REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2022 - 31.10.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 listopada 2018, 18:32 komentarzy 7
  Michał Matejka - przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów

  Michał Matejka - przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów (SK)

  Dwudziestu czterech świeżo upieczonych radnych dzielnicowych przysięgało dziś na konstytucję godne, uczciwe i rzetelne sprawowanie mandatu. Szefem Rady znaczącą przewagą głosów został Michał Matejka z Platformy Obywatelskiej.

  Tradycyjnie już sesja rady rozpoczęła się z dużym opóźnieniem. Niemal pół godziny na inauguracyjne posiedzenie tego grona spóźnił się radny Paweł Lenarczyk. Nieobecny przez całą sesję był Antoni Pomianowski, wiceburmistrz, który ze ślubowaniem woli poczekać do końca miesiąca. Dzisiejszą absencję oficjalnie tłumaczył naszej redakcji "względami rodzinnymi".

  Sesję otworzył najstarszy radny 80-letni Leszek Lenarczyk z "Otwartego Ursynowa", który w ursynowskim samorządzie działa już od kilkudziesięciu lat. Radni kolejno ślubowali wierność konstytucji i prawu RP oraz godne, rzetelne i uczciwe sprawowanie mandatu. Większość do słowa "ślubuję" dopowiadała "Tak mi dopomóż Bóg".

  Po raz pierwszy głosowano wg nowej zmienionej ustawy o samorządzie gminnym. Ponieważ, jak na razie, rada ursynowska nie ma elektronicznego systemu do głosowań imiennych (taki system przygotowuje dla wszystkich dzielnic miasto), radni musieli wstawać i powiedzieć: tak lub nie. Z każdego nawet najmniej istotnego głosowania robił się prawdziwy spektakl.

  Nowy-stary przewodniczący

  Pierwszym poważnym testem dla radnych był wybór przewodniczącego. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez klub PO i Nowoczesnej, był Michał Matejka - radny od pięciu kadencji, prawnik, szef rady w poprzedniej kadencji.

  - Wykształcenie, doświadczenie, opanowanie i szukanie konsensusu. To te cechy, które będzie chciał wykorzystać pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy - zachwalał kandydata Tomasz Sieradz, lider klubu koalicyjnego PO+Nowoczesna.

  Kilkanaście minut później wyniki tajnego głosowania były już znane. Matejka dostał poparcie aż 20 z 24 radnych, co oznacza, że kandydat cieszy się poparciem nie tylko klubu PO i Nowoczesnej, która ma większość w radzie opierającą się na jednym głosie (13 mandatów).

  - To dla mnie duże zobowiązanie. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, byście byli ze mnie zadowoleni - świeżo wybrany przewodniczący.

  Do przewidzianego w porządku obrad głosowania nad kandydaturami wiceprzewodniczących nie doszło. Kluby radnych nie zdołały uzgodnić kandydatów i porozumieć się w sprawie ich wyboru. - Było za mało czasu. Komisarz wyborczy zwołał pierwszą sesję przedwczoraj - mówili nam radni.

  Nie wiadomo więc, jak liczne będzie prezydium nowej rady. Sesja może zostać wznowiona najwcześniej w przyszłym tygodniu. A do kolejnego ważnego wyboru - burmistrza i zarządu - może dojść nawet za miesiąc.

  Ursynów mocno odświeżył radę

  Aż 11 na 25 osób w radzie dzielnicy Ursynów to nowi radni, których nie było w poprzedniej kadencji. Część z nich, jak Antoni Pomianowski, Maciej Antosiuk czy Robert Wojciechowski znani są z działalności społecznej. Pomianowski był w ostatniej kadencji wiceburmistrzem dzielnicy. 

  Średnia wieku w nowej radzie to 41 lat - mniej niż w poprzedniej kadencji. Głównie za sprawą dwóch 21-latków: Bartosza Zawadzkiego z Projektu Ursynów i Piotra Świątkowskiego z PiS. Obaj są studentami, działaczami społecznymi. Najmłodszych radnych ma Prawo i Sprawiedliwość. Na pięcioro członków klubu, trzech jest przed trzydziestką.

  Wybrani 21 października przez mieszkańców Ursynowa radni będą zasiadać w radzie przez 5 lat. To również nowość. Do tej pory kadencja samorządu trwała 4 lata.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~inhaus 7 ponad rok temuocena: 100% 

   No to ciekawe kto na starcie się zeszmacił i zagłosował za Matejką. PiS czy Otwarty Ursynów?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby
  • ~Maja22 6 ponad rok temuocena: 60% 

   Sitterle i Rusinowska powininni wylądować na śmietniku historii.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby
  • ~Mis urs 5 ponad rok temuocena: 20% 

   Sitterle jak najbardziej ale Rusinowska dlaczego?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby
  • ~inhaus 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Bo jest parytjnym politykiem, samorządowym baronem, uprawia kolesiostwo, daje zarobić swojej mafii, w tym temu swojemu asystentowi politycznemu z publicznym pieniędzy doku płaciła za trollowanie w sieci. Choćby dlatego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby
  • ~Gucio 3 ponad rok temuocena: 89% 

   Kurdupel moralny. Popiera tego nepota Guziałowskiego Sitterle. Nie szanuję go.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  • ~KJL 2 ponad rok temuocena: 92% 

   Dobrze napisane!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby
  • ~Niki 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Matejka przewodniczącym Rady?! To NAJGORSZY wybór!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 9 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4583 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022