REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Dziewięćset tysięcy – jeżeli wierzyć szacunkom Departamentu Statystyki Narodowego Banku Polskiego, średnio właśnie tylu Ukraińców przebywało w zeszłym roku w Polsce. Zdaniem analityków liczba ta będzie się tylko zwiększać, bo w naszym kraju stale rośnie zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców – widać to zwłaszcza w branży budowlanej.

  Jak pracownicy z Ukrainy wpływają na rynek nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie? Polska od dłuższego czasu zmaga się z poważnym deficytem na rynku pracy. Rozwiązaniem tego problemu coraz częściej okazują się emigranci zarobkowi z Ukrainy, którzy w Polsce szukają schronienia przed konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju oraz pogarszającą się sytuacją ekonomiczną. Jeżeli wierzyć danym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, już 16 proc. wszystkich polskich firm zatrudnia Ukraińców. Tylko w zeszłym roku powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom; aż 95 proc. z nich dotyczyło właśnie obywateli Ukrainy. Generalnie im większe przedsiębiorstwo, tym większy udział pracowników z Ukrainy.

  Taniej, bo na czarno

  Ukraińców do Polski przyciąga przede wszystkim bliskość geograficzna, wysokość zarobków oraz niska bariera językowa (na opanowanie języka polskiego na poziomie umożliwiającym dogadywanie się z przełożonymi w zakresie obowiązków potrzebują przeważnie około czterech tygodni). Pracę najczęściej zaczynają w branży budowlanej – według niektórych wyliczeń w budownictwie zatrudnionych jest obecnie 120 tys. pracowników zza wschodniej granicy. Niestety ciężko o dokładne dane, bo spora część pracuje bez żadnych umów, godząc się na dużo niższe wynagrodzenia i prowadząc w ten sposób do dumpingu płacowego.

  Język ukraiński można usłyszeć zwłaszcza na placach budowy nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie. Trudno się temu jednak dziwić, skoro to właśnie w województwie mazowieckim zatrudnienie znalazło w zeszłym roku najwięcej Ukraińców – aż 384 388. Dla porównania, drugie pod tym względem jest województwo dolnośląskie – jednak tam pracowało „zaledwie” 209 763 obywateli Ukrainy!

  Tykająca bomba

  Jak przyznaje Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space, bez pracowników z Ukrainy wiele nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie zwyczajnie by stanęło z powodu braku rąk do pracy. Jego opinię potwierdzają dane NBP. W budownictwie i usługach remontowych pracuje bowiem 22% wszystkich Ukraińców z terenu aglomeracji warszawskiej. Problem w tym, że wielu z nich traktuje Polskę wyłącznie jako przystanek przesiadkowy w drodze na zachód – z najnowszego raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018” wynika, że aż 74 proc. Ukraińców nie planuje zostać w Polsce na stałe. Dlatego już niebawem może się okazać, że firmy budowlane będą zmuszone sięgać po pracowników z odleglejszych miejsc niż Ukraina, np. z Wietnamu, Indii czy Pakistanu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~P 8 ponad rok temu

   Niech wracaja do siebie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 7 ponad rok temu

   A ja każdemu Ukraińcowi dam na bilet transferowy na zapad :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zdrowy rozsądek 6 ponad rok temu

   Czy Polakom można zaufać? Ukraińcy chorują po ponad 12h za marne pieniądze i nie jest faktem, że nawet je dostaną. W Polsce nikt nie kontroluje pracodawców. Ukraińcy skazani są same na siebie. Zawiadomienie do inspekcji pracy może skończyć się źle dla pracownika nie pracodawcy, takie prawo.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Za psie pieniądze powiadasz? Uwierz mi, że nie znajdziesz Ukraińca do pracy za psie pieniądze. Wymagania finansowe mają wysokie, co niestety nie idzie w parze z umiejętnościami.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Jeśli 18-20 plz/godz. to marne pieniądze, to się zgadzam. Pracują ciężko, czasem są oszukiwani. Ale w przemyśle dostają czasami wiecej niż Polacy ze stażem w danej firmie na analogicznym stanowisku. Żeby ściągnąć sezonowych trzeba dać więcej. Aż tak tragicznie to nie jest, inaczej nie byłby ich tu prawie 2mln.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Miałem okazję oglądać jak wyglądają efekty końcowe pracy "elektryków" z Ukrainy. W jednej puszce, podłączone do kostki zasilającej przewody urządzeń 230V~ i 24V-. Inny przykład- elementy przykręcane "na siłę", tak, że poprzecinały przewody sygnałowe i zasilające, itd. itp. Naprawdę, jestem do dziś pod wrażeniem. Jak tak ma wyglądać ratowanie inwestycji to powodzenia.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~OLA2005 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Czy Ukraińcom można zaufać??? Pracują po 12 godzin , często partaczą robotę i trzeba po nich poprawiać. To żadna pomoc???

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 1 ponad rok temu

   To nie wina pracownika z Ukrainy, a raczej jego szefa Polaka. Ktoś skierował niewykfalifikowanego pracowanika do wykonania pewnych prac, a następnie nie sprawdził poprawności ich wykonania.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3374 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021