REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Kilka dni przed zapowiadanym strajkiem dwa związki zawodowe skupiajace pracowników oświaty zdecydowały się na współpracę. Ursynowsko-mokotowski oddział ZNP i NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa podpisały porozumienie. Od pdziś wspólnie strajkują.

  Chcą więcej zarabiać, ale ich żądania są nieco inne. ZNP domaga się 1 tys. złotych podwyżki miesięcznie z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., natomiast "Solidarność" 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejnych 15 proc. od poczatku 2020 r. Ta różnica nie przeszkodziła jednak ursynowskim pracownikom oświaty porozumieć się. 

  - Istotą jest to, co dzieje się na dole. Możemy mieć różne podejście, jak w naszym przypadku różne postulaty, ale tylko współpraca może sprawić, że człowiekowi najniżej usytuowanemu w hierarchii związkowej, czyli szaremu członkowi żyło się lepiej. Od tego są związki zawodowe - mówi Wioletta Czyż z NSZZ "Solidarność" Pracownikow Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa.

  Ostatnie dni przyniosły jeszcze jedną niespodziankę. Ursynowsko-mokotowski oddział ZNP rośnie w siłę. Zyskał około 80 nowych członków. Część z nich wypisała się wcześniej z "Solidarności".

  - Nasi koledzy mówią nam, że zapisując się do związku liczyli, że będzie ich godnie reprezentował i walczył w ich imieniu o wynagrodzenie. To, jak się zachowuje pan Proksa (przewodniczący oświatowej "S" - dop. redakcja) w rozmowach z rządem wielu oburza. W ciagu ostatnich dwóch dni wpłynęło do mnie 12 rezygnacji z członkowstwa w "Solidarności" - mówi Wioletta Czyż z "Solidarności"

  Przypomnijmy, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ "Solidarność” Ryszard Proksa wstępnie zgodził się na rządowe propozycje dotyczące podwyżek dla nauczycieli. W reakcji, niektórzy związkowcy publicznie oskarżają go o "służalczość wobec rządu" i domagają się rezygnacji z funkcji.

  Strajk nauczycieli już trwa

  Strajk rozpoczął się dziś rano. - Wszystkie szkoły są już oflagowane i otrzymały plakaty skierowane do rodziców przedstawiajace nasze postulaty. Nauczyciele dostali przypinki z napisem "Wysokie wymagania - niskie płace. Strajkujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji". Strajk będzie trwał w godzinach pracy szkoły, jednak każdy pracownik będzie strajkował tylko w swoich godzinach pracy - mówi Urszula Woźniak z ZNP.

  Według zapowiedzi Związku, w wielu szkołach zawisną też transparenty samodzielnie przygotowane przez nauczycieli. Strajk będzie polegał na całkowitym powstrzymaniu się od pracy, wszystkich, którzy do niego przystąpią. Co to oznacza dla gimnazjalistów i ośmioklasistów, którzy czekają na swoje egzaminy?

  Trudno powiedzieć. Docierają do mnie różne sygnały, ale to co słychać od władzy nie napawa optymizmem - mówi Urszula Woźniak.

  Według ostatnich danych na Ursynowie strajkuje 40 szkół i przedszkoli. W 11 z nich udało się zorganizować ograniczoną opiekę nad dziećmi.

  Śledźcie najnowsze doniesienia o strajku w naszym serwisie specjalnym na stronie głównej. Dajcie znać co słychać w Waszych szkołach i przedszkolach: redakcja@haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • bospapieros 2 2 miesiące temuocena: 67% 

   nauczyciele dlaczego dzieci przyprowadzacie na strajk-gdzie wasz honor

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tamiru 1 2 miesiące temuocena: 73% 

   Co z dziećmi...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2704 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO