Zamknij

Ruszył Budżet Obywatelski. Głosowania na "nie" znów nie będzie!

07:39, 02.12.2020 Anna Łobocka
Skomentuj SK SK

Budżet Obywatelski na start! To czas dla wszelkiej maści społeczników, którym na sercu leży dobro współmieszkańców. Ruszyła rejestracja projektów, które będą sfinansowane z miejskiej kasy i powinny zostać zrealizowane w 2022 roku.

Wyniki tegorocznego głosowania na Ursynowie były wielkim zaskoczeniem, ale też dobitnie pokazały, na czym ursynowianom najbardziej zależy.

Po pierwsze, tylko 13 ze 105 projektów z Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok zdołało zebrać wystarczającą liczbę głosów, aby mogły zostać zrealizowane. Po drugie, ogromna część z 5 mln złotych zostanie w naszej dzielnicy wydana na nową zieleń, rekreację i ekologię. Bo tego właśnie życzyli sobie mieszkańcy.

Ku zdumieniu wielu osób w głosowaniu przepadły projekty integrujące ursynowską społeczność, np. popularne potańcówki, garażówki, koncerty i seanse pod chmurką. Przegrały też pomysły dotyczące bezpieczeństwa, takie jak: montaż monitoringu przy szkołach lub w parkach. 

Te specyficzne wyniki głosowania - zdaniem projektodawców - to efekt wielu wad Budżetu Obywatelskiego oraz postawy urzędników, dopuszczających projekty o bardzo podobnych nazwach. Najlepszym przykładem jest nieudana próba budowy na Ursynowie lodowiska. 

Pomimo że wielu mieszkańców chciało tej inwestycji, to aż cztery różne pomysły zakładające jego budowę spowodowały, że nie przeszedł ani jeden.

Brak głosowania na "nie"

Kolejny mankament, na który zwracają uwagę społecznicy, to brak przebicia projektów adresowanych do mniejszych społeczności. W starciu z pomysłami ogólnodzielnicowymi nie mają one najmniejszych szans. Tak stało się w przypadku Zielonego Ursynowa, gdzie poza niewieloma wyjątkami, w głosowaniu przegrała większość propozycji skierowanych do mieszkańców tej części dzielnicy.

I jeszcze jeden minus, który ostatnio dał o sobie znać. Brak możliwości głosowania przeciw projektom może skończyć się oporem części mieszkańców. Najlepszym przykładem jest zaplanowana jeszcze na ten rok budowa placu zabaw w Dolince Służewieckiej. Była ona częścią ogólnomiejskiego projektu, zakładającego powstanie dziesięciu placów w różnych częściach Warszawy, bez podania konkretnej lokalizacji oraz jednego, właśnie w Dolince. W rezultacie mieszkańcy innych dzielnic zdecydowali o budowie, której nie chcą jej sąsiedzi. Możliwość głosowania na “nie” mogłaby zaradzić takim sytuacjom.

Ale podobnie jak wcześniej i w najbliższej edycji BO nie będzie takiej możliwości. - Idea Budżetu Obywatelskiego to idea, która ma łączyć wokół pomysłu - mówiła na Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka odpowiedzialna za budżet partycypacyjny. 

- Zdarzają się sytuacje, kiedy mieszkańcy nie są zadowoleni, dlatego apelujemy, aby już na wczesnym etapie komentowali projekty, które są zgłaszane. Aby było można te projekty dostosować i zmieniać do oczekiwań na etapie weryfikacji urzędniczej - dodawała Zdrodowska.

Jak zgłaszać projekty?

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, również i w tym roku będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, dotyczące najbliższej okolicy oraz projekty ogólnomiejskie, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę lub kilka dzielnic. Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec - nie trzeba być zameldowanym w mieście ani pełnoletnim.

Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2021 r. na dwa sposoby:

  • przez Internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl,
  • w formie papierowej - wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy, w której ma być realizowany projekt. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.

Zgłoszone projekty zostaną ocenione do 4 maja 2021 r. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy pomysł został zgłoszony w terminie, czy jest zgodny z obowiązującym prawem, możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku oraz czy jego koszt nie przekracza określonego limitu wartości jednego projektu.

Po etapie składania i rozpatrywania odwołań, projekty zweryfikowane pozytywnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców od 15 do 30 czerwca 2021 r. Ogłoszenie wyników miasto planuje 15 lipca 2021 r.

Budżet Obywatelski na 2022 rok to 93,5 mln zł, a hasło najnowszej akcji brzmi „Ty też możesz zmienić Warszawę”.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

Głosowanie przeciw lGłosowanie przeciw l

13 3

do Autora artykułu: poprawnie po polsku piszemy "głosować za, głosować przeciw", a nie "głosować na nie, głosować na tak". Proszę posługiwać się poprawną polszczyzną, wielu ludzi czyta "Halo Ursynów" i przyzwyczaja się do tego rodzaju błędów. Pozdrawiam 08:18, 02.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Uczył Marcin  MarcinUczył Marcin Marcin

1 0

Poprawnie po polsku pisze się. Uogólnienia w pierwszej osobie liczby mnogiej typu "piszemy" to szkolna maniera. 00:04, 03.12.2020


reo

 uwielbiam_gumowe_ga uwielbiam_gumowe_ga

16 4

"To czas dla wszelkiej maści społeczniaków, którzy lubią dokuczać współmieszkańcom." Poprawiłem. 09:08, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZniesmaczonZniesmaczon

21 1

I znów można będzie przytulić kupę kasy na "mundre projekty". Skoro to takie prospołeczne, to czemu nie można głosować przeciw poronionym pomysłom. 10:09, 02.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Prawdziwy_patriotaPrawdziwy_patriota

2 15

Bo można tak storpedować każdy projekt. Projekt w innej części dzielnicy? VETO! Projekt dla książkowych moli a ja nie czytam książek? VETO! Moja firma nie dostała pieniędzy? VETO! Projekt zbyt "lewacki" bo uczy dzieci by je nie molestowano? VETO! Zebranie grupy osób na "nie" na serio nie jest trudne. 13:16, 02.12.2020


ZniesmaczonZniesmaczon

9 0

Zebranie grupki osób "na tak" i wydanie dla jaj kasy też nie jest trudne... Jak widać na przykładach dotychczasowych poronionych pomysłów. 16:33, 02.12.2020


Andrzej Nowak ul. KoAndrzej Nowak ul. Ko

20 3

Ostatnia szansa na lizanie już prawie pustego koryta. Firmy, fundacje i stowarzyszenia zaprzyjaźnione z radnymi i burmistrzami muszę zarobić na lunetach, bibliotekach plenerowych i ławkach solarnych. A w dzielnicy kwitnie przestępczość i jest coraz brudniej. 10:11, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prawdziwy_patriotaPrawdziwy_patriota

5 8

Całkowicie się nie zgadzam z tezą zawartą w artykule "Ku zdumieniu wielu osób w głosowaniu przepadły projekty integrujące ursynowską społeczność, np. popularne potańcówki, garażówki, koncerty i seanse pod chmurką". Ani to wiele osób, ani nawet to nie jest mniejszość głośno wyrażająca się na jakiś temat, raptem kilku malkontentów, których można policzyć na palcach dłoni + przedstawiciele projektów, które przegrały. Kina, koncerty, garażówki to wydarzenia, na które chodzi kilka osób, nowe nasadzenia są dla wszystkich. 13:21, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bospapierosbospapieros

1 5

to wielka lipa z tym. skladane było o sygnalizacje na przejsciu dla pieszych ul . klobucka 18 lub progi zwalniajace na klobuckiej-nawet nie dopuscili do glosowania. ZDM olał mieszkańców. Nawet burmistrz ma wyj... na mieszkancow nie slucha potrzeb osob niepełnosprwanych. A KEN pod oknami tylko dbaja o siebie 16:38, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%