REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-04----30-04-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Jeszcze do niedawna trudno byłoby sobie wyobrazić szkołę bez tablicy i kredy, a dziś to codzienność. Czy podobny los spotka szkolne dzwonki? Coraz więcej placówek z nich rezygnuje lub w inny sposób ogłasza koniec i początek lekcji. Sprawdziliśmy jak wygląda to na Ursynowie.

  W szkołach z reguły jest głośno - poza uczniowskim gwarem, stanowiącym największe źródło hałasu, niewątpliwie jest nim też ostry dźwięk dzwonka. Jak dowodzą badania warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Politechniki Gdańskiej może być on niebezpieczny dla zdrowia dzieci i utrudniać im naukę. Również w opinii uczniów jest nieprzyjemny.

  - Bardzo nie lubię go słuchać, wwierca się w głowę, w uszy, zdecydowanie za mocny, wolałabym żeby ciszej dzwonił, stresuje mnie, tak aż podskakuję - komentują dzieci z podstawówki przy Kopcińskiego.

  Nic dziwnego, że kolejne placówki przechodzą na system bezdzwonkowy. W tym roku szkolnym w trzech podwarszawskich szkołach - w Jazgarzewie i Józefosławiu dzwonek umilkł zupełnie, w Zalesiu Górnym woła tylko na lekcje.

  Na Kabatach bez dzwonków już 10 lat

  Ale jak się okazuje, prawdziwym prekursorem zmian w tej kwestii jest podstawówka na ursynowskich Kabatach. W placówce nr 16 przy Wilczym Dole, w budynku, gdzie uczą się dzieci z klas 1-3, dzwonków nie ma już od 10 lat, ale to nie wszystko. 

  - Nie ma też sztywnych lekcji po 45 minut. Nauczyciele obserwują dzieci, widząc kiedy są zmęczone i potrzebują przerwy, mogą zarządzić ją po 30 minutach zajęć. Wszyscy są z tego rozwiązania bardzo zadowoleni i wspaniale wpływa to na najmłodszych uczniów - mówi mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Mariola Frontczak.

  W tej części budynku, gdzie uczą się starsze dzieci, dzwonki jednak funkcjonują. Takie było życzenie m.in. uczniów. Dzwonki nie przeszkadzają też pytanym przez nas siódmoklasistom z innej ursynowskiej szkoły.

  - Na pewno musi być na przerwę, bo inaczej nauczyciele przeciągaliby lekcje. Nawet teraz niektórzy mówią: siedzieć, jeszcze nie skończyłem, chociaż jest już po dzwonku - mówi Adam. 

  Z zupełnie innej perspektywy patrzy matka jednej z uczennic. - Uważam, że dzieci na przerwie nie powinny stresować się pilnowaniem godziny. Czy to już, czy nie czas na lekcję? Musi być jakaś informacja, żeby miały lekką głowę i mogły wyluzować na przerwie - mówi pani Weronika.

  Ale czy musi to być ostry dźwięk dzwonka? Czas lekcji i przerw może być też inaczej odmierzany, np. przez płynącą z głośnika muzykę. Tak jest w szkole z oddziałami integracyjnymi przy ul. Kopcińskiego

  - Mamy wśród uczniów dzieci z aspergerem i autyzmem, które różnie reagują na ostry głos dzwonka, dlatego wprowadziliśmy głośniki z melodyjką informującą o końcu i początku lekcji - mówi wicedyrektor SP 343 Justyna Sobota. 

  Szkoły się zastanawiają

  W większosci ursynowskich placówek dominuje tradycyjne podejście do ogłaszania początku i końca zajęć. Powód? Szkoły są przepełnione, uczy się w nich wiele dzieci, a brak dzwonków, mógłby wprowadzić chaos.  

  W Szkole Podstawowej przy ul. Lokajskiego - w największej szkole w Polsce, gdzie uczy się ponad 1200 uczniów - również rozważana była zamiana dzwonków na głośniki, ale eksperyment się nie udał. Były one testowane jeszcze przed wyciszeniem budynku specjalnymi płytami, dlatego muzyki z nich płynącej nie słyszały hałasujące na korytarzu dzieci.

  - Dźwięk z głośników maksymalnie był na poziomie 70 decybeli, a dzieci generowały 80 dB. W związku z tym pozostały tradycyjne dzwonki, ale zostały one skrócone z 15 do 5 sekund. W tak dużej szkole trudno jest z nich zupełnie zrezygnować, ale będziemy rozważać jak można to zrobić - mówi Robert Wojciechowski, przewodniczący Rady Rodziców przy SP 340.

  Podobnie jest w podstawówce przy ul. Mandarynki, gdzie sprawa hałasu jest bardzo żywym tematem rozmów, nie tylko w pokoju nauczcielskim, ale również wśród rodziców. 

  - Zastanawiamy się nad zmianami, zwłaszcza, że mamy wśród uczniów dzieci autystyczne, dla których głośne dźwięki są problemem. Niestety w szkole ogólnie jest bardzo głośno, również dlatego, że nasze klasy, sala gimnastyczna, czy świetlica są bardzo akustyczne - mówi wicedyrektor SP nr 330 Beata Łada.

  Zapewne pomogłoby w tym wyciszenie budynku, ale nie zostanie ono zrobione w najbliższym czasie. Wśród dziewięciu warszawskich szkół, których wyciszenie sfinasuje miasto są tylko dwie ursynowskie placówki - nr 323 i 336 - gdzie wciąż rozbrzmiewają tradycyjne dzwonki.

  - Myślę, że dzwonki to jeden z mniej istotnych problemów dzisiejszej szkoły. Dzieci bardziej stresuje wkuwanie regułek, ukrywanie własnych poglądów, blokowanie krytycyzmu. Od tego zacznijmy zmiany - proponuje pani Kamila, mama ursynowskiego pierwszoklasisty.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 92

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 16
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 29
   WKURZONY
  • 24
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Julia 9 24 dni temu

   Tworzenie problemów na siłę. Skończyłam do 319 i tam robiono jeden dzień bedz dzownkos, dla mnie totalna orizaka, w ten dzień nauczyciele przeciągali lekcje a uczniowie się spóźniali, jak komuś dzwonek wierci w głowie to ma problem tyle

   Edytowany: 24 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~CzarnyLas 8 miesiąc temuocena: 100% 

   Moze jeszcze dupa boli gimbaze od dzwonka ? Hehe

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~artek 7 miesiąc temuocena: 100% 

   Kiedyś u mnie na Ochocie woźny chodził w podstawówce po korytarzach i ręcznym dzwonkiem obwieszczał przerwę czy jej koniec. To były czasy, a woźny to było panisko.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 6 miesiąc temuocena: 86% 

   Teraźniejsze dzieci ,to w wiekszości mięczaki w rurkach ,które nigdy nic nie miały wspólnego ze sportem. To już jakaś sytuacja patologiczna. Cipciusiowi przeszkadza dzwonek w szkole,a jak wychowawczynie krzyknie na rozwydrzonego niewychowanego przez rodziców bachora robiącego co chce,to już wielka awantura. Pokolenie wielkich kciuków stworzonych do smartfonów. Fuj.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eeeee 5 miesiąc temuocena: 95% 

   Biedne dzieci, 23 godziny dziennie na smartfonie a szkolny dzwonek rujnuje życie...Rosną tępe malapety, co nie wiedzą jak wodę w czajniku zagotować...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~B 4 miesiąc temuocena: 95% 

   No no, za chwile co drugi hipster gimbaza z depresją. Cisnąć ich a nie tylko ulgi. Pozniej tai kończy szkołę / studia i myśli ze jest najmadrzejszy i najlepszy. Zderzenie z rzeczywistością jest masakryczna dla tkich nieumiejasów.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • James z Warszawy 3 miesiąc temuocena: 92% 

   Dzwonki, regułki, poglądy itp. Jakież to stresujące dla współczesnych "Bombelkuw".

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nauczycielka 2 miesiąc temuocena: 98% 

   Stresujące to są odgłosy dziczy tatarskiej jak ze szkoły wychodzi. Tylko ch... k... i inne słowa piękne. Bombelkom zabrać smartfony i głośniki na których Popka non stop słuchają i nie będą się stresować. A i szkolny test na koke i amfe bym zrobił to dopiero by wyszło czemu takie zestresowane towarzystwo,

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 53 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprdl 1 miesiąc temuocena: 96% 

   Ja prdl, co sie z tym światem dzieje.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 45 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3102 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020