REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 września 2021, 16:25 komentarzy 11

  (GS)

  Tym razem chodzi o topolę rosnącą przy al. KEN 105. Jedna z ursynowskich radnych chciała w tym miejscu naprawy chodnika, a urzędnicy stwierdzili, że za zniszczenia odpowiedzialne jest drzewo i planują je... wyciąć. Radna i mieszkańcy protestują. 

  W tej okolicy brakuje drzew - pas zieleni od metra Stokłosy do metra Ursynów jest ich praktycznie pozbawiony. Jedyną ostoją roślinności jest mały fragment z 3 drzewami i kilkoma samosiejkami przy al. KEN 105 (obok apteki Ziko). Miasto i Zarząd Dróg Miejskich planują wyciąć największą z tych roślin, bo ma ona przeszkadzać w naprawie chodnika. 

  - W trakcie składania interpelacji o naprawę nawierzchni przy tym drzewie mówiłam, że zależy mi bardzo, aby je zachować. Spełnia ono tu dość istotną rolę i jest niezwykle ważne - tym bardziej, że w mieście wciąż brakuje nam zieleni - mówi Magdalena Rogozińska, radna zaangażowana w sprawę.

  Jest już decyzja o wycince

  Jak się okazało jedna połowa chodnika przy al. KEN 105 należy do SMB „Jary”, a druga do miasta - i to tam rośnie topola. Miejski Zarząd Zieleni zgłosił wycinkę, ponieważ jej zdaniem chodnik został zniszczony przez drzewo. 

  - Zgłosiliśmy wycinkę rosnącego drzewa, ponieważ jego korzenie uszkadzały chodnik, a ze względu na nisko położone wejścia do klatek schodowych i lokali użytkowych nie było możliwości zmiany profili chodnika czy podniesienia ich niwelety. Ponadto płytko pod chodnikiem położony jest strop metra - informuje Zarząd Zieleni.

  Jednak jak wynika z informacji uzyskanych od SMB „Jary” decyzja o usunięciu drzewa została już podjęta.

  - Z uzasadnienia decyzji wynika, że z uwagi na sąsiedztwo budynku funkcja rozrostu korzeni drzewa jest bardzo ograniczona. Ponadto system korzeniowy powoduje znaczne wypiętrzenie chodnika, który ma być remontowany - mówi spółdzielczy inspektor ds. zieleni Anna Głowacka.

  Chodnik jest uszkodzony nawet w znacznej odległości od drzewa. Pojawia się zatem pytanie - czy to ono jest temu winne? Zdaniem spółdzielni zdecydowanie tak, ponieważ topole mają silny system korzeniowy. Badania, które potwierdziłyby podejrzenia, nie zostały jednak przeprowadzone.

  Radna szuka rozwiązania

  Radna Magdalena Rogozińska zastanawia się, czy nie można pogodzić naprawy chodnika z pozostawieniem drzewa. Ma zamiar wnioskować o zwężenie chodnika i przedłużenie pasu zieleni w taki sposób, aby zapewnić topoli swobodną rozbudowę korzeni.

  - W moim przekonaniu chodnik powinien pozostać do granicy spółdzielni, a od terenu miejskiego powinien powstać pas zieleni. Na terenie spółdzielni to nie wygląda aż tak źle, aby to się nie udało - dodaje.

  Obrońcy drzewa i radna chcą się spotkać z Zarządem Zieleni i spółdzielnią SMB "Jary", aby zapobiec wycince drzewa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rogalski andriu 11 ponad rok temuocena: 0% 

   Radna bez wykształcenia to radna z deficytem logicznego myslenia :D super musi znac się na drzewach i znac proceudry skoro takie interpelacje pisze :D przeciez to jest oczywiste, że najprościej będzie wyciaąc drzewo, na co ona liczyła?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~idzie kolejna zima 10 ponad rok temuocena: 75% 

   A która radna zainteresuje się nawierzchnią al. KEN na odcinku od Lasu Kabackiego do Wąwozowej, która została zniszczona przez ciężkie autobusy i wciąż nie została naprawiona po zimie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~trybik 9 ponad rok temuocena: 38% 

   Żadna. Obecnie jest moda na likwidację dróg. Więc jeśli przestaniesz jeździć to się ucieszą. Oni będą mieli więcej miejsca dla swoich służbówek , za których naprawę wszyscy zapłacimy. I wtedy w budżecie będzie jeszcze mniej pieniędzy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MiszmaszJoanny 8 ponad rok temuocena: 60% 

   Przy ul. Dereniowej 2A znaleźli rozwiązanie bez wycinki. Sytuacja analogiczna. Wystarczyło zerwać kostkę, wyrównać teren i ułożyć na nowo, zajęło to mniej niż 8h.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 7 ponad rok temuocena: 67% 

   Drzewo lepiej jakby jednak zostało, na pewno jest jakie rozwiązanie, które uwzględni i kwestię chodnika i korzeni

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ważniak 6 ponad rok temuocena: 77% 

   Idioci...nie pierwszy z resztą już raz...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trybik 5 ponad rok temuocena: 26% 

   Decyzja logiczna i słuszna.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arn 4 ponad rok temuocena: 17% 

   Raczej po najmniejszej linii oporu. Inna sprawa, że jak spółdzielnia postanowi zagrodzic swój teren (co zawsze trzeba brać pod uwagę), to zniknie możliwość przejścia tamtędy. Tam raczej taki chodnik wyniesiony jak przy szole na Zaruby powinni na tym fragmencie zrobić.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trybik 3 ponad rok temuocena: 33% 

   Z artykułu wynika, że nie da się zmienić profilu chodnika ani go wynieść. Gołym okiem widać, że to drzewo nigdy nie powinno tam rosnąć. A inną kwestią jest co będzie jak korzenie zaczną niszczyć ścianę budynku . A o takiej możliwości obrońcy drzewa nie wiedzą.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 2 ponad rok temuocena: 50% 

   Drogi Trybiku, jak się chce można zawsze znaleźć techniczne rozwiązanie, które nie wymaga wycinki. Trochę się na tym zawodowo znam. Pytanie tylko, czy komuś się zechce? Owszem, może się okazać, że ze względu na strop metra (podobno) nie będzie to możliwe, ale ściany podziemne budynku nie są w żaden sposób zagrożone przez korzenie. Przy naprawie można zrobić wokół drzewa większą odkrywkę i wówczas podjąć ostateczną decyzję.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trybik 1 ponad rok temuocena: 40% 

   Daro mylisz się. Znam już przypadki gdy korzenie uszkodziły stropy lub mury.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5078 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023