REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 listopada 2020, 07:33 komentarzy 83

  (pixabay.com)

  Rodzice lawinowo wypisują swoje dzieci z lekcji religii w ursynowskich szkołach. W ciągu dwóch miesięcy z katechezy zrezygnowało ponad trzystu uczniów.

  Na Ursynowie we wszystkich szkołach uczy się prawie 12,5 tysiąca uczniów. Nie wszyscy jednak biorą udział w lekcjach religii. Są to nie tylko niewierzący, ale też wyznawcy innych obrządków niż katolicki. W ubiegłym roku na szkolną katechezę zapisanych było w naszej dzielnicy nieco ponad 8 tys. dzieci i młodzieży.

  Wg danych zebranych w szkołach, od września ubyło 316 uczniów uczęszczających na lekcje religii - to spadek o prawie 4 procent. Nauczyciele mówią, że czegoś takiego jeszcze nie było i łączą to bezpośrednio z tym, co dzieje się ostatnio na ulicach polskich miast.

  - To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki - ocenia dyrektorka ursynowskiej podstawówki.

  Od pedagogów słyszymy, że oliwy do ognia dolał również list fundacji "Ordo Iuris" skierowany na początku października do dyrekcji i społeczności stołecznych szkół. Można w nim przeczytać m.in. że: 

  W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa stwierdzającego, że polska szkoła ma charakter świecki, a dyrekcja placówki ma obowiązek przyjąć rolę gwaranta możliwości ekspresji religijnej.

  Była to reakcja na pismo wiceprezydent Warszawy do dyrekcji stołecznych placówek oświatowych. Renata Kaznowska przypominała w nim "o świeckim charakterze szkół publicznych i organizowanych w nich uroczystościach".

  "Już nawet dziadkowie tego nie krytykują"

  Już we wrześniu rodzice z Ursynowa zaczęli masowo wypisywać dzieci z religii. Dla jednych była to manifestacja, dla innych początek rozstania z Kościołem.

  - Wszyscy “nawracacze” niech trzymają się z daleka od naszych dzieci. I niech sobie to uświadomią, że nic nie zwojują. Im bardziej będą naciskali tym gorzej dla ich planu. To dopiero początek, a trend jest rosnący, co widać w naszej szkole. Nawet już dziadkowie nie krytykują decyzji. Rozumieją, że religia w szkole nie ma związku z wiarą. To rodzaj indoktrynacji politycznej. My się na to nie godzimy - mówi pani Aurelia, matka dwojga ursynowskich uczniów, które od dwóch tygodni nie chodzą już na religię.  

  Duże znaczenie w podjęciu decyzji o wypisaniu dziecka z katechezy ma nauczyciel. I nawet, jeśli rodzice mają pretensje do kościelnych hierarchów, to nie zawsze przekładają to na konkretną osobę nauczającą ich dzieci religii.

  - U nas jest ksiądz z prawdziwego zdarzenia. Dzieci go lubią, bo potrafi z nimi rozmawiać i ma otwarty umysł. Boję się, że to może tylko mu zaszkodzić. Jeśli go zwolnią, to ani przez moment nie będę się zastanawiać i wypiszę dziecko z religii. Mam nadzieję, że szkoła nadal będzie świecka i nauczyciele nie ugną się przed religijnymi fanatykami przebranymi za polityków - mówi pani Alicja.

  - Chcielibyśmy mieć więcej dzieci i młodzieży na lekcji religii – przyznaje ks. Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży i katecheta w Szkole Podstawowej nr 330.

  - Jednocześnie każdy ma wolność wyboru, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w zajęciach. Szanujemy wybór rodziców niepełnoletnich uczniów, którzy nie podają powodów swojej decyzji. Trudno oceniać, jakie są przyczyny wypisywania się z religii. Z rozmów z uczniami wynika, że nieraz wygrywa pokusa dłuższego spania czy wcześniejszego wyjścia ze szkoły, gdyż lekcje ustawiane są często na pierwszych i ostatnich godzinach. Pojawia się też pokusa, żeby nie mieć kolejnego obowiązku i zrezygnować z nauki, skoro jest taka możliwość - mówi katecheta.

  Jego zdaniem jest za wcześnie, by łączyć nastroje społeczne wywołane orzeczeniem TK z wypisywaniem się z lekcji religii.

  Zapytaliśmy rzecznika Archidiecezji Warszawskiej  o komentarz do tak dużej liczby osób wypisujących dzieci z religii. Jak powiedział nam, w ostatnim czasie nie doszło do radykalnych zmian, choć tendencja jest rosnąca.

  - Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze reforma edukacji, w wyniku której pogorszyły się warunki lokalowe. Jest mniej sal do prowadzenia zajęć, często organizowanych poza planem lekcji. Nie bez znaczenia jest również laicyzacja społeczeństwa. Uczestnictwo dzieci w lekcjach religii jest odzwierciedleniem stosunku rodziców do wiary. Każda rezygnacja to powód dla katechetów do zastanowienia się nad swoją pracą, nad sposobem komunikowania się z uczniami. Archidiecezja robi wszystko, aby podnieść poziom nauczania - wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński.

  Obecnie w Warszawie na lekcje religii, według danych Archidiecezji Warszawskiej, uczęszcza 70 procent wszystkich uczniów. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 359

  • 186
   BARDZO PRZYDATNY
  • 32
   ZASKOCZONY
  • 51
   PRZYDATNY
  • 15
   OBOJĘTNY
  • 11
   NIEPRZYDATNY
  • 22
   WKURZONY
  • 42
   BRAK SŁÓW

  83Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Gość 7 83 ponad rok temuocena: 14% 

   Religia jest niezwykle ważna. Bo mówi o Bogu i o prawdziwym pochodzeniu człowieka. Tylko KTOŚ (Bóg) bardzo inteligentny mógł stworzyć coś tak inteligentnego jak człowiek i życie w formie jaką znamy. Nie ma Boga to niema Człowieka. Jesteś, to tym bardziej jest i Stwórca Bóg. Tak więc religia jest nauką o Bogu i oddaje prawdę o pochodzeniu człowieka i właściwych relacjach jakie powinny być miedzy człowiekiem a Bogiem. I bynajmniej człowiek nie pochodzi od mało inteligentnej małpy. Jest zbyt inteligentny by małpa miała podejmować decyzje o jego zaistnieniu, i jeszcze zainicjować taką inteligencję.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby
  • ~Miłego dnia 82 ponad rok temuocena: 75% 

   Bardzo dobrze, a będzie takich osób więcej. Tak samo postępuje spadek liczby udzielanych chrztów. Społeczeństwo się zmienia i w końcu zaczyna dostrzegać czym tak na prawdę jest Kościół katolicki. Oczywiście, niektóre betonowe łby, będą dalej klepać te same frazesy co 50 i 100 lat temu, katolicka żółć będzie się wylewać i "miłosierny" jad będzie się sączyć, ale procesu laicyzacji już się nie da zatrzymać :D

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby
  • ~T.Z 81 ponad rok temuocena: 15% 

   bezmózgu nie obraźaj religii katolickiej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 11 wpisy tej osoby
  • ~yan.nick 80 ponad rok temuocena: 83% 

   Zgłosiłem tę wypowiedź do moderacji, ale po chwili doszedłem do wniosku, dlaczego mają zostać jedynie "kulturalnie" się wypowiadający? Musimy wiedzieć, że są też inni, takie właśnie "bezmózgi", jak sam siebie określa, obrażający wszystkich dookoła.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~MM 79 ponad rok temuocena: 22% 

   No nareszcie, na zajęciach religii zostaną dzieci, które bedą w pełni i świadomie korzystały z tych zajęć. Odpadną ci nieuświadomieni, zbuntowani, nie orientujący się po co tam są, przeszkadzajacy innym korzystać. Luksus.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby
  • ~yan.nick 78 ponad rok temuocena: 86% 

   W ogóle nie roumiem twojej wypowiedzi. Piszesz "Odpadną ci nieuświadomieni, zbuntowani" - przecież szkoła powinna dzieci uczyć myśleć, a nie odwrotnie. "nie orientujący się po co tam są" - aha, j.w., w dodatku mają corobić, bo nie rozumiem. Każdy dogmat jest zaprzeczeniem myślenia. KK zabrania myśleć.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby
  • ~sąsiad 77 ponad rok temuocena: 83% 

   tylko 300?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~Puku 76 ponad rok temuocena: 42% 

   Co ma religia w szkole do polityki? Uczy pewnej wrażliwości, nie zabierajcie tej szansy dzieciom...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby
  • ~yan.nick 75 ponad rok temuocena: 86% 

   Religia uczy wrażliwości? Wolne żarty, miałem religię 50-60 lat temu, ale po moich dzieciach i wniukach wnoszę, że nic się nie zmienniło. Co ma religia w szkole do polityki? - A to właśnie, że została tam wciśnięta na siłę, gusła udają naukę. Starsza wnuczka zapytała katechetę (jak facet może zostać katechetą?) o dinozaury, to odesłał ją do biolożki i postawił jedynkę, potem drugą. Powiedzieliśmy rodzicom, zabierajcie czym prędzej dziecko stamtąd, bo zrobi jej krzywdę. Natomiast młodszy wnuk na jego bytanie, kto stworzył Boga, dostał odpowieź "nikt", to stwierdził (jakże słusznie i logicznie), że w takim razie nie istnieje. Jedynki jeszcze nie dostał, ale dobrze nie wróżę.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby
  • ~zwykły obserwator 74 ponad rok temuocena: 50% 

   To dziwne. Jeszcze są ursynowskie dzieci uczęszczające na religię? Nie wierzę. To zwykły fake.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby
  • ~Katol 73 ponad rok temuocena: 44% 

   Kto odchodzi z domu Bożego przez kapłana nigdy nie był tam z powodu Jezusa. Aborcja, sodomia i herezja to grzechy śmiertelne. Kto popiera zboczenia i zabójstwa nigdy nie był katolikiem. Odchodzcie. W dniu sądu tylko nieliczni dostąpią zbawienia.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 25 wpisy tej osoby
  • Jaro 72 ponad rok temuocena: 73% 

   Wszystko niby się zgadza, tylko zwróć uwagę, że nie każdy ma mocno zakorzenioną, ugruntowaną wiarę (zresztą, czy ja taką mam? tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono...). Dla dużej grupy "chodzących do kościoła" (celowo nie piszę "wierzących"), postawa duchownych = prawda o wierze w Chrystusa. Obaj wiemy, że to nie tak działa. Ale dla takich ludzi grzechy poszczególnych duchownych, jak pedofilia, zachłanność na mamonę, brak empatii i wiele, wiele innych, to ostateczny powód do zaprzestania ich praktyk (chodzenie na religię, do kościoła...). Czyli są powodem zgorszenia, co w przypadku osób duchownych jest wyjątkowo ciężkim przewinieniem. Naszym zadaniem zaś powinno być przekazywanie radosnej nowiny: Jezus Cię kocha, ale idź i nie grzesz więcej.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby
  • ~Katol 71 ponad rok temuocena: 29% 

   Każdego spodka sprawiedliwość w dniu sądu. A fałszywi kapłani, ludzie nikczemni, chciwi i bez wiary nie dostąpią zbawienia. Ilu jest faktycznych katolików w Polsce? Uważam, że ok 5% wiernych. Modlę się za apostatów do św. Maksymilana Kolbe.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby
  • Jaro 70 ponad rok temuocena: 71% 

   Super. Piękna postawa. Jak chcesz łowić, dorzuć do tego jeszcze nowotestamentowe przesłanie Jezusa, że Bóg jest miłosierny i wszystko wybacza. Trzeba mu tylko zawierzyć i szczerze pójść za nim. Wcześniej wyzbyć się grzechu i zobaczyć w drugim brata. Bóg zna każdego z nas i wie, czy ci, którzy mienią się odnowicielami Kościoła, nie chcą w istocie jego powolnej zguby. Czy ich działania nie mają przypadkiem na celu odciąganie ludzi od wiary na stronę... No właśnie, czego?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby
  • ~Boom 69 ponad rok temuocena: 83% 

   Skoro szef organizacji nie reaguje na poczynania swoich podwładnych, a nawet pomaga ukrywać ich przestępstwa to każda osoba mająca choć odrobinę moralności powinna wyjść z takiej organizacji. Kościół katolicki nie jest bogiem.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby
  • Jaro 68 ponad rok temuocena: 0% 

   To Twoje zdanie. Uważam inaczej, ale nie rozstrzygniemy tego w formie dyskusji na HU.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby
  • ~Ojczulek 67 ponad rok temuocena: 82% 

   Zbawienie? Od czego? Buhahaha. Z przyjemnością wypisałem syna z religii. Będzie wolnym człowiekiem; jeśli zdecyduje się kiedyś wejść do Kościoła, to zrobi to świadomie. Dość indoktrynacji dzieci!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby
  • ~yan.nick 66 ponad rok temuocena: 83% 

   Aborcja, sodomia i herezja to grzechy urzędników krk, więc o co chodzi? Czy to znaczy, że nie ma księży katolików?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~what 65 ponad rok temuocena: 90% 

   mnie to dziwi, bo ludzie chrzczą dzieci, posyłają do komunii, biorą śluby kościelne a tak naprawdę to dla większości jest cyrk, taki teatrzyk który z wiarą nie ma nic wspólnego, podobne podejście przekazują swoim dzieciom. Uważam, że takie osoby powinny być uczciwe wobec siebie przede wszystkim i faktycznie odejść od kościoła, skoro to dla nich jedynie szopka. UCZCIWOŚĆ przede wszystkim przecież nikt tak naprawdę nie zmusza do chodzenia do kościoła i korzystania z obrządków.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby
  • ~helek 64 ponad rok temuocena: 60% 

   bardzo dobrze ale z pewnoscia nie podoba sie to srodowiskom pedofilskim w kosciele

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby
  • ~Ewcia 63 ponad rok temuocena: 53% 

   To dobra wiadomosc. Kosciol powinien tez przestac chrzcic potomstwo ateistow. Lepiej miec mniejszy Kosciol bez takiej szumowiny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 15 wpisy tej osoby
  • ~moht 62 ponad rok temuocena: 77% 

   dokładnie, przychodzą do kościoła bo chrzest, komunia albo pogrzeb, niech będą konsekwentni i trzymają się z daleka od kościoła, nic tu po nich

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby
  • ~moht 61 ponad rok temuocena: 74% 

   oczywiście ślub kościelny, suknnia, wiązanki itd. skoro tak pogardzacie kościołem to zrezygnujcie byle konsekwentnie

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby
  • ~rlnd 60 ponad rok temuocena: 86% 

   "bez takiej szumowiny." Piękne słowa Chrystusa.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 4 wpisy tej osoby
  • ~65+ 59 ponad rok temuocena: 88% 

   Ewcia, a Ty jak byś nazwała siebie , gdy innych nazywasz szumowinami. Czy takich zachowań naucza Twój kościół? Czy może savoir vivre pobierasz w miejscach, o których nie chciałabyś głośno mówić? Skąd ta mowa pogardy i poniżenia dla innych?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 22 3 wpisy tej osoby
  • ~szumowina 58 ponad rok temuocena: 76% 

   Jakby się przestały te "szumowiny" chrzcić i brać ślub, to hajs z "co łaska" by się przestał zgadzać i wtedy by był kwik

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby
  • Jaro 57 ponad rok temuocena: 86% 

   To nie są dobre słowa. Kościół powinien wychodzić do ateistów/pogan z Dobrą Nowiną i tym powodować u nich chęć przyjmowania sakramentów. Świadomą chęć. Skoro w Wawie są takie "świetne" statystyki odchodzenia od praktyk (odejście od wiary nastąpiło prawdopodobnie dużo wcześniej), to po co zachowywać pozory i przed kim budować fałszywą fasadę? Przecież tu fejm i lajki zdobywa się raczej za ostentacyjną pogardę dla wiary i wierzących (nie kopiujmy tej pogardy w stosunku do pogan/ateistów). Być może wolą bożą jest, żeby faktycznie Kościół na nowo skurczył się do mikroskopijnych rozmiarów, może nadchodzi czas ostateczny... Nie wiemy tego. Po prostu róbmy swoje i dawajmy dobry przykład.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby
  • ~nick_znik 56 ponad rok temuocena: 85% 

   Ewcia.. w punkt.. i wywalić księży ze szkół, zdjąć krzyże ze ścian, zakręcić kurek z pieniędzmi podatników. Ja nie jestem katolikiem a KK doi mnie na kasę równo. Lepiej bawcie cię w swoich kościołach i wpieprzajcie się w życie innych. Tak wam pomoże bóg

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby
  • ~yan.nick 55 ponad rok temuocena: 100% 

   >Lepiej miec mniejszy Kosciol bez takiej szumowiny.< Po ostatnich enuncjacjach wygląda, że wśród urzędnków tej korporacji innych nie ma. Nawet ci, których uważano za czystych, takimi okazują się nie być.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby
  • ~moht 54 ponad rok temuocena: 58% 

   oczywiście, przecież niedługo w Europie dominującą religią będzie islam, po co dzieci uczyć religii kiedy wyznawcu koranu wskażą imcwłaściwy kierunek, już to robią we Francji czy Niemczech

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 19 wpisy tej osoby
  • ~rlnd 53 ponad rok temuocena: 47% 

   Dominującą religią? Znaczy się we Francji albo w Niemczech imamowie wpierdalają się w tworzenie prawa? Narzucają zakazy i nakazy? Możesz podac przykłady? Bo ja na przykład pamiętam, jak we Francji zakazano noszenia burek. Może powinniśmy zakzać noszenia krzyży, w końcu Polska to państwo świeckie (regulowane ustawowo na bazie Konstytucji).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 18 wpisy tej osoby
  • ~Boom 52 ponad rok temuocena: 53% 

   Powiedz to na przykład Czechom. Zawsze pojawia się taki idiotyczny argument, że zamiast sekty katolickiej musi być islam.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 15 wpisy tej osoby
  • ~europejczyk 51 ponad rok temuocena: 71% 

   skoro inna ideologia/religia jest przyszłością po co tkwić w związku z przegranymi? Żadna religia nie zatrzyma innej religii. Tylko twarde oddzielenie wszystkich religii od życia społecznego i bezwzględne ściganie za akty przemocy może nas obronić przed motywowanymi religijnie zbrodniami.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby
  • ~Zytka 50 ponad rok temuocena: 60% 

   Moja 8letnia córka jakiś czas temu przyszła po szkole i powiedziała, że chce wypisać się z religii. Powodem był spór z katechetką. Córka słuchając o stworzeniu świata powiedziała, że Bóg ma magię skoro zrobił takie rzeczy. Katechetka kategorycznie i ostro zabroniła jej w ten sposób myśleć. Nie zgadzam się z próbami ograniczania samodzielnego myślenia odpowiedniego do etapu rozwoju. Poza tym nie rozumiem, dlaczego w szole podstawowej dzieci mają jedną godzinę historii czy geografii w tygodniu, a dwie godziny religii.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 21 wpisy tej osoby
  • ~Dziadek 65+ 49 ponad rok temuocena: 55% 

   Islam i chrześcijaństwo nadal są ważnymi graczami w świecie, jednak ich rola jest odtwórcza. Obecnie religie te zajmują się raczej działaniami nastawionymi na hamowanie i przeczekanie niż torowanie dróg nowatorskim technologiom, innowacyjnym metodom ekonomicznem itp . Nadal na świecie miliardy ludzi korzysta z religijnych świętych ksiąg jako źródła autorytetu , ale te teksty nie są już źródłem twórczości. Dlatego też kapłani, rabini nie rozumieją najnowszych problemów dokonujących się w biologii czy informatyce . Aby to zrozumieć trzeba czytać artykuły naukowe a nie starożytne święte teksty. Wobec tego co oni mogą przekazać pożytecznego nam, naszym dzieciom , wnukom. Dlatego też moje wnuczki nie uczęszczają na lekcje religii tylko inne dodatkowe zajęcia.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 20 wpisy tej osoby
  • ~Obserwator 48 ponad rok temuocena: 57% 

   W Europie powolutku umacnia się inna religia. Z każdym rokiem liczba jej wyznawców się zwiększa. Cierpliwości.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 20 wpisy tej osoby
  • ~Warszawiak82 47 ponad rok temuocena: 54% 

   To ile osób chodzi na religię, a ile się z niej wypisuje nie ma wielkiego znaczenia. Istotne jest to, że po pierwszej komunii, większość dzieci przestaje chodzić do kościoła, a prawie cała młodzież nie chce mieć z nim nic wspólnego. Współczesna młodzież jest bardzo inteligenta, nie kupuje zakłamania, obłudy i pazerności kleru. Wyrasta całe pokolenie, które nie podda się presji ze strony KK. Jak będą dorośli to w całym tygodniu będzie tylko jedna msza w niedzielę na której, będzie kilka zdewociałych babek. Koniec KK w Polsce, takiego jak do tej pory jest bliski i nieuchronny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 40 wpisy tej osoby
  • ~Boom 46 ponad rok temuocena: 74% 

   Presję to wywiera raczej najbliższa rodzina. I co robią młodzi rodzice? Chrzczą dzieci by mieć spokój. Powód najgorszy z możliwych.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 31 11 wpisy tej osoby
  • ~mm 45 ponad rok temuocena: 61% 

   Po co wiara jak jest Twitter i Facebook. Wzorami teraz są celebryci. Bez religii społeczeństwo upadnie bo czerpiąc wzorce z Internetu niektórzy uwierzyli, ze zabijanie płodów jest prawem człowieka.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 34 22 wpisy tej osoby
  • ~z Kabat 44 ponad rok temuocena: 67% 

   Zakłamanie i obłuda wygrywa niestety w każdych wyborach. A co do "inteligencji" młodzieży, to mogliśmy ją ostatnio usłyszeć i zobaczyć na ulicach.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 29 14 wpisy tej osoby
  • ~Boom 43 ponad rok temuocena: 42% 

   Młodzież to ma dosyć gwałtów funkcjonariuszy kościoła z ich szefami kryjącymi ich z Watykanu. Afera goni aferę. Dosyć.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 25 wpisy tej osoby
  • Jaro 42 ponad rok temuocena: 80% 

   Świetnie. Ogromna szkoda tylko, że ta sama młodzież łyka jak pelikan wszelkie "nowoczesne" wzorce z netu. Chyba jednak wiara w inteligencję stadną naszej młodzieży jest "nieco" na wyrost. Przede wszystkim "nowocześni" rodzice "zapominają" przekazać tej "inteligentnej" młodzieży, że każdy przekaz, czy to z TV, czy z netu, należy przefiltrować i to ostro. Niestety, dziś manipulacja jest podstawowym narzędziem po obu stronach barykady. Wygląda na to, że przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Zobaczymy, co z tego się wykluje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby
  • Jaro 41 ponad rok temuocena: 78% 

   Kościół czeka olbrzymia zmiana. Prawdopodobnie kończy się powoli pewna epoka. Może to i dobrze? Bo zamiast głosić Słowo, duża część hierarchii zajęła się zupełnie czymś innym. Jeśli ktoś nie ma czasu na wiarę, bo to dla niego prawie to samo, co tarot (albo jeszcze mniej), to oczywiście jego wybór. Bóg czeka. Nawet do końca życia. Po pierwsze wiara, przynależność do Kościoła, nie może nic dawać, co byłoby cenne "w oczach tego świata". Ba, musi dojść do sytuacji pierwotnej, że przynależność do Kościoła musi na nowo stać się "głupstwem i zgorszeniem". Muszą odejść "ochrzczeni poganie", a Kościół głosić Słowo tak, by ci poganie zechcieli do niego wrócić. To bolesny proces, ale bez rozwodu Kościoła z polityką i posiadaniem, w obecnych czasach instytucja Kościoła nie będzie realizować swoich zadań misyjnych i nie będzie głosić Ewangelii w taki sposób, by była właśnie Dobrą Nowiną.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 5 wpisy tej osoby
  • ~Irfy 40 ponad rok temuocena: 58% 

   No, na "Dobrą Nowinę" to sobie jeszcze poczekamy :) Jeżeli byłaby to nowina w stylu "Dzień dobry, od jutra rozdajemy biednym i potrzebującym cały nasz ziemski majątek a sami, wszyscy, jak jeden mąż, ruszamy w świat głosić "Słowo Boże" ", to ja mam wrażenie, że nie zostanie ona ogłoszona aż do, tfu, końca świata i o jeden dzień dłużej :P

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 10 wpisy tej osoby
  • Jaro 39 ponad rok temuocena: 100% 

   Skoro tak twierdzisz, to nieubłaganie tak właśnie będzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby
  • ~Bartek W 38 ponad rok temuocena: 52% 

   To chyba jedna z nielicznych zalet zdalnego nauczania. Już dzieciaki, które nie chodzą na religie nie musza być odprowadzane na świetlice. Ten proceder to jest prawdziwe przekleństwo religii w szkole. Dzieciaki nie chodzące na religię katolicką były dr facto stygmatyzowane. Gdyby nie to, że wciskają religie w środek zajęć uczniów to apostatów byłoby znacznie więcej .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 24 wpisy tej osoby
  • ~UrsynowskiGad 37 ponad rok temuocena: 77% 

   "stygmatyzowane" :) prawdziwy ateista powie "wykluczone"

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 7 wpisy tej osoby
  • ~TK 36 ponad rok temuocena: 53% 

   Dzieci nie chodzą na religię bo są leniwe! Tak pani katechetka ocenia sytuację. Chca spać i zrezygnować z nauki? Czy ona wie, o czym mówi? Widział ktoś jakąś naukę na religi???

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 19 wpisy tej osoby
  • ~sąsiad 35 ponad rok temuocena: 50% 

   "nauka religii" toż to oksymoron

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~UrsynowskiGad 34 ponad rok temuocena: 70% 

   Jeżeli w tak lewicowo-liberalnej dzielnicy jak Ursynów 8/12.5 (64%) dzieci chodzi na religię, mimo marketingowej słabości KK, to rewolucji z tego nie będzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 13 wpisy tej osoby
  • ~Lorak 33 ponad rok temuocena: 44% 

   Spokojnie. Z dnia na dzien "budzi" się coraz więcej ludzi. Kościół i ciemna strona już wie że przegrała. Niedługo wypłyną rzeczy o których nam się nie śniło...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 23 wpisy tej osoby
  • Jaro 32 ponad rok temuocena: 64% 

   Bardzo się mylisz. A właściwie, to się nie mylisz. Właśnie jesteśmy światkami początków powrotu Kościoła do tego, do czego był powołany. To będzie długi i bolesny proces, to fakt. Kościół to wspólnota wiernych. Ciemna strona, jak ją nazwałeś, do tej pory mogła być zadowolona, bo Kościół poniekąd dawał złudzenie faktycznym poganom, że są po dobrej stronie mocy. Za jakiś czas (nie wiem, za jaki) prawdopodobnie Kościół skurczy się, i to bardzo, i zostaną w nim tylko ci, co będą świadomi tego, w czym uczestniczą. I że są powołani do dawania świadectwa. I że to świadectwo ma przeciągać pogan na dobrą stronę mocy. A obecnie tak nie jest. I to jest póki co zwycięstwo ciemnej strony. Warto, by ludzie wybierali ciemną stronę bez złudzenia, że uczestniczą jednak w czymś innym. To, że Ty to nazywasz "budzeniem się", to jest właśnie porażka obecnych świadków Chrystusa, którzy nimi de facto nie są.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby
  • ~Lorak 31 ponad rok temuocena: 50% 

   Budzeniem się nazywam fakt podnoszenia się świadomości ludzi i tym, że kościół w takiej formie jest złem. Już dawno odszedł od tego do czego został powołany...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 15 wpisy tej osoby
  • Jaro 30 ponad rok temuocena: 64% 

   Teraz zgoda. Pytanie tylko, czy "budzenie się" przybiera formę rejterady (każdy sobie), czy też prób uświadamiania (sobie i innym), na czym polega błąd. Ale w taki sposób, by nastąpiło faktyczne oczyszczenie, by obecne zdarzające się zło, przerodziło się w zwycięstwo, było początkiem nowego, lepszego. Że Kościół nie przeminie, tego jestem pewien. Warto, by na powrót stał się prawdziwym świadkiem Chrystusa, a nie wikłał się w politykę i inne rzeczy, które należałoby "oddać cesarzowi".

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby
  • ~Boom 29 ponad rok temuocena: 44% 

   Jaro, historia światowych religii jasno pokazuje, że żadna religia nie jest wieczna i nawet chrześcijaństwo kiedyś zniknie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 14 wpisy tej osoby
  • Jaro 28 ponad rok temuocena: 80% 

   Tak, wiem, my też kiedyś zginiemy pochłonięci przez kończące swój żywot słońce... Żenić się w Wawie też specjalnie nie ma po co, bo statystyki rozwodów są nieubłagane... Dlatego piszę - każdy ma (i powinien mieć) wolny wybór, czy wierzy, czy nie. I co się z tym wiąże. A mój Kościół obarczony jest grzechem odejścia od głoszenia Ewangelii. Dlatego teraz zbiera za to cięgi.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby
  • ~Wek 27 ponad rok temuocena: 57% 

   @Jaro ten kościół skurczy się ale nigdy nie zreformuje. Bo rządzą nim pieniądze, pycha i chciwość władzy doczesnej. Moim zdaniem to co najmniej część hierarchów to ateiści. Świadomi tego lub nie. Jeśli chcesz mieć inny kościół to wystąp z obecnego i stwórz nowy by był alternatywą wobec istniejącego. Lub przynajmniej próbuj go zmienić od środka. Obawiam się też że każdy inaczej rozumie powrót do źródeł, czyli Ewangelii. Bo z niej nie wynika wiele doktryn obecnego kościoła.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby
  • ~rumcajs 26 ponad rok temuocena: 33% 

   Ja sie uwazam za prawicowca (definiuje to przez pryzmat pogladow gospodarczych), a dzieci z religii wypisalismy...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby
  • ~doktorek 25 ponad rok temuocena: 75% 

   Nie wiem, czy to nie dane z podstawówek. Ostatnio czytałem, że w całej Warszawie w szkołach podstawowych na religię uczęszcza ok. 70 procent uczniów, ale w szkołach średnich odsetek ten wynosi już mniej niż 50 procent.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby
  • ~Lorak 24 ponad rok temuocena: 38% 

   Nadchodzą olbrzymie zmiany. Już nic nie będzie takie samo. Upadnie świat jak znaliśmy, a razem z nim kościół. Przygotujcie się na olbrzymie zmiany. Musimy to przetrwać, a później będzie dobrze! Zapamiętajcie moje słowa...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 15 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 23 ponad rok temuocena: 49% 

   bardzo dobrze, ale to wciąż mało. To pranie mózgu od małego jest tylko szkodliwe.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 21 wpisy tej osoby
  • ~Irfy 22 ponad rok temuocena: 61% 

   Problem z religią w szkołach jest zupełnie inny. Po pierwsze - aspekt finansowy. Początkowo pensje katechetów miał płacić właśnie Kościół. A potem jakoś tak się okazało, ze jednak płacę za nie ja, ze swoich podatków. Trochę przykre, bo wolałbym zapłacić za dodatkowe dwie lekcje czegokolwiek innego. Choćby i WF-u. Ale płacę za to. Dalej - przesunięcie religii do szkół spowodowało, że zamiast dwóch lekcji "czegokolwiek innego", na przykład matematyki albo biologii są dwie lekcje poświęcone żydowskiej mitologii z rzymskimi wstawkami. Plus trochę mitraizmu, trochę kultu Izydy, trochę mitów staroegipskich oraz pogańskich naleciałości. Bo tym jest de facto ta "religia" w sensie merytorycznym. Czy w obecnych czasach to na pewno bardziej przydatne od informatyki? Według mnie - nie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 19 wpisy tej osoby
  • ~Boom 21 ponad rok temuocena: 56% 

   Nie zapominaj o wkładzie Konstantyna Wielkiego i późniejszych soborów. Ale zamiast uczyć o historii religii uczy się poddaństwa, strachu i zakłamania hierarchów kościoła.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 14 wpisy tej osoby
  • ~Irfy 20 ponad rok temuocena: 60% 

   @Boom No, ja nie zapomniałem i raczej nie zapomnę. Jeżeli ktoś zabiera mi pieniądze a moim dzieciom szansę na zdobycie dodatkowej wiedzy, to lubię o kimś/czymś takim wiedzieć jak najwięcej. Niestety z tego co widziałem, przeglądając u znajomych "podręczniki do religii", to ich zawartość jest raczej miałka, nawet w aspekcie historycznym. Szczerze mówiąc to raczej połączenie zbioru płytkich przypowiastek z "księgą zaklęć i czarów". Nie no, można i tak. Ale w epoce fizyki kwantowej, sieci satelitów i "teorii strun"? Trochę to...hmm... omszałe?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 10 wpisy tej osoby
  • ~Boom 19 ponad rok temuocena: 85% 

   Po prostu powinna zmienić się rola religii w nowoczesnym społeczeństwie. W przeszłości stanowiła wytłumaczenie zjawisk otaczającego świata, teraz tłumaczy to nauka i nikt nie doszukuje się boga w piorunach. Ale pozostaje w dalszym ciągu sfera duchowa, budowy wspólnot, przeżywania narodzin, ślubów i śmierci. Religia najwyraźniej też podlega teorii Darwina - zmień i dostosuj się do zmieniającego się otoczenia lub giń.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby
  • ~Z Kabat 18 ponad rok temuocena: 65% 

   I bardzo dobrze. Bo po co dzieciom zamulać mózgi?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 16 wpisy tej osoby
  • ~Jurek 17 ponad rok temuocena: 61% 

   Kler - okupanci umysłów naszych dzieci. Pogonić ich razem z tymi .... z Ordo Iuris.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 18 wpisy tej osoby
  • ~del 16 ponad rok temuocena: 72% 

   Jestem katoliczką kocham Boga ale to właśnie Bóg dał nam wolną wolę do decydowania o sobie to że ja czegoś nie zrobię nie oznacza że wszyscy maja robić tak samo. Gdyby tak było to ktoś jutro zarządził był masowe przejście na islam i my musielibyśmy się temu podporządkować. Tak być nie może. Przykre ale prawdziwe jest to że dzieci odchodzą od religii ale to niestety dzieje się m.in przez takich ksieży jak Gulbinowicz jak Rydzyk. Ja wiem że nie wierzymy w księdza tylko w Boga ale jednak to daje jakis ogólny obraz z którym trudno się pogodzić.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 7 wpisy tej osoby
  • ~Boom 15 ponad rok temuocena: 65% 

   Jakoś w 966 r. taka sytuacja miała już miejsce. Skoro głowa kościoła toleruje w swojej organizacji pedofilię, homoseksualizm oraz związki z kobietami to coś jest nie tak z tą firmą.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 20 11 wpisy tej osoby
  • ~Boom 14 ponad rok temuocena: 50% 

   Nauczanie o różnych religiach świata w szkole - tak. Przedmiot religia katolicka w szkole - nie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 23 wpisy tej osoby
  • ~del 13 ponad rok temuocena: 78% 

   właśnie to jest ta wolna wola o której pisałam religia tak jeśli chcesz

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby
  • ~mójnick 12 ponad rok temuocena: 62% 

   Dokładnie. W szkołach powinno być ew religioznawstwo aby każdy mógł poznać inne kultury, religie a nie tłuc na siłę pacierzy. Odesłac religię do kościoła to się okaże ilu mamy prawdziwych katolików

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby
  • ~del 11 ponad rok temuocena: 75% 

   oczywiscie że religia powinna być w kościele tak jak było kiedyś chodzili na nia wówczas prawdziwi katolicy kościoł sam sobie strzelił w kolano przenosząc ją do szkoły

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby
  • ~italiano 10 ponad rok temuocena: 79% 

   @del - nie ma wolnej woli z założenia w tym temacie, bo wszyscy finansują lekcje religii w szkole, a nie tylko ci którzy chcą tam posyłać swoje dzieci

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 5 wpisy tej osoby
  • ~Chochoł 9 ponad rok temuocena: 87% 

   Religioznawstwa nie miałby kto nauczać. J Nawet etyki nie ma kto prowadzić. Organizuje się łapanki na jej nauczycieli. Zdarza się, że prowadzi ją ksiądz czy katecheta, co jest zaprzeczeniem idei etyki.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 8 ponad rok temuocena: 31% 

   @Boom, po co w ogóle taki przedmiot?? Strata czasu. Jest mnóstwo innych ważniejszych rzeczy ważnych dla współczesnego świata.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby
  • ~Boom 7 ponad rok temuocena: 77% 

   MrFrosty, odpowiedź jest bardzo prosta - by nie wierzyć w fałszywe opinie i by rozumieć mechanizm działania świata. Wprawdzie jest to część historii, ale traktowana trochę po macoszemu. Znając inne religie łatwiej jest się odnaleźć za granicą i zrozumieć obce kultury. Strach bierze się zawsze z niewiedzy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 6 ponad rok temuocena: 31% 

   świat cywilizowany, do którego spora część z nas nadal aspiruje, nie zawraca sobie głowy religią. Iran, Arabia Saudyjska, Polska, jak najbardziej. "Mechanizm działania świata"??? Nie to stulecie... :/

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby
  • ~Boom 5 ponad rok temuocena: 81% 

   MrFrosty, no właśnie jesteś tego przykładem, że jednak religioznawstwo jest potrzebne. Byłeś w takim Iranie? Rozmawiałeś z tymi ludźmi? Ja miałem okazję. Cały świat ludzi powstał w oparciu o jakieś wierzenia które ukształtowały jego kulturę, sposób życia czy nawet dietę. I jeśli nawet teraz ma mniejsze oddziaływanie to i tak historycznie miała wpływ.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4479 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022