Zamknij

Renowacja mebli jest nieodłącznym elementem dbania o domowe królestwo

19:51, 13.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:56, 13.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez mebli obitych różnego rodzaju tapicerką. W każdym domu znajduje się przynajmniej jeden mebel tego typu. Może to być kanapa, krzesło, pufa lub fotel. W swoim domowym królestwie warto dbać o te cenne przedmioty codziennego użytku. Można to robić na różne sposoby.

Nieodłączny element każdego domu

Obite tapicerką przedmioty są nieodłącznym elementem każdego domu. Ulubiony fotel czy wygodna kanapa mają nieocenioną wartość. Nie tylko finansową, ale przede wszystkim wpływają na komfort mieszkańców. To bardzo ważne, aby odpowiednio dbać o swoje meble. Można to robić samemu lub skorzystać z usług profesjonalisty. Przy poważnych pracach lub braku czasu polecana jest renowacja mebli w Warszawie u Wojciecha Miller. Meble są wykonywane z różnych materiałów, mają różnorodne wzory, kolorystykę. Każda tkanina wymaga odpowiedniej, indywidualnej pielęgnacji, o czym warto pamiętać. Dzięki temu zachowa swoje walory estetyczne i użytkowe przez długi czas. Odpowiednia pielęgnacja i bieżąca konserwacja minimalizują ryzyko pojawienia się dużych uszkodzeń.

Meble tapicerowane to nieodłączny element domowego królestwa.

Historyczna ciekawostka

Meble tapicerowane zyskiwały popularność w ekspresowym tempie. Ich historia sięga czasów starożytnych. Archeologiczne znaleziska i badania doprowadziły do prawdopodobnie pierwszego mebla tapicerowanego, którym był tron Tutenchamona, udekorowany poduszką na siedzisku.

Ustawienie mebli i ryzyko pojawienia się uszkodzeń

Wyjątkowo istotną kwestię stanowi umiejscowienie mebli w pomieszczeniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak jest to istotne. Przede wszystkim nie należy ustawiać sof, kanap, krzeseł czy narożników w miejscu wystawionym na silne działanie słońca. Tapicerki mebli mogą ulec szybszemu wyblaknięciu koloru pod wpływem silnego i częstego działania promieni słonecznych. Niekorzystny wpływ na barwę obicia wykazuje także bliskość kaloryferów oraz kominka. Z uwagi na to najkorzystniej jest unikać umieszczania mebli tapicerowanych w punktach mocno nasłonecznionych oraz z dala od źródeł ciepła.

Podstawowe zasady użytkowania

Meble tapicerowane służą jako miejsca odpoczynku we wnętrzach pomieszczeń. Jest to ich główne przeznaczenie. Inne sposoby użytkowania mogą skutkować uszkodzeniem mebli. Nie powinno się użytkować ich na zewnątrz, ani wykorzystywać do:

  • wspinania się,
  • bujania,
  • odkładania nieodpowiednich przedmiotów,
  • klęczenia itp.

Najkorzystniejsze warunki, w których najlepiej przechowywać meble, to: wilgotność powietrza w przedziale 25-65% oraz temperatura w przedziale 18-24oC. Inne warunki mają negatywny wpływ na tapicerkę i mogą przyczynić się do powstania deformacji. Ponadto meble tapicerowane powinny być:

  • zabezpieczone przed bezpośrednim oddziaływaniem wody,
  • niewystawiane na działanie silnych promieni słonecznych,
  • umiejscowione w odległości minimum 1,5 m od źródeł ciepła (np. piece, kuchenki, grzejniki itp.).

Rozpakowywanie zabezpieczonych mebli powinno odbywać się bez użycia ostrych narzędzi. Mogą one uszkodzić tkaninę lub zarysować konstrukcję metalową albo drewnianą. Później również warto mieć na uwadze, że ostre przedmioty oraz pazury zwierząt domowych mogą uszkodzić tkaninę lub inne części mebla.

Najlepiej unikać chwytania obić lub innych luźnych elementów podczas przestawiania mebli. Może to odkształcić lub przyczynić się do rozdarcia obicia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest przenosić meble, trzymając od spodu lub za nóżki.

Meble tapicerowane warto użytkować równomiernie. Naturalne odkształcenia będą pojawiały się jednakowo na powierzchni całego mebla. Warto również na bieżąco wygładzać wszelkie fałdowania i marszczenia tkaniny, które pojawiają się pod wpływem użytkowania. Zapobiegnie to utrwaleniu się fałd oraz zmarszczek oraz opóźni ten proces.

Bieżąca kontrola śrub i wkrętów oraz dokręcanie ich w miarę potrzeb zapewni większą trwałość i wydłuży żywotność produktu. Często zapomina się o tym, a naturalnym procesem jest poluzowywanie się małych elementów wraz z biegiem czasu użytkowania.

Renowacja mebli w ramach wolnego czasu

Renowacja mebli to ciekawy sposób na spędzenie czasu. Można oddać swoje meble w ręce profesjonalisty, np. renowacja mebli w Warszawie u Wojciecha Miller. Warto jednak na początku spróbować swoich sił przy odnawianiu mebli. Może okazać się, że stanie się to nową pasją.

Samodzielne tapicerowanie wymaga cierpliwości, jednak nie jest trudne. Poradzi sobie z tą czynnością większość osób, nawet bez wcześniejszego doświadczenia w renowacji tapicerki.

Tapicerowanie krzesła w kilku krokach:

  1. Krzesło najlepiej podzielić na odrębne elementy. Oparcie trzeba ściągnąć, a siedzisko odkręcić. Ważne, aby robić to ostrożnie, aby nie naruszyć struktury krzesła.
  2. Należy przygotować odpowiednią ilość materiału, odpowiadającą wyciągniętemu siedzisku, z zachowaniem kilkucentymetrowego zapasu.
  3. Wypełnienie siedziska powinno zostać wymienione na nowe. Rolę wypełniacza może pełnić np. wybrana pianka. Można użyć również innych wypełniaczy. Są szeroko dostępne w większości marketów budowlanych. Nowe wypełnienie powinno mieć podobną grubość do poprzedniego. Materiałem trzeba starannie pokryć całość, dokładnie wygładzając powierzchnię. Materiał należy dobrze naciągnąć, aby miał odpowiednie naprężenie. Przeciwległe boki powinny zostać zagięte i przybite równomiernie. Można użyć do tego np. tapera.
  4. Kolejnym krokiem jest wykonanie narożników. Nożyczkami można usunąć nadmiar materiału i delikatnie zaokrąglić rogi. Należy pozostawić mały margines materiału. Taperem należy przygotować rogi na zakładkę, pamiętając o naprężeniu i wygładzeniu powierzchni. Siedzisko jest gotowe.
  5. Przyszedł czas na obicie oparcia. Należy wykonać te same czynności, jak przy renowacji siedziska. Tkanina powinna być dokładnie naciągnięta, aby uniknąć fałd i zmarszczeń. Jeden bok powinien zostać pozostawiony do zszycia. Najlepiej dolny.
  6. Ostatnim krokiem jest zagięcie materiału pod spód przy pozostawionym boku i zszycie go przy pomocy igły i nitki. Po tej czynności należy złożyć krzesło, przymocować zdemontowane uprzednio siedzisko oraz oparcie. Krzesło zostało odnowione.

Samodzielna renowacja krzesła nie jest trudna.

Materiały, które można zastosować do obicia mebli

Do obicia mebli można wykorzystać różne materiały. Oczywiście ważne są aspekty wizualne i osobiste preferencje. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość. Najczęściej do tapicerowania mebli wykorzystuje się:

  • Szenil wiskozowy – charakteryzują go cienkie włókna, które nadają wytrzymałość. Dobrze wygląda i jest przyjemny w dotyku.
  • Aksamit – jest przyjemny w dotyku, ale nieco droższy. Meble obite tym materiałem prezentują się wyjątkowo elegancko.
  • Mikrofibra – jest łatwa w utrzymaniu czystości. Szczególnie polecana do mieszkań z małymi dziećmi oraz ze zwierzętami.
  • Skóra – uznawana jest za elegancki materiał. Może być naturalna lub ekoskóra.
  • Nubuk – wygląda wyjątkowo elegancko.

Wybór materiału oraz koloru powinien zależeć od osobistych preferencji oraz oczekiwań.

Tapicerowanie mebli u profesjonalisty

Tapicerka mebli ulega naturalnemu zużyciu. W niesprzyjających warunkach proces niszczenia jest szybszy.  Aby nadal móc cieszyć się meblem, warto zastanowić się nad jego renowacją. Tapicerkę można odnawiać na własną rękę. Nie każdy ma na to czas i ochotę. Najpewniejszym sposobem na odnowienie mebli jest oddanie ich w ręce specjalisty. Renowacja mebli w Warszawie u Wojciecha Miller. to doskonały wybór. Tapicerka zostanie odnowiona lub wymieniona na nową, a właściciel będzie mógł cieszyć się ulubionym fotelem lub kanapą jeszcze przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z:

Tapicer Meblowy, Samochodowy, Renowacja Skór
ul. Adama Mickiewicza 27
05-850 Ożarów Mazowiecki

Wojciech Miller
telefon: 505410523

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%