REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2023 - 31.12.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Ponad 60 projektów dzielnicowych, do tego projekty ogólnomiejskie. Jest mnóstwo pomysłów na zazielenienie Ursynowa, nie brakuje atrakcji dla dorosłych, dzieci i seniorów. Są też pomysły na remonty - boisk, ścieżek rowerowych i chodników. A i dla kierowców też coś się znajdzie. Na co postawią ursynowianie?

  Właśnie ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim na 2023 rok. W tym roku ursynowianie mają do wyboru 64 projekty. Tylko tyle ze 107 zgłoszonych pomysłów zostało dopuszczonych do głosowania. To wyraźny spadek w stosunku do poprzedniej edycji - w zeszłym roku mieszkańcy Ursynowa wybierali spośród 107 projektów. Mimo tego wybór wcale nie musi być prostszy. Ciekawych pomysłów na urozmaicenia w naszej dzielnicy nie brakuje. Do tego są jeszcze projekty ogólnomiejskie.

  "Dzielnie" w dzielnicy

  Przeglądając projekty dzielnicowe, mieszkańcy natrafią na pomysł “Opakodzielnia, drugie, trzecie, …, kolejne życie kartonów, folii bąbelkowej, wypełniaczy”. Projekt wydaje się ciekawy, zwłaszcza w dobie robienia zakupów przez internet.

  - Projekt (inspirowany ursynowskimi jadłodzielniami i bibliotekami plenerowymi) zakłada stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogliby zostawiać lub z którego mogliby brać nadające się do dalszego użycia materiały opakowaniowe - czytamy w opisie projektu pani Katarzyny.

  Opakodzielnia stanęłaby w samym sercu Ursynowa - pod urzędem dzielnicy przy al. KEN 61. Koszt? 50 tys. złotych.

  Jeśli już mowa o “dzielniach”, to kolejnym pomysłem - tym razem ogólnomiejskim - jest “Jadłodzielnie dla Warszawy - BO warto!”. Projekt zakłada ustawienie dziesięciu jadłodzielni w sześciu dzielnicach. Na Ursynowie byłby to już trzeci taki punkt. Po ratuszu i ul. Kłobuckiej kolejna pojawiłaby się na Kabatach. Dokładnie przy Szkole Podstawowej nr 399 przy ul. Zaruby.

  Kultura, edukacja, zabawa

  Dzielić się można nie tylko jedzeniem czy opakowaniami. Można również muzyką. Również i taki projekt znajdzie się w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. “Bezpłatne koncerty plenerowe na Ursynowie” to pomysł pani Jadwigi. 

  - Jest to kontynuacja dwóch zwycięskich projektów w latach 2019 oraz 2020. Projekt zakłada wykonanie przebojów muzyki klasycznej różnych epok, w tym muzyki poważnej oraz jazzu. Wykonawcami będą profesjonalni, uznani artyści scen polskich i światowych, w tym wybitni wykonawcy utworów Chopina - głosi opis pomysłu.

  Występy odbywałyby się w między innymi w parku im. Jana Pawła II czy parku Przy Bażantarni oraz innych, wybranych przez urzędników miejscach. Łącznie 12 koncertów od czerwca do września 2023 roku za 450 tys. zł.

  Innym projektem, który rozruszałby mieszkańców jest “Małe Zakopane latem i zimą”. W trzech miejscach dzielnicy - w parku Lasek Brzozowy, na teren obok Dzielnicowego Ośrodka Kultury oraz w pobliżu SP 340 przy ul. Lokajskiego - miałyby się pojawić albo lodowiska, albo górki zjazdowe, albo to i to. Dzięki wykorzystaniu syntetycznego lodu i mat zjazdowych zabawa mogłaby trwać niezależnie od pory roku. Do tego wypożyczenie sprzętu oraz nauka jazdy byłyby bezpłatne. Koszt projektu wynosi 1 mln 141 tys. złotych.

  Kolejnym pomysłem na aktywizację mieszkańców jest ten o nazwie “Rodzinne Kluby Przyrodnicze w całej Warszawie - natura miejscem przygód i pikniki z elementami survivalu”. Ogólnomiejski projekt zakłada cykliczne spotkania z ekspertami oraz spacery po lesie, w tym Lesie Kabackim. 

  - Każde spotkanie będzie składało się z czasu zorganizowanego oraz czasu na swobodne zabawy dzieci. W ramach projektu zostanie również zorganizowanych 12 pikników w przyrodzie z elementami survivalu dla wszystkich zainteresowanych - brzmi opis pomysłu.

  Projekt autorstwa pani Moniki wyceniono na blisko 600 tys. złotych.

  Remonty i naprawy

  Budżet obywatelski to także szansa na oczekiwane remonty. Na przykład boisk szkolnych. Taki też projekt złożył pan Leszek. “Rewitalizacja boiska piłkarskiego w Szkole Podstawowej nr 336 przy ul. Małcużyńskiego 4” zakłada wymianę nawierzchni oraz instalację nowych bramek za ponad 570 tys. złotych.

  Skoro mowa o naprawie nawierzchni… Projekt “Remont nawierzchni jezdni wraz z budową chodnika w ciągu ul. Poloneza” za 335 tys. złotych zakłada znacznie więcej niż wskazuje tytuł. Autorowi zależy także na doświetleniu ulicy oraz dostawieniu elementów małej infrastruktury - ławek czy śmietników. Chciałby również, aby - w miarę możliwości - dostować ulicę pod autobusy.

  Zarówno pieszych, jak i kierowców zainteresuje projekt “Remont i wymiana chodnika wzdłuż ulicy al. KEN”. Według pomysłu stare płyty chodnikowe na odcinku od ul. Ciszewskiego do ul. Jastrzębowskiego mają zostać wymienione na nowe. Wymienione zostaną ławki i pojawi się więcej zieleni. Natomiast miejsca parkingowe wzdłuż al. KEN z prostopadłych zamienią się na skośne. Dzięki temu parkowanie i wyjazd będą łatwiejsze. To wszystko za blisko 1 mln 100 tys. złotych.

  Spośród pomysłów na przyszły rok znaleźć można również takie skierowane do rowerzystów. Wśród nich “Rowerowa Od-Nowa: Modernizacja dróg dla rowerów na Ursynowie” To już druga edycja - pierwsza realizowana jest w tym roku - tego projektu. Za ponad 1 mln 200 tys. złotych wyremontowane zostałyby dwa odcinki ścieżek rowerowych na Ursynowie. Pierwszy wzdłuż ul. Rosoła - od ul. Mandarynki 5 do ul. Mandarynki 14. Drugi wzdłuż ul. Belgradzkiej - od al. KEN do ul. Stryjeńskich.

  Pomysłodawcy nie zapominają również o bezpieczeństwie mieszkańców po zachodzie słońca. W ramach projektu “Doświetlenie Ursynowa w nocy - Kabaty” na ulicach Za Łąkami oraz Na Przyzbie (odcinek Polnej Róży-Kabacki Dukt) stanęłoby łącznie 6 ledowych latarni. 

  - W nocy jest tam ciemno i można się wyrżnąć, a tamtędy wielu ludzi chodzi z metra. Albo ładniej: Montaż oświetlenia poprawi bezpieczeństwo i wygodę okolicznych mieszkańców, korzystających z ciągów pieszo rowerowych w wyżej wymienionym rejonie ulic - czytamy w uzasadnieniu projektu.

  Odpoczynek w cieniu drzew

  Gdy jest już bezpiecznie, można pomyśleć o relaksie. Pomyślał o tym pan Krzysztof - autor projektu “250 ławek dla Ursynowa” wartego 1 mln złotych. Pomysłodawca chciałby, aby lokalizacje siedzisk Zarząd Zieleni uzgodnił z dzielnicą oraz radą seniorów. Część ławek według wzoru “ławki warszawskiej” miałyby zostać ustawione w grupach.

  - W Warszawie brakuje ławek. Potrzebne są one szczególnie osobom starszym i chorym, które mają trudności w chodzeniu. Ławki pozwalają na odpoczynek i nawiązywanie relacji sąsiedzkich - głosi uzasadnienie.

  Jak już odpoczywać, to w cieniu drzew. Tych według projektu pod tytułem “Nasadzenia drzew na terenie dzielnicy Ursynów” ma się pojawić aż 200. Gatunki miałyby zostać dobrane z uwzględnieniem specyfiki danego miejsca. Natomiast wybór lokalizacji pozostawia urzędnikom. Dzięki nasadzeniom ma wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza, hałas i estetykę ursynowskich ulic.

  Na co zagłosują ursynowianie? Na wybór mają czas do 30 czerwca. Swój głos mogą oddać na stronie budżetu obywatelskiego. Tam też znajdują się wszystkie projekty. Każdy może wybrać do 15 pomysłów dzielnicowych oraz do 10 ogólnomiejskich. W tym roku na realizację wygranych projektów miasto przeznaczyło ponad 101 mln złotych, w tym dzielnica 6 mln. Wyniki głosowania poznamy 13 lipca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 50

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Polak 18 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Czy urzędnicy nie wiedzą co potrzeba zrobić? za co biorą pieniądze?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak 17 7 miesięcy temuocena: 67% 

   Zawracanie du py obywatelom. A banda złodziejska nadal kręci lody...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 16 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Dlatego warto wspierać takie projekty, jak remonty czy naprawy, będzie to trwały efekt z którego skorzysta najwięcej mieszkańców. Moje typy to "Rewitalizacja boiska piłkarskiego w Szkole Podstawowej nr 336 przy ul. Małcużyńskiego 4" i "Remont nawierzchni jezdni wraz z budową chodnika w ciągu ul. Poloneza".

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arn 15 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Bo to najbardziej sensowne. Taka 'dzielnia' pochłonie 50 tysięcy i już miesiąc po uruchomieniu (jak minie efekt zainteresowania nowością) będzie stała pusta, opuszczona, a wkrótce potem zdewastowana.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nvm 14 7 miesięcy temuocena: 89% 

   Powinni przede wszystkim umożliwić głosowanie na minus. Wszedłem tam i zagłosowałem na najmniej szkodliwe i marnotrawiące pieniądze projekty, ale ciężko wybrać coś sensownego. Łatwiej by mi było wybrać to, co nie powinno zostać zrealizowane.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 13 7 miesięcy temuocena: 67% 

   A ja bym wolał pozycję, żeby nie był realizowany żaden projekt z tzw. budżetu obywatelskiego.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Quest 12 7 miesięcy temuocena: 87% 

   Twoja propozycja jest wybitnie sensowa, Nvm. Rzeczywiście, obecnie wystarczy, by male lobby zwolenników skrzyknęło sie i.... sa w stanie przegłosować "projekt", który jest absurdalny, całkowicie zbędny. W efekcie większość warszawiaków oraz kasa z ich kieszeni moze byc sprytnie dzielona przez mniejszościowe grupki.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Quest 11 7 miesięcy temuocena: 88% 

   cd. Druga kwestia to - mówiąc dużym eufemizmem - dość.... luźna forma głosowania. Obecnie - mocno teoretycznie - każdy ma jeden głos. Realnie: każdy ma tyle głosów ile ma skrzynek mailowych. Juz to jest wadliwe. Poza tym; dlaczego z jednego maila można głosować az na piętnaście projektów?! W dodatku... zdaje sie, ze na projekty warszawskie może sobie głosować cala Polska. Liczy sie mail i ten mail ma piętnaście głosów. Fantastyczne rozwiązanie, bardzo ułatwia realizacje "swojego" projektu. O rany, niech mi ktoś powie, ze to nie jest prawda, że to żart jakiś. Chodzi o rozporządzanie naszymi pieniędzmi i naszym miastem. Dowolna, byle dobrze zorganizowana grupa, moze za nasza kasę zrobić sobie, co chce w Warszawie???!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gerox 10 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Zatem w tym budżecie przejdzie nowa tęcza, bo geje sa dobrze zorganizowani, będzie milion głosów na tęczę, choć 80% warszawiaków nie chce tęczy i nie zamierza placic w nastepnych latach za jej pilnowanie 24 godz. 365 dni w roku.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Azor 9 7 miesięcy temuocena: 74% 

   Projekty realizowane w oparciu o budżet obywatelski w większości nie mają sensu i są po prostu trwonieniem pieniędzy. Przykład: tzw. Psia Łączka na Kabatach, za wylotem ul. Polnej Róży, podobno obecnie przeznaczona do zabudowy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 8 7 miesięcy temuocena: 58% 

   @zniesmaczon, masz rację. Z chwilą realizacji projektu pomysłodawca, zadowolony z siebie, przestaje się interesować inwestycja. Piękne skwery zarastaja bujnym zielskiem. Twórca projektu udaje, że tego widzi! Co za problem przyjść do swojego "dziecka", wypielic? Moim zdaniem, projekty powinny być sygnowane nazwiskiem pomysłodawcy. Może to by chociaż trochę zmusiło do dalszego dbania !!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 7 7 miesięcy temuocena: 72% 

   Proponuję zapoznać się jak wyglądają zrealizowane projekty z poprzednich lat... Wiele z nich już odeszło w niebyt, inne dogorywają. To zwykle rozpier...nie kasy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon 6 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Od czasu do czasu mijam "obiekt klasy obywatelskiej". Rok temu zrobilem rekonesans i od tamtej pory nie glosuje. Strata czasu i pieniedzy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gfeza 5 7 miesięcy temuocena: 0% 

   Nie glosujesz = oddajesz innym wladze nad soba. Ci ktorzy nie poszli glosowac w wyborach oddali wladze PiSowi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jarek76 4 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Wreszcie parkowanie będzie skośne przy Al.KEN zamiast prostopadlego jak obecnie, popieram projekt nr 19 czyli remont chodnika wzdłuż ulicy al.KEN!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cik 3 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Podejrzewam że mieszkańcy wybiorą raczej projekty rowerowe.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ uwielbiam_gumowe_gacie 2 7 miesięcy temuocena: 52% 

   ~~cik mieszkańcy czy "mieszkańcy"?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ uwielbiam_gumowe_gacie 1 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Są jakieś fajne zwężenia? Albo giga-pasieki na dachu?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.603 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023