REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2023 - 30.06.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 września 2022, 15:21 komentarzy 14

  (SK)

  Oszczędności w warszawskich urzędach. Prezydent Rafał Trzaskowski zarządził 10 punktowy plan walki z kryzysem energetycznym. Urzędnikom mają być zabierane m.in. czajniki. Co zabierze pracownikom burmistrz Ursynowa?

  Rząd jak na razie nie wprowadził tarczy osłonowej przed podwyżkami cen prądu i gazu dla samorządów lokalnych. Muszą więc one radzić sobie same. A skala podwyżek jest niespotykana w historii. Cena energii elektrycznej zakupionej jeszcze przed wakacjami w ramach Warszawskiej Grupy Zakupowej (wspólny zakup dla ponad 800 jednostek miejskich) wzrosła o 280 proc.

  - Koszty zakupu gazu na rok w naszym urzędzie wzrosły z 600 tys. do 2,2 mln złotych, czyli prawie czterokrotnie - mówi z kolei burmistrz Robert Kempa.

  Na Ursynowie także nie obejdzie się zatem bez oszczędzania. Czy burmistrz zabierze urzędnikom czajniki elektryczne? Wg analizy miasta to właśnie urządzenia AGD są bardzo dużym pożeraczem drożejącej energii.

  - Ja czajników zabierać nie będę z prostej przyczyny - bo u nas już od dawna w pokojach ich nie ma - mówi Kempa. - W urzędzie są pomieszczenia socjalne, w których one są, więc spełniliśmy to zalecenie już dawno - tłumaczy.

  Ostatecznie w pokojach znaleziono jednak sześć prywatnych czajników.

  Urzędnicy nie podkręcą kaloryfera

  Burmistrz w zgodzie z poleceniem prezydenta miasta wprowadzi natomiast inne ograniczenia: urząd wcześniej będzie gasił światła na zewnątrz, temperatura w urzędzie zostanie ograniczona do 19 stopni, a ogrzewanie będzie włączane dopiero wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni.

  - Wprowadzamy już ograniczniki w klimatyzacji i na grzejnikach. Urzędnicy nie będą ich regulować, wszystko będzie sterowane centralnie - mówi Robert Kempa.

  Jeśli rząd wprowadzi ustawową konieczność obniżenia zużycia mediów przez jednostki samorządowe o 10 proc., a wszystko na to wskazuje, to dzielnica będzie miała problem, by wypełnić ten obowiązek. Zwłaszcza jeśli bazą do rozliczania będzie okres pandemiczny, podczas którego wielu urzędników pracowało zdalnie i nie zużywało prądu w ratuszu.

  Plan oszczędności Trzaskowskiego 

  Odpowiedzią miasta na drożejącą energię są inwestycje w fotowoltaikę. Na Ursynowie w tym roku panele słoneczne pojawią się na 5 placówkach oświatowych, w przyszłym roku na kolejnych siedmiu oraz urzędzie dzielnicy i DOK Ursynów.

  Już od kilku lat są też inwestycje w modernizację miejskich węzłów cieplnych, termomodernizację i wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe. W planach jest budowa hubów energetyczno-wodorowych dla miejskiego transportu - za osiem lat 25 proc. taboru MZA ma jeździć na wodór.

  Teraz natomiast miasto wprowadza dziesięciopunktowy plan oszczędnościowy, ogłoszony kilka dni temu przez prezydenta Trzaskowskiego.

  - Mamy świadomość, że w obliczu trwającego kryzysu energetycznego, konkretne działania musimy podjąć tu i teraz. Dlatego wprowadzamy 10-punktowy plan oszczędności, który pozwoli nam ograniczyć zużycie energii miejskich jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług miejskich - mówi prezydent Warszawy.

  Co jest w planie? Oto 10 jego punktów:

  1. Wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków jednostek Urzędu m.st. Warszawy i urzędów dzielnicowych (w uzasadnionych przypadkach ograniczenie go do niezbędnego minimum i najpóźniej do godz. 22:00).
  2. Weekendowe ograniczenie zużycia energii w budynkach administracyjnych oraz ciepła do niezbędnego minimum.
  3. Włączenie ogrzewania budynków administracyjnych, dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza.
  4. Ograniczenie optymalnej temperatury budynków administracyjnych do 19 stopni Celsjusza (tam gdzie funkcjonują systemy BMS, czyli centralny system zarządzania budynkiem).
  5. Zobowiązanie administratorów budynków / ochrony do kontroli zużycia energii po godzinach pracy urzędu.
  6. Wyłączenie wszystkich zbędnych odbiorników energii w budynkach administracyjnych (np. wewnętrznych ekranów informacyjnych, wewnętrznych podświetleń w budynkach itd.).
  7. Ograniczenie liczby urządzeń AGD w budynkach administracyjnych (np. czajniki elektryczne czy ekspresy do kawy dla pracowników dostępne tylko w pomieszczeniach socjalnych). Według naszych pomiarów to właśnie urządzenia AGD w największym stopniu wpływają na wzrost zużycia energii elektrycznej w budynkach.
  8. Opracowanie podręcznika dot. oszczędnego gospodarowania energią w budynkach i przeprowadzenie warsztatów w tym zakresie ze wszystkimi administratorami budynków miejskich (również w dzielnicach).
  9. Wyłączenie podświetlenia mostów (bez wpływu na oświetlenie jezdni).
  10. Skrócenie czasu działania latarni ulicznych o 30 minut.

  źródło: stołeczny ratusz

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Energetyk 14 4 miesiące temuocena: 100% 

   Cale szczęście że prąd do samochodów elektrycznych jest za darmo i można ich kupić w bród dla urzędu.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan Bibuła-Powielacz 13 4 miesiące temuocena: 67% 

   Podejrzewam, że Burmistrz dojdzie z pracownikami do porozumienia, zabierze gwizdki z czajników, a same czajniki zostawi. Trzeba iść na kompromisy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UPR 1954 12 4 miesiące temuocena: 50% 

   Hehehe.......Oglądał "Ziemię Obiecaną" ?.Jeżeli nie,to może niech obejrzy. A może bez "strefy odpoczynku"z palet w środku spalin?. Żenua p.Trzaskowski....Żenua.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwróćmy uwagę 11 4 miesiące temuocena: 67% 

   Plan oszczędzania przewiduje zabieranie wszystkim, ale też DAWANIE ZAROBIĆ wybranym . Czytam w punkcie 8 - planujemy : "Opracowanie podręcznika dot. oszczędnego gospodarowania energią w budynkach i przeprowadzenie warsztatów ze wszystkimi administratorami budynków miejskich (również w dzielnicach)."

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zarząd komisaryczny dla Warszawy 10 4 miesiące temuocena: 42% 

   Trzaskowski nie potrafi uruchamiać żadnych biznesów, aby aktywnie zarabiać pieniądze dla Warszawy. Potrafi tylko ściągać coraz większe kwoty od mieszkańców Warszawy: podnosi podatki od nieruchomości, powiększa strefy płatnego parkowania, podnosi ceny parkowania w tych strefach. To co ściągnie od mieszkańców to lekką ręką wyda np. na zbędną kładkę przez Wisłę dla rowerowców pomimo ogromnego kryzysu energetycznego itd. A w tym samym czasie np. prezydent takiego Chełma wprowadził bezpłatną komunikację w swoim mieście...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 4 miesiące temuocena: 0% 

   Miasto ma inne zadania niż uruchamianie biznesów. Choć z drugiej strony to zupełnie nie tworzy warunków by ściągać inwestycje do Warszawy: brak dróg, brak mediów, brak planów miejscowych. A z samych podatków od nieruchomości zarabialiby na tych nieużytkowanych teraz gruntach.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zarząd komisaryczny dla Warszawy 8 4 miesiące temuocena: 67% 

   1) A kto broni Trzaskowskiemu np. wnieść aportem do spółki parę metrów miejskiego gruntu, aby deweloper zbudował tam 200-metrowy wieżowiec, który obie strony będą wynajmować biznesowi? 2) Ile pierdyliardów czajników wody można zagotować za 150 mln zł, które będą wydane na budowę zbędnej kładki?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obywatel budżetowy 7 4 miesiące temuocena: 80% 

   Pierwsza czynność urzędnika nalać wody do czajnika!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 6 4 miesiące temuocena: 60% 

   Przypomina to trochę scenę z filmu Wajdy Ziemia Obiecana, gdy stary Żyd, właściciel firmy, kazał swoim pracownikom płacić za gaz na którym gotowali wodę na herbatę. I uzasadniał, że to dla ich dobra, bo przestaną się wstydzić korzystać z jego gazu.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan Zubek ul. B. Polaka 56 5 4 miesiące temuocena: 67% 

   Więcej środków na UCKA! Nie ma darmowych imprez, nie ma potańcówek, nie ma jogi ani pilatesu dla seniorów. Wielu emerytom na Ursynowie PiS zabrał pieniądze i ledwo na leki starcza.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KAROL.... 4 4 miesiące temuocena: 93% 

   Ciekawe czy u u siebie w pokoju będzie miał czajnik????ludziom zabierze a sam będzie miał.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodak 3 4 miesiące temuocena: 55% 

   Niech zabierze, bo tylko kawki, herbatki, ciastka, a petenci w kolejkach czekają sprawę w urzędzie załatwić.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obywatel 2 4 miesiące temuocena: 39% 

   Jak nie masz pojęcia nie sadź farmazonów a jak uważasz że taka praca to miód to zapaszek z tym ze trzeba w takiej pracy mózgu używać a z twojej wypowiedzi mam wątpliwości czy robisz to

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 1 4 miesiące temuocena: 87% 

   "prowadzamy już ograniczniki w klimatyzacji i na grzejnikach. Urzędnicy nie będą ich regulować, wszystko będzie sterowane centralnie" Już raz mieliśmy sterowanie centralne, niektórzy pamiętają czym się to skończyło. Ocet i musztarda w Megasamie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4685 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023