REKLAMAA1 BYŚ 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwały stołecznych radnych w sprawie opłat za śmieci. Chodzi o obowiązujące od kwietnia uzależnienie wysokości opłat od zużycia wody. Z kolei Sejm uchwalił zmiany w ustawie śmieciowej - m.in. określił maksymalną stawkę opłat za odpady.

  Od kwietnia warszawiacy płacą za odbiór śmieci w zależności od poziomu zużycia wody. Miasto wprowadziło taki sposób wyliczania opłaty po protestach mieszkańców, którzy skarżyli się na obowiązujący wcześniej ryczałt od gospodarstwa domowego. Był on niesprawiedliwy dla osób samotnych, głównie emerytów i rencistów, którzy płacili tyle samo ile wielodziectne rodziny.

  Sprawa opłat za śmieci szybko stała się tematem politycznym. Wysoka stawka uchwalona przez radnych - 12,73 zł za odpady za każdy metr sześcienny wody - wzbudziła wiele emocji. Władze stolicy tłumaczyły, że tylko taka stawka może pokryć wysokie koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, kompletnie rozregulowanego kolejnymi ustawami wprowadzanymi przez rząd. Krytycy odpowiadali, że wysokie stawki biorą się stąd, że Warszawa przez lata nie zdołała wybudować własnej spalarni śmieci.

  Prokuratura zaskarża uchwały

  Uchwalone przez radnych w październiku 2020 roku stawki zakwestionowała prokuratura okręgowa. Złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Główny argument - przelicznik opłaty za odbiór śmieci od zużycia wody zastosowano również w przypadku nieruchomości niepodłączonych do sieci wodociągowej i pozbawionych głównego wodomierza. Przyjęty przez radnych poziom średniego miesięcznego zużycia wody w wysokości 4 metrów sześciennych na mieszkańca też jest - zdaniem prokuratury - zawyżony.

  Sąd na posiedzeniu niejawnym w czwartek podzielił wątpliwości prokuratury i w części unieważnił uchwały stołecznych radnych. Oznacza to, że po uprawomocnieniu orzeczenia opłaty za śmieci liczone od zużycia wody przestaną obowiązywać. Na razie jednak - jak podkreśla miasto - nic się nie zmienia. Miasto ma prawo wystąpić o pisemne uzasadnienie orzeczeń. Potem zdecyduje o ewentualnym wniesieniu apelacji.

  - Czekamy na uzasadnienie, ponieważ chcemy wnikliwie zapoznać się z argumentami sądu. Dopiero potem podejmiemy decyzję w kwestii ewentualnego odwołania się od wyroku - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego ratusza. Jeśli miasto nie złoży odwołania bądź przegra w kolejnej instancji, radni będą musieli przyjąć nowe uchwały w sprawie opłat za śmieci. 

  Sejm przyjął maksymalną stawkę

  Tymczasem Sejm uchwalił wczoraj maksymalną stawkę opłaty za śmieci liczonej od zużycia wody. Zgodnie z nowelą nie będzie ona mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe. Wyniesie więc ona ok. 150 złotych na gospodarstwo domowe. Nowelizację zaproponowało ministerstwo klimatu w odpowiedzi na wysokie stawki obowiązujące w Warszawie. 

  Nowela tzw. ustawy śmieciowej zakłada również, że gminy będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców. Z kolei stawki za odbiór śmieci z nieruchomości niezamieszkałych będą mogły zostać zwiększone.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 114

  • 50
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 22
   WKURZONY
  • 21
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~pa-ra 20 2 miesiące temuocena: 0% 

   A jak ktoś bierze prysznic kilka razy dziennie, często korzysta z wc bo ma problem z prostatą, myje dużo naczyń, myje zęby przy otwartym na maxa kranie itd. Woda płynie i kto za to i za śmieci zapłaci...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgw 19 2 miesiące temuocena: 100% 

   Skończa się kursy warszawskich smieciarek na Sląsk i inne kuriozalne miejsca.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olot 18 2 miesiące temuocena: 100% 

   Opłata za wprowadzenie opakowań i ich utylizację już istnieje. Dlaczego więc musimy płacić za ich wywóz? Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 542 ze zm.)” wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany zapewniać odzysk, w tym recykling odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty (…)”.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 17 2 miesiące temuocena: 69% 

   Ustalenie śmieciowej stawki maksymalnej dla mieszkańców i pozostawienie naliczania opłat za śmieci dla budynku na podstawie wskazań wodomierza głównego spowoduje, że pozostali mieszkańcy budynku będą musieli pokryć niedobór kosztów na śmieciach, gdyż często stawka maksymalna będzie niższa od rzeczywistej. Mamy więc ciąg dalszy zakłamania: miasto drakońsko podwyższa opłaty śmieciowe, uzasadniając to sprawiedliwością wobec samotnych, ministerstwo w imię sprawiedliwości ustala stawkę maksymalną, co spowoduje podwyżkę opłat dla pozostałych mieszkańców.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 16 2 miesiące temuocena: 100% 

   pozostaje jeszcze pytanie jak kontrolować koszty wywozu i utylizacji śmieci, bo odnoszę wrażenie, że regulujemy tylko jeden koniec

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 15 2 miesiące temuocena: 67% 

   Będą musieli coś wymyślić bo przecież administracja nie będzie płaciła za każdy realny m3 w przypadku wejścia w życie opłaty maksymalnej dla osób zużywających więcej bo kasę trzeba skąś ściągnąć. Czyli koło się zamknie i wyjdzie na to samo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czajkoski 14 2 miesiące temuocena: 69% 

   Te nasze wladze miasta to niczym Midas. Ale tamtemu wszystko przynajmniej zamienialo sie w złoto, a Trzaskoś czego sie nie tknie to mamy qfno. Swoją droga ktos wie, czy od powrotu Tuska to on chociaz w Warszawie w koncu siedzi, czy dalej sobie jezdzi po Polsce??

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~elka 13 2 miesiące temuocena: 76% 

   Producenci odpadów plastikowych, pampersów, butelek, wszelkiego rodzaju jednorazówek które się rozkładają po 200-300 lat, powinni być obciążani podatkiem za wywóz tych śmieci. Dlaczego ktoś kto tego nie kupuje ma płacić?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olot 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   Już to jest: Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 542 ze zm.)” wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany zapewniać odzysk, w tym recykling odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty (…)”. Dlatego płacąc za śmieci płacimy podwójnie. Ktoś nas generalnie robi w ...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 11 2 miesiące temuocena: 75% 

   Zawsze byłem przeciw naliczaniu opłaty za śmieci od zużycia wody. A teraz, po wprowadzeniu limitu ten sposób jest jeszcze bardziej nonsensowny. Znowu wynajmujący mieszkania i kwatery będą płacić niewiele. Bo jak wtłoczą do mieszkania np. ,6 osób to zapłacą one Max 150 zł czyli 25 zł za osobę. Z kolei 3 osobowa rodzina zapłaci 150 lub niewiele mniej czyli 50 od osoby w dodatku oszczędzając wodę. I te normalne 1,2 czy 3osobowe rodziny będą sponsorować całą resztę. Czyli ci co kiedyś musieli oszukiwać zaniżając ilość osób w lokalach już nie będą tego musieli robić a będą dofinansowywane przez tych oszczędnych. Czyli co nowelizacja to system coraz bardziej absurdalny. I nikt normalny już na pewno nie zyska w porównaniu z metodą od ilości zamieszkałych osób

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nimba 10 2 miesiące temuocena: 53% 

   W ten sposób Sejm spowoduje, że wszyscy będziemy dopłacać do śmieci produkowanych przez rodziny średnio cztero- i więcej osobowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gg 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   Czyli takie bykowe zapłacisz.....życie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 8 2 miesiące temuocena: 43% 

   A już przestałem się myć , mając nadzieję na niską opłatę za wywóz śmieci . I cały smród w piach ! A tak poważnie , jeszcze się taki nie urodził , który by wszystkim dogodził

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 7 2 miesiące temuocena: 76% 

   A co będzie w zamian? Uzależnienie opłaty za śmieci od zużycia wody dla lokali użytkowych jest pozbawione sensu. Te co dużo zużywają, czyli np. gastronomia, nie produkuje tylu śmieci co np. handel.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czajkoski 6 2 miesiące temuocena: 88% 

   Oplata smieciowa powinna byc wliczona w ceny opakowań

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 2 miesiące temuocena: 38% 

   I niby jak chcesz to rozliczyć?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 4 2 miesiące temuocena: 11% 

   oo, to na co czeka pisi rząd w takim razie??

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 3 2 miesiące temuocena: 67% 

   Pralnie bulą za wszystkich

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maksymilian minimilian 2 2 miesiące temuocena: 77% 

   Rzeczywiście ryczałt był niesprawiedliwy dla osob samotnych, ale po wprowadzeniu przelicznika związanego ze zużyciem wody, wszyscy dostali podwyżki. Ci samotni również. Gdzie tu logika?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgw 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Logika to była jak każdy za siebie (lub wspólnoty) podpisywał umowę na wywóz śmieci. Nikt nikomu łaski nie robił że śmieci wywozi. Nie pasowało to zmieniałeś firmę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3948 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021