REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2022, 12:07 komentarzy 5

  (SK)

  Już październik, a uczniowie klas szóstych w warszawskich podstawówkach wciąż nie mają podręczników do większości przedmiotów. Szczególnie dotknięte tym problemem są mniejsze szkoły z Ursynowa.

  Rodzice dzieci uczęszczających do 6 klasy w szkołach podstawowych narzekają na brak podręczników. Zmieniła się podstawa programowa, ale nowych książek jak nie było, tak nie ma.

  - Do języka polskiego, historii, geografii, biologii, ale też informatyki czy plastyki - wymienia brakujące podręczniki pani Kornelia, mama ucznia ze szkoły przy Sarabandy.

  Ministerstwo nie dało pieniędzy

  Placówka ta, podobnie jak większość szkół w stolicy, nie dostała od ministerstwa dotacji celowej na zakup podręczników w pełnej wysokości.

  - To dziwne, że właśnie Warszawa nie dostała tych pieniędzy. Mam koleżanki z mniejszych miejscowości na Mazowszu i wszystkie szkoły na wsiach dostały środki na podręczniki - mówi mama szóstoklasisty.

  Jak szkoły radzą sobie z brakiem podręczników na lekcjach? W podstawówce przy Sarabandy nauczyciele wyświetlają strony z podręczników za pomocą projektorów, ale te od długiego użytkowania zaczęły się psuć, a szkoła... nie może sama kupić nowych. Musi być przetarg ogłoszony przez dzielnicę.

  Wielu rodziców, widząc, że środki z ministerstwa nie nadchodzą, sama kupuje dzieciom podręczniki. Tak jak było kiedyś, zanim wprowadzono te bezpłatne, fundowane przez państwo. Nie wszystkich jednak na to stać.

  Dzielnica: Szkoły nie mogą dołożyć

  Braku wystarczającej dotacji z MEiN nie zastąpi np. dotacja z dzielnicy. Nawet, gdyby miasto, szkoła czy sami rodzice chcieli dołożyć środków z własnego budżetu, nie mogą tego zrobić. Rodzicom tłumaczą to na zebraniach dyrektorzy szkół. To problem prawny wynikający z przepisów budżetowych. 

  - Szkoła, nie posiadając środków finansowych w planie wydatków, nie może zaciągać zobowiązań i nie ma możliwości dokupienia pozostałych podręczników - potwierdza te informacje Kamila Terpiał z ursynowskiego ratusza.

  Jak dodaje, w 2022 roku pomimo złożonego wniosku oraz jego aktualizacji miasto Warszawa otrzymało niepełną kwotę dotacji celowej, co powoduje, że również szkoły we wszystkich dzielnicach nie otrzymały pełnej kwoty na zakup wszystkich kompletów materiałów. 

  Na Ursynowie brakuje około 200 tysięcy złotych. Do tej pory z MEiN dzielnica otrzymała 777 tys. a prosiła o 978 tys.

  - Decyzję o tym, dla których klas zostały zakupione podręczniki i pozostałe materiały, podejmował dyrektor konkretnej szkoły w ramach posiadanych środków finansowych, które już otrzymał - mówi Terpiał.

  "Termin kolejnej transzy nie jest znany"

  Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło pod koniec września dodatkową pulę pieniędzy na podręczniki, ale do Warszawy one nie dotarły. Jak wyjaśniał niedawno minister Przemysław Czarnek potrzebne są zmiany ustawowe podwyższające limit wydatków na podręczniki, bo "liczba uczniów w związku z wojną na Ukrainie wzrosła".

  Z informacji uzyskanych od Biura Edukacji m.st. Warszawy, które kontaktowało się w tej sprawie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty, wynika, że termin uruchomienia kolejnej transzy nie jest jeszcze znany. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kornel 5 3 miesiące temuocena: 33% 

   No pięknie.A dla nowych grup społecznych,które w ilościach milionowych zasiliły nasz kraj to jest: różne świadczenia pieniężne ,500 plus,dodatek na początek szkoły,długo by wymieniać jeszcze. A co z naszymi dziećmi?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~~ma 4 3 miesiące temuocena: 40% 

   Do tego trzeba dodać, że stawki za podręczniki z tej dotacji nie wzrosły od wielu lat, w odróżnieniu od cen podręczników.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karolu 3 4 miesiące temuocena: 50% 

   Czarnek nie ma czasu dla dzieci z Warszawy

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 2 4 miesiące temuocena: 57% 

   Kolejna odsłona szykanowania samorządów przez obecną władzę centralną. To typowe dla PiSu.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rbrirjfhrk 1 4 miesiące temuocena: 60% 

   W szkole moich dzieci rok temu nie było części podręczników . Kupiliśmy sami choć nauczyciele nie mogli do tego namawiać ale.wskazali podręcznik. W tym roku padło na inne klasy. Głośno się o tym nie mówi niestety

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4759 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023