REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 lipca 2021, 11:19 komentarzy 14

  (SK)

  Miasto i dzielnica ruszają z drugim w tym roku koszeniem trawników. Rzadsze koszenie ma usprawnić retencję wody i polepszyć stan zieleni. Jak sprawdza się obrana trzy lata temu strategia pielęgnacji miejskiej zieleni? 

  Częste deszcze i wysokie temperatury wpływają na szybszy wzrost trawy. Zarząd Zieleni i ursynowski ratusz postanowiły wykonać kolejne koszenie trawy w tym roku. Miasto kosi już od poniedziałku, dzielnica zacznie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Prace mogą trwać nawet do pierwszych dni września.

  - Cały czas obserwujemy stan trawników. Zauważyliśmy, że niektóre źdźbła traw są już suche i zdrewniałe, a inne bujnie rozwinięte zaczynają się kłaść na ziemię i zbierać nadmierną wilgoć. Nie chcemy, aby trawniki zgniły lub były wyschnięte, więc podjęliśmy szybką reakcję i już zaczęliśmy koszenie - informuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

  Koszenie - byle nie "do spodu" i niezbyt często - jest wskazane dla prawidłowego rozwoju trawników i łąk. Zabieg wzmacnia i zagęszcza trawę, udrożnia dopływ powietrza i wody do korzeni roślin. Po skoszeniu trawników można zauważyć efekt rżyska, który przy odpowiednim nawodnieniu szybko się niweluje.

  Trzy, a nawet cztery tygodnie

  Miasto zaczęło kosić trawniki przy ulicach, po których jeżdżą autobusy. Od poniedziałku pracownicy stołecznego Zarządu Zieleni działają przy Dolince Służewieckiej. Na drugi ogień pójdzie ul. Nowoursynowska, później Rosoła i tak, aż do Kabat. Warszawa zakończy swoje koszenie 13 sierpnia.

  Dzielnica układa jeszcze harmonogram koszenia. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim tygodniu sierpnia i potrwają od 3 do 4 tygodni. Rozpoczną się od parków, później skoszona zostanie trawa przy dzielnicowych ulicach i na terenach zieleni niezagospodarowanej.

  Od początku tego roku obowiązuje całkowity zakaz korzystania z dmuchaw. Trawa, która znajdzie się na ulicy będzie zatem zbierana ręcznie. Nie będzie możliwości szybszego uprzątnięcia terenu, a niektóre odcinki dróg mogą być wyłączane. Przyczyną tak długiego okresu trwania akcji koszenia jest również wysokość traw. Rosłe pędy zieleni kosi się dłużej.

  Czy rzadsze koszenie się sprawdza?

  To już trzeci rok doświadczeń z nowym harmonogramem koszeń. Rzadziej widujemy suche, żółte trawniki, a zalane ulice szybciej się udrożniają. Wysoka retencja wpływa również dobrze na drzewa w okolicy.

  - To nie jest strategia, która przyniesie nam efekty od razu. To jest efekt długofalowy, który trudno zmierzyć. Wydaje mi się, że wiele miejsc, które były zalewane w latach ubiegłych odwadniało się dużo szybciej. Na Braci Wagów mieliśmy pół metra wody, godzinę później tej wody już nie było. Naukowcy od wielu lat mówią, że dłuższa trawa jest dobra ze względu na absorpcję wody, ale również z uwagi na owady, które w tej trawie żyją - mówi wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak.

  Łąki miejskie i kwietne, ostoje przyrody w parkach i skwerach są koszone raz lub dwa razy do roku z uwzględnieniem warunków pogodowych. Natomiast trawniki przyuliczne są koszone trzy razy w roku. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Adamrtr 14 miesiąc temu

   Koszą do ziemi, naprawdę nie trzeba kosić tej trawy na igiełki, dziś widziałem przy Kabackim Dukcie gości którzy w zasadzie pozbawiają jakiejkolwiek zieleni i ziemia prześwituje plackami... tragedia, ktoś to musi sprawdzać

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lolo 13 miesiąc temuocena: 0% 

   Ursynow zapuszczony jak nigdy :(((

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 12 miesiąc temuocena: 82% 

   Dominiak- tak dba o retencję, że betonuje ścieżki. Na Gandhi miejsca pod ławkami też wybetonowali. Teren wokół Domu kultury- beton. Chodnik od metra Imielin do Dereniowej poszerzony nie wiadomo po co. Ten koleś to jeden wielki BETON. ILE WODY odzyskiwane jest z dachów Domu kultury, czy z Ratusza? NIC, NULL, ZERO. Tak se tu żyjemy i utrzymujemy szkodniki.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DJ 11 miesiąc temuocena: 71% 

   Na Braci Wagów to jest ogromna kałuża po każdym deszczu na wysokość krawężnika. Co ten koleś pitoli... Jest jakiś kłopot z kanalizacja. I trawa nie ma tu nic do tego. Za to w czerwcu trawa przy przejściach dla pieszych miała ok metra wysokości l. Nikt mi nie powie, że to jest bezpieczne dla pieszych.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Confused 10 miesiąc temuocena: 100% 

   Popieram. Wybujałe trawniki pogarszają w wielu miejscach na Ursynowie widoczność na przejściach dla pieszych . Poza tym fatalnie sprząta się po psie w tych chwastowistach. Chyba że ekologicznie byłoby nie sprzątać. Gubię się w tym...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lmao 9 miesiąc temuocena: 88% 

   Retencja jest taka że po opadach w gorący dzień ma się darmową saunę :D

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bubba 8 miesiąc temuocena: 67% 

   I znowu nie będzie można pospać w ciągu dnia bo będą kosiarki wszędzie i to spalinowe, fuj!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~:Q/ 7 miesiąc temuocena: 100% 

   Pospać to się nie da w soboty rano , bo mądrale udumali koszenie. A i wywóz szklanych opakowań o poranku ok 4-5.00 przez szczesliwego pana dosadnie wyklinającego pod nosem jest git. Gratuluję pomysłowości. Alternatywy 4 przy tym to małe kino

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek Szuman 6 miesiąc temuocena: 69% 

   Panie Dominiak może by jednak skńczyć jakis kurs o przyrodzie, skoro już koledzy przyspawali Pana do stołka. Retencja wody zalezy od podłoża, od struktury gleby, nie od stopnia pokrycia roślinnością, bo ten proces nazywamy fitotranspiracją. Naprawde żal oczy ściska, gdy się czyta Pana wypowiedzi. Ponad to cytuje"dłuższa trawa jest dobra ze względu na absorpcję wody, ale również z uwagi na owady, które w tej trawie żyją", Widać nie zaje sobie Pan sprawy, że w środowisku antropogenicznym zostaje silnie zachwiana równowaga, co za tym idzie, robactwo o ktorym Pan wspomnia to nie motylki i pszczołki, tylko kleszcze i komary. Także polecam się na przyszłość, bos widzę, że Pan zielone ma pojecie o przyrodzie :)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lmao 5 miesiąc temuocena: 71% 

   Nie no jak, u nas pszczoły wcinają chwasty i mają sie dobrze, troche zczerniały i dziwny dźwięk mają ale przecie pszczoły

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Mistrz autolansu i zbijania bąków... takie kursy ukończył ten populista.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 3 miesiąc temuocena: 83% 

   Jest zakaz używania dmuchaw, ale kosiarze radzą sobie inaczej niż przy pomocy miotły. Wymiatają trawę, używając ręcznych kosiarek na maksymalnym wyciu. Tym sposobem sznurki koszące, trąc o bruk lub asfalt, szybciej się niszczą i lądują niesprzątnięte na trawnikach.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynów 2 miesiąc temuocena: 57% 

   Nareszcie bo miasto nie dba o koszenie na Ursynowie

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3733 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021