REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Już sama decyzja o złożeniu pozwu rozwodowego dla wielu osób bywa niezwykle trudnym i bardzo stresującym przeżyciem, jednak decydując się wnieść sprawę o rozwód, musimy przygotować się na to, że samo postępowanie również nie będzie dla nas łatwe. Konieczność wykazania trwałego rozpadu pożycia nigdy nie należy do komfortowych sytuacji, zwłaszcza przy osobach postronnych. Warto wiedzieć, co może nas spotkać w trakcie rozprawy rozwodowej, na co musimy być przygotowani i dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

  Warunkiem orzeczenia przez sąd rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Tylko w przypadku spełnienia tej przesłanki, sąd orzeka rozwód. W przeciwnym razie nie pomogą nawet wspólne żądania obojga małżonków odnośnie rozwiązania małżeństwa – decydujące zdanie należy do składu sędziowskiego.

  Rozwody, a statystyka

  Z roku na rok liczba rozwodów orzekanych przez polskie sądy wzrasta. W dalszym ciągu trend ten wyraźnie zauważalny jest szczególnie w dużych miastach, gdzie więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Warszawa jest doskonałym odzwierciedleniem tego trendu: w 2015 roku na 2 śluby w stolicy przypadał jeden rozwód, a większość z nich orzekanych jest przed upływem 10 lat małżeństwa. 

  Jedyną drogą uzyskania rozwodu jest wniesienie pozwu do sądu okręgowego właściwego dla miejsca naszego zamieszkania. Nawet jeśli małżonkowie dojdą do porozumienia w kwestiach związanych z podziałem majątku czy wychowywaniem dzieci, nie ma możliwości uzyskania rozwodu w inny sposób niż na drodze postępowania sądowego. Wnoszony przez jedną stronę postępowania pozew, rozpatrywany jest na posiedzeniu sądu, podczas którego drugi z małżonków musi się do niego ustosunkować.

  Rola adwokata w postępowaniu rozwodowym 

  Podobnie jak w wielu innych rodzajach postępowań sądowych, również rozwody mogą być procesami niezwykle złożonymi, obejmującymi szereg istotnych kwestii. Najważniejsze z nich to zazwyczaj:

  • ustalenie trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego,
  • kwestia winy jednego lub obojga współmałżonków,
  • ustanowienie prawa do opieki nad dziećmi oraz do kontaktów z dziećmi,
  • kwestia przyznania i wysokości przyznanych alimentów,
  • podział majątku.

  Jak widać, mamy do czynienia z szeregiem bardzo istotnych zagadnień, często warunkowanych odrębnymi przepisami  np. z zakresu prawa cywilnego. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, kierując swoje kroki do kancelarii adwokackiej. Zasadnicze powody, dla których warto skorzystać z usług adwokata podczas rozprawy rozwodowej, są dwa:

  • prawnik dobrze orientuje się w kwestiach formalnych, dzięki czemu zapewni nam kompleksową pomoc w skomplikowanej materii spraw rozwodowych (pomoc w sporządzeniu pism procesowych, wsparcie podczas rozprawy sądowej, zwrócenie uwagi na istotne kwestie),
  • jest osobą niezaangażowaną emocjonalnie w całą sprawę, dlatego stanowi gwarancję profesjonalizmu i merytorycznej pomocy.

  O ile pierwsza kwestia wydaje się oczywista i jasna dla wszystkich, o tyle warto zwrócić uwagę na brak zaangażowania emocjonalnego adwokata w spór między małżonkami. Adwokat będzie naszym bezcennym wsparciem, z uwagi na fakt, że zachowa „chłodną głowę” nawet w przypadku najbardziej emocjonujących scen na sali sądowej, które podczas rozpraw rozwodowych wale nie należą do rzadkości. I choć opanowanie w takich sytuacjach będzie stanowiło dodatkowy atut po naszej stronie, to często kwestie związane z opieką nad dziećmi czy podziałem majątku wzbudzają wiele emocji nawet u ludzi spokojnych z natury.

  Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

  Sąd może orzec rozwód z winy małżonka lub zrezygnować z orzekania o winie. Doświadczony adwokat z pewnością doradzi nam czy warto wnioskować o ustanowienie osoby winnej rozpadu małżeństwa. Wina wymaga bowiem udowodnienia, co zazwyczaj skutkuje przedłużeniem postępowania sądowego. 

  (mat. partnera)

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.0694 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018