REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 września 2020, 13:24 komentarzy 12

  "Zlikwidowany" przedept przy Psiej Górce (AŁ)

  Zamiast zaorania, chodnik lub utwardzona ścieżka. Ratusz zmienia podejście do likwidacji popularnych wśród mieszkańców przedeptów. Tam gdzie będzie to możliwe nadal posłużą za dogodny skrót. Dzielnica chce zrobić to jeszcze w tym roku. Uporządkowana ma również zostać zieleń na terenach dotąd niezagospodarowanych.

  Około 350 tys. zł ratusz wyda w najbliższych miesiącach na renowację trawników oraz wygrodzenie terenów zielonych. To dodatkowe pieniądze. Ich część przeznaczona zostanie na likwidację przedeptów. Dzielnica chce jednak w ich miejscu budować chodniki lub utwardzać ścieżki żwirem.

  To kontynuacja ubiegłorocznej akcji "Stop Przedeptom". W jej wyniku, za około 100 tys. złotych, na Ursynowie powstało ponad 8 tys. metrów kwadratowych nowych trawników, 120 metrów chodników oraz ok. 500 m. kw. utwardzonego terenu. 

  Jednak na 22 miejsca wskazane przez ursynowian w 2019 roku, tylko w pięciu ścieżki zostały zastąpione chodnikami. Reszta została w grudniu 2019 roku zaorana, obsiana trawą i zabezpieczona siatką, która często już od początku była omijana przez mieszkańców. Tak stało się m.in. u podnóża Psiej Górki.

  - Wąziutka ścieżka już została na nowo wydeptana. Za chwilę będzie jeszcze bardziej, bo dzieci zaczęły chodzić do szkoły i korzystają z tego skrótu codziennie. Właściwie już jest tak samo jak kiedyś. To był od początku poroniony pomysł. Pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto - ocenia pan Jerzy, mieszkaniec ul. Szolca-Rogozińskiego.

  Takich przedeptów, których likwidacja nie spotkała się z aprobatą mieszkańców było więcej, np. przy metrze Natolin oraz na Kabatach, przy północno-zachodnim wyjściu ze stacji metra. Dzielnica zapowiadała wówczas, że przyjrzy się swoim decyzjom i być może wprowadzi zmiany.

  Dzielnica zmienia strategię

  Po prawie 10 miesiącach efekty tych działań ocenia jednak pozytywnie szacując, że w ponad 90 procentach sprawdziły się.

  - Nawet jeśli przedepty się odnawiają, to są one znacznie mniejsze niż pierwotnie były. Wsłuchujemy się jednak w głos mieszkańców i większy w tym roku nacisk chcemy położyć na budowę chodników lub utwardzenie ścieżek specjalnym żwirem - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.  

  Z takiej decyzji ratusza radości nie kryje jeden z najbardziej zagorzałych krytyków likwidacji popularnych przedeptów przez ich zaoranie i obsianie trawą. 

  - Fiasko ubiegłorocznych decyzji widać np. przy Lanciego w Lasku Brzozowym, gdzie przedept się odrodził. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że urząd dostrzegł, że ingerowanie na siłę w przestrzeń jest pozbawione sensu i wyciągnął z tego wnioski. Ludzie naturalnie pokazują, gdzie należy budować chodniki, aby ułatwić im poruszanie, a jednocześnie podnieść estetykę w przestrzeni wspólnej - mówi Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów. 

  Lista takich miejsc powstanie najpóźniej do połowy października, tak, by prace można było rozpocząć w listopadzie. Znajdą się na niej przede wszystkim przedepty, których wcześniej nie rekultywowano. 

  Nie tylko przedepty

  W sumie na Ursynowie ma zostać odnowionych około 5 tys. m.kw. trawników za 125 tys. złotych. Część z tych pieniędzy będzie wykorzystana do likwidacji przedeptów.

  Dodatkowe 150 tys. zł zostanie przeznaczonych na prace porządkowe i ogrodnicze związane z uporządkowaniem zieleni niezagospodarowanej, m.in. przy ul. Spornej, Bokserskiej i Gajdy.

  - Część takich terenów mieszkańcy, niestety, traktują jako wysypiska śmieci. Chcemy zająć się tymi miejscami, tak aby stały się czyste, zadbane i uporządkowane. Dodatkowo planujemy zamontować tam fotopułapki - informuje dzielnica. 

  Dodatkowe pieniądze - 70 tys. zł - będą też na ogrodzenie trawników. Połowa z tysiąca metrów bieżących płotków zostanie zamontowana jeszcze w tym roku. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 10
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ursynow polnocny 12 miesiąc temuocena: 100% 

   Obiecanki cacanki!!!! OGROMNY przydept przy wyjsciu z metra Ursynow w strone Koncertowej straszy kazdego kto przyjezdza na Ursynow a obiecywano nam wiele razy ze zostanie on zlikwidowany. Przecież to powinna być najpiękniejsza część Północnego bo wychodzi si etam do SGGW ogromnego centrum sporty przy koncertowej i wielkiej szkoly. NIKT nie interesuje sie Ursynowem Północnym!!! Nawet lampki świateczne rozwieszone wzdłuż całej al.KEN nie sięgają ostatniego kilometra Ursynowa, co z modernizacją fontanny przy kopie??? Spotkania były bo "rozmawiamy z mieszkańcami'' i dalej nic. Chodniki pamiętają jak chodził po nich członek PZPR na otwarciu osiedla a latarnie??? ŻENADA ktos powienien w koncu tym sie zająć

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Slonko 11 miesiąc temuocena: 100% 

   Plyty chodnikowe stare, nierowne są na wzdłuż Al.KEN od Bartoka do ulicy Ciszewskiego. Chodnik trzeba zrobić a nie przedepty wymyślone.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stanisław 10 miesiąc temuocena: 89% 

   Na wymianę starych, zniszczonych znaków drogowych na Ursynowie nie mają pieniędzy i wymyslaja kolejne pomysły.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stanisław 9 miesiąc temuocena: 100% 

   Na wymianę starych, zniszczonych znaków drogowych na Ursynowie nie mają pieniędzy i wymyslaja kolejne pomysły.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stein 8 miesiąc temuocena: 80% 

   Miałem nieprzyjemnośc poznać pana Dominiaka, jego kompetencje i zaangażowanie, no i dochodzę do wniosku że sprawa przedeptów to temat, który go przerasta.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 7 miesiąc temuocena: 75% 

   Po zaoraniu łaskawy Burmistrz chodniki zrobi? Ciekawe dlaczego? Po innowacyjnej retencji pod boiskiem teraz taki "normalny" pomysł? Jakaś odwirka turbinowa, hi, hi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 6 miesiąc temuocena: 77% 

   W odległości 300 m od gabinetu kempy połamane płyty chodnikowe na chodniku od lat... A Dyzma dominiak przedepty będzie likwidował... To fobia jakaś tego .....

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zwolennik PO 5 miesiąc temuocena: 77% 

   Kempa to wytrawny polityk. Dał małpie brzytwe. Dominiaka czeka gorszy los niż Ciołko. Nawet do PiSu go nie wezmą.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 4 miesiąc temuocena: 77% 

   Czy naprawde nie ma teraz wazniejszych wydatkow? Podobno kazda zlotowke macie ogladac urzedasy z kazdej strony. Na dodatek dzis info, ze miasto zaplaci za jakiś przemarsz pajaców 300 tys. zł. To juz nawet kuwa smieszne nie jest..

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 3 miesiąc temuocena: 78% 

   Dominiak, nie kłam. Na Grzegorzewskiej zlikwidowaliscie przedept który miał max 30 cm szerokości. Zaorano to i zasiano tam trawę na szerokości 3 metrów. Trzeba było kasę wydać... Teraz ścieżka wydeptana, znów ma 30 cm szerokości.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pasztet 2 miesiąc temuocena: 52% 

   Leniwce nie mogą przejść dla zdrowia kawałeczka dalej tylko na przelaj muszą. Brak słów!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Katee 1 miesiąc temuocena: 59% 

   Zgłoszone były miejsca w pobliżu metra Stokłosy i nic nie zrobiono z żadnym z nich,a największy przedept równoległy do al.KEN po stronie dawnego marketu intermarche vis a vis al.KEN 85 dalej jest, teren należy do dzielnicy. Ta akcja przedeptów to fikcja i robione są tylko Kabaty bo tam radni mieszkają, na Ursynowie północnym nie ma radnego, który coś by zrobił dla Ursynowa Pólnocnego.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5201 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020