REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (fot. Jarosław Barański)

  Fundacja Centrum Białoruskiej Solidarności, Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś oraz Stowarzyszenie Polska 2050 złożyli w poniedziałek wniosek do stołecznego ratusza o nadanie nazwy ronda Wolnej Białorusi na terenie Ursynowa. Miałoby ono powstać na skrzyżowaniu trasy POW i ul. Puławskiej.

  Zdaniem wnioskodawców trzeba upamiętnić bohaterów białoruskich protestów. Rondo Wolnej Białorusi byłoby forum spotkań i działań artystów ulicznych.

  - Chcemy wspierać naszych białoruskich braci w drodze do wolności. W latach osiemdziesiątych w naszej walce o wolność otrzymaliśmy wsparcie z Zachodu, a dziś naszym moralnym obowiązkiem jest wspieranie narodu białoruskiego w ich drodze do demokracji - mówi ursynowski radny Paweł Lenarczyk, członek warszawskiego zarządu Polski 2050.

  Białorusini walczą z reżimem od 26 lat. Dotychczas w żadnym mieście nie pojawił się symbol Wolnej Białorusi. To miałoby być pierwsze.

  -Ta inicjatywa ma dla wszystkich Białorusinów ogromną wartość. Każde wsparcie pokazujące, że w tej walce nie jesteśmy osamotnieni, jest dla nas ważne. Dlatego chcemy, aby było to też miejsce odnoszące się do naszej teraźniejszej wspólnej walki - dodał Anatol Michnaviec z Centrum Białoruskiej Solidarności.

  Zdaniem wiceprezesa stowarzyszenia Polska 2050, Michała Kobosko rząd powinien podejmować wobec Białorusi również działania praktyczne, a nie tylko dyplomatyczne.

  -Wierzę, że wspólnie z władzami miasta już niedługo wyślemy Białorusinom ważny sygnał naszej solidarności. Mamy nadzieję, że wniosek zostanie zaaprobowany jako element symboliczny, ale też praktyczny. Chcemy, by takie punkty powstawały w innych miastach - mówił Kobosko.

  W grudniu ubiegłego roku do prezydenta Rafała Trzaskowskiego trafiła petycja w sprawie nazwania ronda na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz ul. Puławskiej imieniem Ramana Bandarenki. Z odpowiedzi ratusza wynika jednak, że nie jest to możliwe z uwagi na zbyt krótki czas od śmierci opozycjonisty - nazwy pamiątkowe nadawane są nie wcześniej niż 5 lat po śmierci postaci zgłoszonej do upamiętnienia.

  W sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zasiał jednak ziarnko nadziei u wnioskodawców i zadeklarował podczas spotkania z prezydent-elekt wolnej Białorusi, Swiatłany Cichanouskiej, że poprze wszelkie działania solidarnościowe z sąsiadami.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 10
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tym się zajmij! 7 3 miesiące temuocena: 100% 

   Radny ursynowski Paweł Lenarczyk - al. KEN na płd. od Wąwozowej jest dziurawa jak ser szwajcarski, bo niszczą ją autobusy kursujące z/do pętli co minutę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 6 3 miesiące temuocena: 0% 

   Pan Lenarczyk już teraz zamawia ekipę naprawczą :-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tym się zajmij! 5 3 miesiące temuocena: 100% 

   Tydzień temu koło bazarku ursynowscy radni Platformy Obywatelskiej zbierali podpisy, aby zlikwidować TVP, teraz radny ze stowarzyszenia Szymona Hołowni zajmuje się nazwą ronda. Czy uchował się na Ursynowie radna/y, która/y przejdzie się po ursynowskich ulicach i sprawdzi, które jezdnie kwalifikują się do naprawy?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bardzo brzydko 4 3 miesiące temuocena: 83% 

   Lenarczyk przestań lansować się na tragedii Białorusinek i Białorusinów!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MBe 3 3 miesiące temuocena: 69% 

   Załóżmy, że nazwa ta zostanie nadana. A co po latach, gdy Białoruś stanie się wolnym państwem? Nazwa "Wolnej Białorusi" stanie się wtedy co najmniej dyskusyjna.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 2 3 miesiące temuocena: 57% 

   E tam. Wtedy nazwa pozostanie pomnikiem historii, jak wiele innych nazw.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rondo 1 3 miesiące temuocena: 93% 

   Lepiej nie mieszać bieżącej polityki do nazewnictwa ulic, rond itp. To złe nawyki wyniesione z minionych lat. I nie wkładać palców między drzwi, co nie oznacza całkowitej obojętności.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4056 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021