REKLAMAA1_DineryPL_19-06----19-07-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Jak podało Ministerstwo Finansów liczba deklaracji podatkowych złożonych online wyniosła w 2017 roku 9,7 mln. Oznacza to, że już co druga osoba rozliczająca się z fiskusem, wysyła swój PIT drogą elektroniczną. Polacy przekonali się, że złożenie deklaracji podatkowej online pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko pieniędzy, ponieważ jeśli korzystamy z programu PIT, nie potrzebujemy pomocy biur rachunkowych, ani zaprzyjaźnionych księgowych.

  Dwie najpopularniejsze deklaracje podatkowe w Polsce to PIT-36 oraz PIT-37. Warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice, ponieważ źle wybrany formularz będzie skutkował koniecznością naniesienia korekty. Zdarza się również, że błędnie dobrany formularz zostaje uznany za nieważny, co jest równoznaczne z tym, że podatnik w ogóle nie złożył deklaracji.

  Różnice między PIT-36 a PIT-37

  Pierwszym najczęściej składanym formularzem podatkowym jest PIT-37. Wypełniają go osoby, które w mijającym roku osiągały dochody wyłącznie na terenie Polski, opodatkowane stawką 18 lub 32 proc. Druk PIT-36 pozwala na rozliczenie dochodów pochodzących m.in. z:

  • wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę
  • emerytury, renty oraz innych świadczeń krajowych (renty strukturalnej lub socjalnej)
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych
  • działalności wykonywanej osobiście (m.in. umowy zlecenia i umowy o dzieło, kontrakty menadżerskie, zasiadanie w radach nadzorczych, pełnienie obowiązków społecznych, działalność sportowa)
  • praw autorskich i innych praw majątkowych
  • stypendiów
  • świadczeń z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • innych źródeł

  W przypadku, gdy uzyskiwane przychody nie mieszczą się w zakresie PIT-37, podatnik musi wypełnić druk PIT-36. Jest to formularz przeznaczony dla osób, które osiągnęły w ubiegłym roku przychody podlegające opodatkowaniu według skali (stawka 18 lub 32 proc.) a ponadto:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą
  • prowadziły gospodarstwo rolne
  • uzyskiwały przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na zasadach ogólnych
  • samodzielnie odprowadzały zaliczki na podatek dochodowy
  • otrzymywały wynagrodzenie za granicą (bez pośrednictwa polskich płatników)
  • osiągnęły przychody z innych źródeł, opodatkowanych według skali, od których ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek

  Druk PIT-36 należy złożyć również wtedy, gdy oprócz dochodów mieszczących się w ramach PIT-37 uzyskiwaliśmy także dochody z innych źródeł, uwzględnionych w arkuszu PIT-36.

  PIT-36 – do kiedy należy go złożyć w 2018 roku?

  Podobnie jak w ubiegłych latach PIT-36 za rok 2017 należy złożyć do 30 kwietnia 2018 roku. Nie warto jednak zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Dzięki programom komputerowym wyślemy PIT szybko, bez konieczności stania w kolejkach. W zależności od preferencji aplikację do rozliczania zeznań podatkowych możemy ściągnąć na dysk komputera lub skorzystać z niej online.

  Złóż PIT-36 przez internet

  PIT-36 tak jak i inne deklaracje podatkowe możemy wypełnić oraz wysłać drogą elektroniczną. To dużo prostsze i szybsze rozwiązanie niż pobieranie druku z urzędu, wypełnianie go w domu i ponowne zanoszenie do urzędu skarbowego. Jeśli zdecydujemy się złożyć PIT-36 przez internet musimy w pierwszej kolejności wybrać program do rozliczeń podatkowych i pobrać go na dysk naszego komputera lub założyć konto w wybranym serwisie, aby uzupełnić PIT online. Jednym z najbardziej znanych programów jest chociaż Program PIT Pro ze strony Podatnik.Info, dzięki któremu wypełnimy PIT-36 online w kilka minut.  

  Programy PIT są bezpłatne oraz bardzo intuicyjne, a w trakcie wypełniania formularza uzyskujemy dokładne wskazówki, jak mamy postępować krok po kroku. Złożenie deklaracji podatkowej online zajmuje jedynie kilkanaście minut, nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera właśnie tę formę rozliczenia się z fiskusem.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1435 sekundy
  REKLAMA