REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 marca 2019, 13:15 komentarzy 17

  (SK)

  - Co się dzieje z inwestycjami? - pytali na wtorkowej sesji rady dzielnicy opozycyjni radni. Wytykali burmistrzowi, że statystyki budżetowe są zatrważające. Z 86 mln złotych na inwestycje, którymi tak chwali się dzielnica, udało się wydać nieco ponad połowę.

  Co roku w marcu radni przyjmują sprawozdanie zarządu z wykonania budżetu Ursynowa. W ubiegłym roku budżet Ursynowa po raz kolejny był rekordowy - to ponad pół miliarda złotych. Prawie 60% wydatków pochłania utrzymanie oświaty, a jedną czwartą pomoc społeczna i ochrona zdrowia. Co dwunasta złotówka z budżetu idzie na utrzymanie urzędników, 3% na kulturę, 2% na sport.

  Burmistrz Robert Kempa chwalił się sukcesami. - Mamy prawie dwukrotny wzrost wydatków budżetowych w porównaniu do kadencji naszych poprzedników w latach 2011-2014 - mówi Kempa.

  Finansowy boom w dzielnicy doceniła nawet opozcja, której podobały się liczby i słupki zaprezentowane przez szefa zarządu dzielnicy. Przysłowiowe "ale" radni opozycyjni wypowiadali podczas burzliwej debaty nad stanem inwestycji.

  Jak co roku spór o wyniki budżetowe przybrał formę spektaklu politycznego. Tym razem jego głównymi aktorami byli radni Projektu Ursynów, który jeszcze do niedawna (do października ubiegłego roku) był koalicjantem burmistrza Kempy. Radni atakowali obecną koalicję PO i Otwartego Ursynowa za niepokojące statystyki wydatków inwestycyjnych. Z prawie 86 mln złotych zaplanowanych na inwestycje w 2018 roku dzielnica wydała nieco ponad połowę.

  - Co się stało, że globalnie wykonanie tak mocno spadło? W poprzednich latach było na poziomie 87%. Co się stało, że ok. 40 mln złotych nie udało się wydać? Czy ma to związek z wyborami samorządowymi, czy byliście zajęci kampanią wyborczą? - pytał radny Maciej Antosiuk z PU.

  I rzeczywiście. Niektóre pozycje w tabelce pod nazwą inwestycje budzą niepokój. Dom kultury przy Gandhi - największa inwestycja Ursynowa - jest opóźniona, wypłacono 26% zaplanowanych środków. Sporo zaległości dotyczy projektów z Budżetu Partycypacyjnego. Budowa tężni "Maciejka" wybranej głosami kilku tysięcy osób nie może się rozpocząć, bo do przetargów nikt się nie zgłasza. Podobnie jest choćby z pomysłem "Skweru Sportów Umysłowych" przy Lasku Brzozowym. Na realizację niektórych projektów nie wydano nawet złotówki, bo albo przełożono je na 2019 rok (poszerzenie i oświetlenie ciągu pieszo-jezdnego wzdłuż STP Kabaty), albo na przeszkodzie stanęły problemy terenowe i proceduralne (np. projekt punktu ładowania aut elektrycznych przy Tesco - brak porozumienia z marketem).

  - Dlaczego w tylu przetargach nie udaje się pozyskać wykonawców? - dodawał Mateusz Rojewski z PiS. 

  Burmistrz tłumaczył, że w przypadku domu kultury przy Gandhi podjął decyzję o opóźnieniu budowy. Postanowił, że do projektu wprowadzone zostaną zmiany, tak by obiekt miał nowocześniejszą scenę teatralną.

  - Będę tej decyzji bronił bez względu na procentowe wykonanie budżetu i doraźne statystyki, bo dzięki niej ten obiekt będzie jeszcze lepiej służył mieszkańcom dzielnicy przez całe lata - mówił szef zarządu dzielnicy.

  Tłumaczył też, że nie ma wpływu na sytuację na rynku budowlanym, a urząd reaguje, dokładając pieniądze przy powtarzaniu przetargów. Zarzucał też radnym brak wiedzy na temat planowania budżetowego. W skrócie - mimo słabych procentów w tabelkach, większość inwestycji idzie zgodnie z planem lub nawet go wyprzedza. A procenty wynikają z daty płatności faktur oraz specyfiki uchwalania budżetu przez radę miasta.

  - Planowanie budżetu opiera się na dostępności środków, czasami od razu wiemy, że będziemy mieli "niewykonanie", ale przecież jako burmistrz nie będę się obrażał, że dają nam pieniądze. Nie na wszystkie elementy mamy wpływ. Ale może kiedyś burmistrz na jeden przycisk będzie sterował pogodą? W Moskwie ponoć już to testują - kpił burmistrz. 

  - Nie kupuję tłumaczenia, że coś idzie zgodnie z harmonogramem. Budowa żłobka przy Kazury rozpoczęła się dopiero po 5 przetargu. Jestem ciekaw opinii Otwartego Ursynowa (nowego koalicjanta burmistrza, w poprzedniej kadencji w opozycji - dop. redakcja), który rok temu, gdy wykonanie było na poziomie 87% podnosił wielki raban, a dziś? Przy 54%, mam nadzieję, że zagłosujecie z własnym sumieniem - kąsał Maciej Antosiuk.

  - Nie mam wpływu na to, co Maćku kupujesz lub nie kupujesz. Jestem przekonany ze radny Orzeł (szef Projektu Ursynów - dop. redakcja) doceni 4-letnią współpracą i zdziwię się gdy zagłosuje przeciwko. Razem za ten budżet odpowiadaliśmy - odpowiadał burmistrz Kempa.

  Radny Kamil Orzeł, jak i cały Projekt Ursynów oraz 3 z 5 radnych PiS wstrzymali się od głosu w głosowaniu nad sprawozdaniem z budżetu. Przeciwnych nie było wcale, a Otwarty Ursynów zagłosował za, mimo gorszych statystyk niż w ubiegłym roku, które tak bardzo wówczas krytykował. 

  JAK WYGLĄDAŁA KASA URSYNOWA W 2018 ROKU? źródło: urząd dzielnicy

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nick3 17 ponad rok temuocena: 50% 

   "Z prawie 86 mln złotych zaplanowanych na inwestycje w 2018 roku dzielnica wydała nieco ponad połowę." I co i nic burmistrz został dalej burmistrzem...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BiedronkaLGBT + 16 ponad rok temuocena: 0% 

   Ursynów potrzebuje Wiosny jak kania dzdżu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej Nowak ul. Koziego Bobka 3D 15 ponad rok temuocena: 75% 

   Kiedy Kępa pośle won tą Kozią buzie naczelnika Śietwełełe? To jest człowiek zły i brzydko mu pachnie z buzi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Edyta Stein 14 ponad rok temuocena: 60% 

   Ursynowskie Centrum Kultury nigdy nie powstanie. Budynek zmieni przeznaczenie na Komende dzielnicy Ursynów. Procedura zmiany przeznaczenie już rozpoczęta w MSWiA.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erykantykleryk 13 ponad rok temuocena: 11% 

   Wszystkie środki należy przeznaczyć na budowę Ursynowskiego Centrum Kultury! A te stare komunistyczne z tymi dyrektorami tetrykami należy wyburzyć i zrównać z ziemią! Nam potrzeba takich wspaniałych dyrektorów jak pani Beata Rusinowska - młoda inteligentna z dużego miasta o nieskalanej przeszłości! Takich ludzi nam w kulturze potrzeba!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ojojoj 12 ponad rok temuocena: 67% 

   No ale łukasz też jest the best! Wybudować drugi dla tego fajnego chłopaka!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wwa1 11 ponad rok temuocena: 83% 

   "wstrzymali się od głosu" usunął bym taka możliwość w głosowaniach. Może wtedy byłaby większa odpowiedzialność po stronie decyzyjnych.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tereska_61 10 ponad rok temuocena: 60% 

   Opozycja wczoraj jak zwykle dała popis nieudolności. Zrobili jakąś szopkę ze 100 interpelacjami (okazało się, że nie potrafią liczyć, bo było ich mniej), bo chcieli rozliczyć koalicję PO, N, OU. Nawet nie potrafili jej w sumie rozliczyć, powiedzieć, co źle zrobili, co źle robią, bo pytać się każdy może, nic prostszego. Widać, że opozycja PU, PiS i IMU jest bardzo słaba. Nie umie się poruszać w opozycyjnych ławach.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~a 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Zatrudnijcie tam fachowców a nie takich którym wydanie wz rok czasu zajmuje. Opracowanie analizy urbanistycznej zajmuje Waszym orłom 2-3 miesiące, a w prywatnej firmie max 1-2 tygodnie, a niektóre takie analizy są to 3 dni. Mój głos w dyskusji: zróbcie analizę ile trwa wydanie wz w rozbiciu na różne kategorie w tym celu publicznego, na domy czy budynki wielorodzinne. W prywatnej firmie tacy urzędnicy by nie popracowali dłużej niż 2-3 miesiące Szanowny Panie Skubiszewski.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Burmiszcz dominiak 8 ponad rok temuocena: 61% 

   ULE, wydać to cało kasę na ule i pasieki...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pedalarz 7 ponad rok temuocena: 53% 

   Pod warunkiem, ze będą to pasieki na dachach budynków. Najlepiej publicznych...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Witold z Imielina 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Beznadziejne są te wszystkie partie. Jak są w opozycji, to krytykują, jak przechodzą do obozu rządzącego, to złego słowa nie powiedzą na burmistrza i to co robił. Nigdy już nie zagłosuję na Otwarty Ursynów. 4 lata walczyli z burmistrzem, a teraz z burmistrzem są za pan brat. Ciekawe co zrobią po następnych wyborach? O ile w ogóle ta 3 osobowa partyjka jeszcze będzie istnieć.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szwarc 5 ponad rok temuocena: 90% 

   Otwarty Ursynów lubi to! raz z PiSem raz z PO :D

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stefan Z. 4 ponad rok temuocena: 89% 

   No to chlopaki z Otwartego Ursynowa p.Lenarczyk i Skubiszewski dali ciala. Rok temu oburzali sie na budzet- a teraz jak jest drastycznie gorzej to co? Nic? Popierają! Siedzą cicho! Oj nieładnie- widac kolejny raz ze punkt widzenia zalezy puntu siedzenia Szkoda tylko glosow tych którzy niestety na Was glosowali- wstyd mi za takich radnych

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dżembele Dikele 3 ponad rok temuocena: 8% 

   ty maciek lepiej powiedz gdzie jest łukasz

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szwarc 2 ponad rok temuocena: 25% 

   Łukasz wrócił na studia koleżko!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Piotr Skubiszewski 1 ponad rok temuocena: 22% 

   Stefanie, żal to może być takich ludzi, którzy nie piszą pod swoim nazwiskiem, tylko anonimowo. Ideałem byłoby wydawanie 100 % środków przewidzianych w danym roku budżetowym, ale taka sytuacja jest mało możliwa. Za wykonanie budżetu 2018 r. Otwarty Ursynów nie odpowiada, ponieważ jest to wykonanie za poprzedni rok. Zagłosowaliśmy za m.in. dlatego, że jednak argument dotyczący domu kultury był przekonywujący. Proponuję raczej przyjrzeć się cynicznej postawie Projektu Ursynów, który zdaje się na dobre wpadł w objęcia PiS. Projekt Ursynów współrządził w zeszłej kadencji na Ursynowie i nie miał odwagi poprzeć wykonania budżetu, za który współodpowiadał. To się nazywa brakiem odpowiedzialności. Najwidoczniej nie mają czym się pochwalić oprócz rozwalania budżetu partycypacyjnego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2323 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021