Zamknij

Rodzaje PIT-ów. Jaki PIT wypełnić?

20:32, 23.03.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:35, 23.03.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Zeznanie podatkowe składa się raz w roku, podsumowując osiągnięte zarobki. Jednak przez cały ten okres należy odprowadzać zaliczki, które są podliczane przez urząd skarbowy i po uwzględnieniu przysługujących Ci ulg otrzymujesz zwrot podatku albo musisz uregulować niedopłatę.

Jakie w Polsce są rodzaje PIT-ów?

„Najpopularniejszym formularzem jest PIT-37. Składają go osoby, których przychody rozliczają płatnicy, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Firmy przesyłają PIT-11 i na podstawie zgromadzonych tam informacji należy wypełnić PIT-37. Składają go więc osoby pracujące na etacie, zleceniu, zatrudnieni w oparciu o kontrakt menedżerski czy na podstawie zasiadania w radzie nadzorczej firmy. Ten formularz wypełniają także emeryci, renciści i stypendyści” – wyjaśnia ekspert finansowy z www.aasapolska.pl

Drugim często występującym formularzem jest PIT-36. Składają go osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają się według skali podatkowej (17% i 32%). Stosuje się go także wtedy, gdy masz kilka rodzajów dochodu, np. dodatkowo jeszcze z wynajmu mieszkania.

Z kolei PIT-36L jest również dedykowany przedsiębiorcom, ale takim, którzy wybrali podatek liniowy, który wynosi 19%.

PIT-28 stosujemy do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej albo umowy najmu, podnajmu lub dzierżawy, jeżeli opodatkowujesz je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

PIT-28/A służy podsumowaniu, które przychody są rozliczane według jakich stawek ryczałtu.

PIT-6 składają osoby, które zajmują się produkcją rolną. Muszą przygotować zeznanie, w którym wskażą rozmiary i rodzaje produkcji, którą zamierzają prowadzić w danym roku.

PIT-38 powinni wypełnić ci, którzy w zeszłym roku podatkowym osiągnęli przychody z instrumentów finansowych, czyli przykładowo sprzedali akcje spółki.

PIT-39 jest przeznaczony dla tych, którzy osiągnęli przychód ze sprzedaży nieruchomości. Trzeba rozliczyć się z fiskusem z dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty sprzedaży.

Czy każdy musi wypełnić PIT?

Rozliczenie PIT-u jest obowiązkowe dla osób, które w danym roku osiągnęły dochody z wyżej wymienionych źródeł. Ze składania zeznania podatkowego są zwolnione osoby, które:

  • nic nie zarobiły (bo były przykładowo utrzymywane przez rodziców, żonę czy męża),
  • zarobiły mniej niż 8 000 zł rocznie (jest to kwota wolna od podatku),
  • są zwolnione z płacenia podatku dochodowego (osoby, które nie ukończyły 26. roku życia).

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

PIT-y w zależności od formularza mają różne maksymalne terminy, do których można je złożyć. Najbardziej powinni pospieszyć się rolnicy, którzy swój PIT-6 składają do 20 stycznia. Następni w kolejce są ryczałtowcy, którym termin na dostarczenie PIT-28 mija wraz z końcem lutego.

Z kolei wszyscy pozostali, czyli rozliczający się za pomocą: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mają czas do 30 kwietnia.

Przy okazji warto pamiętać, że osoby, które otrzymują PIT 11 od pracodawcy dopiero na tej podstawie tworzą swoje zeznanie. Pracodawcy mają czas na wysłanie formularza do ostatniego dnia stycznia lub 1 lutego (w zależności od tego, kiedy wcześniej wypada dzień roboczy).

Jak rozliczyć PIT? Najlepiej online!

Od kilku lat możemy korzystać z ogromnego ułatwienia, jakim jest program Twój e-PIT. Urząd skarbowy przygotowuje zeznanie za nas, a my możemy je zaakceptować, zmodyfikować (np. dodać ulgi podatkowe albo wskazać organizację, której przekażemy 1%) albo odrzucić i przygotować samemu.

Dla zeznań, których termin złożenia upływa pod koniec kwietnia, przygotowany e PIT jest dostępny na e-urzędzie skarbowym zazwyczaj od 15 lutego. W tym roku jednak e-deklaracje miały opóźnienie i w tym terminie dostępne były tylko formularze PIT-37. Przedsiębiorcy musieli poczekać kilka dni, aby ich ePIT również był obecny w systemie.

Rozliczenie PIT a brak dochodu

„Jeśli w danym roku podatkowym nie masz dochodu, to nie jesteś zobowiązany składać zeznania podatkowego. Ta zasada dotyczy również osób, których roczny dochód nie przekroczył 8 000 zł. Jest to suma zwolniona z opodatkowania, z której również nie trzeba się tłumaczyć w urzędzie skarbowym” – mówi analityk finansowy z aasa.

Rozliczenie PIT a podatek dla młodych

W 2019 roku została wprowadzona ulga dla młodych. Od tego momentu osoby, które nie ukończyły 26 lat nie muszą odprowadzać podatku. Obejmuje to dochody z umowy o pracę i z umowy zlecenia, a od tego roku także z praktyk czy stażu absolwenckiego.

Jeśli młoda osoba ma zarobek tylko z wyżej wymienionych źródeł, to nie musi wypełniać PIT-u. Jeżeli jednak prowadzi własną działalność gospodarczą albo wynajmuje mieszkanie, to musi złożyć PIT zgodnie z typem formularza odpowiednim dla danego typu dochodów.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Warto rozliczać PIT online nie tylko dlatego, że jest to banalnie proste. Jeśli skorzystasz z programu Twój e-PIT, to urząd skarbowy musi Ci przelać zwrot podatku w ciągu maksymalnie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Z kolei, gdy wybierzesz tradycyjną formę papierową składaną stacjonarnie w urzędzie skarbowym, to ta instytucja ma dłuższy czas na wykonanie przelewu, bo aż 3 miesiące.

Dlatego warto przekonać się do e-PIT, bo po pierwsze zeznanie jest już przygotowane (mniej zorientowane osoby mogą je po prostu przeczytać i zaakceptować, bo zazwyczaj nie ma tam błędów), po drugie nie trzeba stać w kolejce w urzędzie skarbowym, a po trzecie można liczyć na szybszy zwrot podatku.

To kto, jaki PIT musi wypełnić? Podsumowanie

Wahasz się, który formularz PIT będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Zerknij na poniższą tabelkę i odszukaj swoją sytuację!

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas podsumowanie będzie dla Ciebie pomocne i z łatwością znajdziesz informację, który PIT w tym roku musisz złożyć.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%