REKLAMAA1 TEFAL  03.02.2021 - 02.03.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Podczas poprzedniej, uchylonej dekomunizacji, miasto zdążyło już powiesić tablice z nowymi patronami

  Podczas poprzedniej, uchylonej dekomunizacji, miasto zdążyło już powiesić tablice z nowymi patronami (SK)

  Pomimo wyroku sądu cofającego dekomunizację warszawskich ulic, stołeczni radni PiS podjęli kolejną próbę przemianowania nazwy ZWM na Romockiego "Morro". Na czwartkowej sesji zaproponowali dopisanie odpowiedniego projektu do porządku obrad.

  W 2018 roku wojewoda mazowiecki zdekomunizował na Ursynowie cztery ulice. Wasilkowskiego zamieniła się w ul. Wojciecha Kilara, Służby Polsce w Kazimierza "Orkana" Kardasia, ul. Kulczyńskiego w Rodziny Ulmów, a ul. Związku Walki Młodych w Andrzeja Romockiego "Morro".

  Kilka miesięcy później Naczelny Sąd Administracyjany ostatecznie uznał, że Instytut Pamięci Narodowej zbyt lakoniczne uzasadnił dlaczego stare nazwy ulic propagują ustrój totalitarny i powróciły one do swoich dawnych patronów.

  PiS: Uczcić wybitnego powstańca

  Wyrok ten nie zakończył sprawy dekomunizacji. Na ostatniej sesji Rady Warszawy radni PiS próbowali raz jeszcze wyrugować z mapy Ursynowa nazwę Związku Walki Młodych, uznając, że godniejszym patronem ulicy na Stokłosach będzie powstaniec Andrzej Romocki "Morro". Chcieli, aby uchwała w tej sprawie została włączona do porządku obrad. Radni w uzasadnieniu powołali się również na wyrok NSA, który - ich zdaniem - nie podważył faktu, iż ZWM to ulica "komunistyczna".

   - Pomysł zrodził się z daty sesji, tak żeby w przededniu rocznicy Powstania Warszawskiego uczcić wybitnego młodego powstańca - wyjaśnia miejski radny PiS z Ursynowa Michał Szpądrowski.

  Do swoich argumentów wnioskodawcy nie mieli okazji przekonać pozostałych członków rady miasta. Ich wniosek w głosowaniu nie otrzymał większości głosów.

  - Wstrzymaliśmy się od głosu, ponieważ wyrok w sprawie dekomunizacji ulic zapadł i nie będziemy do tego wracać. Nie możemy traktować niepoważnie mieszkańców i decydować wbrew ich woli. Jeśli wpłynie do nas wniosek z usasadnieniem o nadanie nowej ulicy w Warszawie imienia Andrzeja Romockiego "Morro", to oczywiście się nad tym pochylimy - mówi Anna Nehrebecka radna Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca komisji ds. nazewnictwa miejskiego.

  Burmistrz i mieszkańcy zakoczeni

  Wpływ na głosowanie zapewne miała też opinia prawna dostarczona radnym. Według niej projekt uchwały o zmianie nazwy ulicy nie zawierał stanowiska m.in. prezydenta Warszawy oraz rady dzielnicy. Takim trybem procedowania, ale też samym pomysłem powrotu do dekomunizacji ulic, zaskoczony jest burmistrz Ursynowa.

  - Ubolewam nad tym, że pomimo wyroku sądu, radni PiS niepotrzebnie rozgrzewają emocje. Nie przyjmują też do wiadomości, że mieszkańcy się już wielokrotnie wypowiedzieli w tej sprawie, wyrażając swój opór w sprawie dekomunizacji ulic - komentuje Robert Kempa.

  Radości z porażki wniosku radnych PiS nie kryje jeden z mieszkańców ulicy ZWM, który założył komitet obrony patrona tej ulicy i walczył o to, by nie zmieniać jej nazwy. 

   - To kolejna wojna. Bo jaki inaczej nazwać ponowną próbę dekomunizacji naszej ulicy, wbrew wyrokowi sądu? Jak można tak nie liczyć się opinią mieszkańców? W ankiecie przeprowadzonej przez spółdzielnię "Stokłosy" aż 85 procent jej członków było przeciwnych wymianie patrona. Bardzo istotne były argumenty ekonomiczne. Każdy musiałby za to zapłacić, np. wymianą wizytówek. To również strata czasu na zmiany w dokumentach, nie mówiąc już o nowym oszyldowaniu budynków na koszt spółdzielców - mówi Sławomir Litwin z Komitetu Obrony Nazwy ul. ZWM.

  Za ostatnią, nieudaną próbę dekomunizacji ursynowskie spółdzielnie zapłaciły około 80 tys. złotych. Jedynie "Stokłosy" nie wydały ani złotówki ponieważ postanowiły czekać na ostateczny werdykt sądu i wstrzymały się z wymianą tablic. Zarząd zdecydował tak, bo miał w pamięci pierwszą, nieudaną próbę dekomunizacji ulicy Związku Walki Młodych, uchyloną 26 lutego 1998 roku przez Naczelny Sąd Administracyjny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Jojne Skowronek 18 6 miesięcy temu

   Radni nudzicie się ? Nie macie nic lepszego do roboty ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Asia 17 6 miesięcy temuocena: 0% 

   ZWM obusowywal Warszawę bo zbrodniarzach z AK którzy są winni zniszczenie 80% miasta i śmierci 200 000 cywili. ZWM to byli bohaterowie AK to zwykli bandyci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 16 6 miesięcy temuocena: 33% 

   Trzymajcie komunistycznych patronow i dalej nabijajcie plusy pisiorom. Zero nauki z kojenych wyborow.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 15 6 miesięcy temuocena: 25% 

   Ja nie jestem radnym pis i tez chce dekomunizacji. Wyp..alac, z tym zwm. Znamiennie, że nazwy tej ulicy broni najgłośniej radny ktory na zlotach SLD spiewał miedzynarodówke - zakłamany, obrzydliwy typ. Panie Kempa, tyle lat rzadzicie w Warszawie i nie było czasu zmienic, co - zamilcz wiec pan teraz, bo słuchać hadko, wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 14 6 miesięcy temuocena: 90% 

   No cóż. Wzajemne plucie na siebie jest obecnie w modzie. Każdy ma swoją argumentację i ją tu prezentuje. Ale wszyscy zapominają o rzeczy najważniejszej, że to była historia tego narodu, Polski. Przecież nikt inny jak Ameryka i Anglia oddały Polskę we władanie Rosji w 1945 roku. I nikt tego dziś nie zmieni żadną ustawą dekomunizacyjną. Można wiele mówić i pisać ok. Ale niech tym zajmują się historycy, by nigdy więcej do podobnych zdarzeń nie doszło. Każda nienawiść rodzi kolejne zło. I dotyka to każdego ugrupowania politycznego. Dziś i to na naszych oczach, tworzy się wrogów wewnetrznych. W myśl zasady: kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam! Mamy 76 rocznicę Powstania Warszawskiego, jakże heroicznego i zarazem tragicznego dla mojej ukochanej Warszawy. I niech zapadną się pod ziemię Ci wszyscy, którzy bezmyślnie opluwaja tych, co ją odbudowywali i bez znaczenia dla ich ówczesnego zorganizowania. Nie depczcie histoii Polski. Bo przyjdą kolejni, którzy Waszą historię też będą deptac

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 13 6 miesięcy temuocena: 83% 

   Krzysztofie , masz sto procent racji .

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Addamko 12 6 miesięcy temuocena: 33% 

   Ci to jak zdarta płyta, ciagle to samo. Niech zrobią Ulice Kaczyńskiego, albo odrazu na przyszłość: ulica Braci Kaczyńskich :-)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 11 6 miesięcy temuocena: 78% 

   Jeżeli tym radnym aż tak strasznie zależy na "dekomunizacji" tej ulicy, to nie ma sprawy. Jak rozumiem, do wniosku dołączyli też zatwierdzoną notarialnie deklarację, że koszty związane ze zmianą, a mieści się tam na przykład spora szkoła, poniosą z własnej kieszeni? Bo jeśli nie, to niech spierniczają na bambus i rozdysponowują publiczne pieniądze na publiczne cele a nie jakieś swoje fobie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 10 6 miesięcy temuocena: 17% 

   Taki koszt jest wart poniesienia, najwyzej zezowaty kuc ze szczecina raz nie postawi palet za dużą bańkę na placu bankowym, jakos to przezyję.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WPisdu 9 6 miesięcy temuocena: 68% 

   Może by tak wpierw przestali we wszystkim słuchać pierwszego sekretarza i pluć na niezawisłych sędziów, wszystko pod okiem głowy państwa - figuranta i marionetki?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 8 6 miesięcy temuocena: 77% 

   Radni PiS-u działają ws. zmiany nazwy ul ZWM z coraz bardziej widocznym komunistycznym zacięciem młodych bolszewików.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szym 7 6 miesięcy temuocena: 62% 

   Zdekomunizowac PiS

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3471 sekundy
  REKLAMAA2 TEFAL 30.01.2021 - 28.02.2021