Zamknij

Rezonans magnetyczny - na czym polega i gdzie go wykonać?

13:19, 08.04.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:37, 09.04.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Diagnostyka obrazowa to dział diagnostyki medycznej zajmujący się tworzeniem obrazów zachodzących w ciele ludzkim. Bez niej nie sposób wyobrazić sobie współczesną praktykę medyczną.

Do obrazowania wykorzystywane są różne zjawiska fizyczne, które umożliwiają wizualizację, lokalizację, analizę ilościową i jakościową zmian fizjologicznych i patologicznych wewnątrz organizmu ludzkiego. Rozwój technik obrazowania zapoczątkował w 1895 roku W. K. Roentgen poprzez odkrycie promieniowania X. Burzliwy rozwój technik obrazowania nastąpił w drugiej połowie XX wieku a ukoronowaniem było wykonanie w 1977 roku pierwszych dobrej jakości obrazów z wykorzystaniem zjawiska rezonansu magnetycznego. W tej metodzie obrazowania nie stosuje się potencjalnie szkodliwego promieniowania X. Jest to metoda o najwyższym profilu bezpieczeństwa biologicznego.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Bez wdawania się w szczegóły, można powiedzieć, że metoda rezonansu magnetycznego (RM) wykorzystywana w diagnostyce medycznej, polega na generowaniu za pomocą technik cyfrowych obrazów wnętrza ciała ludzkiego. Jako oddziaływanie fizyczne wykorzystuje się magnetyczne zjawisko rezonansu jądrowego protonu wodoru zawartego w powszechnie występującej w każdym obiekcie biologicznym wody. Przetworzony cyfrowo sygnał można odczytać na monitorze i zapisać w celach diagnostycznych. Obrazowanie metoda rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia promieniowania rentgenowskiego więc jest całkowicie nieszkodliwe. Znajduje powszechne zastosowanie do wykrywania zmian chorobowych w tkankach szczególnie zasłoniętych przez kości. Obrazowanie RM stosuje się do badań całego ciała. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża, klaustrofobia i obecność w organizmie ciała obcych z częściami metalowymi (implanty ślimakowe, stymulator serca, pompa infuzyjna i inne).

Rezonans magnetyczny w diagnostyce ortopedycznej

W Warszawskiej klinice ortopedycznej Carolina Medical Center metodą rezonansu magnetycznego można zbadać stawy ścięgna i mięśnie układu mięśniowo-szkieletowego (więcej dowiesz się tutaj: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/ ). Możliwe jest wykrycie ognisk zapalnych, zmian przeciążeniowych i obrzęków mięśni we wczesnym etapie. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób aktywnych fizycznie.  Możliwe jest wykonanie badań z podaniem kontrastu dożylnego, kolorowe obrazowanie chrząstki stawowej oraz artrografia stawów i ścięgien. Pracownia diagnostyki obrazowej oferuje badanie w znieczuleniu dla dzieci i osób cierpiących na klaustrofobię. Badanie RM nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem pacjent wypełnia ankietę. Bezpośrednio po badaniu wyniki są przekazywane w postaci zapisu na płycie CD/DVD.

Gdzie w Warszawie wykonać badanie RM z zakresu ortopedii? 

W klinice ortopedycznej Carolina Medical Center badania wykonuje się aparatem General Electric Signa 1,5T HDxt Adv wyposażonym w komplet cewek dedykowanych badaniom ortopedycznym oraz opcję przeznaczoną do wykrywania ognisk zapalnych i obszarów zmienionych chorobowo. Aparatura o natężeniu pola magnetycznego 1,5 Tesli oraz ponad standardowa długość badania gwarantuje jego wysoką jakość i dokładniejszą diagnozę co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%