REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 sierpnia 2022, 14:36 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy

  Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy (R. Motyl/UM)

  W ciągu dwóch miesięcy w Warszawie pojawi się rzecznik praw ucznia. Apelowali o to sami uczniowie oraz radni, m.in. ursynowski radny Paweł Lenarczyk.

  70 proc. ankietowanych przez Młodzieżową Radę Warszawy uczniów opowiedziało się za powołaniem miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich.

  - Kiedy dwa lata temu zaczynaliśmy proces powoływania rzecznika, stan polskiej edukacji był dużo lepszy. Nie było lex Czarnek, nie było podręcznika do HiT-u. Teraz rzecznik jest jeszcze bardziej potrzebny - stwierdza Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy.

  O utworzenie takiej funkcji w strukturach miasta apelowali do prezydenta stolicy także miejscy radni oraz działacze młodzieżówek Polski 2050 i Nowej Lewicy, którym na sercu leży oświata. W proces ten zaangażowany był także radny Paweł Lenarczyk z Ursynowa, który przypominał o obietnicach prezydenta Trzaskowskiego w swoich interpelacjach.

  - Dla mnie, ale przede wszystkim dla uczniów warszawskich szkół ważne jest teraz, kto zostanie wskazany na to stanowisko. Mam nadzieję, że ta osoba będzie opiniowana przez środowisko warszawskich uczniów. To w końcu ma być ich przedstawiciel w warszawskim ratuszu - mówi radny Lenarczyk.

  "Rządzący chcą upolitycznić szkołę"

  Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że rzecznik uczniowski zostanie powołany już wkrótce, prawdopodobnie w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. Dziś pojawi się odpowiednie zarządzenie prezydenta, a ratusz ogłosi otwarty nabór dla kandydatów na tę funkcję.

  - Ostatnie 7 lat było bardzo trudne dla edukacji w Warszawie. Rządzący robią wszystko, by upolitycznić polską szkołę. Jako samorząd od wielu lat z tym walczymy. Jasno mówimy, że polska szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów muszą być przestrzegane - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. ­- Wsłuchujemy się także w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - dodał na konferencji prasowej.

  Do zadań warszawskiego rzecznik praw ucznia będzie należeć informowanie o prawach, jakie przysługują uczniom oraz rekomendowanie, w jaki sposób postąpić w przypadku ich naruszania, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji.

  "Chcemy bezpieczeństwa i spokoju"

  Jak twierdzi ratusz, do miasta docierają niepokojące sygnały, że część młodych ludzi spotkała się z negatywnymi konsekwencjami dotyczącymi ich zaangażowania w działania na rzecz klimatu, praw kobiet czy w związku z protestami przeciwko wprowadzaniu zmian w prawie oświatowym.

  Jak wszyscy uczniowie, chcemy mieć zagwarantowaną przestrzeń do edukacji i rozwoju, a rzecznik nam tę przestrzeń poszerza i bardziej chroni. Chcemy bezpieczeństwa i spokoju, a rzecznik jest tego fundamentem - mówił Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy.

  Przy rzeczniku powstanie zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, urzędników, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kurkawodna 5 3 miesiące temuocena: 92% 

   kolejny synuś miętowy do brania pieniędzy i pierdzenia w stołeczek

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kowalski 4 3 miesiące temuocena: 88% 

   Czym sie zajmie niedorzecznik? Bedzie ***** ***

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 3 miesiące temuocena: 100% 

   Zgodnie z treścią artykułu to zadaniem rzecznika będzie jedynie informowanie o przysługujących prawach, bo nie będzie posiadał jakiejkolwiek władzy i realnego wpływu, tak? Edukacja nie podlega ratuszowi, więc to będzie stanowisko polityczne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasiaa 2 3 miesiące temuocena: 14% 

   Bardzo, liczyłam na jego powołanie, bo różne rzeczy dzieją się w naszych szkołach. Dziękuję p.radnemu Lenarczykowi za pomoc Wykonaliście dobra robotę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~O zgrozo! 1 3 miesiące temuocena: 91% 

   Kolejny urzędas za nasze pieniądze, który nic nie będzie robił zasłaniając się przepisami, że to nie w jego kompetencjach. Tylko czekać jak na sfinansowanie jego działalności podniosą podatek od nieruchomości.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4631 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023