REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 lipca 2019, 10:36 komentarzy 40

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Temat jazdy rowerem po terenie Parku Kultury w Powsinie od zawsze budził kontrowersje. Wraz z modernizacją parku, wprowadzono nowe zasady poruszania się jednośladem. Do tej pory pojazd trzeba było prowadzić na całym terenie, teraz jedynie na jego 10%. To zmiany na lepsze? Piesi mają wątpliwości.

  Im popularniejsze stają się w mieście rowery, tym bardziej zwiększa się skala konfliktu między rowerzystami a pieszymi. I choć rowerzysta – siłą rzeczy – pieszym czasem bywać musi, to często ciężko mu postawić się na jego miejscu.

  Wiele konfliktów i kolizji pieszo-rowerowych ma miejsce w częściej uczęszczanych miejscach tj. parki, w których nie ma wytyczonych osobnych ścieżek dla jednośladów. Rowerzyści często lawirują tu między pieszymi, co budzi irytację obu stron, a niekiedy prowadzi do wypadków.

  W Park Kultury w Powsinie od końca lat dziewięćdziesiątych obowiązywał całkowity zakaz jazdy na rowerze. Wprowadzono z powodu kolizji ruchu pieszego z intensywnym ruchem rowerowym. Było to poparte prośbami odwiedzających o zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypoczynku.

  Jednak, wraz z rozwijającą się infrastrukturą rowerową oraz przybywającą liczbą rowerzystów, postanowiono zmienić obowiązujące dotychczas zasady. Zakaz jazdy obejmuje jedynie miejsca, w których występuje znaczne natężenie ruchu pieszego i nie ma możliwości wytyczenia ścieżek rowerowych. Takie tereny stanowią zaledwie 1/10 powierzchni parku.

  10% na zakazie

  Jak przyznaje dyrekcja Parku Kultury w Powsinie jazda na rowerze po terenie parku od zawsze jest tematem budzącym kontrowersje, bo są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zakazu jazdy dla jednośladów.

  W ubiegłym roku - szukając kompromisu - zmieniono dotychczasowe zasady organizacji ruchu. Pojawiły się znaki z prośbą o prowadzenie rowerów na wyznaczonym obszarze parku. Teren objęty zakazem ogranicza się jednak do części centralnej parku w sąsiedztwie placu zabaw, polany pomiędzy budynkiem głównym oraz amfiteatrem i obejmuje około 5 ha z 50 ha.

  Rys. Mapa poglądowa z zaznaczonym obszarem zakazu jazdy na rowerze w Parku Kultury w Powsinie.

  Jak tłumaczą władze parku miejsca, w których obowiązuje zakaz są szczególnie narażone na możliwość zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, gdyż główna grupa odwiedzających, porusza się w strefie kawiarni, barów, placu zabaw i placu gier. Występują tu także wąskie alejki, na których ciężko jest się w bezpieczny sposób minąć.

  Złoty środek?

  - Obecny stan jest formą kompromisu, mającego na celu pogodzenie interesów różnych grup odwiedzających Park Kultury w Powsinie, przy zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom – mówi Marcin Osuch z Parku Kultury w Powsinie. - Ustalając powyższe zasady, staramy się sygnalizować kierowcom jednośladów zwiększone ryzyko oraz uczulić ich na potrzeby poczucia bezpieczeństwa innych użytkowników parku. Należy pamiętać, że tereny rekreacyjne Parku Kultury w Powsinie są chętnie odwiedzane przez osoby starsze, jak i rodziny z małymi dziećmi, które muszą czuć się bezpiecznie podczas wypoczynku – tłumaczy.

  Na pozostałym obszarze, czyli terenach leśnych, dojeździe do Ogrodu Botanicznego oraz ul. Maślaków zakaz nie obowiązuje. Równocześnie mając na uwadze, że rowerzyści stanowią bardzo dużą grupę odwiedzających, park inwestuje w udogodnienia także dla nich - wraz z otwarciem zmodernizowanego basenu, zostanie uruchomiony parking na 150 jednośladów, a istniejące już na terenie parku stojaki oraz stacje Veturilo umożliwiają każdemu skorzystanie z roweru.

  Rys. Nowy parking rowerowy przy głównym wejściu do parku, obok basenu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 11
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  40Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Jaro 40 3 miesiące temuocena: 100% 

   Obszar oznaczony na mapce jak najbardziej powinien być wolny od osób jadących na rowerach. I pisze to rowerzysta. Jednak często (nie wiem, z lenistwa, braku kultury czy empatii), rowerzyści nie schodzą z rowerów i nadal jadą do swojego docelowego miejsca w parku. Nie widziałem, by ktoś po parku "pędził", ale fakt jest faktem, że ludzie po nim jeżdżą. Pełna zgoda, że tu pieszy powinien się czuć u siebie, bo to strefa wyciszenia i relaksu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~uwielbiam_gumowe_gacie 39 3 miesiące temuocena: 68% 

   Piesi (i kierowcy) nie mogą czuć się bezpiecznie nigdzie, gdzie występują stadnie pedalarze!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzych 38 3 miesiące temuocena: 41% 

   A co mówią lekarze? Ja też nie czuję się bezpiecznie wiedząc, że osobnik z taką obsesją przebywa na wolności, zamiast w pokoju bez klamek. W dodatku zapewne ma prawo jazdy i z niego korzysta.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 37 3 miesiące temuocena: 54% 

   Ileż w poniższych komentarzach jest nienawiści. Spaceruj ,jak normalny człowiek. Jeździj na rowerze,jak normalny człowiek. Baw się z dziecmi w sposób imm nie zagrażający ,jak normalny człowiek. Wejdź nawet z psem na smyczy w kagańcy i posprzątaj po nim kupę jak normalny człowiek. LUDZIE..........UŚMIECHNIJCIE SIĘ. Las jest dla wszystkich NORMALNYCH.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 36 3 miesiące temuocena: 30% 

   Chyba najlepszy komentarz... Brawo! Jakbyśmy tak byli przesiąknięci empatią, jak obecnie jesteśmy wzajemnymi uprzedzeniami i pretensjami, to takie wątki nie miałyby racji bytu... Pozdrawiam!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~polin 35 3 miesiące temuocena: 50% 

   Jeździj na skuterze po parku, na qadzie. Byle z uśmiechem baw się. Park jest dla wszystkich!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~basia 34 3 miesiące temuocena: 57% 

   Nie rozumiem dlaczego rowerzysta pędzący na rowerze po wąskich ścieżkach może jechać przez las, który jest rezerwatem przyrody. Natomiast osoby z psami na smyczy wejść do niego nie mogą. Dzieci nie mogą chodzić luzem, bo mogą zostać potrącone przez rowerzystów. Czy ktoś nad tym panuje i jak to się ma do równości wszystkich obywateli i prawa do odpoczynku na świeżym powietrzu ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EwaÖ 33 3 miesiące temuocena: 63% 

   Psy straszą np inne zwierzęta w lesie. Poza tym są przez swoich super mądrych właścicieli spuszczane ze smyczy - mnie zdarzyło się być zaatakowaną przez psa w lesie kabackim. Nic mi po tym jak po kilku minutach pojawia się właściciel któremu pies się zgubił i z rozbrajającą szczerością twierdzi, ze mam się nie bać bo piesek zawsze taki łagodny jest...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hshdh 32 3 miesiące temuocena: 53% 

   Rowery nie gryza

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JóziÓ 31 3 miesiące temuocena: 22% 

   aaa jak to się ma do równości wszystkich obywateli, jak zabraniasz wjazdu rowerzystom?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JóziÓ 30 3 miesiące temu

   I tym na quadach i motorach crossowych! Gdzie mają jeździć jak nie w lesie wśród publiczności? wolność jest najważniejsza!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LAWT 29 3 miesiące temuocena: 65% 

   Jedynym miejscem do bezpiecznych spacerów pozostał cmentarz północny na Wólce Węglowej na terenie którego zakazana jest jazda na rowerze

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JóziÓ 28 3 miesiące temuocena: 0% 

   Mylisz się.Tam także podjeżdżają samochodami i rowerami.Za zezwoleniem, aaale jednak. Za rzadko tam bywasz.aale ii tam musisz uważac! żeby, n/p nie potknąć się , prawda?Wszędzie trzeba uważać!!! naaawet w domu. w łóżku! nie popadać w rutynę, booo rutyna potrafi zabić!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta88 27 3 miesiące temuocena: 49% 

   A ja propojuje park bez matek z dziecmi. To one zagrazaja najwieksze niebezpieczenstwo uwazajac, ze skoro maja dzieci, to wszystko jest dla nich. Mam dosyc matek, ktore nie potrafia spokojnie mowic, tylko krzycza na caly glos, tak jakby nikogo nie bylo w poblizu. Ostatnio w powsinie przyszla jedna z takich mateczek usiadla obok mnie i mojego meza na lawce i stwirdzila, ze to bedzie najlepsze miejsce na przewiniecie dzieciaka. Warto podkreslic, ze obok bhlo pelno wolnych lawek. Inna sytuacja, tym razem ojciec, za 10 metrow ode mnie(siedzialam na lawce) kazal dziecku sikac. Takich sytuacji widzialam juz naprawde za duzo. I chetnie oddam sciezke rowerowa za wolny park od matek z dziecki. W koncu i tak po sciezkach nie wiadomo dlaczego dumne mateczki z jedynego chyba osiagniecia w zyciu, tj.urodzenia dziecka, chodza po sciezkach z wozkiem i dzieckiem...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 26 3 miesiące temuocena: 56% 

   I kobieta to pisze... (tak przynajmniej z nicka by wyglądało...) Zapewne uważasz się za osobę światłą i kulturalną, więc powinnaś wiedzieć, że piętnujemy ZACHOWANIA, a nie osoby, grupy społeczne... W opisanych sytuacjach proponuję zwrócić uwagę takiej osobie. Będzie z tego więcej pożytku, niż z generalizowania na forum. Pozdrawiam!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Konrad 25 3 miesiące temuocena: 29% 

   zgadzam się z tym co napisałaś, aaale tylko cżęściowo

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta88 24 3 miesiące temuocena: 33% 

   Jaro, zwracalam nie raz i nigdy nie bylo"przepraszam". Za to zawsze bardzo roszczeniowe podejscie do sprawy typu"jestem matka, moge wszystko".

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 23 3 miesiące temuocena: 0% 

   Ciężko mi się odnieść, bo nie mam takich przejść z "matkami", czy jak niektórzy piszą "madkami"... Przejścia mam z innymi grupami społecznymi... Jeśli jest tu jakaś analogia, to widzę w tych grupach i egoistów i takich, co dostrzegają innych... Ale wiadomo - jeden wściekły "załatwia" opinię dziesięciu "normalnym"...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta88 22 3 miesiące temuocena: 50% 

   Jaro, to sano mozna powiedziec o rowerzystach. Nie wszyscy sa tak straszni, jak ich opisuja w komentarzach

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jagna 21 3 miesiące temuocena: 60% 

   Rowerzyści, zwłaszcza z blokowisk, są zmorą Powsina. Jeżdżą nie zwracając uwagi na nikogo. Na osiedlu Patio jest bar Meta, w którym zalegają chmary rowerzystów pijając piwo a potem po 2-4 piwkach wsiadają na rowerki. Moim zdaniem powinna temu przyjrzeć się Straż Miejska.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niezle 20 3 miesiące temuocena: 48% 

   A skad wiesz, ze sa z blokowisk ? Sledzisz rowerzystow ? Ina dodatek chodzisz z alkomatem ??

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EwaÖ 19 3 miesiące temuocena: 55% 

   Jeżdżę rowerem, nigdy w tym barze nie byłam.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ghjk 18 3 miesiące temuocena: 57% 

   Zmora powsina jest Jagna spoleczniak, ktora zapewne calymi dniami siedzi w oknie i kabluje na sasiadow.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Konrad 17 3 miesiące temuocena: 17% 

   jaaakby nie patrzeć to wszystko sa niewychowani piesi, tylko korzystający z okazji przejażdżki."Jakie młodych wychowanie ,takie starszych zachowanie"! "Czeogo Jaś ,jako pieszy, nie nauczył się. teeego Jan zmechanizowany, nie będzie umiał"!!! Naukę zachowania, trzeba zacząć od małego pieszego!!! Nauka dorosłego, jest duuużo trudniejsza, trudno wykrzewić z niego złe nawyki.Trzeba wyleczyć społaeczeństwo! zamiast tylko leczyć objawy!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~piesza 16 3 miesiące temuocena: 62% 

   Park musi być dla pieszych, dorosły może i może cały czas oglądać się, czy ktos na niego nie najedzie, chociaż to żadna przyjemność w parku, gdzie się chce trochę swobody. Dziecka jednak nie można trzymać na smyczy jak psa, PARK JEST DLA DZIECI, a nie rowerzystów, którzy chcą aneksji całego świata. Na ulicach, gdzie są ścieżki rowerowe starsze osoby, które nie są tak sprawne boją się chodzić, wiem, bo rozmawiałam z taki osobami. PARKI DLA SPACEROWICZÓW!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta88 15 3 miesiące temuocena: 39% 

   Park jest dla dzieci ??? Zalosne Rozmawialas ze wszystkimi ludzmi na swiecie ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 14 3 miesiące temuocena: 74% 

   no tak bo "rowerzyści" muszą wszędzie wjechać, poprowadzić rowerek to ujma na honorze, a czepiają się kierowców... niezła hipokryzja... wyznaczony obszar wydaje się być odpowiedni, pytanie tylko kto to będzie egzekwował...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jajcin-marcin 13 3 miesiące temuocena: 0% 

   Falafel, sam napisales jajcin, ale osoba ta sama ;) To juz sam nie wiem, w domu zle, w parku zle, musisz sobie jakos poradzic z tym problemem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fafał paweł 12 3 miesiące temuocena: 84% 

   Idiotyzm w czystej postaci. Naprawdę korona nikomu z głowy nie spadnie, jak przejdzie te parę kroków. Komuś w tym mieście celowo zależy na antagonizowaniu pieszych i rowerzystów. Nie po to przychodzę z rodziną do parku, żeby kręcić łbem na boki jak papuga, czy jakaś lajkra akurat nie pruje po ścieżce swoim bolidem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fafał paweł 11 3 miesiące temuocena: 73% 

   Te, Jajcin. A jak nie, to co?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fafał paweł 10 3 miesiące temuocena: 83% 

   Napisz jeszcze pod czwartym nickiem, wtedy będziesz bardziej wiarygodna. Nie, nie będę kręcił łbem, przychodzę do parku pospacerować, a nie się rozglądać co chwila na boki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jajcin-marcin 9 3 miesiące temuocena: 100% 

   Odpisalem nie pod tym postem. Falafel, sam napisales jajcin, ale osoba ta sama ;) To juz sam nie wiem, w domu zle, w parku zle, musisz sobie jakos poradzic z tym problemem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fafał paweł 8 3 miesiące temuocena: 50% 

   Osoba ta sama, to znaczy która? Odpisałeś, czy odpisałaś? Marta88, Marcin, Niezle? Masz dysocjacyjne zaburzenie osobowosci, czy tylko dodajesz sobie pewności siebie? Bezdzietna stara lambadziara, czy chudy pryszczaty okularnik z czapka basebolowa podtrzymywana przez odstajace uszy? Ja sobie poradzę jak rowerzysta będzie na mnie jechał. Zobaczymy, czy ty poradzisz sobie siedząc na nim.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 7 3 miesiące temu

   Znasz tylko dwa rodzaje osob siedzacych przed konputerem? Ty rozumiem jestes tym pryszczatym? Ok, w takim razie do zobaczenia w Powsinie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3092 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019