REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2023 - 31.12.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Władze miasta nie chcą zmienić planu miejscowego dotyczącego kabackiego Tesco, choć wnioskowali o to mieszkańcy i ursynowscy radni. Zdaniem wiceprezydenta Michała Olszewskiego, w przypadku uchwały zmieniającej plan, miastu grożą pozwy o odszkodowanie. - Po której stronie jest wiceprezydent Warszawy? - pytają oburzeni mieszkańcy, przeciwni powstaniu dużej galerii handlowej.

  Tesco chce przekształcić stary, obskurny blaszak na Kabatach w dużą galerię handlową. Zdaniem sąsiadów, zbyt dużą. Niedawno inwestor złożył kolejny, trzeci już raport środowiskowy, z którego wynika, że działka na Kabatach (4,3 ha) zostanie w całości zabudowana nowym obiektem. Ma to być to galeria o pow. ok. 60 tys. metrów kwadratowych, porównywalna wielkością z Galerią Mokotów. Pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2008 roku. W 2010 roku po protestach mieszkańców plan został skorygowany. Obniżono nieco wskaźniki zabudowy oraz zwiększono procentowy udział zieleni na tym terenie. Ale to sąsiadów nie zadawala.

  18 kwietnia ubiegłego roku ursynowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wzywającą radnych miejskich do kolejnej zmiany planu dla Kabat.

  - Wielkie galerie takie jak Arkadia czy Galeria Mokotów nie znajdują się tak blisko zabudowań. Dla Tesco przewidziano jedynie 7% powierzchni biologicznie czynnej (czyli zieleni - dop. redakcja) a inne galerie mają nawet po 30% - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Uchwała została nagrodzona przez mieszkańców brawami.

  "Problemem nie jest intensywność zabudowy"

  Ostatnio ze stołecznego ratusza do mieszkańców dotarł jednak sygnał, że zmiana planu jest... niemożliwa. Pytanie, o to co robi miasto w sprawie planowanej inwestycji, zadał radny miejski Krzysztof Bosak z PiS. Odpowiedź jest zaskakująca. Wiceprezydent Michał Olszewski przyznaje wprost - obecny plan jest "optymalny".

  Pozwala on na miejskie i spójne w swoim charakterze zagospodarowanie otoczenia skrzyżowania al. KEN z ul. Wąwozową, spełniając jednocześnie wyznaczony w studium kierunek zmian obiektów handlowych tzw. pierwszej generacji - parterowych, charakteryzujących się niskimi walorami architektocznymi (...). Zmiany te winny polegać m.in. na dostosowaniu formy obiektów do wymogów miejskich struktur urbanistycznych i przeniesieniu miejsc parkingowych do garaży podziemnych 

  - pisze wiceprezydent Olszewski.

  Jego zdaniem "nie sposób spełnić wymogi studium przy postulowanym przez radę dzielnicy Ursynów wskaźniku intensywności zabudowy 0,5, który w nieznacznym stopniu odbiega od istniejącego, tym bardziej, że na sąsiednich terenach zabudowy mieszkaniowej wskaźnik ten kształtuje się w okolicach 2,5."

  Olszewski obawia się też konieczności wypłaty odszkodowań przez miasto, bo plan miejscowy był już dwa razy przedmiotem postępowania sądowo-administracyjnego.

  A co z obawami mieszkańców sprzeciwiających się budowie gigantycznej galerii pod oknami? 

  - Problemem jest nie wskaźnik intensywności zabudowy, tylko obawa przed uciążliwościami związanymi ze zwiększonymi dostawami towaru po rozbudowie centrum handlowego. Kwestii tej nie rozwiąże plan miejscowy, powinna być ona rozwiązana w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, np. poprzez wskazanie form zagospodarowania służących optymalnemu zabezpieczeniu przez ewentualnym hałasem - pisze wiceprezydent Michał Olszewski.

  Po której stronie jest wiceprezydent Warszawy?

  Mieszkańcy zrzeszeni w inicjatywach "Ratujmy Kabaty", "Przyjazne Kabaty" i "Forum Rozwoju Kabat", które od lat walczą o poskromienie zamiarów Tesco, nie kryją rozczarowania i oburzenia.

  - Pan wiceprezydent z niezrozumiałych powodów jest niezwykle jednostronny w swojej opinii. I nie jest to bynajmniej strona mieszkańców, ani też troska o przyszłość  i harmonijny rozwój miasta, ale raczej bliżej tej opinii do narracji inwestora - mówi Agnieszka Marianowicz-Szczygieł z "Przyjaznych Kabat".

  Ludzie zwracają uwagę, że miasto nie wzięło pod uwagę druzgocących opinii urbanistów. Mowa jest tylko o odszkodowaniach dla inwestora, a o rekompensatach za utratej wartości mieszkań sąsiadów przyszłej galerii nikt nie myśli.

  - Obecne prawo zagospodarowania przestrzennego dla tej części obszaru Kabat jest wadliwe, niespójne, sprzeczne z zasadami urbanistyki i zdrowego rozsądku, dlatego powinno zostać zmienione. Miasto powinno też szukać alternatywnych dróg rozwiązania tego konfliktu, jak np. odkupienie od bankrutującego Tesco tej działki np. z zachowaniem propozycji dzierżawy części budynku pod cele handlowe - przekonuje Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

  Dziś w ursynowskim ratuszu o godz. 18:00 ma się odbyć specjalne posiedzenie komisji radnych, na której omawiana będzie sprawa rozbudowy Tesco na Kabatach.

  GŁOSUJ W NASZEJ ANKIECIE:

  Centrum handlowe na Kabatach wielkości Galerii Mokotów?

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 117

  • 53
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 28
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW

  33Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~stop 33 ponad rok temuocena: 67% 

   Obcy kapitał i tak zabił małe sklepiki a przy tym zaśmiecił Warszawę fatalną architekturą. Kabaty mogłyby być piękne, a ten kloc tragedia, po prostu do rozbiórki w trybie pilnym!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~anonim 32 ponad rok temuocena: 57% 

   Całe to Tesco należy całkiem zlikwidować a w to miejsce zbudować przyzwoity parking Parkuj i Jedź dla przyjezdnych z Konstancina i okolic. Odkąd otwarto ulicę Korbońskiego na parkingu przy Tesco więcej jest samochodów osób które się przesiadają do metra niż klientów sklepu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ursynowianka 31 ponad rok temuocena: 82% 

   Mieszkam na Natolinie więc dostatecznie daleko i jestem przeciw. Po co kolejna wielka galeria w Warszawie? Jest ich wystarczająco dużo. I tak ludzie przenoszą się z zakupami do internetu, więc za 10-20 lat te wszystkie galerie będą do zburzenia.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MieszkaniecKabat99 30 ponad rok temuocena: 36% 

   Czekamy na dużą Galerię w miejscu obecnego Tesco. Fajnie będzie pójść do kina czy na kręgle :-) W pobliżu brakuje takich miejsc.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LN 29 ponad rok temuocena: 63% 

   Smog oraz korki będą jak powstanie wielka galeria z 5000 samochodów wjeżdżającymi dziennie. Liczy się tylko zysk kosztem okolicznych mieszkańców i lasu. Niedługo w środku lasu będą budować. Już na Wawrze takie plany były

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zły porucznik 28 ponad rok temuocena: 66% 

   Zastanawiam się, która agencja PR dostała zlecenie od inwestora, żeby lobbować na wszelkich możliwych portalach internetowych. Gdzie nie zajrzę, to widzę eksplozję spontanicznego poparcia dla "galerii". Większość postów bardzo jest do sobie podobna, stawiam, że pisze je 2-3 osoby. Co do "galerii" - obecne Tesco to syf i menele, jestem za obiektem w stylu tego, który powstał przy Leclerku. Budowa molocha to jawny przykład łapownictwa - nagła zmiana planu, tak aby był mega korzystny dla inwestora, do tego nie da się tego odwołać, bo odszkodowanie - ktoś tu zadbał o czyjś interes. Moim zdaniem warto się temu przyjrzeć nieco bliżej, są przecież stosowane służby władne prześledzić proces "uchwalania" dobrego biznesu Tesco.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan77 27 ponad rok temuocena: 38% 

   Po prostu ludzie chcą tej galerii nie rozumiem tak ciężko pojąć ? A tacy inteligenci mieszkają na Ursynowie i prostych rzeczy nie mogą zrozumieć.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty Zielone 26 ponad rok temuocena: 75% 

   kim trzeba być by tak zarabiać ? Jak nazwać te osoby ?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mateo167 25 ponad rok temuocena: 81% 

   A co z galerią na Imieline na przeciwko ulicy Polinezyjskiej miała być już w 2016 roku???

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec okolicy 24 ponad rok temuocena: 58% 

   Najwyższy czas wybrać się na cykliczne weekendowe lub wieczorne spacery szlakiem przejść dla pieszych w okolicach tesco. Chyba tylko tak radykalne kroki jak przyblokowanie na kilka godzin ruchu (spacer po przejściach) wokół tesco uświadomi zarówno obecnym jak i przyszłym inwestorom konieczność podjęcia rozmów w temacie zmniejszenia gabarytów obiektu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 23 ponad rok temuocena: 50% 

   Na szczęście większość mieszkańców okolicy popiera rozbudowę centrum handlowego Tesco.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wera00098 22 ponad rok temuocena: 46% 

   To zaraz mieszkańcy okolicznych bloków zaczną narzekać że do domu nie mogą dojechać hahaha znowu będą czuć się pokrzywdzeni

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patryk156 21 ponad rok temuocena: 48% 

   HALOURSYNÓW jakoś po waszych ankietach / komentarzach nie widać aby mieszkańcy Kabat/ Ursynowa byli przeciwni rozbudowie CH.TESCO KABATY. Wręcz chcą tej rozbudowy, natomiast czytając wasze żenujące artykuły jest tylko jedna strona mieszkańców Kabat, którzy chcą powstrzymania rozbudowy. Proszę o trochę obiektywizmu w waszych artykułach bo obawiam się, że piszecie pod jakąś cenzurą. Pozdrawiam Patryk który CHCE rozbudowy TESCO ! ;)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 20 ponad rok temuocena: 56% 

   Ależ Patryku, niczego nie cenzurujemy. Relacjonujemy spór. To oczywiste, że przeciwnicy są głośniejsi niż zwolennicy. Staramy się relacjonować wydarzenia obiektywnie. A na pewno rzetelnie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty Zielone 19 ponad rok temuocena: 56% 

   Nikt nie chce likwidacji tesco. Jesteśmy przeciwni ROZBUDOWIE marketu i stworzeniu gigantycznej galerii nie tylko blisko osiedla, ale też na przedpolach Lasu Kabackiego. Może warto zainteresować tematem EKOLOGÓW ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mariusz66 18 ponad rok temuocena: 45% 

   Super, czekamy na drugą GM w miejscu Tesco. Fajnie będzie gdzieś pójść do kina lub pograć w kręgle :) Nareszcie!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawel3578u 17 ponad rok temuocena: 49% 

   Jest możliwość kompromisu między mieszkańcami a inwestorem ze znaczącą rolą miasta. Zmiana w planie zagospodarowania, która dopuszcza to co jest + 10% z wykreśleniem złupiego zapisu z dominantą wysokościową. I niech sobie tesco buduje na nowo takie centrum jek jest teraz + ewentualnie w głąb ziemi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~głos rozsądku 16 ponad rok temuocena: 78% 

   Mieszkańcy Ursynowa są bardzo ciekawi kiedy radni zaczną ich skutecznie reprezentować i będą działać zgodnie z wolą WIĘKSZOŚCI mieszkańców dzielnicy? Przeniesienie bazarku pod Arenę lub na parking ratusza - nie przenieśli, budowa galerii Tesco - są przeciwko. Kogo obecnie ci ludzie reprezentują?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 56 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~głos rozsądku 15 ponad rok temuocena: 67% 

   Hipermarket HIT (poprzednik Tesco) został zbudowany w szczerym, kabackim polu i już wtedy odbywały się tu dzienne i nocne dostawy. Nie przeszkadzało to budowlańcom, którzy POTEM zbudowali wokół budynki mieszkalne, ani nie przeszkadzało tysiącom osób, które POTEM w nich zamieszkały. Obecnie w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań w stolicy b. często podkreśla się "bliskość hipermarketu" jako dużą zaletę. Najwyższy czas zburzyć śmierdzący, zardzewiały blaszak, samochody przenieść do podziemnego garażu i zbudować galerię handlową, która podniesie wartość mieszkań okolicznych mieszkańców i przyczyni się do ucywilizowania tej okolicy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 68 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abba 14 ponad rok temuocena: 49% 

   w cywilizowanym świecie takie obiekty znajdują się poza miastem w dobrze skomunikowanych punktach, najczęściej w szczerym polu a nie pod oknami bloków i w ciasnym układzie komunikacyjnym, już teraz zapchanym na maksa. Niestety u nas nie dąży się do korzystania z doświadczeń innych krajów, a tu jeszcze cach w trybie projektu obywatelskiego zwężać ulicę Stryjeńskich. Brawo ! budowa galerii o mega powierzchni i zwężenie dróg dojazdowych. Na ekologicznych Kabatach, w najdroższej dzielnicy. To tylko w dzisiejszej Polsce.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 50 53 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 13 ponad rok temuocena: 62% 

   Tesco powstało w szczerym polu. Osiedle powstało później.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 42 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 12 ponad rok temuocena: 56% 

   A ja jestem za rozbudową Tesco i jestem z Ursynowa!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 61 48 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 11 ponad rok temuocena: 43% 

   A gdzie mieszkasz? Podejrzewam, że nie 30 metrów od Tesco... Więc jesteś za, bo olewasz sytuację innych.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 35 47 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 10 ponad rok temuocena: 40% 

   Przecież nikt Wam nie dobudował tesco pod oknami, to Wy zabudowaliście wszystko dookoła, więc skąd ten lament?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 9 ponad rok temuocena: 44% 

   Pora zweryfikować domysły, kto , kiedy i dlaczego zaakceptował plan sprzeczny z interesami mieszkańców tej części Kabat (po nazwisku!). Głosy tymczasowo wynajmujących lokale na Ursynowie/Kabatach, którym marzy się wielka galeria, gdzie będą mogli "zabijać czas" przechadzając się godzinami wśród butików i markowych salonów, zaczynają więcej ważyć niż głos mieszkańców. Dlaczego mamy stawiać na taki model, zamiast wykorzystując naturalne walory pogranicza pól i lasu, przeznaczyć ten teren na mniejsze obiekty handlowe i tereny rekreacyjne? Z

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 45 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Anna Szcześniak 8 ponad rok temuocena: 98% 

   Proszę, głosowanie z 10.07.2008. Za 37, przeciw 0, wstrzymało się 3. Za: Z. Cierpisz, P. Czekalski, M. Czerwosz, B. Dominiak, J. Gruszka, L. Jaworski, O. Johann, P. Klabarczyk, M. Kątna, M. Kierwiński, M. Kobus, L. Krajewska, A. Kuncewicz, A. Kwiatkowski, D. Lutomirska, M. Łukaszewicz, M. Maciejowski, M. Makuch, E. Malinowska-Grupińska, W. Marszałek, E. Masny, K. Munio, P. Piechna-Więckiewicz, W. Rzewuski, W. Starzyński, T. Sybilski, J. Szostakowski, M. Szreder, P. Turowski, M. Wyszyński, M. Zakrzewska, M. Załęcka, D. Zbińkowska, T. Zdzikot, A. Żebrowska, M. Żuber-Zielicz

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 53 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Bartosz Dominiak 7 ponad rok temuocena: 44% 

   Należy pamiętać, że 2008 roku prezydent Warszawy przedkładając radzie miasta projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego chciała dla działki Tesco współczynnik zabudowy 2,5, a nawet 3,5. Dzięki aktywności niektórych radnych udało się doprowadzić do zmniejszenia współczynnika do 1,5. Wówczas, w 2008 roku, te 1,5 było wskaźnikiem oczekiwanym zarówno przez ówczesną radę dzielnicy, jak i mieszkańców. Dziś oczekiwania mieszkańców się zmieniły i dlatego warto walczyć o jeszcze większe ograniczenie współczynnika.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 6 ponad rok temuocena: 50% 

   @bartosz dominiak - tylko winny się tłumaczy... żałosne.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Bartosz Dominiak 5 ponad rok temuocena: 62% 

   AZX twoja anonimowość i brak merytorycznych argumentów dowodem na to, że mam rację.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 4 ponad rok temuocena: 47% 

   @bartosz dominiak - a co ma do tego anonimowość? Obrona przez atak - nic nowego u pana... argumenty? U pana jak zawsze brak. Idą wybory i wszyscy o tym wiemy wiec życzę sobie i Mieszkańcom Ursynowa mniej takich jak pan „uzdrowicieli” Naszej Dzielnicy

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Azx 3 ponad rok temuocena: 50% 

   @bartosz dominiak - i jeszcze jedno - jedyny argument jakiego mógł pan użyć jako pseudo „obrońca” Kabat przed Tesco prysł wraz z podniesieniem ręki i głosowaniem za jego rozbudową.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Bartosz Dominiak 2 ponad rok temuocena: 62% 

   Anonimowy AZX, Po PIERWSZE, sam zacząłeś atakiem" ("tylko winny się tłumaczy... żałosne."). Po DRUGIE, głosowałem za miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w realiach 2008 r. (zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i ówczesnej Rady Dzielnicy). Po TRZECIE, gdyby nie przyjęto wówczas planu z takimi parametrami (a niższych nie było możliwości wywalczyć, przypomnę, że i tak udało się zejść z 3,5 do 1,5 współczynnika zabudowy), to planu by nie było, a budowa na warunkach zabudowy oznaczałaby znacznie większą galerię. Po CZWARTE, nawet gdybym wraz z P. Guziałem (i jeszcze kilkoma innymi radnymi) w 2008 r. walczyli o zejście ze współczynnika 3,5 do 0,7 (jak dziś chce Rada Dzielnicy), to by ostatecznie miasto przeforsowało w mpzp współczynnik 2,5 (kwestia większości w ówczesnej Radzie Miasta). Po PIĄTE i ostatnie, gdzie anonimowy AZX byłeś w 2008 r. i dlaczego nie zabierałeś wtedy głosu w tej sprawie? Dalsza dyskusja możliwa na równych warunkach - po ujawnieniu przez imienia i nazwiska

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Azx 1 ponad rok temuocena: 33% 

   @bartosz dominiak - bla bla bla zawsze to samo czcze gadanie i nic poza tym. Ja w przeciwieństwie do pana nic nie muszę. Ani podawać danych ani się starać o głosy mieszkańców. Pracować w „urzędzie” nie mam zamiaru. Głos „ZA” to głos „ZA” a nie przeciw i tylko tacy jak pan („politycy”) na czarne mówią białe. A w 2008 miałem takie samo zdanie jak dziś - rozbudowa klocka tesco jest nieunikniona i lepiej mieć galerie na Ursynowie (choć nie jestem ich zwolennikiem) niż śmietnik pod oknami. A krzyczą wyłącznie Ci którzy maja okna na ten bałagan i parkują tam za free swoje samochody. To samo jest z POW - kto robi szum?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4648 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023