REKLAMAA1 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 lutego 2021, 10:32 komentarzy 24

  (pixabay.com)

  Największe media internetowe, telewizyjne i prasowe, działające na terenie Polski, z wyjątkiem TVP i PR, przeprowadziły bezprecedensową akcję. Przez jedną dobę zamiast audycji i reklam ukazywała się czarna plansza z napisem „Media bez wyboru” wraz z informacją, że nie będzie można obejrzeć ulubionej audycji. Zareagowały one przeciwko kolejnemu obciążeniu fiskalnemu.

  Od 1 lipca 2021 r. ma wejść w życie ustawa o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Założenia ustawy wraz z uzasadnieniem można zobaczyć na stronach rządowych. Projekt na razie spoczywa u Ministra Finansów.

  "Minister przyznał: budżety państwa są do bani"

  Minister Finansów to urzędnik, który odpowiada za finanse państwa. W projekcie ustawy zamieścił dodatkowy podatek, który dla niepoznaki nazwał składką. Jeśli mój kolega odchodzi na emeryturę to razem z innymi jego współpracownikami składamy się na prezent jako wyraz naszej oceny współpracy. Robię to dobrowolnie. Uczestniczę też w najrozmaitszych zrzutkach prywatnych oraz publicznych jak na przykład Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dobrowolnie. Ale państwo to instytucja, która zmusza do płacenia podatków, aby państwo powołane przez obywateli służyło tym obywatelom.

  Środki finansowe zebrane tytułem przymusowej składki mają zasilić Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków oraz utworzony tą ustawą Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Tym samym Minister Finansów przyznał się, że źle skonstruował ustawę budżetową. Trzeba bowiem przyznać, że skala niedoinwestowania w tych obszarach jest znaczna. Największe zaniedbanie w zakresie ochrony zdrowia mają rządy kilku ostatnich kadencji. Koronawirus pokazał, że król jest nagi, czyli że system ochrony zdrowia znalazł się w stanie agonalnym. Czyli, że kolejne budżety państwa są do bani. Czekający miesiącami, a nawet latami, na przyjęcie do lekarza specjaliści zrozumieli wreszcie, że państwo nie dba o obywateli, przynajmniej w tym zakresie.

  Przymusowa składka ma obciążać przychody z reklam, a podatnikami mają być nadawcy telewizyjni i radiowi, kina, właściciele sieci billboardów, wydawcy prasy oraz operatorzy platform internetowych. W przypadku tzw. reklamy konwencjonalnej (publikowanej poza platformami internetowymi) ustanowiono dwa progi przychodów, po przekroczeniu których powstaje obowiązek zapłaty podatku. Dla telewizji, radia, kina i billboardów to 1 mln zł w ciągu roku, a dla prasy – 15 mln.

  A zatem składka nie obejmie tytułów prasy lokalnej ponieważ nie osiągają one z reklam 15 mln zł przychodu rocznie.

  "Efekt widzicie Państwo namacalnie"

  W najświeższym wydaniu „Mieszkańca” - największego prywatnego obywatelskiego dwutygodnika po praskiej stronie Warszawy - znalazła się wypowiedź Barbary Nowosielskiej-Piszczyk, redaktor naczelnej. Wyjaśnia ona dlaczego solidaryzuje się z większymi nadawcami prywatnymi.

  Jej zdaniem ten protest tylko pozornie nie dotyczy prasy lokalnej. Tak jest ponieważ:

  „[…] od kilku lat doświadczamy tego, co może dotknąć kolejnych niezależnych nadawców i wydawców. Brak pieniędzy dusi prasę lokalną, za chwilę może udusić też prywatnych nadawców radiowych, telewizyjnych i wydawców. Nas przestały finansować samorządy: efekt widzicie Państwo namacalnie: „Mieszkaniec” niegdyś standardowo miał 16 stron, jak reklam było więcej – to nawet i 24. Teraz z trudem, sięgając do najgłębszych kieszeni, finansujemy (bo jesteśmy gazetą bezpłatną) 8-stronicowe wydania.

  Pandemia wstrzymała aktywność reklamodawców prywatnych: przestaliśmy od nich otrzymywać zamówienia reklamowe. Ocena sytuacji budżetowej i decyzje polityczne z kolei wstrzymują zamówienia od samorządów. Gazety lokalne, które tak chętnie wspierają samorządy w organizowaniu aktywności społecznej mieszkańców, zachęcają do korzystania z infrastruktury kulturalnej i sportowej, zostały wyłączone z dofinansowań i z reklam samorządowych”.

  Jak rozpoznać gazetę władzy?

  Przez 25 lat wydawałem i redagowałem własną gazetę obywatelską „Południe”, a zatem wiem jak władza podchodzi do prasy lokalnej. Władze publiczne, opanowane przez partie polityczne, nie lubią, gdy palcem wytyka się im działania niewłaściwe z punktu widzenia obywatela. Nie ma znaczenia, czy są to władze ogólnopolskie, czy samorządowe. Władza państwowa ma swoją telewizję i radio, a od niedawna wiele gazet, które przejął „Orlen”.

  Władza samorządowa wydaje tzw. gazety burmistrzowskie. A w niektórych dzielnicach zamiast wydawać własną gazety uzależnia finansowo lokalny tygodnik, który władzy nie skrytykuje. Owszem napyskuje na władzę centralną, która i tak reklamy w owym tygodniku nie zamieści. Gazetę władzy można poznać po tym, ile w niej reklam i ogłoszeń burmistrza, ile w niej pochwał.

  To wszystko za nasze publiczne pieniądze. W rezultacie następuje zaburzenie na rynku prasowym, tytuły są nierówno traktowane. A traci obywatel.

  Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Oto usłyszeliśmy od dużych mediów o wartościach rzetelnego dziennikarstwa. W mediach władzy takiego nie znajdziecie.

  Andrzej Rogiński

  P.S. Proszę sprawdzić czy Haloursynow.pl jest gazetą władzy. Powstrzymam się od oceny.

  *******************************************
  Zamieszczony tekst jest osobistą opinią autora. Śródtytuły pochodzą od redakcji. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" lub "List czytelnika" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  24Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Analityk 24 2 miesiące temuocena: 92% 

   Gazety a zwłaszcza darmowe powinny byc zakazane. Tony śmieci tylko z tego.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~andy 23 2 miesiące temuocena: 58% 

   Do Ursyniak: Nie posiadasz wiedzy. Tytuł "Mieszkaniec" ma 42 tys. egz. , Najniższy nakład "Południa" wynosił 40 tys. egz. a największy 150 tys. egz. "HaloUrsynów" ma najwyższą oglądalność w Warszawie i nie pisze o Twoim parapecie bo to niepoważne. Wydawcy prasy lokalnej nie użalają się, wręcz przeciwnie radzą sobie - dzięki ciężkiej pracy. Oglądalność, nakłady poszczególnych tytułów prasy lokalnej przewyższają w Warszawie nakłady wszystkich ogólnopolskich dzienników. Nie odmawiaj im prawa do tego, aby wskazać, że pomimo niechęci władzy dostarczają mieszkańcom oczekiwane materiały prasowe. Ciesz się z tego, że właśnie w prasie lokalnej znajdziesz niezależne dziennikarstwo. Sprawdź w Twojej okolicy, która gazeta jest gazetą władzy. I nie posądzaj HaloUrsynów o to bo napisałeś nieprawdę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 22 2 miesiące temuocena: 39% 

   Andy. Dziękuję za Twoją opinię. Niesłuszną, ale Twoją. PS. Jak policzyłeś liczbę egzemplarzy portalu internetowego?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 21 2 miesiące temuocena: 66% 

   Ursyniak - a gdzie tam ktoś policzył liczbę egzemplarzy HU? Ty nie potrafisz chyba czytać ze zrozumieniem. Daj sobie szanse, przeczytaj raz jeszcze, może wtedy łatwiej zrozumiesz sens zdania. Ale faktycznie w innych dzielnicach stolicy nie ma tak dużego portalu lokalnego jak HALOURSYNOW.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 21 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 20 2 miesiące temuocena: 33% 

   Mroźny: rzeczywiście nie ma mowy. Ale jak Andy nie umie poprawnie stosować interpunkcji, to źle się to czyta. I można się pomylić .

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 19 2 miesiące temuocena: 69% 

   No widzisz, a ja zrozumiałem jednak :-) Może wolniej czytaj? I po prostu nie doszukuj się błędu kogoś tam gdzie go nie ma, szczególnie jak ten błąd wytykasz

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 18 2 miesiące temuocena: 38% 

   Nie widzę sensu wydawania gazety bezpłatnej i biadolenia. Reklamodawcy idą tam, gdzie będzie duży odbiór tej reklamy. Skoro reklamodawców nie ma, to widać zasięg tej gazetki mimo jej bezpłatności jest mikry. Na ogół nikt nie chce czytać lokalnych gazetek o tym, że w bloku nr 7 na parapecie odpryskuje farba. Zresztą o takich rzeczach piszą już portale typu HU, więc drukowana prasa lokalna to już praktycznie przeżytek. Odpowiadając na PS autora: Haloursynow.pl jest gazetą władzy. Władzy lokalnej Ursynowa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 17 2 miesiące temuocena: 60% 

   A jakieś dowody na tę ostatnią tezę? Czy "portal władzy" napisałby o milionach wywalanych na budynek przy Szolca-Rogozinskiego, tak jak napisaliśmy? Albo o milionach dla znajomej firmy, jeszcze w czasach poprzedniego burmistrza? Błądzisz albo celowo manipulujesz.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 26 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 16 2 miesiące temuocena: 47% 

   Redakcjo: hahaha... "W czasach poprzedniego burmistrza". Sami dostarczyliście dowodu. Nie musiałem się wysilać. Drugim dowodem jest duża liczba minusów mojego wpisu od ursynowskich lemingów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 15 2 miesiące temuocena: 62% 

   Afera z Szolca-Rogozinskiego to juz z czasów obecnej władzy. Widać więc, że nie masz pojęcia o czym piszemy, a wchodzisz tu incydentalnie. Troll ze znanej fabryki trolli? Rubelek wpadł?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 23 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 14 2 miesiące temuocena: 68% 

   Ludzie, to się zdecydujcie w końcu. Portal tego typu ma za zadanie informować. Ale wg niektórych jak informuje o jakimś dobrym wydarzeniu w Urzędzie czy np. o Strajku Kobiet, wg niektórych jest za PO, jak z kolei krytykuje coś lub pisze np. o procesji na Boże Ciało to jest propisowski. Portal musi zauważać co się dzieje i o tym pisać, dostarczać każdego dnia nowe informacje, w ten sposób zyskuje wiernych czytelników i jest ogólnie znany. Znajdźcie inny podobny portal lokalny czy choćby stronę z taką ilością newsów - nie ma, nie tylko na Ursynowie. fb nie jest centrum wszechświata choć jak widzę w dzisiejszych czasach dla niektórych to jedyne źródło informacji co się dzieje na świecie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 21 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 13 2 miesiące temuocena: 41% 

   Strajk Kobiet to dobra rzecz... I już mamy odpowiedź o linii politycznej portalu.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 12 2 miesiące temuocena: 59% 

   Ursyniak - No właśnie ty masz taki pisowski punkt widzenia, że jak się o czymś nie pisze czy się czegoś nie pokazuje, to tego po prostu nie ma i już, he he! Współczuje ograniczonego strasznie światopoglądu i ciekawości. A ja jako mieszkaniec chce wiedzieć co się dzieje. Jeśli coś mnie nie interesuje to nie czytam - wystarczy spojrzeć na tytuł np. - ale chcę mieć prawo wyboru i prawo do informacji. Bo mi się to po prostu należy! ;-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 20 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 11 2 miesiące temuocena: 36% 

   Redakcjo: zniżacie się do poziomu opozycyjnych komentatorów na innych portalach. Jak nie po myśli, to od razu troll za rubelki. No i czy ja nie mam racji do kogo Wam blisko?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 10 2 miesiące temuocena: 56% 

   Oj Mroźny... I kto tu ma światopogląd ograniczony. Widzę, że ty z tych którzy świat dzielą na PO i na PIS. I poza tym nie ma nic. Ale to pewnie dzięki temu wasze życie jest prostsze i taka wasza szczęśliwość z byle bzdur. To chyba tyle na dziś, bo muszę odpocząć po ostatniej miesięcznicy, potrollować na innych portalach, pójść na procesję, a wieczorem jeszcze chciałem TV Trwam obejrzeć.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   Redakcjo: że czytelnicy nawzajem zarzucają sobie (płatny) trolling to standard na wielu forach. Że sama redakcja nazywa trollem autora wpisu to level hard, ale pisanie do Ursyniaka o "rubelku" (w sensie że macie aż taki wpływ i zasięg, że sam Putin nakazał Was neutralizować) - no to już level master :)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 8 2 miesiące temuocena: 70% 

   Ursyniak - to był przykład z tym PO czy PiS, znów szukasz i nadinterpretowujesz. Nigdzie też nie napisałem, żeś z pisu ale chyba dobrze jednak teraz obstawiam ;-) Nie wiem jednak dlaczego zakładasz po jakieś stronie ja się opowiadam. Jeśli redakcja pisze o Strajku Kobiet (podałem to jako przykład) to od razu oznacza, że ma takie a nie inne poglądy? INFORMACJA - rozumiesz co oznacza to słowo? To rozumiem, że jak ja teraz trzy razy napiszę: Strajk Kobiet, Strajk Kobiet, Strajk Kobiet to się zagotujesz jak taki mały czajniczek??

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 19 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 7 2 miesiące temuocena: 72% 

   I jeszcze Ursyniak dopytam, bo widzę, że ponownie źle zrozumiałeś / nadinterpretowujesz - gdzie ja napisałem, że pochwalono Strajk Kobiet i że to dobra rzecz?? Znowu źle przeczytałeś?? Po prostu wszystko chcesz widzieć wg swoich założeń. Wolniej czytaj, może po jakiejś tableteczce na uspokojenie...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 6 2 miesiące temuocena: 38% 

   Mroźny kochaniutka... Przy Twoim nicku raczej się nie zagrzeję. Ale dyskusja z tobą też jakoś większych emocji we mnie nie wyzwala. Skoro jesteś zwolennikiem czytania nagłówków to popatrz sobie jak hasłowo redakcja traktuje tematy wspomniane przez Ciebie. Strajk Kobiet: tysiące Warszawiaków na ulicach. Ursynowianie wśród nich. Wyrażają swoją wściekłość. Boże Ciało: dziś procesje Bożego Ciała. Będą utrudnienia w ruchu. Czujesz już różnicę, czy dalej lemingujesz?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mroźny 5 2 miesiące temuocena: 65% 

   Z tego co wiem Haloursynow powstał ładnych pare lat temu. Działał za poprzedniego burmistrza, który miał zdecydowanie inne poglądy polityczne jak obecny. Jak to w takim razie jest, że władza się zmienia, a portal - wg ciebie od niej mocno zależny - działa dalej? Wyjaśnij mi proszę. Tytuły z brzegu: „Dom kultury stoi i... czeka na dyrektora. Każdy miesiąc kosztuje 35 tysięcy”, „Fusy z kawy już dbają o przyczepność na chodniku pod ratuszem. Czy na pewno są takie eko?” czy też „Podatnik płaci. Prawie milion na prawników, a do tego jeszcze prywatne kancelarie” (o Urzędzie) chyba nie za bardzo wpisują się w twoją logikę - czyżby portal był przeciw władzy? Poszukać kolejnych tytułów?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 4 2 miesiące temuocena: 33% 

   Pisanie popierdułek o fusach z kawy... A w tym czasie miasto ucina godziny nauczycielom przedszkoli i świetlicom, przez co krócej działają i muszą łączyć grupy, choć nie powinny. A w tym czasie kwestie gruntów na Ursynowie nieuregulowane. A w tym czasie brak planów zagospodarowania przestrzennego. A w tym czasie... No jak kopiejek mi wpadło do kiesy, no nie, redakcjo?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 3 2 miesiące temuocena: 62% 

   Wielokrotnie o tych sprawach pisaliśmy i pisać będziemy. Jesteś bardzo nieuważnym czytelnikiem albo lubisz trollować. Pamiętaj, nikt Cię nie zmusza, by tu wchodzić. Jak na razie jest jeszcze wybór.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta36 2 2 miesiące temuocena: 48% 

   @Ursyniak - tak sobie czytam te twoje odpowiedzi, wszystko ci nie pasuje, zarzucasz wiele ale sam ślizgacz się mocno po temacie. Bierzesz chyba za wzór TVP - tam mówi się tylko o tym, co słuszne z linią władzy, a jeśli coś nie pasuje to się o tym nie mówi (tym samym trwa zaklinanie rzeczywistości w stylu „nie informujemy = to nie istnieje”) albo zmienia kontekst, by wyszło dobrze. Media muszą informować o wszystkim - zauważać plusy i minusy. Mamy póki co wolność w mediach jeszcze - dobierz sobie wiec takie media, którym możesz przytakiwać i przyklaskiwać dla swojego komfortu życia, nie czytaj tego portalu skoro tak cię denerwuje (ciekaw jestem tylko gdzie znajdziesz tyle lokalnych informacji). Powtórzę za jednym z uczestników tej dyskusji: ktoś kto nie rozróżnia funkcji informacyjnej mediów i uważa, że jak o czymś się pisze to jest się „za”, ma wyjątkowo pusto w głowie. Idąc twoim tropem nie powstałaby żadna encyklopedia np. - nie jesteśmy zwolennikami wszystkiego co tam opisane

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursyniak 1 2 miesiące temuocena: 67% 

   Marta, jak to się mówi, zrobiłaś mój dzień. Nie zgadzasz się z tym co jest w encyklopedii? A wiesz co to jest encyklopedia? To nie tygodnik opinii, aby się z nim zgadzać lub nie zgadzać. Wytłumacz mi też zawiłość językową twojej wypowiedzi. "Nie rozróżnia...." Ale od czego? Bo rozróżniać można coś od czegoś. A ty ukrywasz w połowie myśli - zakładam jednak, że jakaś myśl była, tylko się bardzo śpieszyłaś, aby zacząć kogoś (zapewne mnie) obrazić tą pustą głową i nie zdążyłaś zdania dokończyć.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3564 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021