REKLAMAA1 EARLYstage 23.08.2021 - 22.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 marca 2020, 08:09 komentarzy 6

  (AŁ)

  Już 64 osoby w Polsce zarażone są koronawirusem, sześć przypadków stwierdzono w Warszawie. Codziennie badane są kolejne osoby, zgłaszające się do lekarza. Częściej jednak ktoś, kto podejrzewa, że może być zakażony dzwoni na pogotowie. O tym jak wygląda w ostatnich dniach praca załóg karetek opowiada nam ratownik medyczny z Ursynowa Krzysztof Samoliński.

  Codzienie docierają do nas niepokojące informacje o rosnącej liczbie osób, u których testy wykazały obecność koronawirusa. W Warszawie jest już sześć osób i jak pokazują statystyki będzie ich więcej. Czy stołeczne pogotowie ratunkowe jest na to przygotowane?

  Jest całkiem dobrze. Powstał zespół do transportu osób z uzasadnionym podejrzeniem zarażenia koronawirusem, który funkcjonuje w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Dzięki temu, pozostałe karetki nie jeżdżą do takich przypadków i nie muszą przechodzić za każdym razem całej procedury dezynfekcji i mogą pomagać pacjentom w innych przypadkach. Nie ma też powodu, aby do podejrzenia koronowirusa jechała karetka reanimacyjna. 

  Czy jedna taka załoga to nie za mało jak na tak duże miasto jak Warszawa? 

  Od kwietnia będzie 12 takich jednostek, co powinno wystarczyć. Teraz jeśli trzeba w tym samym czasie przewieźć np. dwóch pacjentów z podejrzeniem wirusa, to do jednego z nich wysła się załogę, która potem będzie musiała np. pojechać do wypadku. A to już nie jest takie proste. Po każdym kontakcie z osobą, która może, ale nie musi mieć koronawirusa karetka musi zostać dokładnie odkażona. Trwa to około 2 godzin pod warunkiem, że nie ma kolejki. To oznacza, że pojazd nawet na kilka godzin jest wyłączony z obiegu. 

  Jest Pan członkiem załogi pierwszej specjalnej koronawirusowej karetki. Sam pan się zgłosił?

  Tak. Żeby pokazać, że nie ma powodu do paniki. Jesteśmy dobrze zabezpieczeni. Mamy maski i kombinezony, które po każdym użyciu są utylizowane. Jeśli przestrzega się wszyskich procedur nie ma powodu do niepokoju.

  A czy warszawiacy panikują?   

  Pracuję również w dyspozytorni i muszę powiedzieć, że to się zdarza. Zawsze staram się w takich przypadkach uspokajać i informować jak należy postąpić. Jeśli ktoś nie ma objawów, a jedynie podejrzewa, czy nawet kontaktował się z osobą zarażoną, nie musi natychmiast wzywać pogotowa, lub jechać do szpitala. Wystarczy się obserwować. Przez 14 dni nie wychodzić z domu i nie przyjmować gości. Jeśli po tym czasie nic się nie wydarzy, nie ma powodów do obaw. 

  A jesli ktoś nie chce w niepewności czekać tak długo, żeby dowiedzieć się czy jest chory, to co powienien zrobić?

  Założyć maseczkę i przyjść lub przyjechać np. taksówką do szpitala na oddział zakaźny. Należy unikać środków komunikacji miejskiej. Nie wsiadać do metra, autobusu, tramwaju. I przede wszystkim nie panikować! Nie wzywać karetki, bo dostaliśmy paczkę z AliExpress i drapie nas w gardle. Od przesyłki z Chin się nie zarazimy!

  Dziękuję za rozmowę. 

  Krzysztof Samoliński - ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie, z 13-letnim stażem, również na Ursynowie. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zdobył tytuł doktora nauk o zdrowiu. Prowadzi zajęcia ze studentami WUM.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 68

  • 34
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mm 6 ponad rok temuocena: 100% 

   A maseczke musi kupić w aptece, jeśli już taka osoba zwiedzi wszystkie apteki na Ursynowie zarazi kogo popadnie i zdarzy się cud może uda się kupić i wsiąść do taxi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ratownik z meditransu 5 ponad rok temu

   Gówno, prawda. Karetki systemu jeżdżą i będą jeździły częściej do podejrzeń covid.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pan nie lubi taksówkarzy 4 ponad rok temu

   ,, Założyć maseczkę i przyjść lub przyjechać np. taksówką do szpitala na oddział zakaźny." Co to za procedura?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JacieniemoGie 3 ponad rok temuocena: 100% 

   A SKĄD ma wziąć tę MASECZKĘ ? Kupić na allegro za "milion monet " ?? :-O O tym pan Ratownik nie pomyślał :-(

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Edward 2 ponad rok temuocena: 14% 

   Przecież on nie pracuje na Ursynowie...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 1 ponad rok temuocena: 71% 

   Powinni na 2-3 tygodnie odciąć neta, ponieważ ludzie takie głupoty wypisują na FB, IG, że głowa mała. A to co się działo w sklepach to już masakra jakby wojna była. Połowa tego żarcia zepsuje się lub robaki zjedzą. Po kija im tyle srajtaśmy? Ja tylko na tym skorzystam, ponieważ niedługi nic się nie będzie sprzedawać z powodów zapasów jakie porobili i sklepy aby sprzedać będą musiały duże promocje robić.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5905 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021