REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Okna od dawna są przedmiotem dyskusji na temat ciekawych i nietuzinkowych dekoracji. Ponieważ ich zasłanianie często jest koniecznością, w praktyce łączy się obie te funkcje, wybierając przesłony, które chronią wnętrze i jednocześnie są efektowne. Zaliczają się do nich rolety rzymskie, które od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Co warto wiedzieć o tych wyjątkowych produktach?

  Czym są rolety rzymskie?

  Rolety okienne są ponadczasowym wynalazkiem, o czym mogą świadczyć ich wiek i pochodzenie. Najstarsze przesłony okienne wymyślono już w starożytności, a ich pozostałości odkryto w egipskich grobowcach. Tysiące lat historii są potwierdzeniem przydatności tej prostej, ale wyjątkowo praktycznej dekoracji okiennej. Współczesne rolety wciąż pełnią te same funkcje, co przed wiekami, ale przeszły prawdziwą rewolucję. Pojawiły się nowe konstrukcje i wzory, wśród których są także rolety rzymskie. Różnią się one od pozostałych modeli tym, że podczas podnoszenia materiał nie zwija się na rolkę, lecz układa z poziome fałdy. Dzięki temu roleta jest równie piękna i dekoracyjna po odsłonięciu okna.

  Z jakich materiałów powstają rolety rzymskie?

  Jedną z zalet rolet rzymskich jest ich uniwersalność, dzięki której pasują one do każdego wnętrza i typu okna. Jest to również efektem produkcji tych przesłon okiennych z rozmaitych materiałów tekstylnych. Dodatkowo rolety na okno mogą być wykonane na zamówienie. Są wówczas precyzyjnie dopasowane wymiarami, a materiał wzorem i kolorystyką jest dobrany do wystroju wnętrza.

  Materiały, z których produkuje się rzymskie rolety okienne mogą mieć różną przejrzystość. Producenci oferują miedzy innymi rolety rzymskie zaciemniające, wykonane z grubych i nieprzejrzystych tkanin. W sprzedaży są też rolety pół transparentne i transparentne. Te ostatnie chronią przed słońcem, ale nie ograniczają dostępu światła. Warto też wspomnieć o możliwości wykonania rolet rzymskich z lekkich, przejrzystych tkanin uzupełnionych specjalną podszewką. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie rolety zaciemniającej z transparentnego materiału, który tworzy główny akcent dekoracyjny we wnętrzu.

  Sposoby szycia rolet rzymskich

  Poza wzorami materiałów, ich kolorystyką oraz stopniem przejrzystości rolety rzymskie różnią się też sposobem szycia. W praktyce stosuje się dwie techniki naszywania tuneli, w których są umieszczane tzw. szprosy. Są to sztywne elementy (patyczki), które utrzymują materiał w stałym położeniu, a jednocześnie ułatwiają układanie fałd. Szprosy mogą być wszywane z przodu rolety, gdzie tworzą dodatkową dekorację.

  W drugim wariancie są umieszczane z tyłu, dzięki czemu powierzchnia zewnętrzna rolety pozostaje gładka. Tę metodę szycia stosuje się przy cieńszych tkaninach. Alternatywą dla tych dwóch typów rolet rzymskich są rolety angielskie i austriackie, w których taśmy wszywa się pionowo.

  Mechanizm sterujący i montaż

  Drugą cechą, która różni rolety rzymskie, jest mechanizm sterujący. Producenci oferują zarówno nowoczesne rolety okienne sterowane pilotem, jak i podnoszone oraz opuszczane ręcznie, za pomocą specjalnego sznureczka. Każda z tych opcji wymaga innego sposobu montażu. W przypadku rolet sterowanych elektrycznie niezbędny jest mały silniczek.

  Rolety rzymskie można mocować bezpośrednio do ściany (np. na rzepie) lub umieszczać je na karniszu. Obie metody wymagają wykonania otworów nad oknem. Karnisz jest wygodniejszym rozwiązaniem, gdyż pozwala na szybką wymianę rolety lub zastąpienie jej tradycyjną firanką.

  Rolety okienne do każdego wnętrza

  Rolety rzymskie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Doskonale nadają się do kuchni czy jadalni, w których stworzą przytulną, ciepłą atmosferę rodzinnych posiłków. Półtransparentne modele ograniczą intensywność promieni słonecznych, dzięki czemu spotkania przy stole będą bardziej komfortowe. Przesłony ze szprosami są też idealnym rozwiązaniem do salonu. Zastosowanie przejrzystej tkaniny z jednej strony zapewni intymność wnętrza, a z drugiej – nie ograniczy dostępu świata dziennego.

  Na dużych oknach rolety rzymskie będą się też pięknie prezentować. Aby rolety okienne tworzyły piękną dekorację i były funkcjonalne, konieczny jest ich staranny dobór do typu okna. Przede wszystkim muszą do niego pasować, dlatego warto zamawiać je na wymiar. Istotne są też odpowiedni obciążnik i płynność pracy mechanizmu sterującego. Warto również zwrócić uwagę na jakość materiału, aby po pierwszym praniu nie stracił swoich walorów.

  Czyszczenie rolet rzymskich

  Utrzymanie w czystości rolet rzymskich nie jest trudne. Wystarczy je zdemontować, rozwiązać sznurki i wyjąć z tuneli patyczki. Tkaninę można wyprać w pralce w temperaturze 40 st. C, pod koniec prania dodając płyn do płukania, który zmniejszy elektryzowanie się tkaniny.

  W przypadku tkanin bawełnianych można je wyprasować. Ostatnim etapem jest umieszczenie patyczków w tunelach i zawiązanie sznurków. Pozostaje już tylko montaż na karniszu.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3475 sekundy
  REKLAMAA2-DZIELNICA-BO-16-09----22-09-2019