REKLAMAA1 SanGiovanni  01.03.2021 - 31.03.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 stycznia 2021, 07:22 komentarzy 8

  (SK)

  Ursynowianie wrzucili w ubiegłym roku aż 33 tysiące opakowań do pierwszego i - na razie - jedynego w dzielnicy recyklomatu. W przyszłym roku ma być ich o kilka więcej. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. 

  Pierwsze, pilotażowe recyklomaty pojawiły się w Warszawie w połowie 2019 roku i z miejsca zdobyły serca warszawiaków. Projekt miasta, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia jest elementem kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów.

  W całej Warszawie do 10 automatów w 2020 roku trafiło już ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu. Na tym tle Ursynów, który pierwszy, i jak dotąd jedyny, recyklomat dostał 24 stycznia ubiegłego roku, prezentuje się całkiem dobrze. 

  Za wrzucane do niego opakowania dostaje się tzw. eco-punkty, wymienialne na zniżki, które można wykorzystać po zakończeniu lockdownu np. na kawę, bilety do kina czy teatru.

  Nie obyło się bez awarii

  Pomimo początkowych problemów z uruchomieniem urządzenie postawione przy ratuszu okazało się strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie od początku było tak duże, że maszyna często była przepełniona, pomimo opróżniania jej nawet 2-3 razy dziennie. Nie raz też była nieczynna. Na przykład w lutym ktoś zniszczył tylną klapę prawdopodobnie przez wrzucenie kilku opakowań naraz. 

  Pomimo tego, przez jedenaście miesięcy - od 27 stycznia do 31 grudnia - ursynowianie wrzucili do automatu prawie 33 tysiące sztuk opakowań, ważących prawie 2,5 tony. W szczegółach wygląda to następująco:

  • plastik - 21 052 sztuki - 736,82 kg
  • aluminium - 7 339 sztuk - 146,78 kg
  • szkło - 4 567 sztuk - 1 507 kg

  Będą nowe automaty!

  Za rok te liczby jeszcze się zwiększą. Za 880 tys. złotych z Budżetu Obywatelskiego mają stanąć na Ursynowie kolejne recyklomaty - przy ul. Sarabandy, ul. Kajakowej, przy stacjach metra: Natolin, Stokłosy i Ursynów oraz przy skrzyżowaniu ul. Poloneza z ul. Poleczki. 

  Zebrane w recyklomatach odpady są przekazywane do recyklingu. Natomiast te, które trafiły do automatów przez pomyłkę - do dalszej segregacji. Warto zaznaczyć, że kartony po sokach, puszki po konserwach czy opakowania po środkach czystości powodują uszkodzenia automatów.  

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 8 miesiąc temuocena: 0% 

   Mają niedługo wprowadzić kaucjonowanie butelek pet i puszek. Ale nasza wadzunia wie lepiej co jest dla nas dobre... Szczególnie jeśli chodzi o wydawanie naszych pieniędzy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ale jaja Ale jaja 7 miesiąc temuocena: 75% 

   To jest miś na skalę naszych możliwości. Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach. Pewnie kosztował ze 150 tys. a zebrał za tysiąc .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KABACIARA 6 miesiąc temuocena: 75% 

   Marzy mi się taki recyklomat do którego wrzucasz leniwego i głupiego urzędasa o skłonnościach korupcyjnych a wyskakuje na dole wyskakuje hajs który taki aparat urzędniczy zeżarł przez 25 lat "pracy" zawodowej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wykopek 5 miesiąc temuocena: 100% 

   Ogólnie jestem fanem recyklomatów i kibicowałem temu projektowi. Realia były jednak kiepskie. Przychodziłem tam często i w bardzo wielu przypadkach był przepełniony lub popsuty, a segregowane wcześniej śmieci trafiały do publicznego śmietnika obok (też przepełnionego przez poprzedników). Druga sprawa to koszt. Mamy podsumowanie ile kosztuje nas ta zabawa? Może jednak taniej dla wszystkich wyjdzie segregacja w przydomowych śmietnikach niż obsługa tej maszyny.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wek 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Zgadzam się. Zebrano podobno ponad 33 tys. opakowań. A ile kosztował recyklomat i jego eksploatacja. Ponieważ brak danych możemy tylko zgadywać. Sądzę, że ta forma zbiórki jest wyjątkowo droga.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agtj 3 miesiąc temuocena: 100% 

   Żeby jeszcze było na co wymieniać punkty... W Warszawie dramat...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Sprawdził się? Co przechodzę obok to ciągle przepełniony. 2,5 tony przez cały rok? Toż to mniej niż 7 kg dziennie. Śmiech na sali. To jest zabaweczka w mikro skali, a nie realne rozwiązanie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 1 miesiąc temuocena: 100% 

   Tak na oko to ma pojemność 2-3kg, więc 6,8 kg dziennie to stachanowiec, opróżniany 2, 3 razy na dzień. Zuchy w Urzędzie.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.345 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.03.2021 - 31.03.2021