REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI   14.02.2021 - 13.05.2021
    ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
    wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lutego 2021, 10:27 komentarzy 17

    Redakcja Haloursynow.pl

    napisz maila ‹
    moje artykuły ‹

    (mat. prasowe)

    Czy rondo przy Puławskiej pod wiaduktem POW zostanie rondem Romana Bondarenki, białoruskiego symbolu walki o wolność? O nadanie nazwy zaapelował do prezydenta stolicy ruch Polska 2050 oraz środowiska Białorusinów mieszkających w Polsce.

    W niedzielę po południu na ursynowskim rondzie zapłonęły znicze ułożone w kształcie biało-czerwono-białej flagi. Tak działacze Centrum Białoruskiej Solidarności i Inicjatywy Wolna Białoruś uczcili pamięć Romana Bandarenki - zwykłego mieszkańca Mińska. 31-latek został pobity, porwany i skatowany na śmierć tylko za to, że zwrócił uwagę osobom zrywającym biało-czerwono-białe narodowe symbole. Dzień nie był przypadkowy - 7 lutego obchodziliśmy dzień solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami.

    - Dzień Solidarności z Białorusią został wybrany przez białoruską liderkę Swiatłanę Cichanouską, w celu uczczenia pół roku walki Białorusinów o wolne wybory i demokratyczne państwo. Przywódczyni białoruskiej opozycji zaapelowała, aby „białoruskie diaspory za granicą oraz wszyscy, którzy wspierają Białorusinów 7 lutego organizowali akcje solidarności z Białorusią” - powiedział Anatol Michnawiec z Centrum Białoruskiej Solidarności.

    Z Autostrady Wolności przez rondo Bondarenki do Brześcia

    W akcję włączył sie lokalny oddział ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Z inicjatywy ursynowskiego radnego tej organizacji Pawła Lenarczyka powstał apel o upamiętnienie Bondarenki. Radny zaproponował, aby rondo pod wiaduktem Południowej Obwodnicy Warszawy dostało imię białoruskiego bohatera.

    - Jesteśmy Białorusinom winni naszą pamięć i pomoc. Białorusini mogą być pewni, że nie zapomnimy o ich walce o Wolną Białoruś i będziemy ich w tym wspierali, podobnie jak my kiedyś mogliśmy liczyć na akcje wsparcia dla solidarnościowej opozycji jakie były organizowane na Zachodzie przed 1989 rokiem. Istnienie wolnej i suwerennej Białorusi jest w interesie Polski i o tym nie powinniśmy zapominać – mówił Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050.

    Zdaniem radnego Lenarczyka pamięć o Romanie Bandarence można uczcić wielowymiarowo. Był on absolwentem mińskiej Akademii Sztuk Pięknych, brał udział w tworzeniu osiedlowych murali, uczył dzieci rysunku.

    - W hołdzie dla artysty otoczenie ronda należałoby oddać we władanie białoruskim i polskim artystom, którzy mogliby tworzyć tam uliczne dzieła sztuki. Rondo stałoby się w ten sposób idealnym miejscem dla polsko-białoruskich akcji solidarnościowych - przekonuje Paweł Lenarczyk.

    Nie bez znaczenia będzie też wymiar symboliczny: kierowcy jadący A2, czyli Autostradą Wolności prowadzącą docelowo do Brześcia na Białorusi, mogliby wjeżdżać do Warszawy właśnie przez rondo Romana Bandarenki.

    Na razie miasto nie ustosunkowało się jeszcze do apelu o nadanie ursynowskiemu rondo nazwy.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

    • 16
      BARDZO PRZYDATNY
    • 1
      ZASKOCZONY
    • 2
      PRZYDATNY
    • 2
      OBOJĘTNY
    • 0
      NIEPRZYDATNY
    • 9
      WKURZONY
    • 12
      BRAK SŁÓW

    17Komentarze

    dodaj komentarz

    Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~Annaaanna 17 15 dni temu

      Farsa . Po prostu farsa. Szkoda człowieka, ale ilu mamy Polaków, którzy w o wiele bardziej bohaterski sposób oddali życie w obronie naszej ojczyzny. Solidarność z Białorusią swoją drogą, a docenianie Polaków swoją.

      Edytowany: 15 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Sprzeciw 16 19 dni temuocena: 100% 

      Żandnych politycznych nazw na Ursynowie !

      Edytowany: 19 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Do BOOm 15 20 dni temuocena: 100% 

      Masz rację, niech pierw historia oceni wyczyn tego Pana, wtedy można się zastanawiać!

      Edytowany: 20 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~ jako 14 21 dni temuocena: 100% 

      Skoro nazywamy już każdy kawałek ulicy oddzielnie to uprzejmie przypominam, ze do nazwania są dwie estakady przerzucone nad tym rondem. Tylko ostrożnie z doborem patronów, źeby nie było że ktoś jest nad Bondarenką. I wówczas każdy jadący na wschód będzie mógł wybrać czy przejechać się po Bondarence, czy ponkims innym. Tylko musi być patriotycznie i z nutą martyrologii.

      Edytowany: 21 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Irfy 13 21 dni temuocena: 89% 

      NIE!!!! Żadnych "symboli walki o wolność"!! Chcą uczcić jakiegoś Białorusina, to niech wynajdą jakiegoś bajkopisarza. Albo kompozytora. Albo poetę. Albo cokolwiek innego. Skoro może być "skwer muzyki węgierskiej" tuż obok ulicy Beli Bartoka, to czemu nie zrobić podobnie z Białorusinami? Ale żadnej polityki w nazwach ulic!!

      Edytowany: 15 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Boom 12 21 dni temuocena: 88% 

      Może być nawet Białorusin Mickiewicz :-)

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Boom 11 21 dni temuocena: 89% 

      Ja bym się tak nie rozpędzał. To dosyć świeża sprawa. Nie można ulegać emocjom przy nadawaniu nazw ulic.

      Edytowany: 21 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~głos rozsądku 10 21 dni temuocena: 83% 

      Jestem przeciw. A poza tym prezenter telewizyjny Szymon niech się najpierw zasłuży wieloma pozytywnymi działaniami dla Polski, a dopiero potem niech zajmuje się osobami z innych państw.

      Edytowany: 15 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 25 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Paco 9 21 dni temuocena: 20% 

      Super pomysł. Niezależnie kto za nim stoi. Tak samo się pod nim podpiszę jak poprze go Bierdoń albo Bosak.

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 5 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Xyz 8 21 dni temuocena: 80% 

      Najdłuższy tunel drogowy w Brukseli Leopold II zmienia nazwę. Jedną z propozycji jest imię wybitnej Polki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, Marii Curie, nie uwzględniono jednak drugiego członu nazwiska - Skłodowska.

      Edytowany: 21 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Rondel 7 21 dni temuocena: 90% 

      Historia zna wielu ludzi, którzy byli symbolami walki o wolność, np. Jan Palach z Czech, który dokonał samospalenia w geście sprzeciwu wobec reżimu, jemu też w takim wypadku należy się rondo albo ulica w Polsce. Nie przesadzajmy, gesty solidarności z innymi krajami powinno się inaczej wyrażać.

      Edytowany: 21 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Paco 6 21 dni temuocena: 10% 

      A niby jak? Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Ludzie ze świata wspierali nas kiedyś takimi symbolami (np. Nobel dla Wałęsy). Dlaczego my teraz nie mamy pokazać swojej solidarności braciom ze Wschodu.

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 2 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Dsa 5 21 dni temuocena: 90% 

      Paco na pewno nie przez nadawanie rondom patronów o których tak naprawdę nic nie wiemy. I pamiętajmy ilu rodaków zginęło w różnych okolicznościach. I nikt o nich nie pamięta. By ocenić ludzi trzeba kilkadziesiąt lat dystansu. I nie widzę powodu by tę zasadę łamać dla doraźnych celów promocyjnych różnych ugrupowań. I wreszcie szkoda na takie akcje pieniędzy.

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~głos rozsądku 4 21 dni temuocena: 83% 

      ~Paco - już raz pospieszono się i lotnisko w Gdańsku nazwano nazwiskiem Wałęsy. Potem przeprowadzono kwerendę w archiwach, których nie zdążył on wyczyścić za swojej prezydentury, grafolodzy zbadali odnalezione dokumenty i okazało się, że był on agentem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek". Teraz nie bardzo wiadomo co z tym fanem zrobić. Powyższe potwierdza, że przy nadawaniu nazw pośpiech absolutnie nie jest wskazany.

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Paco 3 21 dni temuocena: 0% 

      Dalej czekam na podanie lepszego sposobu wyrażenia solidarności z Białorusinami. Krytykujecie pomysł nie mając żadnej konstruktywnej propozycji. Bondarenko był zwykłym człowiekiem zabitym przez OMON jak nasi górnicy z Wujka. Z czym mamy czekać? Człowiek już nie odżyje i nie będzie gadał bzdur jak Wałęsa.

      Edytowany: 21 dni temu

      oceń komentarz 0 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~Boom 2 20 dni temuocena: 67% 

      Paco, nadawanie nazw ulicom to pusty, niewiele znaczący gest. Natomiast przyjmowanie ich do Polski, nadawanie obywatelstwa (prawie każdy ma polskie korzenie) to jest wyraźny gest.

      Edytowany: 20 dni temu

      oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    • ~dsa 1 21 dni temuocena: 81% 

      Nie podoba mi się ten pomysł.

      Edytowany: 20 dni temu

      odpowiedz oceń komentarz 25 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    Artykuł załadowany: 0.3623 sekundy
    REKLAMAA2 SanGiovanni   01.03.2021 - 31.03.2021