REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Rwa kulszowa przeważnie atakuje znienacka. Wystarczy gwałtowny ruch, by poczuć dotkliwy ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje przez pośladek do nogi i stopy. Gdy dopada nas rwa kulszowa, wykonywanie nawet najprostszych czynności jest utrudnione. Jak można skutecznie walczyć z atakiem rwy kulszowej?

  Kiedy wiadomo, że to rwa kulszowa?

  Rwa kulszowa (łac. ischias) charakteryzuje się nagłym i silnym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból ten promieniuje do pośladka, a także tylnej części uda i łydki. Zdarza się, że sięga także stopy. Ból przy ataku rwy kulszowej jest tak silny, że powoduje drętwienia i przykurcze mięśni w kończynie, a nawet problemy z jej poruszaniem. Objawy bólowe nasilają się, gdy dochodzi do zwiększenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Wystarczy zatem kichnięcie, kaszel, czy śmiech, by ból znacząco się nasilił.

  Oczywiście nie każdy ból w lędźwiach od razu oznacza atak rwy kulszowej. Można to łatwo sprawdzić wykonując tzw. test Laségue’a. Trzeba położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami. Następnie należy powoli unieść wyprostowaną nogę. Jeżeli ból w odcinku lędźwiowym (promieniujący do nogi) pojawia się przy kącie uniesienia poniżej 45°, prawdopodobnie mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej.

  Co jest przyczyną ataku rwy kulszowej?

  Najczęstszą przyczyną ataku rwy kulszowej jest dyskopatia, która przeważnie stanowi początkowe stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Aby zrozumieć mechanizm rozwoju tego schorzenia, należy przypomnieć sobie podstawy biologii i budowy układu szkieletowego. Ludzki kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między którymi występują krążki międzykręgowe, zwane także dyskami. To właśnie one zapewniają odpowiednią amortyzację kręgosłupa. Niestety w wyniku naszych zaniedbań dyski mogą się zacząć przesuwać poza oś kręgosłupa i w ten sposób uciskać na korzonki nerwowe. Ucisk ten przyczynia się do powstania stanu zapalnego, będącego źródłem bólu. Opis tego zjawiska doskonale tłumaczy inną nazwę rwy kulszowej, czyli „atak korzonków nerwowych”. Warto pamiętać, że przesuwanie się dysków jest procesem rozciągniętym w czasie, charakteryzującym się degeneracją i stopniową deformacją ich tkanek.

  Zdarza się jednak, że atak rwy kulszowej następuje nagle. Wystarczą zbyt forsowne ćwiczenia, zbyt ciężka torba z zakupami, by poczuć przeszywający ból. Rwa kulszowa jest także często diagnozowana u ciężarnych, przeważnie w ostatnim trymestrze. W tym czasie kręgosłup jest już mocno przeciążony.

  Metody leczenia rwy kulszowej

  Jeżeli ból w odcinku lędźwiowym nie ustępuje, należy udać się na wizytę u lekarza. Na podstawie wywiadu medycznego, a także badań oceniających odruchy w dolnej połowie ciała, siłę mięśniową, a także napięcie korzeni nerwowych specjalista może ustalić przyczynę bólu.

  Ważnym krokiem w leczeniu rwy kulszowej jest odciążenie kręgosłupa, dlatego osoba chora powinna przez kilka dni leżeć w pozycji na plecach i z podłożoną pod kolanami poduszką. Już po dwóch dniach ból powinien zelżeć. Jeżeli w ciągu 3-4 dniach ból nie ustępuje, trzeba poradzić się lekarza. W celu złagodzenia bólu lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na bazie ibuprofenu, meloksykamu, czy diklofenaku, z których część znajdziemy na liście leków refundowanych. Ulgę mogą przynieść również przeciwbólowe i przeciwzapalne żele i maści.

  Gdy ból ustąpi należy rozpocząć rehabilitację pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Uzupełniająco w terapii stosuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne.

  Rwa kulszowa – lepiej zapobiegać niż leczyć

  Aby uniknąć ataku rwy kulszowej, warto trzymać się prostej zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć. Redukcja czynników ryzyka może uchronić nas przed nawrotem przykrych dolegliwości, jednak należy być konsekwentnym. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o prawidłową postawę ciała, a także unikać niekorzystnych dla naszego kręgosłupa obciążeń, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy noszenie ciężkiej torby na ramieniu. W utrzymaniu prawidłowej postawy pomocne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha. Warto zacząć uprawiać pływanie lub uczęszczać na ogólnorozwojowe ćwiczenia fitness. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmocni plecy, ale pozwoli również zredukować wagę, co dodatkowo odciąży kręgosłup. Wreszcie istotny jest także odpoczynek, a zwłaszcza jego jakość. Odpowiedni materac zapewni nam odpowiednią pozycję kręgosłupa podczas snu.

  Artykuł załadowany: 0.3192 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021