REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 października 2021, 06:31 komentarzy 14

  (SK)

  Mija rok od pierwszych protestów "Strajku Kobiet" na Ursynowie. Były to największe w historii naszej dzielnicy manifestacje. Nie zmieniły one wyroku ws. ustawy antyaborcyjnej. - Zmieniły za to nasze postrzeganie na świat - mówią nam dziś uczestniczki marszów.

  26 października 2020 roku o godz. 16 kobiety w całej Polsce wyszły na ulicę. Nie inaczej było w naszej dzielnicy.  Spacer po al. KEN szybko zamienił się w ponaddwutysięczny przemarsz ulicami Ursynowa. 

  - Było nas bardzo dużo - poczułam się wtedy prawdziwą ursynowianką. Zrozumiałam, że jest tu dużo kobiet, które myślą podobnie jak ja i dotyka je ten sam problem. Zaczęłyśmy organizować się w grupie kobiet, które chcą decydować same o sobie - mówi pani Justyna, uczestniczka Ursynowskiego Marszu Kobiet.

  Uczestnikami dzielnicowych spacerów były całe rodziny - młode kobiety, matki i babcie, ale także partnerzy, ojcowie i dziadkowie. Połączyła ich jedna emocja - gniew. Wszyscy szli al. KEN po to, aby udowodnić, że są jednością i sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

  - Pamiętam, że to był ogromny zryw lokalny. Czegoś takiego wcześniej nie było. To była ogromna solidarność między sąsiadkami i połączyła nas wściekłość. Nie miałyśmy wątpliwości, że musimy wyjść na ulicę - wspomina uczestniczka marszu.

  Mieszkańcy, widząc przechodzący tłum, machali z okien i balkonów. Kierowcy posuwali się powoli do przodu w tempie protestujących kobiet. - Nie przeszkadza mi to! Ja mogę postać, popieram dziewczyny całym sercem - mówił wtedy jeden ze stojących w korku kierowców.

  - Widziałyśmy wparcie ludzi, którzy dopingowali nam z okien. Wspierali nas lokalni przedsiębiorcy - dostałyśmy ciepłe bułki z piekarni. Różne znaki i symbole wsparcia były obecne na ulicach Ursynowa. Wszyscy się solidaryzowali ze sobą - mówi uczestniczka ubiegłorocznego zrywu.

  Tłum zablokował na kilka godzin przejazd przez skrzyżowanie alei KEN i Płaskowickiej, gdzie na jezdni wymalowywano hasła protestu "J**** PiS" czy "Kobiety są wściekłe".

  Najliczniejszą protestującą grupą przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego były kobiety z dziećmi. Mieszkanki dzielnicy z wózkami i nosidełkami szły na czele marszu.

  - Nasze marsze wyróżniały się tym, że było wiele rodzin z dziećmi. To był dla nas jasny sygnał. Rok temu Ursynów jako jedna z pierwszych jednostek ogłosiła stanowisko sprzeciwiające się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego - mówi radna Olga Górna, zaangażowana bezpośrednio w Ursynowski Strajk Kobiet.

  Czy to coś zmieniło?

  Po protestach "Strajku Kobiet" wielu polityków obiecywało zająć się złagodzeniem skutków postanowienia TK z 22 października 2020 roku. Z propozycją wyszedł prezydent Andrzej Duda. Złożył w Sejmie projekt, który zezwalał kobietom noszącym płód z wadą letalną na legalną aborcję. Minął rok - prezydencki projekt nie został poddany nawet pod obrady. Wydaje się, że protesty kobiet nie przyniosły skutku.

  - Z jednej strony to nic nie zmieniło, a z drugiej zmieniło wiele. Pojawił się numer Aborcji Bez Granic w różnych ogólnodostępnych miejscach. Ludzie usłyszeli o tym czym jest solidarność aborcyjna. Pomoc pojawiła się nawet dla tych, których na to nie stać. Zmienił się poziom świadomości ludzi i sposób mówienia o aborcji. To już nie jest temat tabu. Mimo iż mamy bardzo restrykcyjne prawo antyaborcyjne wiemy już jak je obejść i wiemy, że mamy wsparcie - mówią dziś uczestniczki dzielnicowych protestów.

  ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ UBIEGŁOROCZNY URSYNOWSKI "STRAJK KOBIET":

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 15
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Biomasa 14 7 miesięcy temuocena: 45% 

   Pamiętam doskonale ten cyrk. Jesienny szczyt korony, a te idiotki blokują arterie i karetki nie mogły przejechać. I co, wyszło? Warto było? Bzdura. A ja, tak jak wielu pracowników służby zdrowia mających plan dnia rozpisany co do kwadransa, miało problem z powrotem do domu. Niedziękuję i niepozdrawiam. Dobrze, że się zesrało.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 13 7 miesięcy temuocena: 69% 

   jaki Ty biedny... służba zdrowia taka bohaterska, a jak przychodzi do leczenia to i tak trzeba wszystko prywatnie robic.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 35 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 12 7 miesięcy temuocena: 44% 

   @biomasa - cóż za idealnie dobrany nick do poziomu intelektu. Gratulacje! Rzadko można spotkać taką zgodność. Przy okazji pozdrów księdza proboszcza.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~orzełreszka 11 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Jako mam nadzieję, że skoro ksiądz proboszcz ci przeszkadza to nie biegasz do kościoła na msze, nie bierzesz tam ślubu, twoje dzieci nie są tam chrzczone, nie przystępują do komunii czy bierzmowania a twoi bliscy nie są pochowani w obrządku katolickim inaczej byś przecież nie opluwał tego z czego twoja rodzina korzysta w dzień a ty w nocy na pochodzie plujesz i obrażasz tak jak 3/4 idących tam

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 10 7 miesięcy temuocena: 42% 

   Idioto..............wracaj na Żoliborz siać swoją nienawiść czerwony PISlamisto

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 9 7 miesięcy temuocena: 54% 

   jednoczesnie proboszczowi nie przeszkadza brac pieniadze od wszystkich obywateli, nawet tych nie korzystających z dobrodziejstw koscioła. Co więcej nawet mają wpływ na to jak Ci nie uczęszczający do kościoła mają żyć.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 8 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Ty, orzełreszka z tokyo... a gdzie ja napisałem, że proboszcz mi przeszkadza? Kazałem go pozdrowić przecież... czyżby zakompleksienie i syndrom oblężonej twierdzy się odezwały? Czyżbyś był tym katolikiem, który pluje jadem na wszystko bo coś mu się wydawało?? czy to po prostu wrodzony brak czytania ze zrozumieniem? No cóż, też prozdrów proboszcza i nie zapomnij na spowiedzi wspomnieć o swojej ułomniej postawie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tokyo 7 7 miesięcy temuocena: 73% 

   najbardziej podobały mi się dzieci niosące tabliczki WY......J lub Chcę aborcji

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad 6 7 miesięcy temuocena: 32% 

   Gdybys faktycznie był w Tokio i „liznął” trochę świata, to byś takich farmazonów nie wypisywał.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tokyo 5 7 miesięcy temuocena: 78% 

   hahaha

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZofiaKazury 4 7 miesięcy temuocena: 42% 

   Partia i Spółki ma nas niestety w.... Tylko kradną jak pan Daniel O.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rekin 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Niech Pani zgłosi to do Nojmana, Trzaskowskiego i Tuska.... ONI TO PANI ZAŁATWIĄ i za swoją błyskotliwość dostanie Pani nagrodę! Ha ha ha

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bear 2 7 miesięcy temuocena: 65% 

   W tym roku marsz kobiet chciał przejść przez Warszawę w tym samym czasie i tą samą trasą co Marsz Niepodległości, ale na szczęście wojewoda nie wyraził zgody.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad 1 7 miesięcy temuocena: 47% 

   One przynajmniej nie dewastowały miasta. Zobaczymy co tym roku przygotowali nam polscy patrioci…

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.725 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022