-koordynatorki. Warszawa stawia na kobiety - dodaje prezydent.

  Zdrodowska będzie odpowiadać za rozwój gospodarczy Warszawy, współpracę z przedsiębiorcami oraz za dialog społeczny, konsultacje i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Będzie nadzorować Biuro Rozwoju Gospodarczego i Centrum Komunikacji Społecznej.

  Jak mówił prezydent, zadaniem dla nowej dyrektorki-koordynatorki będzie wzmocnienie m.in. partnerstwa publiczno-prywatnego, mechanizmów partycypacji i współzarządzania miastem przez mieszkańców. Ważne w działaniach ratusza pozostaną kwestie równościowe i polityka antydyskryminacyjna.

  - Podjęłam się tego zadania, bo jestem przekonana, że moje doświadczenie sprawi, że będę mogła wnieść pozytywny wkład w tych dwóch obszarach. Zwłaszcza w trudnym okresie pandemii. Dołożymy wszelkich starań, by wesprzeć przedsiębiorców. Z kolei CKS odpowiada za działania wolontariackie – musimy wspomagać osoby najsłabsze i wykluczone społecznie. To moje priorytety - powiedziała Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

  Burmistrz: To łebska dziewczyna

  Zdrodowska ma 36 lat, jest z wykształcenia architektem, absolwentką Politechniki Warszawskiej, wykłada na Uczelni Vistula. Od 2018 roku jest radną Ursynowa, w wyborach dostała 3,5 tys. głosów. Startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, sama jest przewodniczącą ursynowskiego koła Nowoczesnej.

  W pracach rady nie wyróżniała się niczym istotnym, choć jest jej wiceszefową. Do dziś złożyła zaledwie 9 interpelacji, raczej nie zabiera głosu podczas posiedzeń, ale - jak mówią jej koleżanki i koledzy z samorządu - dużo pracuje, nie dbając o poklask i uwagę.

  - To łebska i pracowita dziewczyna, choć nie jest za bardzo ekspansywna. Współpracowało nam się mega dobrze - ocenia burmistrz Robert Kempa.

  - Pracowita, wgryza się w tematy. Wniesie dużo świeżego powietrza do urzędu - mówi z kolei Olga Górna, koleżanka Zdrodowskiej z rady Ursynowa, która współpracuje z nią od 5 lat. Jej zdaniem nowa dyrektorka może poprawić komunikację urzędu miejskiego z mieszkańcami oraz stworzyć nową jakość w kontaktach z przedsiębiorcami, oferując im konkretną pomoc w czasie pandemii.

  Nową "wiceprezydentkę" chwali też lokalna opozycja, choć nie podchodzi z entuzjazmem do zmian w zarządzie Warszawy.

  - Złego słowa nie mogę o niej powiedzieć - mówi Antoni Pomianowski, radny opozycji. - Szkoda tylko, że obejmuje fikcyjne stanowisko, w dodatku bez konkursu, które powstało w ramach obejścia ustawy samorządowej nie pozwalającej na więcej niż czterech wiceprezydentów w Warszawie - dodaje.

  - To taka grzeczna, wycofana, ale poukładana dziewczyna. Zdziwiłem się jak się dowiedziałem, że należy do Nowoczesnej, bo pod względem kulturowym ona tam nie pasuje. Ona raczej jest liberałką, ale gospodarczą - mówi nam kolejny ursynowski radny.

  Ile zarabia dyrektor-koordynator? Dużo!

  Dla przedstawicielki Nowoczesnej awans do zarządu stolicy to nie tylko wejście do ścisłego grona osób rządzących Warszawą, ale również awans finansowy. Dyrektorzy-koordynatorzy zarabiają ok. 19,5 tys. złotych brutto miesięcznie (dane z oświadczeń majątkowych).

  Wg oświadczenia majątkowego Zdrodowskiej w ubiegłym roku zarobiła ona 40 tys. na umowie o pracę, 14 tys. z umów zleceń oraz 28 tys. z tytułu diety radnej. Jej zarobki na nowym stanowisku, jeśli będzie zarabiać porównywalnie z dotychczasowymi dyrektorkami, wzrosną trzykrotnie.

  O ile wejście Zdrodowskiej do zarządu - jak powiedział Rafał Trzaskowski - poprawia parytet płci na szczytach lokalnej władzy, o tyle w Radzie Dzielnicy Ursynów liczba kobiet się zmniejszy. Zdrodowską zastąpi bowiem radny Platformy Obywatelskiej z poprzednich kadencji Tomasz Krasowski, który w 2018 roku dostał 625 głosów. Jest dyrektorem Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. 

  To także niewielka, ale jednak, zmiana w lokalnym układzie politycznym. W klubie Koalicji Obywatelskiej było do tej pory trzech radnych Nowoczesnej, teraz będzie tylko dwóch: Olga Górna i Halina Kupiecka.

  Nowy podział obowiązków

  Wraz ze zmianami w stołecznym ratuszu zmieni się również podział obowiązków. Pierwszym wiceprezydentem zostanie Michał Olszewski, który będzie nadzorował gospodarkę odpadami oraz planowanie przestrzenne i architekturę.

  Wiceprezydent Renata Kaznowska zachowa pieczę nad obszarami usług o podstawowym znaczeniu dla mieszkańców Warszawy: edukacją oraz polityką zdrowotną. Pod jej opieką będą biura: Biuro Edukacji, Biuro Polityki Zdrowotnej, Biuro Sportu i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

  Wiceprezydent Robert Soszyński nadal będzie odpowiadał za pion infrastruktury oraz transportu publicznego. W jego sferze zainteresowań znajdą się też sprawy reprywatyzacji.

  Dyrektorka-koordynatorka Justyna Glusman, tak jak dotychczas, będzie nadzorowała pracę biur odpowiedzialnych za zieleń miejską, ochronę powietrza i politykę klimatyczną.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Świadek 2 miesiąc temuocena: 80% 

   Nikim. Kolejnym pasożytem na chorej tkance naszego społeczeństwa. Uczciwi ludzie ida do roboty a nie źyć na koszt innych. Ursynów to slums. W nocy wycie, tłuczone szkło, narkomani i bezdomni, zdemolowane ławki, prezerwatywy wywalane z okien. Prostytuki na KEN. Promuje sie u nas Moleste - grupe gloryfikujacą narkotyki i przemoc wobec policji. Skinhedzi bija gejów i murzynów. W przejsciach podziemnych na Bartoka szalet publiczny. Włamania, pobicia, wymuszenia. To prawda o życiu naszej dzielnicy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mm 1 miesiąc temuocena: 71% 

   kolejna kompetentna osoba w zarządzie. brawo sami liderzy w tej KO. Tylu liderów a mało stanowisk

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3451 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021