REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 lipca 2020, 11:54 komentarzy 3

  (BSKZ)

  Rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu zabytkowego dworku modrzewiowego przy ul. Rosoła 19. Budynek jest cennym i rzadkim przykładem drewnianej architektury w Warszawie - mówi stołeczny konserwator zabyków Michał Krasucki. Historię dworku opisywaliśmy na Haloursynow.pl pod koniec maja.

  Dom został wzniesiony pod koniec XIX wieku jako część folwarku Kabaty. Jego pierwszy właściciel, Jan Malczyński, był dozorcą pałacu w Wilanowie. Następnie dworek przeszedł na własność rodziny Karniewskich, w której rękach pozostaje do dziś.

  - Budynek zachował niemalże w całości oryginalną formę i znaczny stopień oryginalnej substancji, co czyni go cennym i rzadkim przykładem drewnianej architektury w Warszawie - mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Dom łączy w sobie elementy konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej. Wejście do niego prowadzi przez ganek z drewnianymi kolumnami, co nawiązuje do typowej architektury dworkowej.

  Legenda głosi, że dworek został zbudowany bez użycia jednego gwoździa i przeniesiony na Natolin z innego miejsca. Budowla powstała w pierwszej połowie XIX wieku i wiele przeszła. W 1918 roku doszło do pożaru dworku, podczas którego spłonął ganek.

  - W czasie drugiej wojny światowej do środka wpadł granat, który wybuchając narobił dużo szkód, ale nawet to nie naruszyło dworku. Zniszczoną ścianę odbudowano - opowiada Marek Karniewski, dzisiejszy właściciel dworku.

  Remont od fundamentu po dach

  Na renowację zabytkowego dworku Rada Miasta st. Warszawy przyznała w tym roku 195 tys. złotych, co pozwoli na pokrycie niemal połowy kosztu całości prac. Resztę dołoży rodzina Państwa Karniewskich.

  Jak poinformowało Biuro Stołecznego Konsewatora Zabytków właśnie rozpoczęły się prace przygotowawcze polegające m.in. na demontażu szalunku, co odkryło konstrukcję ścian budynku. 

  - W ramach tegorocznych prac planuje się wykonanie nowego fundamentu i podmurówki, wymianę zniszczonych drewnianych elementów konstrukcyjnych, wzmocnienie stropów i więźby dachowej, wymianę wtórnego pokrycia dachu z eternitu na gont drewniany i wymianę zniszczonych desek szalunkowych na elewacji - mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

  Efekty remontu zabytkowego dworku będzie można oglądać już jesienią tego roku. - Masę było przymiarek do remontu. Mam nadzieję, że teraz wreszcie się uda. To gwiazda rodziny, od kilkuset lat z dziada, pradziada i prapradziada! Trzeba to doprowadzić do porządku - mówił nam w maju Michał Karniewski, ojciec dzisiejszego właściciela, a przez lata właściciel modrzewiowego dworku.

  Więcej o dworku przy Rosoła i rodzinie Karniewskich - najstarszej na Ursynowie - piszemy w osobnym artykule.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 71

  • 50
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~niedasię 3 8 miesięcy temuocena: 44% 

   A tymczasem na połączenie ul. Pileckiego z ul. Belgradzką wokół górki Kazurki wciąż nie ma pieniędzy. Zjeżdżając z obwodnicy od zachodu do Natolina i Kabat nie pojedziemy w prawo na Kazurkę, jak nakazywałaby logika tylko w lewo do ul. Gandhi... Efekt - marnotrawstwo czasu, paliwa i wzrost zanieczyszczenia Ursynowa spalinami z tysięcy samochodów.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 2 8 miesięcy temuocena: 89% 

   Piękny dworek, fakt. Byłoby wskazane, żeby właściciele - korzystający z publicznych pieniędzy - udostępnili obiekt po remoncie osobom zainteresowanym obejrzeniem jego wnętrz. W tej chwili już go nawet nie widać z Al. Kasztanowej, bo wyrosły tam kolejne, duże tunele foliowe. Szkoda, bo z tej perspektywy prezentował się świetnie, zwłaszcza wiosną i latem wśród zieleni.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 1 8 miesięcy temuocena: 71% 

   SUPER .

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2764 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021