REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 września 2019, 12:00 komentarzy 10

  (SK)

  Na skwerku przy Meander 23, w samym sercu ursynowskiego blokowiska w 2017 roku stanęła ludowa rzeźba świętego Franciszka. Wykonał ją w prezencie dla sąsiadów uznany artysta Eugeniusz Kozak na konarze drzewa, które wycięto podczas remontu kanalizacji. Świątek stanął pośród bloków nieprzypadkowo. Miał za zadanie uspokoić zaogniony konflikt na osiedlu.

  O skwerek pomiędzy Meander 23 a Braci Wagów 20 poróżnili się mieszkańcy. Podchody między właścicielami psów a tymi, którzy chcieli zachować czystość na trawniku zaostrzały się. Ponoć dochodziło nawet do rękoczynów i przypadków rozrzucania trutek na psy.

  Eugeniusz Kozak - mieszkający w sąsiednim bloku uznany artysta (autor m.in. pomnika kościuszkowca czy pierwszego warszawskiego pomnika prezydenta Starzyńskiego a także setek tablic i płaskorzeźb w całej Polsce) postanowił działać.

  - Stwierdziłem: Nie tędy droga! I postanowiłem zrobić coś, co załagodzi te ostre targi - opowiada w rozmowie z Haloursynow.pl. A ponieważ jest rzeźbiarzem, decyzja nie mogła być inna. Na skwerku musi stanąć święty! Padło na św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt i krzewiciela pokoju. 

  - Była tu wymiana rur, trafiła się okazja zdobycia korzenia drzewa na postument. I tak to się zaczęło - mówi pan Eugeniusz. 

  Prace nad świątkiem rozpoczęły się w lipcu 2017 roku, po kilku tygodniach rzeźba stanęła na osiedlu. Święty Franciszek czuwa nad skwerkiem. I chyba daje radę.

  - Jak widać wszystko się zieleni, jest spokojnie, pieski biegają, więc Franciszek zadziałał - podkreśla z dumą artysta. 

  Drewno, z którego wykonano Franciszka to różowy mahoń brazylijski, którego polskie robaki nie cierpią. Rzeźbie więc nic nie grozi.

  Sąsiedzi są zachwyceni nowym mieszkańcem osiedla. - Bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że będzie tu nad nami wszystkimi czuwał! - śmieje się pani Marzena. - To ozdoba osiedla - dodaje pan Andrzej.

  Co prawda dzięki świętemu z Asyżu spoglądającemu na osiedle, spory o psy ucichły, ale rozgorzała za to inna dyskusja. Ogrodzić rzeźbę czy nie? 

  - Trzeba ogrodzić, bo pieski obsikają i poniszczą. Może jakieś kwiaty posadzić? Ładnie by było... - przekonuje pana Eugeniusza starsza kobieta z okolicy. Artysta jest jednak innego zdania. Świętego nic nie ruszy! Zapewnia, że postoi tu i posłuży nam jeszcze wiele, wiele lat.

  VIDEO: Rzeźbiarz Eugeniusz Kozak o św. Franciszku przy Meander

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~annaa 10 9 miesięcy temuocena: 40% 

   Piękne! Gdyby tak na moim osiedlu.. .

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Proza życia 9 9 miesięcy temuocena: 25% 

   Ładna - nie powiem. Daję jej trzy tygodnie gdy jakiś debil ze sprayem w dłoni zniszczy to o trzeciej w nocy. To się ewentualnie zmyje ale jak wpadnie na pomysł by podpalić to już po ptakach.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkanka Natolina 8 9 miesięcy temuocena: 80% 

   Ale ta rzeźba jest już ponad rok i póki co nikomu nie przeszkadza. Więc proszę nie czarnowieszczyć.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Proza życia 7 9 miesięcy temuocena: 50% 

   z tą różnicą iż teraz wie o tym o wiele szersze grono i oby komuś nie odbiło

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~socjalista emeryt 6 ponad rok temuocena: 48% 

   Państwo świeckie -terefere! Widać jak się upowszechnia zabobon, ciemnote i kult bożków. W tym kraju jeszcze pogaństwa nie wykorzeniono. Władzunia się kłania i klęka, a naród ciemny jak za Mieszka tak ciemny za Jarosława.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~elaTe 5 ponad rok temuocena: 60% 

   Wycofuję zdanie na temat aureoli, napisałam to przed obejrzeniem (i wysłuchaniem) wideo. Rzeźba jest piękna. Przed wojną wiele kamienic miało swojego "świątka", bardzo wiele powstało w czasie wojny. Mnóstwo przetrwało do dzisiaj, wystarczy pochodzić po Pradze, ale w Śródmieściu też jest jeszcze sporo różnych kapliczek i figur z tamtych lat. Na Ursynowie mamy wielu wspaniałych plastyków, może w ramach "uczłowieczania" kamiennej pustyni znaleźliby się naśladowcy Pana Eugeniusza i w innych osiedlach. Może i tam ustałyby wszelkie spory:)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • HannaŻet 4 ponad rok temuocena: 67% 

   Przepiękna rzeźba i wspaniały pomysł. Złote serce ma Pan Eugeniusz Kozak :) Nie mieszkam w tym rejonie, ale cieszę się, że mamy takiego artystę na Ursynowie. I mam nadzieję, że św. Franciszek emanować będzie na całą dzielnicę, swoją mocą czynienia przyjaźni między ludźmi i zwierzętami. Oby tak trwało każdego dnia. Dziękuję Panie Eugeniuszu :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~STEFEK Z URSYNÓW 3 ponad rok temuocena: 56% 

   Brawo Panie Egeniuszu, jest Pan wspaniałym człowiekiem, jak patrzę na Pana cudowną rzeźbę to aż, serce mi się raduje. Dziękuję!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~elaTe 2 ponad rok temuocena: 25% 

   Brawo! Fantastyczny pomysł!. Muszę koniecznie pójść zobaczyć Tylko jeszcze aureola nad głową by się może przydała, żeby było widać, że to Święty.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~esimonas 1 ponad rok temuocena: 45% 

   Wspanialy pomysl i piękna rzeźba. A dla pana socjalisty drobna sugestia - poza marksizmem i leninizmem istnieją też inne nauki, którymi się pan pewnie nie skalal, polecam ogólny zarys historii sztuki. Może wtedy przestanie pan wypisywać dyrdymaly jak z ciemnogrodu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3302 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020