REKLAMAA1-FortSłużew-01-09----30-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2019, 17:32 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UM)

  W tym roku dużo później niż w latach poprzednich. Rusza Budżet Obywatelski 2019. Zmieniła się nazwa, zmieniły się też zasady głosowania oraz składania projektów. Na Ursynowie na pomysły mieszkańców do wydania jest 4,9 mln złotych. 

  Już po raz szósty mieszkańcy Warszawy zdecydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. W tym roku - ze względów proceduralnych rozpoczęcie składania projektów opóźniło się. Po pierwsze - weszły w życie ustawowe zapisy o budżetach obywatelskich w gminach, a więc rady gmin musiały podjąć odpowiednie uchwały. Po drugie - uchwałę radnych warszawskich uchyliła w lutym Regionalna Izba Obrachunkowa ze względów proceduralnych, a nową uchwalono dopiero 11 kwietnia.

  Projekty można składać od dziś (20 maja) do 10 czerwca. Do dyspozycji mieszkańców jest ponad 83 mln zł w skali całej stolicy. Po raz pierwszy można złożyć projekty ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy.

  - Projekty mogą być różne – montaż hamaków w parkach, organizacja zajęć w domu kultury, remont boiska, budowa nowego placu zabaw czy ścieżki rowerowej - mówiła dziś na Ursynowie Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej. Miasto rozpoczęło kolejną edycję budżetu obywatelskiego przed Ośrodkiem Wsparcia dla Niepełnosprawnych przy ul. Belgradzkiej, wybudowanym dzięki projektowi z pierwszej edycji programu.

  Co nowego w 6. edycji?

  - Budżet w tej edycji będzie się rządził nowymi zasadami, które określiła rada miasta w uchwale przyjętej 11 kwietnia. Zasady będą nowe, ale liczymy na niezmienny entuzjazm mieszkanek i mieszkańców w zmienianiu swojej najbliższej okolicy i decydowaniu o mieście – mówi Magdalena Roguska, radna m.st. Warszawy.

  A te najważniejsze zmiany to: zmniejszona kwota Ursynowie - spadek z 6,5 mln do 4,98 mln złotych. Wynika to z limitów przyjętych ustawowo, obliczanych na podstawie liczby mieszkańców i procentu całego budżetu miasta.

  Po raz pierwszy projekty możemy składać nie tylko na poziomie dzielnicy czy jej części, ale też na poziomie ogólnomiejskim lub kilku dzielnic. Znikają obszary w dzielnicach!

  Zgłaszając projekt dzielnicowy autorzy muszą dostarczyć listę poparcia zawierającą podpisy 20 mieszkańców z danej dzielnicy, z kolei do projektu ogólnomiejskiego trzeba dołączyć 40 podpisów mieszkańców Warszawy.

  Trochę zmian jest również w systemie głosowania. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Nadal będzie można głosować elektronicznie - od 6 do 23 września. Aby wygrać, na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym – co najmniej 50.

  Ważną zmianą, przynajmniej na Ursynowie, jest ograniczenie projektów wyłącznie do terenów miejskich. Co oznacza, że w naszej dzielnicy radykalnie może spaść liczba pomysłów. Nasza dzielnica dysponuje niewielką liczbą gruntów miejskich. Większość to tereny spółdzielni mieszkaniowych i prywatne.

  Jak zgłosić projekt?

  Projekt można zgłosić przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w formie papierowej. Dla mieszkańców potrzebujących pomocy w przygotowaniu i zgłoszeniu projektu będą organizowane różne formy wsparcia, m.in. maratony pisania projektów czy dyżury konsultacyjne. Będą to m.in.:

  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów zieleni – 23 maja, godz. 17:00-20:30, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Senatorska 27, sala konferencyjna, I piętro,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów miękkich – 28 maja, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów drogowych – 4 czerwca, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski maraton pisania projektów – 8 czerwca, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56.

  Odbędą się także dyżury stacjonarne w dzielnicach - na parterze Urzędu Dzielnicy Ursynów:

  • 27 maja, poniedziałek , godz. 15:00 – 18:00 
  • 3 czerwca, poniedziałek, godz. 15:00 – 18:00 
  • 10 czerwca, poniedziałek, godz. 15:00 – 18:00

  Będą też porady podczas wydarzeń plenerowych: w niedzielę 26 maja na pikniku historyczno-militarnym "Dzień Cichociemnych" w parku im. R.Kozłowskiego czy w sobotę 8 czerwca podczas Dni Ursynowa.

  Harmonogram VI edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie

  • Zgłaszanie projektów - 20 maja – 10 czerwca 2019 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów - 11 czerwca – 8 sierpnia 2019 r.
  • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena - 9 – 26 sierpnia 2019 r. 
  • Głosowanie na projekty - 6 września – 23 września 2019 r.
  • Ogłoszenie wyników głosowania - 3 października 2019 r.
  • Realizacja zwycięskich pomysłów - 2020 r.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~J 5 3 miesiące temu

   Najlepszy projekt z zeszłego roku na ROYAL wilanów... przyściżce rowerowej za Metą, obok wielkiego bilboarda. 77K PLN. Jedźcie zobaczcie:)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 4 3 miesiące temuocena: 21% 

   Na pewno jak co roku, będą jakieś ciekawe pomysły dla infrastruktury rowerowej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 3 3 miesiące temuocena: 100% 

   Można narzekać i złorzeczyć... Można też składać inne, nierowerowe, projekty. Demokracja!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MAMIL 2 3 miesiące temuocena: 63% 

   W demokracji dopuszczono by mozliwosc głosować na nie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 1 3 miesiące temuocena: 70% 

   Pełna zgoda. Też uważam, że pilotażowo, chociażby na jedną edycję BO, powinno się dopuścić również głosowanie na "NIE". Potem można by wyciągać wnioski na kolejną edycję. A tak, mamy dywagowanie, że dopuszczenie możliwości głosowania na "NIE" spowoduje to i tamto... Znając nasze realia, to właśnie głosowanie negatywne zmobilizowałoby największą ilość mieszkańców. Czy to dobrze? To by się właśnie okazało, gdyby dać ludziom taką możliwość.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2495 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019