REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 kwietnia 2019, 10:39 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (AP)

  Radny opozycji wezwał zarząd dzielnicy do wycofania się z serwowania w ratuszu wody w plastikowych butelkach i używania plastikowych kubeczków. Efekt był natychmiastowy. Czy urząd pójdzie o krok dalej i zupełnie wyeliminuje plastik?

  Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, dzięki trafnej uwadze członkini ugrupowania – Michaliny Jaczewskiej – zwrócił się do burmistrza z prośbą o zastąpienie wody w małych plastikowych butelkach, wodą w dzbankach, a jednorazowych kubeczków – szklankami, podczas posiedzeń rady dzielnicy i komisji.

  Reakcja ratusza była natychmiastowa, bo już na podczas pierwszej sesji zniknęły "plastiki", a na stoły wjechały dzbanki z wodą i szklanki, plastikowe łyżeczki zastąpiono zwykłymi, metalowymi. Co ciekawe nie jest to nowość na sesjach, bo w ubiegłej kadencji radni mieli już kranówkę na stołach, ale z niewytłumaczalnych powodów wrócili do butelek.

  - Bardzo się cieszę, że tak szybko i skutecznie udało się zadziałać w tej kwestii. Na czwartkowej komisji też nie było plastiku – mówi radny IMU. - Pozostaje mieć nadzieje, że urząd będzie dawał dobry przykład i plastik zniknie także z gabinetów burmistrzów i eventów organizowanych przez ratusz. Na Biegu Ursynowa ciężko sobie wyobrazić wodę w szklanych butelkach, ale tam gdzie plastikowe butelki są zbędne, powinniśmy z nich rezygnować – dodaje.

  Urząd deklaruje, że zamierza podejmować kolejne działania mające na celu redukcję zużycia plastiku w ratuszu.

  Od początku kiedy objąłem urząd wiceburmistrza na moim stole stoi kranówka, butelkowa woda pojawia się w wyjątkowych sytuacjach np. dla gości, którzy piją gazowaną – mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak. – Kolejnym krokiem, który urząd zrealizował to wymiana kubeczków przy dystrybutorze na tekturowe, a w przyszłości rozważamy wprowadzenie worków na odpady biodegradowalne – dodaje.

  Także podczas imprez masowych organizowanych przez urząd, zużycie plastiku będzie ograniczane w miarę możliwości. – Wzrasta coraz bardziej świadomość społeczna w kwestii zużycia i segregacji plastiku. Mam nadzieję, że będzie ona coraz większa także wśród urzędników i osób odpowiedzialnych za ten sektor w urzędzie – podsumowuje Dominiak.

  Warto przypomnieć, że pod koniec marca Parlament Europejski wypowiedział „wojnę” jednorazowym wyrobom z plastiku. Na pierwszy ogień poszły m.in. naczynia jednorazowe takie jak talerzyki, sztućce i słomki, a także patyczki do uszu. Zakaz ich sprzedaży ma wejść w życie w 2021 r.

  Na fali walki z zalewem plastiku, nie czekając na unijne zakazy, Wałbrzych, jako pierwsze polskie miasto, postanowił być miejscem wolnym od plastiku. Ursynów właśnie zrobił pierwszy krok, aby pójść w jego ślady.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wodniak z rury 5 ponad rok temu

   KRanówka jest silnie zanieczyszczona mikrobaletoiną, takżę parę lat minie zanim wybuchnie afera - proponuję wszyskim mieszkańcom, aby montowali filtry lub dali wodzie odstać. Niech nikt nie wierzy, że wodę z Wisły da się wyczyścić tak, że jest ona możłiwa do spożycia. Jest oczyszczona biologicznie, to zonacza mniej więcej tyle, że jest pozbawiona wszystkiego :) warszawska kranówka to tylko Pijar!.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gal.urs. 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Będzie lokowanie produktu, ale może warto? P. Dominiakowi podpowiadam, że istnieją systemy podobne do dawnych syfonów, np. soda stream, które gazują wodę w butelce wielorazowego użytku. Co jakiś czas tylko należy wymienić nabój.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janusz 3 ponad rok temuocena: 71% 

   Czekamy na kolejny łzawy artykuł, jak to nie podeszła naszym zuchom z urzędu wspaniała woda z kranu i pani wiesia dostała niagary z tylnego otworu zaraz przed posiedzeniem rady dzielnicy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ania. . . 2 ponad rok temuocena: 35% 

   Ty to chyba jesteś wredną i chamską osobą Januszu, pod każdym artykułem piszesz komentarz, który zawiera nutkę złośliwości i starasz się wbić szpilę. Pamiętaj karma wraca. Jak Ty komuś , tak Tobie inni.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janusz 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Aniu, to wszystko przez to że mam już 69 lat, mieszkam na żoliborzu z kotem i jestem nadal kawalerem

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 30 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4121 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020