REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Miasto znów przydziela dotacje na inwestycje ekologiczne. Za co można otrzymać zwrot pieniędzy? Za usunięcie azbestu, likwidację zbiorników bezodpływowych, małą retencję czy likwidację kopciucha.

  Nabór wniosków na małą retencję i usuwanie azbestu ruszył 1 września i potrwa do 31 marca 2023 roku. O dotacje mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Składający wniosek musi mieć prawo do dysponowania nieruchomością. 

  Wysokość dotacji zależy od rodzaju inwestycji. W przypadku usuwania szkodliwego azbestu dofinansowanie może wynieść nawet do 100 proc. Z kolei dla przedsięwzięć związanych z tzw. małą retencją, czyli montażem urządzeń retencyjno-rozsączających i zbiorników retencyjnych, dotacje wynoszą do 80 proc. rzeczywistych kosztów inwestycji, ale maksymalna kwota nie może przekroczyć - 4 tys. złotych (osoby fizyczne) lub 10 tys. zł (pozostałe podmioty).

  Co zalicza się do małej retencji? Są to instalacje posadowione w gruncie, umożliwiające czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne. Dotowane są także zbiorniki retencyjne (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych naziemne lub podziemne, poprzez które woda nie przenika do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na instalacji odprowadzania wody deszczowej lub w postaci oczek wodnych).

  Dotacje na likwidację kopciuchów

  Do końca 2022 warszawiacy muszą wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5. Otrzymają na to do 70% dotacji refundującej koszt wymiany.

  Z miejskiego programu dotacji na wymianę pieca mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje. 

  Wysokość dotacji można policzyć sobie w kalkulatorze online. Dokładne kwoty znajdują się w tabeli dotacji: 

  Warszawski program dotacji pozwala na wymianę kopciucha na ekologiczne źródło ogrzewania: instalację pompy ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej czy piec gazowy. 

  Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, otrzymają środki na:

  • odnawialne źródła energii (OZE), tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe – ale tylko pod warunkiem, że współpracują one z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania, 
  • wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. 

  Wnioskodawca powinien posiadać udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością w celu realizacji inwestycji. Realizację inwestycji można rozpocząć dopiero po zawarciu umowy o udzielenie dotacji. 
  Wnioski w wersji papierowej (tu można go pobrać - ściągnie się plik .doc) można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysyłając pocztą na adres:

  Urząd m.st. Warszawy - Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa. 

  Wnioski wysłane e-mailem nie są rozpatrywane. Więcej informacji pod nr tel: 22 325 96 06 (poniedziałek-piątek, godz. 8-16)

  Dotacja na usuwanie azbestu

  Azbest to bardzo niebezpieczny rakotwórczy materiał. Warto więc go usunąć ze swojej nieruchomości. Miasto ruszyło z przyjmowaniem wniosków na dotacje. Nabór trwa do 31 marca 2023. Dotyczy tylko inwestycji planowanych na przyszły rok.

  Wniosek można złożyć w dowolnym Wydziale Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic lub przesłać pocztą na adres: Urząd m.st. Warszawy, Biuro Ochrony Środowiska, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

  Wnioski, oświadczenia i niezbędne dokumenty do uzyskania tej dotacji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej urzędu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4538 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022