REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Co łączy ursynowską podstawówkę ze szkołą w Kidongo? Nietypowy projekt, dzięki któremu dzieci z dwóch krańców świata poznają przyrodę i uczą się przez zabawę. W ramach akcji „Szkolne safari” uczniowie odwiedzają rodzime parki narodowe i dzielą się wrażeniami z dalekimi przyjaciółmi.

  Szkoła Podstawowa nr 16 im. T. Halika na czas trwania projektu zmieniła się w „Dziką bazę w Wilczym Dole”. To tu mali podróżnicy rozpoczynają swoje dzikie wyprawy i nagrywają filmy dla uczniów z Tanzanii.

  Afrykańskie rytmy

  Pomysłodawcą międzynarodowego projektu „Szkolne safari” są nauczyciele z SP 16 oraz Krystian Tyrański, podróżnik, miłośnik dzikiej przyrody, prezenter radiowy Polskiego Radia Dzieciom, który relacjonuje kolejne etapy akcji podczas sobotnich audycji „Mali strażnicy dzikiego królestwa”.

  W programie uczestniczy w sumie sześć szkół podstawowych z Polski, grupa dzieci z programu Junior Ranger z rezerwatu przyrody Kullaberg ze Szwecji oraz szkoła podstawowa z wioski Kidongo Cheusi w Tanzanii. Jednak to właśnie w ursynowskiej "szesnastce" znajduje się główna baza organizacyjna, bo tu zrodził się pomysł nawiązania współpracy z afrykańską szkołą.

  - Wszystko zaczęło się od warsztatów bębniarskich, które zaczął trzy lata temu prowadzić u nas pan Krystian - opowiada koordynatorka projektu Edyta Karwowska. – Wtedy postanowiliśmy wspólnie zrobić coś dla dzieci z Afryki - tłumaczy.

  Wówczas zorganizowano w SP 16 zbiórkę przyborów szkolnych dla 220 uczniów ze szkoły w Kidongo. Dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców i nauczycieli udało się skompletować dla wszystkich w pełni wyposażone woreczki-piórniki.

  Dzikie królestwo

  W tym roku w ramach akcji „Szkolne Safari” uczniowie z ursynowskiej "szesnastki" realizują różne zadania związane z przyrodą, a następnie dzielą się swoimi odkryciami i przeżyciami z partnerami projektu. Wyruszyli już m.in. na niezapomnianą wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego, aby poznać dzikie królestwo zwierząt.

  - Dzieci były bardzo przejęte. Byliśmy w pełni przygotowani do wyprawy: był prowiant w plecakach, specjalne stroje. A na miejscu przewodnik. Dzieci poznawały mieszańców puszczy, przede wszystkim wilka i dowiedziały się jak chronić przyrodę – wspomina wychowawczyni klasy 1c Małgorzata Własnowolska.

  Jednym z założeń programu było to, że uczestnicy stworzą opowieść bez słów, krótki film o życiu zwierząt w parku narodowym, tak, aby dzieci z Tanzanii mogły zrozumieć przesłanie.

  - Naszą „maskotką” jest wilk. Dzieci z innych polskich szkół przygotowały prezentacje m.in. o foce, mewie, żabie czy żubrze – mówi koordynatorka.

  Dzięki pomocy organizatorów dzieci ze szkoły w Kidongo będą mogły spełnić swoje największe marzenie o szkolnym safari do najbliższego rezerwatu przyrody i odwdzięczyć się własnym filmem.

  - Została zorganizowana wiosenna loteria fantowa, a zebrane fundusze w części pokryją koszty tej wycieczki. Dzieci z Kidongo jeszcze nigdy nie były na żadnej wycieczce. Będzie to zatem dla nich niezapomniany prezent – mówi pani Edyta. – Z niecierpliwością czekamy na filmik od naszych przyjaciół z Tanzanii! – dodaje.

  Z Krystianem Tyrańskim nie udało nam się porozmawiać, bo obecnie przebywa… w Tanzanii. Dzięki pomocy polskich szkół i sponsorów szykuje się właśnie z uczniami z Kidongo do pierwszej w ich życiu wycieczki. Oczywiście do parku narodowego!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Marcin 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Bardzo fajny projekt dla dzieciaków. Wreszcie jakaś sensowna i zarazem interesująca forma edukacji dzieci w szkole.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2682 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019