REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 stycznia 2019, 14:32 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Młodzieżowi radni z SP 340

  Młodzieżowi radni z SP 340 (SK)

  Są rozczarowani i rozgoryczeni. Mieli dobre chęci i pomysły, a zostali „olani”. Młodzi radni od prawie czterech miesięcy czekają na pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów. Ich apele pozostawały do tej pory bez odzewu. – To zniechęcające – podsumowują uczniowie.

  W ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze warsztaty dla delegatów do V kadencji Młodzieżowej Rady Warszawy. Niestety zabrakło na nich przedstawicieli Ursynowa. Dlaczego? Bo od października z młodymi radnymi, wybranymi w szkołach na nową kadencję, nikt się nie skontaktował.

  Uczniowie nie szczędzą gorzkich słów rozczarowania. – To zniechęcające, jesteśmy olewani, ignorowani – mówią. - Chcielibyśmy realizować pomysły uczniów. Jest ich naprawdę dużo i są ciekawe. A oni nie mają głosu w dzielnicy – tłumaczą.

  Warszawa bez Ursynowa

  W poprzednich latach urząd zachęcał i promował działalność w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy. Miał to by√ głos młodego pokolenia, podobnie jak Rada Seniorów miała być głosem pokolenia starszego. Najbardziej aktywna pod tym względem była rada pierwszej kadencji. Później z roku na rok było coraz gorzej, ale wciąż byli chętni uczniowie do pracy społecznej.

  W październiku 2018 roku odbyły się wybory radnych nowej kadencji. Od tamtej pory nie mieli żadnego sygnału z urzędu. Uczniowie sami usiłowali nawiązać kontakt z radnymi dzielnicy i dowiedzieć się czegoś o swojej radzie.

  Dopiero po publikacji zapytania w mediach społecznościach otrzymali informację, że Rada "ruszy w ciągu miesiąca". Jednak nadal nic się nie wydarzyło.

  - Mieliśmy do października dostarczyć wszystkie dokumenty, ale Rada nie ruszyła do dziś – mówi Jarosław Śwituła z SP 340, tegoroczny młody radny. - Pytaliśmy się na Facebooku, pisaliśmy różne posty – nie dostaliśmy żadnych odpowiedzi. Tak naprawdę radni sami z siebie się tym nie zainteresowali - dodaje.

  Na szczeblu miejskim rady już działają, zaczyna się formować Młodzieżowa Rada Warszawy, co tym bardziej irytuje młodych aktywistów z naszej dzielnicy.

  - Najgorsze jest to, że Ursynów, praktycznie największa dzielnica, nie ma wpływu na sytuację w Młodzieżowej Radzie Warszawy, co uważamy, nie powinno mieć racji bytu. Rada powinna działać od dawna – mówi Kinga Góźdź SP 340, która właśnie usiłuje rozpocząć drugą kadencję w Radzie.

  Winny statut i urzędnicy

  Młodzi radni, na pytanie dlaczego Rada nie działa, dostali oficjalną odpowiedź, że poprzednia kadencja nie uchwaliła statutu. – W tamtej kadencji było nam powiedziane, że nie możemy uchwalać statutu, bo to jest dla nas za skomplikowane – komentuje Kinga.

  Przedstawicielom Młodzieżowej Rady Dzielnicy udało się spotkać z naczelniczką wydziału oświaty, która obiecała, że zajmie się sprawą osobiście. Młodzi radni dowiedzieli się, że statut jest przygotowany od listopada, ale musiały zostać wprowadzone poprawki związane z RODO i reformą oświaty. - Podobno statut jest obecnie u prawników – mówią uczniowie.

  Czy starczy czasu i chęci?

  Wg urzędu opóźnienie w powołaniu Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów wynika z: „kumulacji w ostatnim okresie wielu spraw prowadzonych przez Wydział Oświaty i Wychowania, a to właśnie pracownik tego Wydziału pełni jednocześnie funkcję opiekuna i doradcy ds. młodzieży”.

  Urząd obiecuje, że do końca stycznia 2019 r., na podstawie przekazanych przez szkoły informacji w sprawie wyników wyborów, zostanie ustalony skład Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów na kadencję 2019 – 2021.

  Następnie zostanie podany termin zwołania pierwszej sesji Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów, podczas której zostanie wyłonione Prezydium Rady. Na kolejnej sesji zostaną wybrani radni, którzy będą mogli reprezentować Dzielnicę Ursynów w warsztatach Rad Młodzieży, organizowanych na szczeblu miejskim.

  - Nie poddajemy się, jak tylko w końcu zostaniemy tymi radnymi, zaczniemy działać – deklaruje Jarosław Śwituła.  – Wierzymy, że nadrobimy ten stracony czas – dodaje Kinga Góźdź, która już myśli o zorganizowaniu szkoleń dla nowych radnych.

  Tymczasem na Woli Młodzieżowa Rada wybrała w tym tygodniu nowych delegatów do MR Warszawy, a Młodzieżowe Rady Targówka i Białołęki podpisały właśnie porozumienie o współpracy. Nowa miejska rada ma rozpocząć nową kadencję za niespełna miesiąc - 15 lutego. Czy zdążą dołączyć do niej delegaci z Ursynowa?

  - To wstydliwa kwestia! Jak to jest, że ta rada ciągle nie jest zwołana? Jak mamy kształtować społeczeństwo obywatelskie? To pierwszy raz dla tych młodych ludzi, gdzie mogą się sprawdzić w działalności społecznej - mówił Kamil Radziwiłł, radny z PiS i apelował, aby sprawa została rozwiązana jak najszybciej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 97

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 22
   OBOJĘTNY
  • 25
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 19
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2336 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019