REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  To tu powstanie przyszły Park Polskich Wynalazców

  To tu powstanie przyszły Park Polskich Wynalazców (AŁ)

  To nie była pierwsza uchwała o powołaniu Parku Polskich Wynalazców. Tym razem radni musieli poprawić to, co przegłosowali w maju. Przy okazji drobnych zmian, podczas sesji rady dzielnicy, pojawiły się podejrzenia, że patroni mogą być związani z... PZPR. Wyjaśnień zażądał radny Prawa i Sprawiedliwośći. Kim są wynalazcy, którzy mają być upamiętnieni w nowym parku?

  Od ponad 30 lat teren między ulicami Rosoła, Gandhi, Grzegorzewskiej i Szolca-Rogozińskiego jest nieuporządkowny. Co jakiś czas powraca temat utworzenia tam parku, upamiętniającego wybitnych polskich wynalazców. W październiku dzielnica pochwaliła się, że dostała na ten cel od miasta ponad dwa miliony złotych, za które w ciągu najbliższych dwóch lat na Imielinie ma postać pierwszy park.

  Aby wszystkie procedury ruszyły potrzebna była uchwała rady dzielnicy. Wprawdzie została ona przyjęta już w maju, ale miasto odesłało ją do poprawki. Brakowało m.in. skróconej wersji nazwy parku, dołączona do uchwały mapka była za mała i próżno było szukać życiorysów wynalazców.

  Lustrowanie wynalazców

  I to właśnie wynalazcy znaleźli się w centrum zainteresowania jednego z opozycyjnych radnych. Mateusz Rojewski z Prawa i Sprawiedliwości zastanawiał się nie tylko, czy nadanie dzikim krzakom, rosnącym między blokami, nazwy Parku Polskich Wynalazców jest odpowiednie, ale również, czy oni sami zasługują upamiętnienie.  

  - Bardziej adekwatna jest potoczna nazwa Psia Górka, poza tym koncepcja została wymyślona przez radnych Otwartego Ursynowa, związanych z poprzednim systemem. Stąd moje pytanie, czy jako patroni parku nie pojawią się głównie wynalazcy związani z PZPR i komunizmem? - dociekał Mateusz Rojewski.

  Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa, od początku zaangażowany w stworzenie Parku Polskich Wynalazców, przypomniał, że pierwsza uchwała dotycząca tego parku została podjęta kilka lat temu przez PiS, współrządzące wówczas Ursynowem.

  - Pomysł zrodził się na Politechnice Warszawskiej, z potrzeby pokazania wkładu Polaków w wynalazczość. A w naszym stowarzyszeniu są nie tylko osoby o lewicowych, ale też prawicowych poglądach - tłumaczył radny OU.

  Uchwała, która ostatecznie została przegłosowana, zawiera cztery nazwiska wynalzców, którzy mają być w nowym parku uhonorowai jako pierwsi:

  Jan Czochralski, chemik, który wymyślił do dziś powszechnie stosowaną metodę otrzymywania monokryształów krzemu, dzięki niej w 1954 roku został skonstruowany pierwszy tranzystor. 

  Michał Doliwo-Dobrowolski w 1888 roku, na kilka miesięcy przed Nikola Teslą, wymyślił prądnicę trójfazowego prądu zmiennego. Rok później skonstruował pierwszą na świecie suszarkę do włosów.  

  Ignacy Łukasiewicz, chemik i fizyk, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie. To dzięki niemu w 1854 roku  w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna latarnia naftowa. 

  Jan Szczepanik, nauczyciel nazywany "polskim Edisonem". Autor ponad 50 wynalazków i kilkuset patentów z dziedziny barwnej fotografii, tkactwa i telewizji. M.in. w 1901 roku opracował kamizelkę kuloodponą, a w 1915 kamerę do kręcenia kolorowych filmów. Na swoim koncie ma też wymyślenie fotometru, czyli urządzenia do pomiaru jasności.

  Gdzie są pieniądze?

  Podczas dyskusji w ratuszu, pojawiła się najbardziej istotna sprawa zwiazana z utworzeniem parku - jego finansowanie. Padł zarzut, że obiecane przez miasto miliony złotych są tylko wirtualne i z tego powodu park pozostanie tylko na papierze.    

  - Po pół roku znów podejmujemy uchwałę, a w budżecie i terenie nic się nie zmieniło. Pieniądze są tylko w sferze medialnej. Jest o nich mowa na stronie internetowej urzędu, mówił o tym burmistrz, ale nie ma ich w żadnych dokumentach, które dostali radni. Gdzie są te pieniądze w budżecie? - pytał Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, który ostatecznie nie otrzymał odpowiedzi.

  Przypomnijmy, że 5 grudnia mija rok od podpisania umowy, na podstawie której Ursynowem rządzą wspólnie Koalicja Obywatelska i Otwarty Ursynów. W swoim programie obiecywały stworzenie pięciu parków. Wszystko wskazuje, że w przyszłym roku przy Górce Kazurce zacznie się budowa Parku Cichociemnych, co do Parku Polskich Wynalazców takiej pewności jeszcze nie ma. Ale politycy będą chcieli odhaczyć obietnice jako spełnione, powołując się na uchwały.

  Zmiany na Psiej Górce

  Wczorajsza uchwała ursynowskich radnych o utworzeniu parku zostanie przekazana miastu. Jeśli stanie się tak, jak obiecuje dzielnica i stołeczne Biuro Ochrony Środowiska rzeczywiście da pieniądze, prace na terenie Psiej Górki zaczną się w przyszłym roku. Ich efekt końcowy będzie można zobaczyć w 2021 roku. Od kilku lat istnieje wstępna koncepcja parku, w której uwzględniono niektóre oczekiwania mieszkańców. Ma powstać m.in. naturalny plac zabaw dla dzieci i oświetlone alejki.

  Park ma nie tylko honorować polskich wynalazców, ale też propagować polską myśl innowacyjną i mieć wartość edukacyjną. Np. plac zabaw dla dzieci może być tak zaprojektowany, by nawiązywał do nauki. 

  Nowy obszar zieleni powstanie tylko na działce, która należy do dzielnicy. Część terenu wokół Psiej Górki jest w rękach prywatnych. Przy Rosoła trwa budowa bloku mieszkalno-usługowego, z kolei na terenach przylegających do Gandhi i Rosoła plan miejscowy pozwala postawić budynki związane z usługami zdrowia. Ostatnia koncepcja firmy Hochtief Development to zbudowanie tam domów senioralnych z całodobową opieką medyczną.

  TEREN, NA KTÓRYM MA POWSTAĆ PARK:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 17
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dBm 12 10 miesięcy temuocena: 60% 

   A gdyby tak radnego Rojewskiego zlustrować?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zniesmak 11 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Lubrykantem go!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 10 10 miesięcy temuocena: 79% 

   Hańbą to jest być związanym z... PiS.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeeew 9 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Ktoś matouszka wybrał... Jedynymi osiągnięciami tego kolesia jest sianie fermentu i gównoburze. Jak pojawiają się argumenty koleś znika... Taki z tego matouszka cwaniak... jak i z imiennika premierzyny. A co matouszka mają do powiedzenia np o piotrowiczu czy kryżem?.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MUSTAFA KING 8 10 miesięcy temuocena: 82% 

   i tak ten park nie powstanie, bo zabudujo

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 7 10 miesięcy temuocena: 79% 

   Szczepanik - zmarł w 1926. Doliwo-Dobrowolski - zmarł w 1919. Łukasiewcz (!) - zmarł w 1882. Jedynie Czochralski mógłby być "podejrzany" - zmarł w 1953. Na atak serca wywołany "wizytą" panów z Urzędu Bezpieczeństwa, jak donosi Wiki ... No to radny Rojewski "zaistniał" :).

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~puk w czółko 6 10 miesięcy temuocena: 16% 

   Bzdury piszesz. Przeczytaj ponownie pytanie radnego Rojewskiego, a potem jeszcze raz zajrzyj do Wikipedii zamiast się głupio wymądrzać. Stoi tam jak wół, że Manifest Komunistyczny został wydany w 1848 r., czyli wszyscy wynalazcy jak najbardziej do sprawdzenia.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~puk w czółko 5 10 miesięcy temuocena: 13% 

   małgosia1973 - plusowaniem siebie i minusowaniem mojej osoby przy pomocy oszukańczych praktyk wystawiasz sobie jak najgorsze świadectwo niegodne czytelnika portalu Halo Ursynów.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MUSTAFA KING 4 10 miesięcy temuocena: 79% 

   "niegodne czytelnika portalu Halo Ursynów" XD XD XD

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pa Pa 3 10 miesięcy temuocena: 91% 

   @puk w czółko też cię minusuję. Co to za obsesja jakaś. Urodzili się, kiedy się urodzili, nie ich wina. Chcesz naukowców polskich, wynalazców mieszać z błotem, bo tak ci indoktrynacja partyjna nakazuje?! Śmiech mnie ogarnia na myśl, jak te ostatnie lata się zapiszą, na kartach historii Polski! lol

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~puk w czółko 2 10 miesięcy temuocena: 44% 

   Rząd odebrał niezasłużone, wysokie emerytury komunistom ze Służby Bezpieczeństwa za dziesięciolecia gnębienia Narodu Polskiego na rozkazy ze Związku Sowieckiego. Zrozumiałe, że teraz słychać ich kwik, ale karawana demokracji idzie dalej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pa Pa 1 10 miesięcy temuocena: 50% 

   @puk w czółko chamstwo w czystej postaci z ciebie wykazi! Mam 30 lat i nie muszę się z niczego tłumaczyć! "Karawana demokracji" się sypie. Lemuzuny porozbijane. "Nowe elity" dostają awanse po układach i układzikach! Wstyd! Z karawany, KARAWAN został. A tym, tylko na pogrzeb wypada się udać.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2192 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020